MSÜ'ne Nasıl Başvuru Yapılır? Bayanlar Başvuru Yapabilir mi?
Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki askeri okullara nasıl başvuru yapılır? ve bayan adaylar bu okullardan hangilerine başvuru yapabilir? devamı haberimizde...

02 Haziran 2019 - 16:43:52

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam

Lise eğitiminin ardından çoğu öğrencinin başvuru yaptığı Milli Savunma Üniversitesi'ne girmek için yapılması gerekenleri ve özellikle bayan adayların başvuru yapıp yapamadığını haberimizde Görevimiz Vatan takipçileri için derledik.

Milli Savunma Üniversitesi 15 Temmuz sürecinden sonra Harp Okulları'nın tek bir çatı altında toplanmasıyla oluşturulmuştur. Milli Savunma Üniversitesi; Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Kara Astsubay MYO, Deniz Astsubay MYO, Hava Astsubay MYO, Bando Astsubay MYO ve Enstitülerden( yüksek lisans yapacak öğrenciler için) oluşmaktadır. Bu Harp Okulları'ndan birine girebilmek için öncelikle ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden açılan Milli Savunma Üniversitesi Aday Öğrenci Belirleme Sınavına girmiş olmanız gerekiyor. Sınav sonucunda bir baraj puanı belirleniyor ve aldığınız puana göre başvuru yapma şansınız oluyor. Daha sonra yukarıda belirtilen Harp Okulları arasından girmek istediklerinizi tercih ediyorsunuz puan koşulunu sağlarsanız 2. seçim aşamalarına katılmaya hak kazanıyorsunuz. Ayrıca TYT ve AYT sınavlarına da girmiş olmanız gerekiyor. 2. seçim aşamaları fiziki mülakatlar( koşu, barfiks, mekik, şınav, basketbol topu fırlatma) ve sağlık mülakatlarından oluşuyor. Sağlık raporu almak için sizi bulunduğunuz ilde bir hastaneye sevk ediyorlar. Bunların yanında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması da yapılıyor bu kapsamda bazen evinize polisler/jandarmalar gelebiliyor. Bütün bu aşamaları geçerseniz sizi 1 aylık bir intibak süreci bekliyor, intibak eğitimini Harp Okulları'nda geçireceğiniz zamanların özeti gibi düşünebilirsiniz. İntibakta eğer zorlanırsanız ve size göre bir yer olmadığını düşünerseniz bırakma şansınız var ve herhangi bir hükümlülüğünüz bulunmuyor fakat intibak eğitiminden sonra okula kesin kayıt yaptırdığınız andan itibaren okulu bırakmak için belli bir miktar tazminat ödemek zorunda kalıyorsunuz ortalama 80.000TL ile 100.000TL arasında değişmektedir.

Bayanlar Harp Okulları'na Başvuru Yapabilir mi?

Bayan adaylar sadece Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okuluna başvuru yapabiliyor. Meslek Yüksek Okulları'na (MYO) başvuru şansları bulunmuyor. Erkek adaylar her iki okul grubuna da başvuru yapabiliyor. 

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Milli Savunma Bakanı Akar Yeni Askerlik Sisteminin Detaylarını Verdi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemin kanunlaşmasıyla silah altındaki askerlerin terhis olup olmayacağına yönelik soruya "Olabilir" yanıtını vererek, sistemin hemen uygulamaya girip girmeyeceğine ilişkin, "Bunun kararını tabii Cumhurbaşkanımız ve Meclis verecek. Biz TSK olarak bu kanunun yayımlandığından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte çıkabilecek sorunlara karşı tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz" dedi.
22.05.2019
Milli Savunma Üniversitesi 2. Seçim Aşaması Faaliyetleri
Milli Savunma Üniversitesi (Turkey National Defence Universty) 2. seçim aşaması faaliyetlerini değerleri takipçilerimiz için inceledik ve önemli detayları sizler için derledik devamını haberimizde okuyabilirsiniz.
19.05.2019
THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı’dan 10 bin istihdam müjdesi
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin bu yıl istihdamda rekor kıracağını belirterek, "Yeni havalimanını rekorlarla açtık ve yeni bir rekor da çalışan sayımızda olacak. Bu yıl istihdamımız 10 bini bulacak" dedi.
21.05.2019
THY En Az Önlisans Mezunu İkinci Pilot Alacak
Türk Hava Yolları (THY) üniversite mezunlarının başvuru yapabileceği ikinci pilot aday adayı alacak. İlan Haziran Ayı içerisinde yayınlanacak.
03.06.2019
MSÜ'ne Nasıl Başvuru Yapılır? Bayanlar Başvuru Yapabilir mi?
Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki askeri okullara nasıl başvuru yapılır? ve bayan adaylar bu okullardan hangilerine başvuru yapabilir? devamı haberimizde...
02.06.2019
Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alacak
Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı işte detaylar..
13.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR