Prof. Dr. Emel Canbay: "Psödomiksoma peritonei hastalığında tedavi gecikirse hastalığının kontrolü de güçleşebilir"
Prof. Dr. Emel Canbay, halk arasında jelli tümör olarak da bilinen psödomiksoma peritonei (PMP) hastalığının sinsi büyüdüğünü belirterek, "Tedavide gecikme olduğunda psödomiksoma peritonei hastalığının kontrolü de güçleşebilir. Her hasta apandisit her yumurtalık kisti ameliyatı öncesi ve sonrası iyi değerlendirilmelidir." dedi.

06 Aralik 2019 - 10:00:21

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Prof. Dr. Emel Canbay, halk arasında jelli tümör olarak da bilinen psödomiksoma peritonei (PMP) hastalığının sinsi büyüdüğünü belirterek, "Tedavide gecikme olduğunda psödomiksoma peritonei hastalığının kontrolü de güçleşebilir. Her hasta apandisit her yumurtalık kisti ameliyatı öncesi ve sonrası iyi değerlendirilmelidir." dedi.

Halk arasında jelli tümör olarak da bilinen psödomiksoma peritonei (PMP) hastalığının genellikle tedavisi geç kalındığı için insan sağlığını tehdit ediyor. psödomiksoma peritonei hastalığı hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Emel Canbay, "Psödomiksoma peritonei, apandisit ya da yumurtalık kisti zannedilerek ameliyata alınır. Ameliyatı esnasında alınan apandiks ya da yumurtalığın patolojik incelemesi ile psödomiksoma peritonei tanısı konulur. Dolayısıyla, apandisit patlayıp alındıktan ya da yumurtalık ameliyatından sonra zaman içerisinde karın içinde litrelerce jelimsi sıvı birikir. Bu sıvıya çoğunlukla ’asit’ denilebilir. Ameliyat olmadan da apandisit ya da yumurtalık kistinden karın içinde psödomiksoma peritonei birikebilir." dedi.

"Psödomiksoma peritonei tanısı gecikince tedavisi de gecikir"
Psödomiksoma peritonei’nin sinsi büyüdüğünü ve tanısı gecikebileceğini belirten Prof. Dr. Canbay, "Psödomiksoma peritonei tanısı gecikince tedavisi de gecikir. Ne kadar erken fark edilirse birinci ameliyat esnasında uygulanan ek tedavilerle tamamen tedavi edilebilir. Bu hastalığın tedavisi ameliyat ve karın içine uygulanan sıcak kemoterapidir. Tedavide gecikme olduğunda psödomiksoma peritonei hastalığının kontrolü de güçleşebilir. Her hasta apandisit her yumurtalık kisti ameliyatı öncesi ve sonrası iyi değerlendirilmelidir." şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Canbay, ’psödomiksoma peritonei’nin belirtilerini şöyle açıkladı: "İştahsızlık, kilo kaybı ve bununla birlikte özellikle karın bölgesinde artan şişkinlik, kolların ve bacakların ve yüzün zayıflamasına rağmen karın bölgesinde yükü nedeniyle kilo alındığının zannedilmesi, etek belinin kapanmaması ya da pantolon belinin kapanamaması gibi belirtileri olabilir."
Bu hastalığın teşhisinin patoloji ile konulduğunu bildiren Prof. Dr. Emel Canbay, "Ameliyat esnasında cerrahi işlem esnasında apandisit ya da yumurtalıktan psödomiksoma peritonei çıkabileceği hatırda tutulmalıdır. Böyle bir durumda ikinci bir ameliyat bakısı ve ikinci bir ameliyat gerekebilir. Psödomiksoma peritonei tanısı tekrarlayan ameliyat gerektirebilen bir hastalık olduğu hatırda tutulması gereken bir durumdur. Tanı ilk ameliyattan önce konulabilirse ve hastalık çok yayılmamışsa bir ameliyat esnasında eklenilen sıcak kemoterapi ile tamamen de tedavi edilebilir." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Canbay, tedavide gecikmelere neden olan faktörleri ise şöyle açıkladı:
"Apandisit ya da yumurtalık kisti zannedilmesi
Karın içinde sıvı biriktiği için acil olarak ameliyata girip boşaltılmaya çalışılması
Sıcak kemoterapinin ameliyat esnasında makine bağlanılması sanılması
Hastanın ilk ameliyat sonrası tekrar tamamlayıcı ameliyata sıcak bakamaması
İlk ameliyatın mali yükünün üstüne ikinci maliyeti yükleyen hem süre hem işlem olarak maddi ve manevi ve bedenen yükün artmasının hasta ve yakınları tarafından kaldırılamayacak büyüklükte olması".

Psödomiksoma Peritonei hastalığının tamamen ciddiye alınması gereken ve tama yakın tedavi edilebildiği bilinmesi gereken bir hastalık olduğunu yineleyen Prof. Dr. Canbay, "Bu hastalık, hemen her zaman apandisit ya da yumurtalık kisti diye açılan ve ameliyat edilen bir hastalıktır ve ilk tedavisi sonrası kaybedilen zaman ve efor, tedaviyi geciktirir ve başarı şansını azaltır. Bazen de bu hastalığın tedavisindeki gecikme geri dönüşümsüz zarara yol açmaktadır." dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Kanal İstanbul) Bu projeye millet destek verdi. Bu tartışma icraat yapanlarla onu engellemek isteyenler arasındadır. Kalkmışlar hala Montrö diyorlar. Hayata geçirmeye çalıştığımız hayırlı projelerin önünün kesilmesine izin vermeyeceğiz."
18.01.2020
Tahta kızak yarışları renkli görüntülere sahne oldu
Artvin’in "Sakin şehir" ünvanlı Şavşat ilçesinde 7. Yavuzköy Kar Şenlikleri düzenlendi. Şenlikte kızak yarışlarının yanı sıra, kar üstünde horonlar oynandı, vatandaşlar tarafından 150 yıllık tarihi geçmişe sahip ’borabana’ orta oyunu sahnelendi.
18.01.2020
TFF 1. Lig: Ümraniyespor: 1 - Altay: 0
TFF 1. Lig’in 18. haftasında Ümraniyespor, sahasında karşılaştığı Altay’ı 1-0 mağlup etti.
18.01.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Libya’da meşru yönetim hakimiyeti tamamen sağlayana kadar Türkiye orada olmaya devam edecektir."
18.01.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye, güney sınırlarını ve oralarda yaşayan kardeşlerimizin huzurunu tamamen sağlayana kadar Suriye’de olmaya hatta daha da ilerlemeye devam edecektir."
18.01.2020
Bakan Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Planı’nı açıkladı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu çalışmalarının 2020 yılı içerisinde tamamlanacağının müjdesini verdi. Bakan Ersoy, proje güzergahı üzerinde yer alan tarihi binaların da sahiplerinden kiralanarak restorasyon çalışmalarının yapılacağını belirtti. Açıklamalarında Galataport Projesine de yer veren Bakan Ersoy, projede ilk geminin 5 Nisan’da yanaşacağını belirtti.
18.01.2020
ÇÖLYAK İÇİN FARKINDALIK SEMİNERİ
EVLİLİĞİ BİTİREN SEBEPLERE DİKKAT
"BAZI BİTKİSEL İLAÇLAR SEDEF HASTALIĞINI ALEVLENDİREBİLİR"
TÜM İÇ ORGANLARI TERS TARAFTA OLAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTURULDU
OBEZİTE AMÜ’DE MASAYA YATIRILDI
GENÇ BAKIŞLARA GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE KAVUŞUN
"KENDİNİZİ KANSIZ BIRAKMAYIN, KAN ALMA İHTİMALİNİZİ AZALTIN"
TEKNİK DİREKTÖR MUSTAFA DENİZLİ’YE ’SAHTECİLİK’ İDDİASIYLA YARGILANDIĞI DAVADA BERAAT
RİZE’DEN HAVALANAN AMBULANS HELİKOPTER GÜMÜŞHANE’YE HASTA NAKLETTİ
EKLEM KİREÇLENMESİ ’YALNIZLIĞA’ NEDEN OLUYOR
KİLO PROBLEMİ OLAN KİŞİLER MUTLAKA KAHVALTI YAPMALI
DİŞ PROBLEMLERİNE İMPLANT İLE SON VERİLİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR