Bakan Varank:"İlk defa, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimizdeki payı yüzde 1’i aştı"
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,"İlk defa, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimizdeki payı yüzde 1’i aştı. Toplam Ar-Ge harcamalarımız, 2017’ye göre yüzde 29 artarken, en fazla harcamayı da özel sektör yaptı. Türkiye’de teknoloji tabanlı işlerde ciddi bir sıçrama yapacağız. Yeni teknolojilerle birlikte akıllı ürün ve hizmetler piyasada baskın olmaya başladı. Küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün çıkarmasını istiyoruz. Elini taşın altına koyacak girişimcilerimizin yanındayız. Bakanlık olarak tüm imkanlarımız bu cesur girişimcilerimizin emrine amade" dedi.

28 Kasim 2019 - 12:15:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,"İlk defa, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimizdeki payı yüzde 1’i aştı. Toplam Ar-Ge harcamalarımız, 2017’ye göre yüzde 29 artarken, en fazla harcamayı da özel sektör yaptı. Türkiye’de teknoloji tabanlı işlerde ciddi bir sıçrama yapacağız. Yeni teknolojilerle birlikte akıllı ürün ve hizmetler piyasada baskın olmaya başladı. Küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün çıkarmasını istiyoruz. Elini taşın altına koyacak girişimcilerimizin yanındayız. Bakanlık olarak tüm imkanlarımız bu cesur girişimcilerimizin emrine amade" dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Ticaret Odası tarafından ATO Congresium’da düzenlenen "Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarına" programına katıldı. Programda konuşan Bakan Varank, "İlk defa, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimizdeki payı yüzde 1’i aştı.Toplam Ar-Ge harcamalarımız, 2017’ye göre yüzde 29 artarken, en fazla harcamayı da özel sektör yaptı. Aslında bu durum, verdiğimiz desteklerin karşılığını bulduğunu gösteriyor. Özel sektörün, giderek artan oranlarda Ar-Ge’ye ve inovasyona yönelmesi, ülkemizi katma değerli üretim öncülüğünde büyüme hedefine daha da yakınlaştırıyor. Toplam Ar-Ge harcamalarının neredeyse üçte birini başkent tek başına üstleniyor. Savunma sanayisinden, kök hücre araştırmalarına, güneş enerjisinden biyoteknolojiye pek çok alanda üst düzey araştırmacılarımız var. Türkiye’de teknoloji tabanlı işlerde ciddi bir sıçrama yapacağız,Ankara da bu sıçramanın en önemli merkezlerinden olacak. Ben buna eminim. Yerli tünel kazma makinesi üretebilen bir kaç ülkeden biri haline geldik" dedi.

“Son 17 yılda ülkemiz orijinli uluslararası marka başvuruları da yaklaşık üç buçuk kat arttı"
Marka başvurularında 2011 yılından bu yana Avrupa’da birinci sırada olduğumuzu ifade eden Bakan Varank, “Son 17 yılda ülkemiz orijinli uluslararası marka başvuruları da yaklaşık üç buçuk kat arttı. Toplam yerli sınai mülkiyet verilerinde dünyada 11’inci sıradayız. Markaların piyasa değerinin doğru ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesi için geçen sene Sınai Mülkiyet Değerleme Şirketi (TÜRKSMD)’yi kurduk. Faaliyetlerine başlayan şirketimiz, Patent, marka ve tasarımların değerlemelerinin yapılması; bu varlıkların ticarileştirilmesi ve sanayiye daha etkin bir şekilde kazandırılmasına imkan sağlayacak. Haksız rekabetin önüne geçerek markalaşmaya katkı sağlayan en önemli konulardan biri de iyi işleyen bir piyasa gözetimi ve denetimi mekanizmasının kurulmasıdır"şeklinde konuştu.

"Ülkemizi tasarım alanında, bölgesel bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz"
Bakanlık olarak teknik mevzuata uygun, kaliteli ve güvenli ürünlerin piyasada hakim olmasını istediklerini ifade eden Bakan Varank,gerçekleştirilen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri ile hak eden markaların piyasada tutunmasını ve ölçek oluşturmasının sağlandığını belirterek, " Bu sene gerçekleştirdiğimiz faaliyetler neticesinde; Yılın ilk on ayında 59 bin 873 ürünü denetledik. 17 bin 189 ürün için teknik mevzuata uygunsuzluktan ceza kestik. 573 ürünü güvensizlik şüphesiyle teste gönderdik. 141 ürün hakkında toplatma kararı aldık. Başkanlığını yürüttüğüm Türk Tasarım Danışma Konseyi bünyesinde, tasarımlarımızın küresel bir marka olması vizyonuyla pek çok faaliyeti hayata geçiriyoruz. Konseyde kamu, sivil toplum ve tasarımla ilgili meslek kuruluşları yer alıyor. Ülkemizi tasarım alanında, bölgesel bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

"Öğrencilerimizi icat çıkarmaya özendirmek istiyoruz"
Gençlere çağrıda bulunan Bakan Varank,"Önümüzdeki ay İstanbul Teknik Üniversitesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu işbirliğiyle, Bölgesel Gelişim Süreçlerinde Tasarım Ekosistemleri konulu Uluslararası Sempozyumu gerçekleştireceğiz. Dünya Tasarım Organizasyonunun başkanı da katılımcılar arasında yerini alacak. Etkinlikte ayrıca; yurt içi ve yurt dışında yaşayan duayen tasarımcılarımızla bir araya geleceğiz. Sempozyumla, Türk tasarımının değerlendirilmesi ve etkinliğinin artırılmasına yönelik işbirliği alanlarını geliştirmek istiyoruz. Bir çağrıda bulunmak istiyorum. Türk Patent ve Marka Kurumumuz üniversite öğrencilerimize yönelik bir patent yarışması başlattı. Sloganımız “Patentle Türkiye”. Bu yarışmayla patent konusunda farkındalık oluşturmaya ve öğrencilerimizi icat çıkarmaya özendirmek istiyoruz. 31 Aralık’a kadar patent başvurularınızı internet sitemizden ücretsiz olarak yapabilirsiniz” dedi.

"Elini taşın altına koyacak girişimcilerimizin yanındayız, tüm imkanlarımız bu cesur girişimcilerimizin emrine amade"
Milli Teknoloji Hamlesi ruhuyla hazırlanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisinin, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı kazanma yolunda temel referans olacağını dile getiren Varank,"Stratejide kendimize iddialı ama bir o kadar da gerçekçi hedefler koyduk. Bu hedeflerden birisi de “küresel markalar” çıkarmakla ilgili. Yeni teknolojilerle birlikte akıllı ürün ve hizmetler piyasada baskın olmaya başladı. Bu manada ülkemizden yeni teknoloji alanlarında, küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün çıkarmasını istiyoruz. Elini taşın altına koyacak girişimcilerimizin yanındayız.Bakanlık olarak tüm imkanlarımız bu cesur girişimcilerimizin emrine amade" diye konuştu.
Programda Yılın Düğüm Çözen Markaları ödülleri Protokol üyeleri tarafından sahiplerine takdim edildi.
Öte yandan; Patentle Türkiye Yarışması kapsamında; birinci 30 bin , ikinci 20 bin , üçüncü ise 10 bin liralık ödüllerin sahibi olacak. Ayrıca ilk 10’a giren tüm finalistler de 5 bin lira kazanacak.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İlaç sanayinin gözdesi kardelen soğanı Artvin’de sökülmeye başlandı
İçerdiği kimyasallar nedeniyle ilaç ve kozmetik sanayisinin önemli ham maddesi olarak kullanılan kardelen soğanının Tarım ve Orman Bakanlığı izniyle, lisansı olan yetkili şirketlerce Artvin Ormanları’nda toplanılmasına başlandı.
22.05.2019
Otomobilden hırsızlık yapan 1 şahıs yakalandı
İstanbul’da, park halindeki otomobillerden hırsızlık yaptığı ileri sürülen 1 şahıs yakalandı.
22.05.2019
Başkent’te iskele çöktü
Başkent’te bir inşaatın iskelesi çöktü.
22.05.2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından uçak kazasına ilişkin açıklama
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bugün sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı-Ankara Esenboğa Havalimanı seferini yapacak olan THY’ye ait Boeing 777-(300) tipi uçağın kalkış öncesinde “taksi” sırasında F6 kavşağından önce kanadını direğe çarptığını açıkladı.
22.05.2019
86 yaşında yanmayan sokak lambasını değiştirmek için direğe çıkınca...
Trabzon’un Çaykara ilçesi Taşören mahallesinde 86 yaşındaki Kamil Fazlı Çiftçi sokaklarında bulunan mezarlıktaki elektrik direğinin yanmayan lambasını değiştirirken düşerek hayatını kaybetti.
22.05.2019
İlahiyatçı Ümit Özdemir, “Millet Kıraathaneleri bize hayatı öğreten meclislerdir”
Tarihçi Dr. Ahmet Anapalı ile İlahiyatçı Ümit Özdemir, konuk oldukları Bağcılar Belediyesi İrfan Sofrasında Osmanlı Kıraathaneleri olarak kurulan ve bugün Millet Kıraathaneleri adıyla yeniden hayata geçirilen alanların önemini anlattı. Millet Kıraathaneleri için Özdemir, “Bize hayatı ve dinimizi öğreten, yol rehberi olan meclislerdir” ifadesini kullanırken Anapalı da “Şimdi bir öze dönüş bir milli diriliş yapmak lazım” dedi.
22.05.2019
ŞEHİT ÇOCUKLARINA AFET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR