Bulgaristan’ın en zor projesine Türk imzası
Bulgaristan’da ‘en zor proje’ olarak ünlenen Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat-Duygu Mühendislik İş Ortaklığı kazandı. Zemin açısından zor bir bölgede olan ve mühendislik açısından dünyada sayılı firmaların üstesinden gelebileceği iş olarak görülen projenin ihale bedeli ise 225 milyon euro oldu.

06 Aralik 2019 - 11:45:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Bulgaristan’da ‘en zor proje’ olarak ünlenen Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat-Duygu Mühendislik İş Ortaklığı kazandı. Zemin açısından zor bir bölgede olan ve mühendislik açısından dünyada sayılı firmaların üstesinden gelebileceği iş olarak görülen projenin ihale bedeli ise 225 milyon euro oldu.

Bulgaristan demiryolu ağının en stratejik bölümünü oluşturan 20 kilometrelik hat, Türk şirketlerinin oluşturduğu ortaklık tarafından yapılacak. Sofya’yı Filibe’ye bağlayan demiryolunun 20 kilometrelik Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat ve Duygu Mühendislik tarafından kurulan DZZD ’Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin’ İş Ortaklığı kazandı. Bulgaristan’da son 70 yıl içinde yapılacak en zor inşaat projesi olarak kabul edilen hattın ihale bedeli ise 255 milyon euro oldu.

9 firma yarıştı
Bulgaristan Ulusal Demiryolu Altyapısı Şirketi (NRIC) tarafından ihale edilen projenin yapılmasına 2014 yılında karar verildi. Sofya-Filibe hattı olarak adlandırılan demiryolu hattı için yaklaşık 1 milyar euro bütçe ayrıldı. Hattın en önemli etabını ise Elin Pelin-Vakarel kesimi oluşturuyor. İhale sürecinde Çin, Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya ve Bulgaristan’dan 9 şirket yarıştı. İpi ise Cengiz İnşaat ve Duygu Mühendislik’in kurduğu DZZD ’Cen-Duy Demiryolu Elin Pelin’ İş Ortaklığı göğüsledi.

"Son 70 yıl içinde Bulgaristan’da böyle bir proje hayata geçirilmedi"
Bulgaristan Ulusal Demiryolu Altyapı Şirketi Müdürü Krasimir Papukçiyski, ’Sofya-Filibe Demiryolu Hattının Modernizasyonu’ projesinin en önemli parçasının Elin Pelin-Vakarel bölümü olduğunu söyleyerek "Proje tarihi bir misyona da sahip. Bu hat tüm güzergahtaki en ağır ve zor bölüm. Son 70 yıl içinde Bulgaristan’da böyle bir proje hayata geçirilmedi. Son olarak 1949-1951 yılları arasında Balkan Dağları ile Sredna Gora Dağı’nı birleştiren Koznitsa Tüneli yapıldı. 20’nci yüzyılın ikinci yarısından itibaren ülkemizde böyle bir tesis inşa edilmedi." dedi.

"Yurtdışında büyümeye devam edeceğiz"
Cengiz İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Koyuncu, Bulgaristan’daki en zor projeye imza atacaklarını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye’de hayata geçirdiğimiz projeler ile büyük bir deneyime, bilgi birikimine, yetişmiş kaliteli personele ve iş geliştirme kapasitesine sahip olduk. Bu birikim sınırlarımızı aşmamızı; dünyanın en zor projelerine talip olmamızı sağladı. Türkiye artık mühendislik, know-how ihraç eder hale geldi. Bu bakış açısıyla yurtdışında büyümeye başladık. Birçok ilke imza atarken son olarak da Bulgaristan projesini üstlenerek yurtdışında büyüme yolunda önemli bir ivme kazandık. Tabiat şartları, zemin açısından sıkıntılı bir bölge ve mühendislik açısından da dünyada sayılı firmaların üstesinden gelebileceği bir proje. Ancak biz olumsuzluklardan çekinmiyoruz, aksine heyecan duyuyoruz. Önümüzdeki günlerde yurtdışında başka projeleri de hayata geçireceğiz ve yurt dışında büyüme stratejisini sürdüreceğiz."

Üçte biri tünel
72 ayda tamamlanacak 20 kilometrelik demiryolu hattının 7,68 kilometresini çift tüp, 2 adet tünel yapımı oluşturuyor. NATM (Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu) olarak inşa edilecek yapı tamamlandığında ise Bulgaristan’ın en uzun demiryolu tüneli olacak. Bu tünellerin dışında proje kapsamında 8 köprü, 11 menfez ve yerleşim yerlerinin olduğu yerlerde ise 700 metrelik ses duvarı yapılacak. Ayrıca Elin Pelin yeni gar binası ile Pobit Kamık Gar İstasyonu proje kapsamında yapılırken, Vakarel Garı ve çevresi de yeniden düzenlenecek. 20 kilometrelik hattın sinyalizasyon ve video gözetim sistemleri de yine ortaklık tarafından kurulacak.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan:
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Şiddeti ortadan kaldırmak için önce kadınları anlamak gerekiyor. Kadınları anlayıp kadınlara yönelik nelerin şiddet olabileceğini de görmek gerekiyor. Bu bir süreçtir konfederasyonumuz, sendikalarımız, sendikalarımızın şubeleri dahil yapılan projeler, ortaya koyduğumuz çalışmalar, açıklamalar, uygulamaların hepsi aslında bu şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik HAK-İŞ’in inisiyatifleridir” dedi.
25.11.2019
Çalışanlar sosyal kulüpler ile stres atıyor
Müzikten tiyatroya, resimden geziye birçok alanda sosyal kulüpler barındıran şirketlerin çalışanları daha mutlu oluyorlar.
25.11.2019
Bakan Soylu’dan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü mesajı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2019 yılı ilk 10 ay verilerine göre 124 bin 521 adet aile içi ve kadına karşı şiddet olayı meydana gelmiş, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.1 azalış gerçekleşmiştir” dedi.
25.11.2019
Keşanlı kadınlar
Trabzon’da keşanlı kadınlar "25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele" günü için direksiyon başına geçti.
25.11.2019
Kadıköy’de korkutan zincirleme kaza: 3 yaralı
Kadıköy’de yolcu indirmek için durağa yaklaşan minibüs, durakta yolcu alan servis minibüsüne, servis minibüsü de yolcu alan belediye otobüsüne çarptı. Zincirleme kazada 3 kişi yaralandı.
25.11.2019
Akyurt’ta Öğretmenlere Saygı Trekking Yürüyüşü
Öğretmenler Günü nedeniyle birçok etkinliğin yapıldığı Akyurt’ta Belediye Başkanı Hilal Ayık öğretmenlerle birlikte doğa yürüyüşü yaptı.
25.11.2019
ÇÖLYAK İÇİN FARKINDALIK SEMİNERİ
EVLİLİĞİ BİTİREN SEBEPLERE DİKKAT
"BAZI BİTKİSEL İLAÇLAR SEDEF HASTALIĞINI ALEVLENDİREBİLİR"
TÜM İÇ ORGANLARI TERS TARAFTA OLAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTURULDU
OBEZİTE AMÜ’DE MASAYA YATIRILDI
GENÇ BAKIŞLARA GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE KAVUŞUN
"KENDİNİZİ KANSIZ BIRAKMAYIN, KAN ALMA İHTİMALİNİZİ AZALTIN"
TEKNİK DİREKTÖR MUSTAFA DENİZLİ’YE ’SAHTECİLİK’ İDDİASIYLA YARGILANDIĞI DAVADA BERAAT
RİZE’DEN HAVALANAN AMBULANS HELİKOPTER GÜMÜŞHANE’YE HASTA NAKLETTİ
EKLEM KİREÇLENMESİ ’YALNIZLIĞA’ NEDEN OLUYOR
KİLO PROBLEMİ OLAN KİŞİLER MUTLAKA KAHVALTI YAPMALI
DİŞ PROBLEMLERİNE İMPLANT İLE SON VERİLİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR