Polatlı Devlet Hastanesi’nde önemli başarı
Dünyada şimdiye kadar bilinen bir tedavisi olmayan Gbolus (boğazda yumru varmış hissi) hastalığını, Polatlı Devlet Hastanesinde Başhekim olan Dr. Hüseyin Arslan akupunkturla tedavi etmeyi başardı.

30 Kasim 2019 - 13:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Dünyada şimdiye kadar bilinen bir tedavisi olmayan Gbolus (boğazda yumru varmış hissi) hastalığını, Polatlı Devlet Hastanesinde Başhekim olan Dr. Hüseyin Arslan akupunkturla tedavi etmeyi başardı.
Dünyada şimdiye kadar bilinen bir tedavisi olmayan ve araştırmalara rağmen henüz bir tedavinin geliştirilemediği Gbolus (boğazda yumru varmış hissi) hastalığında önemli bir gelişme yaşandı. Türk hekim üç yıllık yoğun araştırma ve deneylerin sonucunda Türkiye’de nüfusun yüzde 4’ünde, dünyada da büyük oranda görülen Globus hastalarını tedavi etmeyi başardı. 2015’te halen çalışmakta olduğu Ankara Polatlı Devlet Hastanesi’nin Geleneksel Tedavi Kliniği’nde gönüllü 40 hasta üzerinde çalışmalarına başlayan Doktor Hüseyin Arslan, “Biz burada Kulak Burun Boğaz (KBB) ile bir ilke imza attık. Çalışmalarımız sonucunda hastaların akupunkturdan faydalandığını, yutkunma probleminin aşıldığını gördük. Sonuç olarak hastalığı akupunktur ile tedavi etmeyi başardık” dedi.
Nedenlerinin büyük oranda psikolojik olduğunu belirttiği Globus’un bilinen, doğrudan bir tedavisinin olmadığına dikkat çeken Dr. Aslan, “Hasta boğazında yumru ya da yabancı bir madde varmış, yutkununca gidecekmiş gibi olup gitmediğini hissediyor. Çok eski bir hastalık, 2 bin 500 yıl öncesinde görüldüğü biliniyor. Yutkunma güçlüğü kadınlarda daha yaygın. Stres ve kaygı etkili. Dünyanın her yerinde birçok branş bu hastalıkla ilgili çalışmalar yürütse de net bir tedavi yöntemi geliştirilemedi” şeklinde konuştu.
Doktor Arslan şöyle devam etti:
"15 yıldır akupunktur tedavisi uyguluyorum. Hastaneme sürekli Globus hastaları geliyordu, bazılarının durumu gerçekten çok sıkıntılıydı. Yoğun bir hasta grubuyla karşılaşınca ‘Biz bunu tedavi edebilir miyiz?’ dedik. Önce araştırmaya başladık, deneysel çalışmalar yaptık. Birkaç hastadan bu şekilde olumlu cevap alınca 40 hasta üzerinde araştırmaları derinleştirdik. 2 yıl deneme ve yayın çalışmaları sürdü. Bunu bilimsel yayına çevirdik ve yayınlandı.
Hasta geldiği anda yutkunma ile ilgili bir sorun var mı, boğazda kitle var mı gibi düşüncelerle ilgili tüm branşlardan kapsamlı bir taramaya alıyoruz. Çok ciddi bir taramadan geçiriyoruz. Görünen bir sorun olmadığı netleştiğinde hastaya akupunktur tedavisi başlatıyoruz. Artık hastaları bu şekilde tedavi ediyoruz ve hastanemizden de iyileşerek çıkıyorlar.
Üç yıldır tedavi ediyoruz. Bu şekilde onlarca hastayı iyileştirdik. Artık bir umudumuz var. Üstelik bu başarıyı bilimsel temele oturttuk ve Türk hekimler olarak bu hastalıkta dünyaya önemli bir yayın kazandırdık. Bu hastalığın artık tedavisi var ve bu dünyada Türkiye’nin bilimsel yayın ve imzasıyla yapılmakta. Ülkemiz açısından önemli bir gurur ve gelişme.
Öte yandan İstanbul’da son yapılan Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nde Türk ve yabancı hekimlere bu gelişmeyi sunum yaptım. Tıp dünyasından çok ciddi ilgi ve merak var. Dünyada tedavisi yok denilen bir hastalıkta hastaları Türkiye’de bir devlet hastanesinde iyileştirmeyi başardık. Farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden hastalar tedaviye geliyorlar."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çok sayıda ürüne ilave gümrük vergisi getirildi
Altın, mücevher, bazı elektronik ev eşyaları ve makinelerin de içinde bulunduğu çeşitli ithal ürünlere 30 Eylül’e kadar yüzde 30’a varan oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.
11.05.2020
Anadolu Efes:
Anadolu Efes, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun liglerin sona erdirilmesi kararını saygı karşıladıklarını ve halk sağlığının, tüm şampiyonluklardan, başarılardan daha değerli olduğunu açıkladı.
11.05.2020
Ankara’da ‘ayı saldırısı, bir kadını öldürdü’ iddiası
Ankara’nın Beypazarı ilçesinde ineklerini otlatmak üzere dışarı çıkan bir kadın ölü bulundu. Kadının, ayı saldırısına uğrayarak hayatını kaybettiği iddia edildi.
11.05.2020
BBP Başkanlık Divanı olağan toplantısını video konferans yöntemiyle gerçekleştirdi
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Büyük Birlik Partisi’nin önceliği devletin bekası, necip Türk milletinin istikbali ve istiklalinin ebed-müddet devamlılığıdır” dedi.
11.05.2020
“Pandemi döneminde iletişimini koparmayan markalar daha da güçlenecek”
‘Bu süreci birlikte göğüsleyeceğiz’ mesajı veren markaların samimi ve şeffaf bir iletişim stratejisi izlediğini belirten İletişim Uzmanı Hatice Kumalar, söz konusu şirketlerin güvenilir marka imajını pekiştirdiğini belirtti.
11.05.2020
Galatasaray Yardımcı Antrenörü Hasan Şaş istifa etti
Galatasaray Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Hasan Şaş, görevinden istifa ettiğini açıkladı.
11.05.2020
’’KORONAVİRÜS SALGINI DÖNEMİNDE DEPRESYON BAŞROLDE’’
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ

EN ÇOK OKUNANLAR