Komiser Yardımcılığı ve Yedek Subaylık Karşılaştırması
Yeni askerlik sistemiyle birlikte merak edilen yedek subaylık (asteğmenlik) ve komiser yardımcılığını sizler için karşılaştırdık genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık.

30 Mayis 2019 - 09:57:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Ülkemizde ki kısıtlı iş imkanlarından dolayı günümüzde popüler olan iki gözde meslek grubunu inceleceğiz biri polislik üzerinden komiser yardımcılığı bir diğeri ise yeni tek tip askerlik sistemi üzerinden yedek subaylık.

Öncelikle yeni tek tip askerik sisteminin TBMM'de görüşülme kararı bayramdan sonraya kalsa da yasa en kısa zamanda yürürlüğe girecektir. Peki bu yasayla birlikte yeni askerlik sisteminde neler olacak kabaca anlatalım. Askerlik süresi eğitim durumu farketmeksizin herkes için 6 ay oldu bir 6 ay daha kalmak yani toplam 12 ay yapmak isteyenlere için ikinci 6 aydan sonra asgari ücret verilecek. (er ve erbaşlar içi) Yeni askerlik sistemiyle birlikte yedek astsubaylık alanı açılmış bulunmakta bu alanı daha sonraki konularımızda inceleyeceğiz. Şimdi konumuz olan yedek subaylık meselesine gelelim. 

Yedek Subaylık Nasıl Yapılır? İmkanları Ve Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

Yeni askerlik sisteminde sadece lisans ve üzeri düzeyde eğitim almış olan kişilerin başvurabildiği bir alandır. Eski sisteme göre de sadece lisans ve üzeri mezunlar başvuru yapabiliyordu, yedek subaylığın eski sisteme göre en büyük farklarından birisi yeni sistemde yedek subaylara kurmay olma şansı verilmesidir. Kurmaylığın meslek içi sınavlarla, askeriyede geçirdiğiniz süreyle ve sicil kaydınızla doğrudan ilişkisi vardır. 2019 verilerine göre doğuda görev yapan yedek subaylar ortalama 5.100 TL (küsürü değişiklik gösterir) maaş almaktadır. Sınır ötesi operasyonlarda ise görev yaptığınız süre boyunca çift maaş verilmektedir. Maaşı size çok cazip gelebilir ama sadece maaşı için yapılmayacak kadar zor mesleklerin başında askerik gelmektedir. 

Yedek subaylık için başvurunuz kabul edilirse 2 ay temel ve sınıf eğitimi alıyorsunuz bu eğitimde size cüzi bir miktar harçlık veriliyor daha sonra 10 ay askerlik yaparak, 10 ay boyunca maaş alıyorsunuz sonrasında isterseniz terhis olabiliyorsunuz istemezseniz askerde kalarak subay olarak görevinize devam ediyorsunuz. Türk Silahlı Kuvvetleri size OYAK, (TSK mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonudur) lojman, sağlık imkanları ve sosyal güvence gibi haklar vermektedir.

Komiser Yardımcılığı Nasıl Başvuru Yapılır? Sosyal Olanakları Nelerdir?

Diğer popüler meslek grubumuz komiser yardımcılığı bu mesleğe başvuru yapabilmek için lisans veya lisans üstü düzeyde eğitim almış olmak ve 2019 yılında başvuru yapmak için 1990 sonrası doğmuş olmak ilk şart, ikici şart ise KPSS P3 puan türünden (2018 ve 2019 KPSS)  şehit yakınları için en az 63.00 almak diğer adaylar için en az 70.00 puan almak. Bu şartları taşıdığınız takdirde mülakatlardan sonra PAEM'e girme şansınız oluyor. PAEM mezunu kişiler görev hayatlarına komiser yardımcısı olarak başlarlar daha sonra meslek içi sınavlar ve sicil kayıtlarına göre rütbe atlayabilirler. Sivil veya üniformalı şekilde görev yaparlar. Askerlik kadar disiplini olan bir meslek grubu omasa da polislikte oldukça zordur, komiser yardımcıları ortalama 5.000 TL maaş almaktadır ayrıca bütün şehirlerde bulunan polis evlerinden faydalanabilmektedirler. PAEM'in 2019 yılında son kez alım yapacağı söylensede ilerleyen zamanlarda mutlaka alımlarını tekrar açmasını beklemekteyiz.

Not: Karşılaştırmamızı istediğiniz meslek gruplarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Merak ettiğiniz bütün soruları www.gorevimizvatan.com/forum adresinden sorabilirsiniz.

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Doğu Karadeniz’de konut satışları hareketlendi
Türkiye’de 2019 yılı Ağustos ayında satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 artarak 110 bin 538 olurken, aynı dönemde Doğu Karadeniz’de de yüzde 4,3 artarak 2 bin 978 oldu.
18.09.2019
Tuzla’daki fabrikada patlama anı kameralara yansıdı.
Tuzla’daki fabrikada patlama anı kameralara yansıdı.
18.09.2019
Amca oğlunu fidye için kaçırdı, ailesinden 1 milyon TL istedi
Gaziosmanpaşa’da bir müteahhit aralarında amca oğlununda bulunduğu 5 kişi tarafından kaçırıldı. Kendilerine polis süsü veren zanlılar 1 milyon TL fidye istedi. Rehin tutulan şahıs, polis ekipleri tarafından kurtarılırken gözaltına alınan zanlılar tutuklandı. Kaçırılma anı güvenlik kameralarına yansıdı.
18.09.2019
Gaziosmanpaşa’daki motorlu saldırganlar adliyeye sevk edildi
Gaziosmanpaşa’da motosikletli ve silahlı saldırganlar, 4 ayrı adreste düzenledikleri saldırılarda 7 kişiyi yaralamıştı. Yakalanan 2 saldırgan emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken, saldırganların motosikletle kaçtığı anlar kameralara yansıdı.
18.09.2019
Gaziantep Yiyecekleri Şenliği’nde 100 bin porsiyon kebap pişecek
İstanbul Gaziantepliler Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gaziantep Yiyecekleri Şenliği’nin 19’uncusu Ataşehir’de başlıyor.
18.09.2019
ABD Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz davasında ara karar verildi
FETÖ üyeleriyle irtibatlı olduğu gerekçesiyle, ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasıyla yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutuklunun halinin devamına karar verildi.
18.09.2019
SANCAKTEPE ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR
BAKAN KOCA: "ÖLÜM ORANLARI DA ANKARA’NIN BAŞARISINI ORTAYA KOYUYOR"
BÖCEKLERDEN KORONA VİRÜS GEÇER Mİ
TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜSTEN SON 24 SAATTE 34 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 431 KİŞİ OLDU. BUGÜN 21 BİN 43 TEST YAPILIRKEN BİN 35 KİŞİDE YENİ VAKA GÖRÜLDÜ, BİN 286 KİŞİ DE İYİLEŞTİ.
MS HASTALARINA COVİD-19 UYARISI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN 11 SEKTÖRE YÖNELİK DAHA YENİ REHBER
TÜRKİYE KORUYUCU TIBBİ MALZEMEDE KÜRESEL OYUNCU OLMA YOLUNDA
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, SAĞLIK İÇİN ÇALIP SÖYLEDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 29 CAN KAYBI, 987 YENİ VAKA”
SAĞLIK BAKANLIĞI, SON 24 SAATTE KORONA VİRÜS NEDENİYLE 32 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, TOPLAM CAN KAYBININ 4 BİN 340 OLDUĞUNU AÇIKLADI. BUGÜN 24 BİN 589 TEST YAPILIRKEN, BİN 141 YENİ VAKA TANISI KONULDU. TEDAVİSİ TAMAMLANAN BİN 92 KİŞİ İSE TABURCU EDİLDİ.
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 32 CAN KAYBI, BİN 141 YENİ VAKA”
"UYKUSUZLUĞUNUZU KAHVEYLE BASTIRMAYIN"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR