Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığından yeni bir eser: “Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası”
Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığında “Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası” adlı 593 sayfalık eser satışa sunuldu.

02 Aralik 2019 - 11:30:20

Çıktı Al

Yorum (0)

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığında “Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası” adlı 593 sayfalık eser satışa sunuldu.
“Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası (Mimari Eserler-Kitabeler-Mezar Taşları)’’adlı kitap uzmanlık alanı sanat tarihi olan akademisyenler Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil ve Dr. Ammar İbrahimgil tarafından hazırlandı. Güncel bilgi, fotoğraf, şekil, plan, resim, tablo ve grafiklerle desteklenmiş olan çalışmada kimi eserlerin orijinal hali ve günümüzdeki durumlarını sergileyen eski ve yeni görseller kitapta karşılaştırmalı olarak verildi. Kapsamı geniş olan çalışmanın literatürdeki diğer yayınlardan bir farkı da adadaki Türk varlığının önemli bir göstergesi olan ve sanat tarihi açısından hayli kıymetli 300’e yakın mezar taşının detaylı bir incelemeye tabi tutularak verilmesi. Rodos Adası’nın coğrafi özellikleri, tarihi gelişimi, 400 yıllık Osmanlı idaresi, İtalyan işgali ve Yunanistan’a ilhakıyla ilgili bilgiler ise eseri tamamlayıcı mahiyette. Titizlikle hazırlanıp kitabın sonuna eklenen eserler listesi ise envanterin kayıt altına alınması, tarihe not düşülmesi ve araştırmacılara yol göstermesi bakımından dikkate değer. Diğer taraftan yakın zamanda yapılan saha araştırmaları ile çoğu Türkçe ve Yunanca 130 kaynaktan yararlanılarak özenle hazırlanan eser güncel bilgileri ve literatüre hâkimiyeti göstermesi açısından da önem taşıyor.
Eserde 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası olarak tescillenen Rodos’taki eserler sadece ata yadigârı oldukları için değil insanlığın ortak mirası olarak ilmi bakış açısıyla ele alınarak, alanına yenilik getirip, güncel bilgi ve görsellerle destekleniyor. Görevlerinden biri de yurt dışındaki Türk kültür varlığının araştırılması ve korunmasını desteklemek olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, yayımladığı bu ve buna benzer eserleriyle yurt dışındaki kültür varlıklarımıza dikkat çekerek literatüre katkı sağlamaya devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından son derece özenli ve kaliteli bir baskıyla okura sunulan 593 sayfalık eser, Ankara Balgat’taki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı binasında ve Ankara Kızılay Kitap Satış Bürosu’nda satışa sunuluyor. Kitapseverler, https://emagaza-akm.ayk.gov.tr/ adresindeki e-mağazadan da esere ulaşabilecek.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kısıtlama sonrası trafikte yoğunluk oluştu
14 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle İstanbul’da bazı noktalarda trafik durma noktasına geldi. Toplu taşıma için üst geçitleri kullanan vatandaşlar yoğunluk oluştururken metrobüs duraklarında da hareketlilik yaşandı.
01.06.2020
Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Standartları Platformu Başkanı Karakaya’dan dijital dönüşüm değerlendirmesi
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Bilişim Standartları Platformu Başkanı Ziya Karakaya, korona virüs (Covid-19) dönemi öncesi ve sonrasında dijital dönüşüm konusunda değerlendirmelerde bulundu.
01.06.2020
Satrançta şampiyonlar Bakan Kasapoğlu’nun katılımıyla belli oldu
Red Bull Chess Masters’ın 3. sezonunda çevrim içi eleme sonrasında finale adını yazdıran 40 erkek ve 40 kadın satranç sporcusunun Türkiye’nin en iyisi olabilmek için mücadele ettikleri finalde Açık Kategori şampiyonu Vugar Rasulov olurken, kadınlar kategorisinde de Ekaterina Atalık mutlu sona ulaştı. Açık Kategori Finali’nin açılış konuşmasını ise Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı.
01.06.2020
Serbest piyasada döviz fiyatları
Dolar 6,8120 liradan, euro ise 7,5900 liradan haftaya başladı.
01.06.2020
Altındağ’a iki eser daha kazandırılıyor
Altındağ’da yatırım atağı devam ediyor. Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı’nın talimatlarıyla, Karapürçek ve Başpınar mahallelerinde yapımlarına başlanan Çok Amaçlı Toplum Merkezlerinin inşaatlarında sona yaklaşıldı.
01.06.2020
Seyahat kısıtlamasının kalkmasıyla 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yoğunluk başladı
Korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında getirilen seyahat kısıtlaması bugün kalktı. Kısıtlamanın kalkması ile beraber Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yoğunluk yaşandı.
01.06.2020
’’KORONAVİRÜS SALGINI DÖNEMİNDE DEPRESYON BAŞROLDE’’
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ

EN ÇOK OKUNANLAR