Komiser Yardımcılığı ve Yedek Subaylık Karşılaştırması
Yeni askerlik sistemiyle birlikte merak edilen yedek subaylık (asteğmenlik) ve komiser yardımcılığını sizler için karşılaştırdık genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık.

30 Mayis 2019 - 09:57:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar

Ülkemizde ki kısıtlı iş imkanlarından dolayı günümüzde popüler olan iki gözde meslek grubunu inceleceğiz biri polislik üzerinden komiser yardımcılığı bir diğeri ise yeni tek tip askerlik sistemi üzerinden yedek subaylık.

Öncelikle yeni tek tip askerik sisteminin TBMM'de görüşülme kararı bayramdan sonraya kalsa da yasa en kısa zamanda yürürlüğe girecektir. Peki bu yasayla birlikte yeni askerlik sisteminde neler olacak kabaca anlatalım. Askerlik süresi eğitim durumu farketmeksizin herkes için 6 ay oldu bir 6 ay daha kalmak yani toplam 12 ay yapmak isteyenlere için ikinci 6 aydan sonra asgari ücret verilecek. (er ve erbaşlar içi) Yeni askerlik sistemiyle birlikte yedek astsubaylık alanı açılmış bulunmakta bu alanı daha sonraki konularımızda inceleyeceğiz. Şimdi konumuz olan yedek subaylık meselesine gelelim. 

Yedek Subaylık Nasıl Yapılır? İmkanları Ve Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

Yeni askerlik sisteminde sadece lisans ve üzeri düzeyde eğitim almış olan kişilerin başvurabildiği bir alandır. Eski sisteme göre de sadece lisans ve üzeri mezunlar başvuru yapabiliyordu, yedek subaylığın eski sisteme göre en büyük farklarından birisi yeni sistemde yedek subaylara kurmay olma şansı verilmesidir. Kurmaylığın meslek içi sınavlarla, askeriyede geçirdiğiniz süreyle ve sicil kaydınızla doğrudan ilişkisi vardır. 2019 verilerine göre doğuda görev yapan yedek subaylar ortalama 5.100 TL (küsürü değişiklik gösterir) maaş almaktadır. Sınır ötesi operasyonlarda ise görev yaptığınız süre boyunca çift maaş verilmektedir. Maaşı size çok cazip gelebilir ama sadece maaşı için yapılmayacak kadar zor mesleklerin başında askerik gelmektedir. 

Yedek subaylık için başvurunuz kabul edilirse 2 ay temel ve sınıf eğitimi alıyorsunuz bu eğitimde size cüzi bir miktar harçlık veriliyor daha sonra 10 ay askerlik yaparak, 10 ay boyunca maaş alıyorsunuz sonrasında isterseniz terhis olabiliyorsunuz istemezseniz askerde kalarak subay olarak görevinize devam ediyorsunuz. Türk Silahlı Kuvvetleri size OYAK, (TSK mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonudur) lojman, sağlık imkanları ve sosyal güvence gibi haklar vermektedir.

Komiser Yardımcılığı Nasıl Başvuru Yapılır? Sosyal Olanakları Nelerdir?

Diğer popüler meslek grubumuz komiser yardımcılığı bu mesleğe başvuru yapabilmek için lisans veya lisans üstü düzeyde eğitim almış olmak ve 2019 yılında başvuru yapmak için 1990 sonrası doğmuş olmak ilk şart, ikici şart ise KPSS P3 puan türünden (2018 ve 2019 KPSS)  şehit yakınları için en az 63.00 almak diğer adaylar için en az 70.00 puan almak. Bu şartları taşıdığınız takdirde mülakatlardan sonra PAEM'e girme şansınız oluyor. PAEM mezunu kişiler görev hayatlarına komiser yardımcısı olarak başlarlar daha sonra meslek içi sınavlar ve sicil kayıtlarına göre rütbe atlayabilirler. Sivil veya üniformalı şekilde görev yaparlar. Askerlik kadar disiplini olan bir meslek grubu omasa da polislikte oldukça zordur, komiser yardımcıları ortalama 5.000 TL maaş almaktadır ayrıca bütün şehirlerde bulunan polis evlerinden faydalanabilmektedirler. PAEM'in 2019 yılında son kez alım yapacağı söylensede ilerleyen zamanlarda mutlaka alımlarını tekrar açmasını beklemekteyiz.

Not: Karşılaştırmamızı istediğiniz meslek gruplarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Merak ettiğiniz bütün soruları www.gorevimizvatan.com/forum adresinden sorabilirsiniz.

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
MSÜ'ne Nasıl Başvuru Yapılır? Bayanlar Başvuru Yapabilir mi?
Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki askeri okullara nasıl başvuru yapılır? ve bayan adaylar bu okullardan hangilerine başvuru yapabilir? devamı haberimizde...
02.06.2019
En Az Lise Mezunu Sekreter Alınacak
Kuala Lumpur Büyükelçiliği'nde görevlendirilmek üzere 1 sözleşmeli sektreter alınanacaktır başvuru şartları ve detaylar haberin devamında...
01.06.2019
Siyasi Parti Üyeliği Askeri Okullara Girmeye Engel Olur Mu
Siyasi parti üyeliği Harp Okulları'na girmeye engel olur mu sorusu adayların kafasını karıştıran en önemli soruların başında geliyor.
20.04.2019
(KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Başvuruları Başlıyor
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik başvuru işlemleri yarın başlayacak ve 15 Mayıs'ta sona erecek.
02.05.2019
MSÜ Sınav Sonuçları Açıklandı
2019 MSÜ sınav sonuçları açıklanmıştır.
26.04.2019
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: ”8 bin bekçi daha alacağız”
Kağıthane’de muhtarlarla bir araya gelen çişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”8 bin bekçi daha alacağız. Sokaklarda güvenliği, asayişi, gecenin huzurunu bekçilerle sağlıyoruz" dedi. Soylu ayrıca, İstanbulun dünyanın en temiz 3’üncü metropolü olduğunu söyledi.
24.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR