19’uncu Engelliler Şurası’nda ünlü isimler bir araya geldi
Bağcılar’da düzenlenen 19’uncu Engelliler Şurası’nda ünlü isimler bir araya geldi. Kekemeliği yenen 9 yaşındaki Melodi Çakır, ünlü isimleri kendine hayran bıraktı.

02 Aralik 2019 - 18:15:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Bağcılar’da düzenlenen 19’uncu Engelliler Şurası’nda ünlü isimler bir araya geldi. Kekemeliği yenen 9 yaşındaki Melodi Çakır, ünlü isimleri kendine hayran bıraktı.
Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen 19’uncu Engelliler Şurası’nda sanat, iş, medya ve spor dünyasının önde gelen isimleri engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’ndaki programa Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, TGRT Haber Spikeri Mehmet Aydın, Galatasaray Eski yöneticisi Turgay Kıran, Eski Manken-Şarkıcı Tuğba Özay, şarkıcı Devran İskender, engelliler ve aileleri katıldı. Başkan Çağırıcı, davetlilerle birlikte engellilerin eğitim gördüğü atölyeleri gezdi. Engelliler Sarayı’na ilk kez gelen tanınmış isimler, önce paralimpik spor salonunda uluslararası platformlarda şampiyonlukları bulunan milli sporcuları ziyaret etti. Başkan Lokman Çağırıcı ve ünlü isimler milli sporcularla birlikte boccia oynadı. Davetliler daha sonra tekstil, mantar üretim, ahşap boyama ve resim atölyesinde derse girip kursiyerlerin çalışmalarını izledi. Daha sonra kekeme sınıfına da uğrayan ünlüler, 3 aylık eğitimle kekemeliği yenen 9 yaşındaki Melodi Çakır’la bir süre sohbet etti. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte Çakır, haber spikerlerinin ilgi odağı oldu. Haber spikerlerini kendine hayran bırakan Melodi Çakır, sunuculuk teklifi de aldı.
Atölyeleri tek tek gezen ünlü isimler, Kafkas ekibinin folklor gösterisiyle keyifli dakikalar yaşadı. Sahneye çıkan Devran İskender ve şarkıcı Tuğba Özay gençlerle birlikte şarkılar söyledi. Müziğe kendini kaptıran gençler, bol bol dans ederek keyifli dakikalar geçirdi. Öte yandan eğitimcilerin de katıldığı şurada otizmlilere yönelik toplumdaki yanlış algıyı yıkmak amacıyla iki oturum düzenlendi. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hatice Şengül Erdem “Otizm Spektrum Olan Bireylerde Yaz Okulu Örneği” ve uzman fizyoterapist Ahmet Süleymanoğlu da “Otizmli çocuklarda beslenme” konularıyla ilgili bilgiler verdi. TGRT Haber spikeri Mehmet Aydın ve Alper Altun’a plaket takdim edildi.

“Bağcılar’da evinde mahkum olan hiçbir engelli kardeşimiz yok”
Engelliler Gününü kutlayan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Özel kardeşlerimizin Engelliler Günü’nü bir kez daha kutluyorum. Engelleri kaldırdığımıza inanıyoruz. Gerçek engelin bedende değil zihinlerde olduğuna inanıyoruz. Rehabilitasyonun yanında 18 yaşını dolduran kişilerin sosyal anlamda ve mesleki anlamda meşgul olabilecekleri bir merkeze ihtiyaç olduğunu gördük. Değişik ülkeleri gezerek burada tüm yapılan hizmetlerin tamamını bir konsept haline getirdik. Bağcılardaki kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Bağcılar’da evinde mahkum olan hiçbir engelli kardeşimiz yok. Binlerce insana burada şifa olduk. Özellikle sporda burada yetişip de dünya üçüncüsü Avrupa şampiyonu ve Balkan şampiyonu olan sporcularımız var. Onların bir özelliği var, tamamını evlerinden alıp tedavi ettik. Burada spora başladılar. Diğer engelli kardeşlerimiz için bir örnek oldular. Burada aynı anda bin 500 hizmet alabiliyor. Bugüne kadar buradan hizmet alan kişi sayısı 6 bin civarındadır” şeklinde konuştu.

“Kitap okusunlar ve ses egzersizleri yapsınlar”
3 aylık kekemelik eğitimine gelen 9 yaşındaki Melodi Çakır, “Bunu yapabilmek için çaba ve sabır gerekiyor. Çok zor bir durumdu. Buraya gelerek kekemeliğimi çözdüm. Şu anda böyle konuşabildiğim için çok mutluyum. Okulda derslere katılamıyordum, zorlanıyordum. Hiçbir şey konuşamıyordum ama artık öyle bir durumum yok. İsteyen herkes bunu atlatmayı başarabilir. Kitap okusunlar ve ses egzersizleri yapsınlar” dedi.

“Engellilerin nerede bir haberi olsa adeta koşuyoruz”
Engellileri hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını söyleyen TGRT Haber spikeri Mehmet Aydın, “Kardeş kuruluşumuz İhlas Haber Ajansı ve TGRT Haber olarak engellilere her ortamda ve her zaman destek veriyoruz. Engellilerin nerede bir haberi olsa adeta koşuyoruz. Bağcılar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu böyle bir etkinlikte de böylesine güzel bir plaketi almak bizi onurlandırdı. Bir diğer spiker arkadaşım Alper Altun da aynı şekilde bu ödüle layık görüldü. Sosyal sorumluluk anlamında bu tür projeler önemli. TGRT Haber olarak da biz de destek vermek adına ve engellilerle buluşmak adına bu ödülleri seve seve kabul ettik. Herkes aslında bir engelli adayı Dünya Engelliler günü adına sadece sözde ve lafta değil, birazda içimize özümseyerek yaşarsak çok daha mutlu oluruz. Dünya Engelliler Günü’nde Engelliler Günü kutlu olsun” İfadelerinde bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Göktürk Hasdal yolunda seyir halindeki hafif ticari bir araç, emniyet şeridinde duran bir otobüse arkadan çarptı. Kazada araç içerisinde sıkışan sürücü çıkartılarak hastaneye kaldırılırken bölgede yoğun trafik oluştu.
Göktürk Hasdal yolunda seyir halindeki hafif ticari bir araç, emniyet şeridinde duran bir otobüse arkadan çarptı. Kazada araç içerisinde sıkışan sürücü çıkartılarak hastaneye kaldırılırken bölgede yoğun trafik oluştu.
27.05.2019
Merkez Bankası:
Merkez Bankası:"Finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Söz konusu değişiklik ile piyasadan yaklaşık 4,2 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir"
27.05.2019
Bu kütüphanede yüzlerce Trabzonlu yazarın eserleri bulunuyor
Yaklaşık 8 ay önce açılan Trabzon Muhibbi Edebiyat Müzesi Kütüphanesi’nde Cumhuriyet öncesi ve sonrası yüzlerce Trabzonlu yazarın eserleri yer alıyor. Kütüphaneyi 8 ayda yaklaşık 4 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederek eserleri inceledi.
27.05.2019
Opera ve bale seyirci sayısı geçen sezona göre yüzde 4,2 arttı
Opera ve bale seyirci sayısı 2017-2018 sezonunda, 2016-2017 sezonuna göre yüzde 4,2 artarak 293 bin 2 oldu.
27.05.2019
Borsa haftaya yükselişle başladı
Borsa, haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,50’lik yükselişle başladı.
27.05.2019
Aziz Yıldırım, Silivri’de
Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım, ‘Kumpas Davası’ için Silivri’ye geldi.
27.05.2019
AŞI BİLİM KURULU, RUS TARAFIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜLERİ BAŞKANLIĞI (TÜSEB) AŞI BİLİM KURULU, KOVİD-19 AŞISI GELİŞTİRME KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ İÇİN RUS BİLİM İNSANLARIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.
GÜNEŞ ÇARPMASI HAYATI TEHDİT EDİCİ DURUMLARA KADAR VARABİLİR
PANDEMİ SÜRECİNDE OLUMSUZLUKTAN KAÇMANIN 6 YOLU
’’İYOT EKSİKLİĞİ 7’DEN 70’E CİDDİ BİR SORUN’’
BORÇKA KORONA VİRÜS’TE 2. DALGAYI DA ATLATTI
’’PROSTAT KANSERİNİN TEŞHİSİNDE PSA TESTİ ÖNEMLİ ROL OYNUYOR’’
SAĞLIK BAKANI KOCA, 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARLA İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEMENİN YOLDA OLDUĞUNU DUYURDU
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, "KÖK HÜCRE UYGULAMASININ BAŞARILI OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ. PLAZMA UYGULAMASINDAN İSE FAYDA GÖRÜYORUZ."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, "(VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN KONGRELERLE İLGİLİ) 15 HAZİRAN’A KADAR VAKALARIN SEYRİNİ İZLEYECEĞİZ ONA GÖRE KARAR VERECEĞİZ. 15 HAZİRAN’DAN SONRAKİ DÖNEMDE TEKRAR GÜNDEME GELECEK."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: "FİLYASYON ÇALIŞMALARI KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR. FİLYASYONU BU DÖNEMDE İHMAL ETMEK İSTEMİYORUZ, GEVŞETMEKTEN YANA DEĞİLİZ."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, "SINAVLARLA İLGİLİ UYULMASI GEREKEN KURALLARI BİLİM KURULU BELİRLEDİ VE İLGİLİ BİRİMLERE GÖNDERDİ. GENÇLERİMİZİN SINAVLARA MASKELİ GİTMELERİNİ, SIRASINA OTURDUĞUNDA MESAFE KURALI DA UYGUNSA MASKENİN ÇIKARILMASINI UYGUN GÖRDÜK. BU ANLAMDA UYULMASI GEREKEN KURALLARI ÖSYM VE İLGİLİ KURULUŞLARA İLETTİK."

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR