Mansur Yavaş'ın 2 Ayda Yaptığı İcraatlar
Göreve gelmesinin üzerinden 2 ay geçen Mansur Yavaş'ın ''şeffaf yönetim anlayışı'' ve yaptığı işler kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Başkan Yavaş'ın koltuğa oturduktan sonra yaptığı, kamuoyunda öne çıkan haberleri sizler için derledik.

01 Haziran 2019 - 02:55:20

Çıktı Al

Yorum (8)

Whatsapp haber ihbar

31 Mart 2019'da yapılan belediye başkanlığı seçimleri sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için  kullanılan 3.357.350 oyun, 1.662.183 (50,93) kazanan Mansur Yavaş'ın kısa sürede Ankara'nın yönetimi konusunda yaptığı faaliyetleri Ankaralılar tarafından beğeni topladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin değişen yapısını ve kamuoyunda öne çıkan haberleri Görevimiz Vatan kullanıcıları için inceledik...

Atatürk'ün Portresini Astı

31 Mart seçimleri sonrası belediyeyi AKP'den alan Mansur Yavaş'ın seçildikten sonra yaptığı ilk icraatlarından birisi makam koltuğunun arkasına Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün portresin asmak oldu, Erdoğan’ın fotoğrafının da aynen korunduğu görüldü...

AKP'li Belediye Meclis Üyeleri Tarafından Cumhuriyet Savcılığı'na Şikayet Edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan fakat belediye meclisinde çoğunluğu sağlayamayan Mansur Yavaş Ankara'nın yönetimi konusunda AKP'li meclis üyeleriyle karşı karşıya geldi. Mansur Yavaş ilk meclis toplantısında belediye şirketleri ile ilgili önergeyi kanuna aykırı olduğunu belirterek oylamaya sunmadı. Bunun üzerine Belediye Başkanının verilen önergeyi gündeme almama gibi bir hakkı olmadığını söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mümin Altunışık, “Gündeme alınması gerekiyor. Gündem neticesinde burası hangi kararı verirse buna uygun hareket edilmesi gerekiyor. İfadelerini kullandı bunun üzerine Mansur Yavaş'ın tepkileri kendi cephesinde büyük beğeniler topladı. İşte Mansur Yavaş'ın AKP'li belediye meclis üyelerine cevabı, “Türkiye’nin en çabuk şikayet edilen ve en çabuk müfettiş getirilen belediye başkanı oldum”
Yapılan ilk meclis toplantısında da bu önergenin tartışmalara neden olduğunu dile getiren Yavaş, “Belediye Başkanı kanuna yasaya aykırı ve yetkisini ortadan kaldıracak önergeleri kabul etmez. Bu da benim hukuki görüşüm. Cumhuriyet savcılığına şikayet ettiniz. Türkiye’nin en çabuk şikayet edilen ve en çabuk müfettiş getirilen belediye başkanı oldum.

Bazı Üst Düzey Bürokratları Görevden Aldı  

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görev yapmakta olan bazı üst düzey bürokratların görevden alınması AKP tarafından tepkiyle karşılandı. Ak Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Fatih Ünal, "Mansur Yavaş’ın seçimlerden evvel söylediği sözlerin arkasında duracağını sanıyorduk diyerek Mansur Yavaş’a tepkisini dile getirdi. Ünal, “Hani birlikte çalışacaktı, ayrım yapmayacaktı, işçi çıkarma söz konusu olmayacaktı. Sözleşmeli personel dâhil birçok insanın mübarek Ramazan ayında işlerine son verilmiştir. Uygulamaları kınıyorum” dedi.

Asfalt Katılım Paylarının Tahsilatını Durdurdu

Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’ne ödenen ve yıllardır vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen “Asfalt Katılım Payları” ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması için de talimat verdi.
Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için ilk etapta asfalt katılım bedellerinin tahsilatı durdurulurken, tapulara konulan şerhler de kaldırıldı.

Şirketlerin Yönetimlerinin Meclis Tarafından Belirlenmesi Önergesine Tepki Gösterdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı toplantısının ikinci oturumunda AKP'li üyeler tarafından sunulan şirketlerin yönetimlerinin meclis tarafından belirlenmesi yönelik önergeye tepki gösterdi.Yavaş, “Hukuki olmayan, anayasaya aykırı önergeleri reddedeceğim” dedi.

Ulaşımı Milli Bayramlarda Ücretsiz Yaptı

Başkan Yavaş’ın imzasıyla Meclis gündemine taşınan “Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçlarının dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması”na yönelik yazı tüm Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Toplu taşıma araçlarında ilk ücretsiz yolcu taşıma hizmeti, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hayata geçirildi.

Öldürülen Köpekler İçin Belediye'yi Devreye Soktu

Türkiye’de ilk defa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın öldürülen köpekler için Büyükşehir Belediyesi’nin de davaya müdahil olması yönünde verdiği talimat sonrası açılan davanın ilk duruşma tarihi 24 Eylül olarak belirlendi.

Çevreye Duyarlı Başkan

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, daha yeşil ve bol oksijenli bir Başkent için çevreye duyarlı projenin hayata geçirilmesi için start verdi. Doğal kaynakları kullanmayı teşvik edecek örnek projenin bir an önce hazırlanmasını isteyen Başkan Yavaş, Başkent’te yapı kullanma izin belgesi verilmesi şartı olarak konut sitelerinde elektrikli araçlar için şarj ünitesi kurulması ve yağmur suyu toplama havuzu yapılmasının sağlanması yönünde bürokratlarına çalışma yapmaları için talimat verdi.

Verdiği Sözleri Unutmadı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’nın verdiği iftar yemeğinde taksici esnafına müjde verdi. Uygun yerlerde taksicilere özel cep yerleri yapabileceklerini belirten Başkan Yavaş, ”Size söz vermiştik. Taksimetresi ve navigasyonu olan, görüntülü reklam alabileceğiniz kameralı bir sistemi ücretsiz vereceğiz” dedi.

Şeffaf Yönetim Anlayışı Beğeni Topladı

“Her şey Ankaralıların gözü önünde olacak” sloganıyla Başkentlileri şeffaf bir yönetim anlayışıyla buluşturan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir bünyesinde yapılacak iş, hizmet ve malzeme alımlarının sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanması ve herkese açık yapılması yönünde talimat verdi.

Makam Araçlarını Azalttı

Başkan Yavaş’ın talimatıyla Büyükşehir Belediyesi hizmet alımları konusunda tasarruf yapılması amacıyla tüm belediye birimleri, genel müdürlükler, iştirak ve bağlı şirketlerde mevcut araç sayıları azaltılmaya başlandı. Kamuda tasarruf dönemine örnek olacak çalışmalar her birimde teker teker devreye sokulurken, ilk etapta gereksiz makam araçları dahil diğer araçların sayısının ihtiyacı karşılayacak seviyeye düşürülmesi için çalışmaları başlattı.

Çakarları Söktürdü

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde verdiği makam aracı çakarları ve ışık sistemlerini söktüreceği vaadini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık binası önüne getirilen araçların çakar sistemleri, belediyenin teknik personelleri tarafından tek tek söküldü.

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 8 Yorum )
Sevim
5 Ay önce
Mükemmel bundan iyisi can sağlığı hiç bir şeyden haberimiz yoktu fakirin sırtından yiyen yiyenyiyene herşey çok güzel okacak????????????????
Akın Taşdelen
5 Ay önce
Başkanım lütfen dolmuş ve belediye otobüslerine su ya indir başaknım sizi çok seviyorum herşey çok güzel olacak
Perihan Fındık
5 Ay önce
Başarılarınizi ve icraatlarinizi bekliyoruz başkanım.
LEVENT coşkun
5 Ay önce
MANSUR BAŞKANIM ANKARA'YA SECILMEKLE BAMBAŞKA BIR GÜZEL ANKARA OLMA YOLUNDA OLDUĞUNU BÜTÜN ANKARA GÖRÜYOR HEMDE CANLI CANLI...ANKARANIN ENBUYUK SORUNU..I.M.GÖKCEK..TI ODA KOVULDU...MANSUR BAŞKANIM YAPTIĞINIZ ICRIATLER VE YAPACAKLARINIZ ANKARALILAR MERAKLA BEKLIYOR...ALLAH YARDIMCINIz OLSUN..
Perihan Fındık
5 Ay önce
Sayın başkanım herşey iyi de otobüs durakları ck.kotu idi.calisanlar hep diğer partili.
Füsun Özata
5 Ay önce
Sizi kutluyorum tebrikler
Süreyya yener bizede böyle baskan Lazım
5 Ay önce
Emin GÒZ.
5 Ay önce
Sòzünü eri derler böyle Başkan olanlara...Yasalara uygun,yetkilerini bilen,verdiği Sò,keri unutmayıp bir bir yerine getiren,ısrara son vererek Ankar'lılara nefes aldıracak hizmetler sunarken,Şeffaf yönetim orneklerı sunan ve ayırım yapmadan ,huzur ve barış sağlayan Başkan Sn.Mansur Yavaş yolunuz açık ve aydınlık olsun.Şaglkkli ve başarılarla dolu günler dilerken ,kutluyoruz.Sağolun,varolun,Temiz yürekli insan....
BENZER HABERLER
Elektrikli traktörü ilk taksi esnafı izledi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Üsküdar’da bulunan 15 Temmuz Şehitler Taksi durağını ziyaret etti. Taksi esnafıyla sohbet eden Pakdemirli, bol bol fotoğraf çekildi.
22.05.2019
Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına ilişkin kanun teklifi kabul edildi
Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
11.07.2019
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’da Muratpaşa Belediye Spor-PAOK Hentbol karşılaşmasında yaşanan bayrak krizine ilişkin,
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’da Muratpaşa Belediye Spor-PAOK Hentbol karşılaşmasında yaşanan bayrak krizine ilişkin, "13 Eylül 2019’da Selanik’te Muratpaşa Belediye Spor ile PAOK arasında gerçekleşen hentbol maçında meydana gelen olay, Yunanistan’daki Türkiye karşıtı aşırı milliyetçi ve fanatik çevrelerin çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir. Oyun sırasında gerilimden kaçınmak için iki takım arasında önceden alınan kararların aksine sahada Yunan bayrağı varken Türk bayrağının çekilmesine engel olunmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Yunanistan’ın ilgili makamlarını bir kez daha yabancı düşmanı ve şiddet yanlısı taraftarların spor etkinliklerinden men edilmesi amacıyla gerekli tüm önlemleri almaya çağırıyoruz" dedi.
17.09.2019
Bakan Selçuk:
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Özel sektörde İŞKUR aracılığıyla 2019’un ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 416 bin işe yerleştirme gerçekleştirdik. Son 10 yılda aktif işgücü programlarımızdan 3 milyon 200 bini aşkın kişi yararlanmış durumda. Politikalarımızın ana eksenini de yine gençlerimizin çağın gerektirdiği niteliklerle donatılması oluşturuyor. Bu çabamızın belki de en çarpıcı örneği Haziran ayında uygulamaya geçecek olan ’Gençler İçin Sosyal Çalışma Programımız.’ Bu programla üniversite çağında eğitim gören gençlerimizi işgücü piyasasına hazırlamayı, ilk kayıtlı istihdam tecrübesi kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.
23.05.2019
Milli Savunma Bakanı Akar:
Milli Savunma Bakanı Akar: "Barış Pınarı Harekatımız milli, manevi ve mesleki değerlerimize uygun olarak devam ediyor."
17.10.2019
Maltepe Belediye meclisi katliamlara karşı tek yürek oldu
Maltepe Belediye Meclisi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak’ta ve 5 Temmuz 1993’te Erzincan Başbağlar’da yaşanan katliamları kınayarak, ortak tepki gösterdi.
01.07.2019
NEDEN YÜZÜMÜZ KIZARIR
TIP CAMİASINA ‘MEGA’ DERS
MEME KANSERİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR
BEYİN KANAMASI GEÇİREN KARDELEN’İN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERDİ
YUTMA GÜÇLÜĞÜ, BEYİN TÜMÖRÜ HABERCİSİ OLABİLİR
ORENDA KOZMETİK YURT DIŞINA AÇILIYOR
"ÇOCUĞUNUZUN HUZURSUZLUĞU KULAĞINDAN KAYNAKLANABİLİR"
YAKALANDIĞI KANSERİ KİTAPLARLA YENİYOR
TGAP KÜLTÜRÜ TRABZON’DA ANLATILDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR