Aktarlar kış mevsiminde daha yoğun
Havaların soğumasıyla birlikte vatandaşlar, kışı hastalanmadan geçirmek için aktara koşuyor.

02 Aralik 2019 - 10:00:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Havaların soğumasıyla birlikte vatandaşlar, kışı hastalanmadan geçirmek için aktara koşuyor.
Kışın özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığına sıkça rastlandığına dikkat çeken Muharrem Kan, vatandaşların şu sıralar ıhlamur, zencefil, zerdeçal ve adaçayını daha çok tercih edildiğini belirterek, kışın işlerinin daha yoğun geçtiğini söyledi. Yaklaşık 12 yıldır aktarlık yapan Kan, vatandaşların bitki çayı kullanmada yanlış bilgilere sahip olduğunu belirterek, “İnsanlara yanlış bilgiler veriliyor. Dolayısıyla biz de vatandaşa doğru bilgi vermeye çalışıyoruz. Şu an en çok sattığımız ürünler ıhlamur, zencefil, zerdeçal ve adaçayı. Bunların yanında diğer çaylardan da takviye oluyor ancak en çok bunları satıyoruz. Vatandaşlarımızda eskiden kalma alışkanlık var. Ihlamuru sobanın üzerine koyup sabahtan akşama kadar kaynatıyorlar, bunlar yanlış. Ihlamurun 8-10 dakika içinde demlenerek, içine limon sıkarak içilmesi daha yararlı olur. Zerdeçal ise dünyada kanserojen maddelerini yok etmekte en etkili tek ürün diyebiliriz. Pakistan, Hindistan, Çin’de kanser vakası çok azdır. O ülkelerdeki insanlar zerdeçal ve zencefili çok tüketiyor. Bunlar arasında zerdeçal daha öne çıkıyor diyebiliriz. Vücutta kanserojen maddeleri dışarıya atmada zerdeçalın üzerine hiçbir ürün yok diyebiliriz. Zerdeçal konusunda vatandaşlar bize gelerek ’bana iki kaşık zerdeçal ver, kansere iyi geliyormuş deneyeceğim’ diyor. Biz de kendilerine ’iki, üç kaşıkla olacak iş değil’ diyoruz. Bunun adaptasyon süresi var, belli bir süre kullanacaksın. Zerdeçalın parçaları çay olarak kullanılıyor. Toz halinde olanlar ise bal, yoğurt, pekmeze katılıp tüketilebilir. Bilhassa çorbalara, sulu yemeklere her gün birer kaşık katılarak yense vücudun bağışıklık sistemini yükseltmekte bir numaralı bir ilaçtır" dedi.
"Zencefil de zerdeçal kadar faydalı ancak zerdeçal onun bir adım daha önünde" diyen Kan, "Soğuk algınlığı, bağışıklık sistemini yükseltme, kanser olaylarında zerdeçalın çok büyük faydası var. Toksinleri vücuttan atmada zerdeçal üzerine yok. Yeşil çayda yine kanserojen maddelerin vücuttan atılmasına en büyük etken maddelerden biri. Bilhassa kadınların günde iki kez içmeleri gerekiyor. Kemik erimesine, kansızlığa ve göğüs kanserinde çok etkili. Bunun yanı şehzade çayı C vitamini bakımından en zengin ürün. Aynı zamanda böbrekleri çalıştırır, diyabet hastaları için de çok iyi bir ürün” diye konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Para Yüzme Dünya Serisi’ne 4 madalya
Paralimpik Yüzme Dünya Serisi’nin 6. ayağı ilk gününde Milli Takımımız, 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 4 madalya kazandı.
31.05.2019
Suriye ortak sermayeli şirket sayısı yüzde 45 azaldı
2019 yılı Nisan ayında Suriye ortak sermayeli kurulan şirket sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 azaldı.
31.05.2019
Ankara Büyükşehirden çocuklara bayram hediyesi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla Başkent genelindeki ilkokullara bayram hediyesi olarak futbol, basketbol ve voleybol topu dağıtıldı.
31.05.2019
Ombudsman Malkoç: “Bir vatandaşımızın sorununu çözebiliyorsak o bize mutluluk ve memnuniyet verir”
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun kökleri mazide yer alan ancak kuruluşu yeni olan bir kurum olduğunu belirterek, "Bizim ana görevimiz devletle, idareyle vatandaşlar arasındaki sorunları mahkemelere intikal ettirmeden çözmek. Eğer bize müracaat eden bir insan müracaat ettiğinde derdini, sıkıntısını biz yeteri kadar dinleyebiliyorsak ve üstüne çözüm de üretebiliyorsak bizim en çok mutluluk, memnuniyet duyduğumuz husus bu” dedi.
31.05.2019
Başakşehir’de 4 aracın karıştığı zincirleme kaza meydana geldi. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri tarafından araçta sıkışan 1’i ağır 3 kişi kurtarılarak ambulansla hastaneye sevk edildi. İtfaiye ve polis ekiplerinin çalışması sürüyor.
Başakşehir’de 4 aracın karıştığı zincirleme kaza meydana geldi. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri tarafından araçta sıkışan 1’i ağır 3 kişi kurtarılarak ambulansla hastaneye sevk edildi. İtfaiye ve polis ekiplerinin çalışması sürüyor.
31.05.2019
Kılavuz Kaptanlar Haftası tüm Türkiye’de törenlerle kutlandı
Kısıtlı deniz alanlarında ve limanlarda deniz emniyetinin temin edilmesinde en önemli insan unsuru olan kılavuz kaptanlar, 27-31 Mayıs arasında Kılavuz Kaptanlar Haftası’nda geçmişte görevi başında hayatını kaybeden meslek şehidi kılavuz kaptanlar için de anma etkinliklerinde bulundu.
31.05.2019
ŞEHİT ÇOCUKLARINA AFET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR