Komiser Yardımcılığı ve Yedek Subaylık Karşılaştırması
Yeni askerlik sistemiyle birlikte merak edilen yedek subaylık (asteğmenlik) ve komiser yardımcılığını sizler için karşılaştırdık genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık.

30 Mayis 2019 - 09:57:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar

Ülkemizde ki kısıtlı iş imkanlarından dolayı günümüzde popüler olan iki gözde meslek grubunu inceleceğiz biri polislik üzerinden komiser yardımcılığı bir diğeri ise yeni tek tip askerlik sistemi üzerinden yedek subaylık.

Öncelikle yeni tek tip askerik sisteminin TBMM'de görüşülme kararı bayramdan sonraya kalsa da yasa en kısa zamanda yürürlüğe girecektir. Peki bu yasayla birlikte yeni askerlik sisteminde neler olacak kabaca anlatalım. Askerlik süresi eğitim durumu farketmeksizin herkes için 6 ay oldu bir 6 ay daha kalmak yani toplam 12 ay yapmak isteyenlere için ikinci 6 aydan sonra asgari ücret verilecek. (er ve erbaşlar içi) Yeni askerlik sistemiyle birlikte yedek astsubaylık alanı açılmış bulunmakta bu alanı daha sonraki konularımızda inceleyeceğiz. Şimdi konumuz olan yedek subaylık meselesine gelelim. 

Yedek Subaylık Nasıl Yapılır? İmkanları Ve Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

Yeni askerlik sisteminde sadece lisans ve üzeri düzeyde eğitim almış olan kişilerin başvurabildiği bir alandır. Eski sisteme göre de sadece lisans ve üzeri mezunlar başvuru yapabiliyordu, yedek subaylığın eski sisteme göre en büyük farklarından birisi yeni sistemde yedek subaylara kurmay olma şansı verilmesidir. Kurmaylığın meslek içi sınavlarla, askeriyede geçirdiğiniz süreyle ve sicil kaydınızla doğrudan ilişkisi vardır. 2019 verilerine göre doğuda görev yapan yedek subaylar ortalama 5.100 TL (küsürü değişiklik gösterir) maaş almaktadır. Sınır ötesi operasyonlarda ise görev yaptığınız süre boyunca çift maaş verilmektedir. Maaşı size çok cazip gelebilir ama sadece maaşı için yapılmayacak kadar zor mesleklerin başında askerik gelmektedir. 

Yedek subaylık için başvurunuz kabul edilirse 2 ay temel ve sınıf eğitimi alıyorsunuz bu eğitimde size cüzi bir miktar harçlık veriliyor daha sonra 10 ay askerlik yaparak, 10 ay boyunca maaş alıyorsunuz sonrasında isterseniz terhis olabiliyorsunuz istemezseniz askerde kalarak subay olarak görevinize devam ediyorsunuz. Türk Silahlı Kuvvetleri size OYAK, (TSK mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonudur) lojman, sağlık imkanları ve sosyal güvence gibi haklar vermektedir.

Komiser Yardımcılığı Nasıl Başvuru Yapılır? Sosyal Olanakları Nelerdir?

Diğer popüler meslek grubumuz komiser yardımcılığı bu mesleğe başvuru yapabilmek için lisans veya lisans üstü düzeyde eğitim almış olmak ve 2019 yılında başvuru yapmak için 1990 sonrası doğmuş olmak ilk şart, ikici şart ise KPSS P3 puan türünden (2018 ve 2019 KPSS)  şehit yakınları için en az 63.00 almak diğer adaylar için en az 70.00 puan almak. Bu şartları taşıdığınız takdirde mülakatlardan sonra PAEM'e girme şansınız oluyor. PAEM mezunu kişiler görev hayatlarına komiser yardımcısı olarak başlarlar daha sonra meslek içi sınavlar ve sicil kayıtlarına göre rütbe atlayabilirler. Sivil veya üniformalı şekilde görev yaparlar. Askerlik kadar disiplini olan bir meslek grubu omasa da polislikte oldukça zordur, komiser yardımcıları ortalama 5.000 TL maaş almaktadır ayrıca bütün şehirlerde bulunan polis evlerinden faydalanabilmektedirler. PAEM'in 2019 yılında son kez alım yapacağı söylensede ilerleyen zamanlarda mutlaka alımlarını tekrar açmasını beklemekteyiz.

Not: Karşılaştırmamızı istediğiniz meslek gruplarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Merak ettiğiniz bütün soruları www.gorevimizvatan.com/forum adresinden sorabilirsiniz.

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi 23. dönem mezunlarını verdi
Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin 23. dönem mezuniyet töreni, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun katılımıyla Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.
07.08.2019
JSGA Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Alacak
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü'ne 2019- 2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Güz Döneminde  başvuru şartları ile özellikleri aşağıda belirtilen tezli yüksek lisans programlarına öğrenci alımı yapılacaktır.
09.06.2019
THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı’dan 10 bin istihdam müjdesi
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin bu yıl istihdamda rekor kıracağını belirterek, "Yeni havalimanını rekorlarla açtık ve yeni bir rekor da çalışan sayımızda olacak. Bu yıl istihdamımız 10 bini bulacak" dedi.
21.05.2019
KAMYO Mezunları Ne Yapar
Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olunca ne gibi sosyal imkanlarınız olur? rütbeniz ne olur? görev alanlarınız nereler olur? cevaplarını yazımızın tamamında bulabilirsiniz.
07.05.2019
20 bin öğretmenin ataması yarın yapılacak.
20 bin öğretmenin ataması yarın yapılacak.
08.08.2019
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: ”8 bin bekçi daha alacağız”
Kağıthane’de muhtarlarla bir araya gelen çişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”8 bin bekçi daha alacağız. Sokaklarda güvenliği, asayişi, gecenin huzurunu bekçilerle sağlıyoruz" dedi. Soylu ayrıca, İstanbulun dünyanın en temiz 3’üncü metropolü olduğunu söyledi.
24.05.2019
AKYURT’A DİYALİZ MÜJDESİ
“TROMBOZ, EN SİNSİ KALP VE DAMAR HASTALIĞIDIR”
’’DEPREM OLACAK KORKUSU PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR’’
“VİTREKTOMİ İLE KALICI GÖZ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
"AŞIRI SUDA KALMAK İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR"
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI TATİLİNİZİ KABUSA ÇEVİRMESİN
“KADINLAR, SEZARYEN SONRASI İSTMOSEL PROBLEMİNİN FARKINDA DEĞİL”
ÇOCUKLARDA İNATLA BAŞ ETME YOLLARI
SOMON DNA TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZ GENÇLEŞİYOR
TÜSEB ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
UZMANLAR UYARIYOR: “MERDİVEN ALTI ESTETİK GÖZÜNÜZÜ KAYDIRABİLİR”

EN ÇOK OKUNANLAR