Mansur Yavaş'ın 2 Ayda Yaptığı İcraatlar
Göreve gelmesinin üzerinden 2 ay geçen Mansur Yavaş'ın ''şeffaf yönetim anlayışı'' ve yaptığı işler kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Başkan Yavaş'ın koltuğa oturduktan sonra yaptığı, kamuoyunda öne çıkan haberleri sizler için derledik.

01 Haziran 2019 - 02:55:20

Çıktı Al

Yorum (8)

Whatsapp haber ihbar
Reklam

31 Mart 2019'da yapılan belediye başkanlığı seçimleri sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için  kullanılan 3.357.350 oyun, 1.662.183 (50,93) kazanan Mansur Yavaş'ın kısa sürede Ankara'nın yönetimi konusunda yaptığı faaliyetleri Ankaralılar tarafından beğeni topladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin değişen yapısını ve kamuoyunda öne çıkan haberleri Görevimiz Vatan kullanıcıları için inceledik...

Atatürk'ün Portresini Astı

31 Mart seçimleri sonrası belediyeyi AKP'den alan Mansur Yavaş'ın seçildikten sonra yaptığı ilk icraatlarından birisi makam koltuğunun arkasına Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün portresin asmak oldu, Erdoğan’ın fotoğrafının da aynen korunduğu görüldü...

AKP'li Belediye Meclis Üyeleri Tarafından Cumhuriyet Savcılığı'na Şikayet Edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan fakat belediye meclisinde çoğunluğu sağlayamayan Mansur Yavaş Ankara'nın yönetimi konusunda AKP'li meclis üyeleriyle karşı karşıya geldi. Mansur Yavaş ilk meclis toplantısında belediye şirketleri ile ilgili önergeyi kanuna aykırı olduğunu belirterek oylamaya sunmadı. Bunun üzerine Belediye Başkanının verilen önergeyi gündeme almama gibi bir hakkı olmadığını söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mümin Altunışık, “Gündeme alınması gerekiyor. Gündem neticesinde burası hangi kararı verirse buna uygun hareket edilmesi gerekiyor. İfadelerini kullandı bunun üzerine Mansur Yavaş'ın tepkileri kendi cephesinde büyük beğeniler topladı. İşte Mansur Yavaş'ın AKP'li belediye meclis üyelerine cevabı, “Türkiye’nin en çabuk şikayet edilen ve en çabuk müfettiş getirilen belediye başkanı oldum”
Yapılan ilk meclis toplantısında da bu önergenin tartışmalara neden olduğunu dile getiren Yavaş, “Belediye Başkanı kanuna yasaya aykırı ve yetkisini ortadan kaldıracak önergeleri kabul etmez. Bu da benim hukuki görüşüm. Cumhuriyet savcılığına şikayet ettiniz. Türkiye’nin en çabuk şikayet edilen ve en çabuk müfettiş getirilen belediye başkanı oldum.

Bazı Üst Düzey Bürokratları Görevden Aldı  

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görev yapmakta olan bazı üst düzey bürokratların görevden alınması AKP tarafından tepkiyle karşılandı. Ak Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Fatih Ünal, "Mansur Yavaş’ın seçimlerden evvel söylediği sözlerin arkasında duracağını sanıyorduk diyerek Mansur Yavaş’a tepkisini dile getirdi. Ünal, “Hani birlikte çalışacaktı, ayrım yapmayacaktı, işçi çıkarma söz konusu olmayacaktı. Sözleşmeli personel dâhil birçok insanın mübarek Ramazan ayında işlerine son verilmiştir. Uygulamaları kınıyorum” dedi.

Asfalt Katılım Paylarının Tahsilatını Durdurdu

Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’ne ödenen ve yıllardır vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen “Asfalt Katılım Payları” ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması için de talimat verdi.
Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için ilk etapta asfalt katılım bedellerinin tahsilatı durdurulurken, tapulara konulan şerhler de kaldırıldı.

Şirketlerin Yönetimlerinin Meclis Tarafından Belirlenmesi Önergesine Tepki Gösterdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı toplantısının ikinci oturumunda AKP'li üyeler tarafından sunulan şirketlerin yönetimlerinin meclis tarafından belirlenmesi yönelik önergeye tepki gösterdi.Yavaş, “Hukuki olmayan, anayasaya aykırı önergeleri reddedeceğim” dedi.

Ulaşımı Milli Bayramlarda Ücretsiz Yaptı

Başkan Yavaş’ın imzasıyla Meclis gündemine taşınan “Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçlarının dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması”na yönelik yazı tüm Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Toplu taşıma araçlarında ilk ücretsiz yolcu taşıma hizmeti, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hayata geçirildi.

Öldürülen Köpekler İçin Belediye'yi Devreye Soktu

Türkiye’de ilk defa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın öldürülen köpekler için Büyükşehir Belediyesi’nin de davaya müdahil olması yönünde verdiği talimat sonrası açılan davanın ilk duruşma tarihi 24 Eylül olarak belirlendi.

Çevreye Duyarlı Başkan

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, daha yeşil ve bol oksijenli bir Başkent için çevreye duyarlı projenin hayata geçirilmesi için start verdi. Doğal kaynakları kullanmayı teşvik edecek örnek projenin bir an önce hazırlanmasını isteyen Başkan Yavaş, Başkent’te yapı kullanma izin belgesi verilmesi şartı olarak konut sitelerinde elektrikli araçlar için şarj ünitesi kurulması ve yağmur suyu toplama havuzu yapılmasının sağlanması yönünde bürokratlarına çalışma yapmaları için talimat verdi.

Verdiği Sözleri Unutmadı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’nın verdiği iftar yemeğinde taksici esnafına müjde verdi. Uygun yerlerde taksicilere özel cep yerleri yapabileceklerini belirten Başkan Yavaş, ”Size söz vermiştik. Taksimetresi ve navigasyonu olan, görüntülü reklam alabileceğiniz kameralı bir sistemi ücretsiz vereceğiz” dedi.

Şeffaf Yönetim Anlayışı Beğeni Topladı

“Her şey Ankaralıların gözü önünde olacak” sloganıyla Başkentlileri şeffaf bir yönetim anlayışıyla buluşturan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir bünyesinde yapılacak iş, hizmet ve malzeme alımlarının sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanması ve herkese açık yapılması yönünde talimat verdi.

Makam Araçlarını Azalttı

Başkan Yavaş’ın talimatıyla Büyükşehir Belediyesi hizmet alımları konusunda tasarruf yapılması amacıyla tüm belediye birimleri, genel müdürlükler, iştirak ve bağlı şirketlerde mevcut araç sayıları azaltılmaya başlandı. Kamuda tasarruf dönemine örnek olacak çalışmalar her birimde teker teker devreye sokulurken, ilk etapta gereksiz makam araçları dahil diğer araçların sayısının ihtiyacı karşılayacak seviyeye düşürülmesi için çalışmaları başlattı.

Çakarları Söktürdü

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde verdiği makam aracı çakarları ve ışık sistemlerini söktüreceği vaadini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık binası önüne getirilen araçların çakar sistemleri, belediyenin teknik personelleri tarafından tek tek söküldü.

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 8 Yorum )
Sevim
2 Hatfa önce
Mükemmel bundan iyisi can sağlığı hiç bir şeyden haberimiz yoktu fakirin sırtından yiyen yiyenyiyene herşey çok güzel okacak????????????????
Akın Taşdelen
2 Hatfa önce
Başkanım lütfen dolmuş ve belediye otobüslerine su ya indir başaknım sizi çok seviyorum herşey çok güzel olacak
Perihan Fındık
2 Hatfa önce
Başarılarınizi ve icraatlarinizi bekliyoruz başkanım.
LEVENT coşkun
3 Hatfa önce
MANSUR BAŞKANIM ANKARA'YA SECILMEKLE BAMBAŞKA BIR GÜZEL ANKARA OLMA YOLUNDA OLDUĞUNU BÜTÜN ANKARA GÖRÜYOR HEMDE CANLI CANLI...ANKARANIN ENBUYUK SORUNU..I.M.GÖKCEK..TI ODA KOVULDU...MANSUR BAŞKANIM YAPTIĞINIZ ICRIATLER VE YAPACAKLARINIZ ANKARALILAR MERAKLA BEKLIYOR...ALLAH YARDIMCINIz OLSUN..
Perihan Fındık
3 Hatfa önce
Sayın başkanım herşey iyi de otobüs durakları ck.kotu idi.calisanlar hep diğer partili.
Füsun Özata
3 Hatfa önce
Sizi kutluyorum tebrikler
Süreyya yener bizede böyle baskan Lazım
3 Hatfa önce
Emin GÒZ.
3 Hatfa önce
Sòzünü eri derler böyle Başkan olanlara...Yasalara uygun,yetkilerini bilen,verdiği Sò,keri unutmayıp bir bir yerine getiren,ısrara son vererek Ankar'lılara nefes aldıracak hizmetler sunarken,Şeffaf yönetim orneklerı sunan ve ayırım yapmadan ,huzur ve barış sağlayan Başkan Sn.Mansur Yavaş yolunuz açık ve aydınlık olsun.Şaglkkli ve başarılarla dolu günler dilerken ,kutluyoruz.Sağolun,varolun,Temiz yürekli insan....
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Başbakanı Tatar’ı kabul ediyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ı kabul ediyor.
03.06.2019
Bahçeli’nin avukatından
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı Nizamettin Kocabey, “Sabahattin Önkibar’ın mahkeme kararını uygulamaması halinde hakkında cezai müeyyide tesis edilmesi için gerekli müracaatlar yapılacaktır” dedi.
31.05.2019
MHP’li Yalçın’dan İstanbul açıklaması
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “İstanbul seçiminde yapılan uygunsuzluk, yolsuzluk ve hırsızlıkları inkar edip ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganıyla ‘masumiyet karinesi’ tertip etme düzenbazlığı, İstanbulluların ferasetine çarpıp geri dönecektir” dedi.
23.05.2019
Sağlık Bakanı Koca yüzüne kezzap atılan Berfin’i ziyaret etti
Sağlık Bakanı Bakan Fahrettin Koca, eski erkek arkadaşı tarafından yüzüne kezzap atılan Berfin Özek’i tetkiklerinin devam ettiği Ankara Şehir Hastanesinde ziyaret etti.
17.05.2019
Binali Yıldırım: (’İmamoğlu’nun vaatleri yerine getiriliyor’ iddiaları) Bu doğru değil
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "İmamoğlu’nun vaatleri yerine getiriliyor" iddialarına ilişkin, "Bu doğru değil. Benim su ile ilgili indirim vaadim benim de var onun da var ama yöntem farklı" dedi.
14.05.2019
Ankara’da dev ormancılık fuarı
Türkiye Ormancılık sektörü 12-16 Haziran tarihleri arasında, Ankara’da Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) yerleşkesinde bir araya geliyor. Fuar niteliğinde gerçekleştirilecek organizasyonun her yıl geleneksel olarak yapılması planlanıyor.
11.06.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR