Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığından yeni bir eser: “Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası”
Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığında “Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası” adlı 593 sayfalık eser satışa sunuldu.

02 Aralik 2019 - 11:30:20

Çıktı Al

Yorum (0)

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığında “Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası” adlı 593 sayfalık eser satışa sunuldu.
“Rodos Adası’nda Osmanlı Mirası (Mimari Eserler-Kitabeler-Mezar Taşları)’’adlı kitap uzmanlık alanı sanat tarihi olan akademisyenler Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil ve Dr. Ammar İbrahimgil tarafından hazırlandı. Güncel bilgi, fotoğraf, şekil, plan, resim, tablo ve grafiklerle desteklenmiş olan çalışmada kimi eserlerin orijinal hali ve günümüzdeki durumlarını sergileyen eski ve yeni görseller kitapta karşılaştırmalı olarak verildi. Kapsamı geniş olan çalışmanın literatürdeki diğer yayınlardan bir farkı da adadaki Türk varlığının önemli bir göstergesi olan ve sanat tarihi açısından hayli kıymetli 300’e yakın mezar taşının detaylı bir incelemeye tabi tutularak verilmesi. Rodos Adası’nın coğrafi özellikleri, tarihi gelişimi, 400 yıllık Osmanlı idaresi, İtalyan işgali ve Yunanistan’a ilhakıyla ilgili bilgiler ise eseri tamamlayıcı mahiyette. Titizlikle hazırlanıp kitabın sonuna eklenen eserler listesi ise envanterin kayıt altına alınması, tarihe not düşülmesi ve araştırmacılara yol göstermesi bakımından dikkate değer. Diğer taraftan yakın zamanda yapılan saha araştırmaları ile çoğu Türkçe ve Yunanca 130 kaynaktan yararlanılarak özenle hazırlanan eser güncel bilgileri ve literatüre hâkimiyeti göstermesi açısından da önem taşıyor.
Eserde 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası olarak tescillenen Rodos’taki eserler sadece ata yadigârı oldukları için değil insanlığın ortak mirası olarak ilmi bakış açısıyla ele alınarak, alanına yenilik getirip, güncel bilgi ve görsellerle destekleniyor. Görevlerinden biri de yurt dışındaki Türk kültür varlığının araştırılması ve korunmasını desteklemek olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, yayımladığı bu ve buna benzer eserleriyle yurt dışındaki kültür varlıklarımıza dikkat çekerek literatüre katkı sağlamaya devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından son derece özenli ve kaliteli bir baskıyla okura sunulan 593 sayfalık eser, Ankara Balgat’taki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı binasında ve Ankara Kızılay Kitap Satış Bürosu’nda satışa sunuluyor. Kitapseverler, https://emagaza-akm.ayk.gov.tr/ adresindeki e-mağazadan da esere ulaşabilecek.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Trabzonspor’un yeni transferi Sturridge, takımla ilk antrenmanına çıktı
Trabzonspor, UEFA Avrupa Ligi play-off turu rövanş maçında evinde AEK ile oynayacağı karşılaşmanın hazırlıklarına başladı. Bordo-mavililerin yeni transferi Sturridge de takımla ilk çalışmasını gerçekleştirdi.
26.08.2019
Assan Hanil uzun yıllar görev yapan çalışanlarını ödüllendirdi
Otomotiv sektörünün en önemli ana parça tedarikçilerinden biri olan Assan Hanil, çalışanları ve aileleriyle AshaFest 2019’da bir araya geldi. Festival kapsamında uzun yıllar Assan Hanil bünyesinde görev alan 200 çalışana kıdem teşvik ödülleri takdim edildi.
26.08.2019
Maja Ognjenovic, VakıfBank’ta
Yeni sezon transfer çalışmalarına devam eden VakıfBank Spor Kulübü, geçtiğimiz sezon Rusya ekibi Dinamo Moskova’da forma giyen Maja Ognjenovic’i kadrosuna kattı.
26.08.2019
2023 yılında doğal gaz ihtiyacının yüzde 20’si depolardan karşılanacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin 2023 yılında doğal gaz ihtiyacının yüzde 20’sini depolardan karşılayacağını söyledi.
26.08.2019
Fındık fiyatı haftaya düşüşle başladı
Giresun’da kabuklu tombul fındığın kilogramı haftaya düşüşle başlayarak 16,25 liraya geriledi. Geçtiğimiz haftayı 16,75 liradan kapatan serbest piyasada fındık fiyatı 50 kuruş gerileyerek kilogram fiyatı 16,25 lira olarak işlem görüyor.
26.08.2019
Avcı’nın gençlik operasyonu
Transfer döneminde 30 yaş altı isimlerle görüşen ve anlaşmaya varan Beşiktaş, kadronun yaş ortalamasını düşürdü. Geçtiğimiz sene 29.8 olan yaş ortalaması, bu sezon 25.65’e geriledi. Beşiktaş’ın kadrosu geçen yıla oranla 4 yaş gençleşti.
26.08.2019
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER
“CİLDİNİZİ KIŞ KURULUĞUNDAN NEMLENDİRİCİYLE KORUYUN”
ANKARA’DAKİ BALIKÇILARA GECE DENETİMİ

EN ÇOK OKUNANLAR