MSÜ'ne Nasıl Başvuru Yapılır? Bayanlar Başvuru Yapabilir mi?
Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki askeri okullara nasıl başvuru yapılır? ve bayan adaylar bu okullardan hangilerine başvuru yapabilir? devamı haberimizde...

02 Haziran 2019 - 16:43:52

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam

Lise eğitiminin ardından çoğu öğrencinin başvuru yaptığı Milli Savunma Üniversitesi'ne girmek için yapılması gerekenleri ve özellikle bayan adayların başvuru yapıp yapamadığını haberimizde Görevimiz Vatan takipçileri için derledik.

Milli Savunma Üniversitesi 15 Temmuz sürecinden sonra Harp Okulları'nın tek bir çatı altında toplanmasıyla oluşturulmuştur. Milli Savunma Üniversitesi; Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Kara Astsubay MYO, Deniz Astsubay MYO, Hava Astsubay MYO, Bando Astsubay MYO ve Enstitülerden( yüksek lisans yapacak öğrenciler için) oluşmaktadır. Bu Harp Okulları'ndan birine girebilmek için öncelikle ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden açılan Milli Savunma Üniversitesi Aday Öğrenci Belirleme Sınavına girmiş olmanız gerekiyor. Sınav sonucunda bir baraj puanı belirleniyor ve aldığınız puana göre başvuru yapma şansınız oluyor. Daha sonra yukarıda belirtilen Harp Okulları arasından girmek istediklerinizi tercih ediyorsunuz puan koşulunu sağlarsanız 2. seçim aşamalarına katılmaya hak kazanıyorsunuz. Ayrıca TYT ve AYT sınavlarına da girmiş olmanız gerekiyor. 2. seçim aşamaları fiziki mülakatlar( koşu, barfiks, mekik, şınav, basketbol topu fırlatma) ve sağlık mülakatlarından oluşuyor. Sağlık raporu almak için sizi bulunduğunuz ilde bir hastaneye sevk ediyorlar. Bunların yanında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması da yapılıyor bu kapsamda bazen evinize polisler/jandarmalar gelebiliyor. Bütün bu aşamaları geçerseniz sizi 1 aylık bir intibak süreci bekliyor, intibak eğitimini Harp Okulları'nda geçireceğiniz zamanların özeti gibi düşünebilirsiniz. İntibakta eğer zorlanırsanız ve size göre bir yer olmadığını düşünerseniz bırakma şansınız var ve herhangi bir hükümlülüğünüz bulunmuyor fakat intibak eğitiminden sonra okula kesin kayıt yaptırdığınız andan itibaren okulu bırakmak için belli bir miktar tazminat ödemek zorunda kalıyorsunuz ortalama 80.000TL ile 100.000TL arasında değişmektedir.

Bayanlar Harp Okulları'na Başvuru Yapabilir mi?

Bayan adaylar sadece Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okuluna başvuru yapabiliyor. Meslek Yüksek Okulları'na (MYO) başvuru şansları bulunmuyor. Erkek adaylar her iki okul grubuna da başvuru yapabiliyor. 

EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık”
23.05.2019
Deniz Kuvvetleri 1640 Sözleşmeli Er Alacak
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere 20-25 yaş arası 1.640 adet sözleşmeli er alınacaktır. Adaylara seçim aşaması sınavları kapsamında Fiziki Yeterlilik Testi ve Mülakat yapılacak olup, ayrıca yazılı sınav yapılmayacaktır. Adayların ön başvurularını internet üzerinden yapmaları gerekmektedir.
28.04.2019
MSÜ Sınav Sonuçları Açıklandı
2019 MSÜ sınav sonuçları açıklanmıştır.
26.04.2019
Sayıştay Başkanlığı 9 Sözleşmeli Personel Alacak
Sayıştay Başkanlığı'nın açtığı ilana göre, '' 9 Sözleşmeli Programcı'' alınacak. Başvuru şartları ve başvuracak adaylarda aranan diğer özellikler haberimizin devamında...
17.04.2019
İnfaz Koruma Memuru Alınacak
6.126 infaz koruma memuru alınacak detaylar haberimizde.
28.06.2019
Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi 23. dönem mezunlarını verdi
Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin 23. dönem mezuniyet töreni, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun katılımıyla Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.
07.08.2019
AKYURT’A DİYALİZ MÜJDESİ
“TROMBOZ, EN SİNSİ KALP VE DAMAR HASTALIĞIDIR”
’’DEPREM OLACAK KORKUSU PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR’’
“VİTREKTOMİ İLE KALICI GÖZ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
"AŞIRI SUDA KALMAK İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR"
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI TATİLİNİZİ KABUSA ÇEVİRMESİN
“KADINLAR, SEZARYEN SONRASI İSTMOSEL PROBLEMİNİN FARKINDA DEĞİL”
ÇOCUKLARDA İNATLA BAŞ ETME YOLLARI
SOMON DNA TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZ GENÇLEŞİYOR
TÜSEB ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
UZMANLAR UYARIYOR: “MERDİVEN ALTI ESTETİK GÖZÜNÜZÜ KAYDIRABİLİR”

EN ÇOK OKUNANLAR