MSÜ'ne Nasıl Başvuru Yapılır? Bayanlar Başvuru Yapabilir mi?
Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki askeri okullara nasıl başvuru yapılır? ve bayan adaylar bu okullardan hangilerine başvuru yapabilir? devamı haberimizde...

02 Haziran 2019 - 16:43:52

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam

Lise eğitiminin ardından çoğu öğrencinin başvuru yaptığı Milli Savunma Üniversitesi'ne girmek için yapılması gerekenleri ve özellikle bayan adayların başvuru yapıp yapamadığını haberimizde Görevimiz Vatan takipçileri için derledik.

Milli Savunma Üniversitesi 15 Temmuz sürecinden sonra Harp Okulları'nın tek bir çatı altında toplanmasıyla oluşturulmuştur. Milli Savunma Üniversitesi; Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Kara Astsubay MYO, Deniz Astsubay MYO, Hava Astsubay MYO, Bando Astsubay MYO ve Enstitülerden( yüksek lisans yapacak öğrenciler için) oluşmaktadır. Bu Harp Okulları'ndan birine girebilmek için öncelikle ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden açılan Milli Savunma Üniversitesi Aday Öğrenci Belirleme Sınavına girmiş olmanız gerekiyor. Sınav sonucunda bir baraj puanı belirleniyor ve aldığınız puana göre başvuru yapma şansınız oluyor. Daha sonra yukarıda belirtilen Harp Okulları arasından girmek istediklerinizi tercih ediyorsunuz puan koşulunu sağlarsanız 2. seçim aşamalarına katılmaya hak kazanıyorsunuz. Ayrıca TYT ve AYT sınavlarına da girmiş olmanız gerekiyor. 2. seçim aşamaları fiziki mülakatlar( koşu, barfiks, mekik, şınav, basketbol topu fırlatma) ve sağlık mülakatlarından oluşuyor. Sağlık raporu almak için sizi bulunduğunuz ilde bir hastaneye sevk ediyorlar. Bunların yanında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması da yapılıyor bu kapsamda bazen evinize polisler/jandarmalar gelebiliyor. Bütün bu aşamaları geçerseniz sizi 1 aylık bir intibak süreci bekliyor, intibak eğitimini Harp Okulları'nda geçireceğiniz zamanların özeti gibi düşünebilirsiniz. İntibakta eğer zorlanırsanız ve size göre bir yer olmadığını düşünerseniz bırakma şansınız var ve herhangi bir hükümlülüğünüz bulunmuyor fakat intibak eğitiminden sonra okula kesin kayıt yaptırdığınız andan itibaren okulu bırakmak için belli bir miktar tazminat ödemek zorunda kalıyorsunuz ortalama 80.000TL ile 100.000TL arasında değişmektedir.

Bayanlar Harp Okulları'na Başvuru Yapabilir mi?

Bayan adaylar sadece Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okuluna başvuru yapabiliyor. Meslek Yüksek Okulları'na (MYO) başvuru şansları bulunmuyor. Erkek adaylar her iki okul grubuna da başvuru yapabiliyor. 

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
KAMYO Mezunları Ne Yapar
Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olunca ne gibi sosyal imkanlarınız olur? rütbeniz ne olur? görev alanlarınız nereler olur? cevaplarını yazımızın tamamında bulabilirsiniz.
07.05.2019
Kara Harp Okulu Fiziki Yeterlilik Mülakatı
Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Kara Harp Okuluna başvuruda bulunan aday öğrencilerin 2. seçim aşamasına çağrılmaları durumunda fiziki mülakatlar hakkında bilinmesi gereken şeyleri sizler için hazırladık.
18.04.2019
Komiser Yardımcılığı ve Yedek Subaylık Karşılaştırması
Yeni askerlik sistemiyle birlikte merak edilen yedek subaylık (asteğmenlik) ve komiser yardımcılığını sizler için karşılaştırdık genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık.
30.05.2019
Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi 23. dönem mezunlarını verdi
Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin 23. dönem mezuniyet töreni, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun katılımıyla Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.
07.08.2019
(KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Başvuruları Başlıyor
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik başvuru işlemleri yarın başlayacak ve 15 Mayıs'ta sona erecek.
02.05.2019
2019 MSÜ İstatistikleri Açıklandı
ÖSYM tarafından 2019 MSÜ değerlendirme raporu yayımlandı bu raporda sınava ilişkin detaylı istatistikler verildi haberimizin devamında bulabilirsiniz.
13.05.2019
NEDEN YÜZÜMÜZ KIZARIR
TIP CAMİASINA ‘MEGA’ DERS
MEME KANSERİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR
BEYİN KANAMASI GEÇİREN KARDELEN’İN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERDİ
YUTMA GÜÇLÜĞÜ, BEYİN TÜMÖRÜ HABERCİSİ OLABİLİR
ORENDA KOZMETİK YURT DIŞINA AÇILIYOR
"ÇOCUĞUNUZUN HUZURSUZLUĞU KULAĞINDAN KAYNAKLANABİLİR"
YAKALANDIĞI KANSERİ KİTAPLARLA YENİYOR
TGAP KÜLTÜRÜ TRABZON’DA ANLATILDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR