Mansur Yavaş'ın 2 Ayda Yaptığı İcraatlar
Göreve gelmesinin üzerinden 2 ay geçen Mansur Yavaş'ın ''şeffaf yönetim anlayışı'' ve yaptığı işler kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Başkan Yavaş'ın koltuğa oturduktan sonra yaptığı, kamuoyunda öne çıkan haberleri sizler için derledik.

01 Haziran 2019 - 02:55:20

Çıktı Al

Yorum (8)

Whatsapp haber ihbar

31 Mart 2019'da yapılan belediye başkanlığı seçimleri sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için  kullanılan 3.357.350 oyun, 1.662.183 (50,93) kazanan Mansur Yavaş'ın kısa sürede Ankara'nın yönetimi konusunda yaptığı faaliyetleri Ankaralılar tarafından beğeni topladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin değişen yapısını ve kamuoyunda öne çıkan haberleri Görevimiz Vatan kullanıcıları için inceledik...

Atatürk'ün Portresini Astı

31 Mart seçimleri sonrası belediyeyi AKP'den alan Mansur Yavaş'ın seçildikten sonra yaptığı ilk icraatlarından birisi makam koltuğunun arkasına Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün portresin asmak oldu, Erdoğan’ın fotoğrafının da aynen korunduğu görüldü...

AKP'li Belediye Meclis Üyeleri Tarafından Cumhuriyet Savcılığı'na Şikayet Edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan fakat belediye meclisinde çoğunluğu sağlayamayan Mansur Yavaş Ankara'nın yönetimi konusunda AKP'li meclis üyeleriyle karşı karşıya geldi. Mansur Yavaş ilk meclis toplantısında belediye şirketleri ile ilgili önergeyi kanuna aykırı olduğunu belirterek oylamaya sunmadı. Bunun üzerine Belediye Başkanının verilen önergeyi gündeme almama gibi bir hakkı olmadığını söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mümin Altunışık, “Gündeme alınması gerekiyor. Gündem neticesinde burası hangi kararı verirse buna uygun hareket edilmesi gerekiyor. İfadelerini kullandı bunun üzerine Mansur Yavaş'ın tepkileri kendi cephesinde büyük beğeniler topladı. İşte Mansur Yavaş'ın AKP'li belediye meclis üyelerine cevabı, “Türkiye’nin en çabuk şikayet edilen ve en çabuk müfettiş getirilen belediye başkanı oldum”
Yapılan ilk meclis toplantısında da bu önergenin tartışmalara neden olduğunu dile getiren Yavaş, “Belediye Başkanı kanuna yasaya aykırı ve yetkisini ortadan kaldıracak önergeleri kabul etmez. Bu da benim hukuki görüşüm. Cumhuriyet savcılığına şikayet ettiniz. Türkiye’nin en çabuk şikayet edilen ve en çabuk müfettiş getirilen belediye başkanı oldum.

Bazı Üst Düzey Bürokratları Görevden Aldı  

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görev yapmakta olan bazı üst düzey bürokratların görevden alınması AKP tarafından tepkiyle karşılandı. Ak Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Fatih Ünal, "Mansur Yavaş’ın seçimlerden evvel söylediği sözlerin arkasında duracağını sanıyorduk diyerek Mansur Yavaş’a tepkisini dile getirdi. Ünal, “Hani birlikte çalışacaktı, ayrım yapmayacaktı, işçi çıkarma söz konusu olmayacaktı. Sözleşmeli personel dâhil birçok insanın mübarek Ramazan ayında işlerine son verilmiştir. Uygulamaları kınıyorum” dedi.

Asfalt Katılım Paylarının Tahsilatını Durdurdu

Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’ne ödenen ve yıllardır vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen “Asfalt Katılım Payları” ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması için de talimat verdi.
Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için ilk etapta asfalt katılım bedellerinin tahsilatı durdurulurken, tapulara konulan şerhler de kaldırıldı.

Şirketlerin Yönetimlerinin Meclis Tarafından Belirlenmesi Önergesine Tepki Gösterdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı toplantısının ikinci oturumunda AKP'li üyeler tarafından sunulan şirketlerin yönetimlerinin meclis tarafından belirlenmesi yönelik önergeye tepki gösterdi.Yavaş, “Hukuki olmayan, anayasaya aykırı önergeleri reddedeceğim” dedi.

Ulaşımı Milli Bayramlarda Ücretsiz Yaptı

Başkan Yavaş’ın imzasıyla Meclis gündemine taşınan “Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçlarının dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması”na yönelik yazı tüm Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Toplu taşıma araçlarında ilk ücretsiz yolcu taşıma hizmeti, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hayata geçirildi.

Öldürülen Köpekler İçin Belediye'yi Devreye Soktu

Türkiye’de ilk defa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın öldürülen köpekler için Büyükşehir Belediyesi’nin de davaya müdahil olması yönünde verdiği talimat sonrası açılan davanın ilk duruşma tarihi 24 Eylül olarak belirlendi.

Çevreye Duyarlı Başkan

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, daha yeşil ve bol oksijenli bir Başkent için çevreye duyarlı projenin hayata geçirilmesi için start verdi. Doğal kaynakları kullanmayı teşvik edecek örnek projenin bir an önce hazırlanmasını isteyen Başkan Yavaş, Başkent’te yapı kullanma izin belgesi verilmesi şartı olarak konut sitelerinde elektrikli araçlar için şarj ünitesi kurulması ve yağmur suyu toplama havuzu yapılmasının sağlanması yönünde bürokratlarına çalışma yapmaları için talimat verdi.

Verdiği Sözleri Unutmadı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’nın verdiği iftar yemeğinde taksici esnafına müjde verdi. Uygun yerlerde taksicilere özel cep yerleri yapabileceklerini belirten Başkan Yavaş, ”Size söz vermiştik. Taksimetresi ve navigasyonu olan, görüntülü reklam alabileceğiniz kameralı bir sistemi ücretsiz vereceğiz” dedi.

Şeffaf Yönetim Anlayışı Beğeni Topladı

“Her şey Ankaralıların gözü önünde olacak” sloganıyla Başkentlileri şeffaf bir yönetim anlayışıyla buluşturan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir bünyesinde yapılacak iş, hizmet ve malzeme alımlarının sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanması ve herkese açık yapılması yönünde talimat verdi.

Makam Araçlarını Azalttı

Başkan Yavaş’ın talimatıyla Büyükşehir Belediyesi hizmet alımları konusunda tasarruf yapılması amacıyla tüm belediye birimleri, genel müdürlükler, iştirak ve bağlı şirketlerde mevcut araç sayıları azaltılmaya başlandı. Kamuda tasarruf dönemine örnek olacak çalışmalar her birimde teker teker devreye sokulurken, ilk etapta gereksiz makam araçları dahil diğer araçların sayısının ihtiyacı karşılayacak seviyeye düşürülmesi için çalışmaları başlattı.

Çakarları Söktürdü

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde verdiği makam aracı çakarları ve ışık sistemlerini söktüreceği vaadini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık binası önüne getirilen araçların çakar sistemleri, belediyenin teknik personelleri tarafından tek tek söküldü.

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 8 Yorum )
Sevim
3 Ay önce
Mükemmel bundan iyisi can sağlığı hiç bir şeyden haberimiz yoktu fakirin sırtından yiyen yiyenyiyene herşey çok güzel okacak????????????????
Akın Taşdelen
3 Ay önce
Başkanım lütfen dolmuş ve belediye otobüslerine su ya indir başaknım sizi çok seviyorum herşey çok güzel olacak
Perihan Fındık
3 Ay önce
Başarılarınizi ve icraatlarinizi bekliyoruz başkanım.
LEVENT coşkun
3 Ay önce
MANSUR BAŞKANIM ANKARA'YA SECILMEKLE BAMBAŞKA BIR GÜZEL ANKARA OLMA YOLUNDA OLDUĞUNU BÜTÜN ANKARA GÖRÜYOR HEMDE CANLI CANLI...ANKARANIN ENBUYUK SORUNU..I.M.GÖKCEK..TI ODA KOVULDU...MANSUR BAŞKANIM YAPTIĞINIZ ICRIATLER VE YAPACAKLARINIZ ANKARALILAR MERAKLA BEKLIYOR...ALLAH YARDIMCINIz OLSUN..
Perihan Fındık
3 Ay önce
Sayın başkanım herşey iyi de otobüs durakları ck.kotu idi.calisanlar hep diğer partili.
Füsun Özata
3 Ay önce
Sizi kutluyorum tebrikler
Süreyya yener bizede böyle baskan Lazım
3 Ay önce
Emin GÒZ.
3 Ay önce
Sòzünü eri derler böyle Başkan olanlara...Yasalara uygun,yetkilerini bilen,verdiği Sò,keri unutmayıp bir bir yerine getiren,ısrara son vererek Ankar'lılara nefes aldıracak hizmetler sunarken,Şeffaf yönetim orneklerı sunan ve ayırım yapmadan ,huzur ve barış sağlayan Başkan Sn.Mansur Yavaş yolunuz açık ve aydınlık olsun.Şaglkkli ve başarılarla dolu günler dilerken ,kutluyoruz.Sağolun,varolun,Temiz yürekli insan....
BENZER HABERLER
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Başkanı seçildi
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonrasında ilk kez toplanan Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Meclisi’nde birlik başkanlığına seçildi.
24.06.2019
CHP’li Çeviköz’den G20 değerlendirmesi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, “Osaka’dan Türkiye’ye yansımalar konusunda endişeli olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.
04.07.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderlerle bayramlaştı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı nedeniyle liderlerle telefonda bayramlaştı.
05.06.2019
Bakan Kurum: “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte Türkiye’yi 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacak dev projeleri hazırlamaya gayret gösteriyoruz”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, YEDPA Ticaret Merkezi genel kurul toplantısı ve tapu dağıtım törenine katıldı. Bakan Murat Kurum burada yaptığı konuşmasında, “Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte Türkiye’yi 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacak dev projeleri hazırlamaya gayret gösteriyoruz” dedi.
12.06.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalışanlara fırsat vermiyoruz”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi bölgesel krizler ve iç politik gelişmeler üzerinden köşeye sıkıştırmaya çalışanlara fırsat vermiyoruz” dedi.
25.06.2019
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "31 Mart seçimlerinde yaşananlar CHP zihniyetinin İstanbul’u almak için neler yapabileceğini çok net göstermiştir."
17.06.2019
AKYURT’A DİYALİZ MÜJDESİ
“TROMBOZ, EN SİNSİ KALP VE DAMAR HASTALIĞIDIR”
’’DEPREM OLACAK KORKUSU PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR’’
“VİTREKTOMİ İLE KALICI GÖZ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
"AŞIRI SUDA KALMAK İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR"
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI TATİLİNİZİ KABUSA ÇEVİRMESİN
“KADINLAR, SEZARYEN SONRASI İSTMOSEL PROBLEMİNİN FARKINDA DEĞİL”
ÇOCUKLARDA İNATLA BAŞ ETME YOLLARI
SOMON DNA TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZ GENÇLEŞİYOR
TÜSEB ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
UZMANLAR UYARIYOR: “MERDİVEN ALTI ESTETİK GÖZÜNÜZÜ KAYDIRABİLİR”

EN ÇOK OKUNANLAR