Diş problemlerine implant ile son veriliyor
Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz Işık Ada, “İmplant için bireyin kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu, kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 olur” dedi.

16 Ocak 2020 - 13:00:27

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz Işık Ada, “İmplant için bireyin kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu, kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 olur” dedi.
Komşu dişlerden tamamen bağımsız olarak uygulanan implantın doğal görünüm isteyenlerin ilk tercihi olması gerektiğini belirten Uzman Dr. Deniz Işık Ada, yanlardaki dişlerin doğal olarak kalmasına olanak tanıyan bu yöntemin diğer tedavilere göre daha kullanışlı ve estetik olduğuna vurgu yaptı.
Özellikle dişsiz alt ve üst çenelerde kemik erimesi nedeniyle hareketlenme başlamış ve tutuculuğu azalan protezler için implant destekli protez öneren Dr. Ada, büyük azı dişlerin kaybı sonrası arka bölgesi dişsiz sonlanan ağızlar ve takıp çıkarılan protezleri kullanmak istemeyen hastalar için sabit köprü yapılabileceğini söyledi.
Tek diş eksikliğinde ise arkadaki dişleri korumak amaçlı implant kullanımını öneren Dr. Ada, önce kemik içine implant yerleştirilip daha sonra üst porselen yapısı yerleştirildiğini, uzun dişsiz boşluklar için de köprü ayağı olarak implantların yerleştirilerek köprü yapıldığını belirtti.
Dr. Deniz Işık Ada, implantın uygulanması hakkında ise şu bilgileri verdi: “İmplant, cerrahi müdahale ile yerleştirilir. İmplantın kemikle kaynaşması alt ve üst çenede 3 ayda meydana gelir. Ancak bazı durumlarda doğru tanı ve tedavi yöntemiyle implant yerleştirildikten hemen sonra protez yapılabilir. İmplant ile ağız ortamı birleştirilir. İmplant üzerindeki mukoza açılıp iyileşme başlığı takılır ve dişeti iyileşmesi için 7 gün beklenir. Estetik porselen ya da zirkonyum üst yapısı yerleştirilir.”
İmplant uygulanabilecek bireyleri normal yara iyileşmesi olan, ağız hijyenini sağlayabilecek ve yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek kemik yapısına sahip kişiler olduğunu kaydeden Uzman Dr. Deniz Işık Ada, çenedeki kemik yapısı uygun olmayanlar ve anatomik oluşumlara zarar verme riski olanlara uygulanamayacağını ifade etti.
Dr. Ada, ayrıca kalp rahatsızlığı olanlar, kanama ve pıhtılaşma sorunu yaşayanlar, diyabeti olanlar ile ağız hijyenini sağlayamayacak hastaların da bu gruba dahil olduğunu söyledi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019’ raporu yayımlandı
Yükseköğretim tarihinde ilk kez geçen sene yayımlanan ve Türkiye’deki vakıf yükseköğretim kurumlarına ait akademik, idari ve mali verileri içeren ‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları’ raporu güncellenerek yayımlandı.
02.07.2019
Kılıçdaroğlu CHP Grup Toplantısında konuştu
TBMM’de partisinin Grup Toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Adalet herkes için vardır ve herkes için olmak zorundadır. Bütün Peygamberlerin varlık nedeni adalettir. Adalet insanlığın temelidir” dedi.
02.07.2019
Maltepeli minikler seyyar oyun parkında gönüllerince eğlendi
Maltepe Belediyesinin kreşlerinde eğitim gören minikler, belediye tarafından Maltepe95 Projesi kapsamında Zümrütevler Bitlisliler Parkı’nda Süperpool işbirliğiyle kurulan seyyar oyun parkında gönüllerince eğlendi.
02.07.2019
Meme kanserine karşı hassas, güvenli ve konforlu tarama
Medicana International Ankara Hastanesi Meme Sağlığı Ünitesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ayten Kaya Kesmez, meme kanserinde erken tanının öneminin altını çizerek, “Ülkemizde meme kanseri sıklığının daha genç yaşlarda görülüyor olması tarama programları ve erken tanının önemini arttırmaktadır” dedi.
02.07.2019
TİKA’dan enerji verimliliği eğitimine destek
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japon Uluslararası İşbirliği Teşkilatı (JICA) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı işbirliği ile 2011 yılından bu yana düzenlenmekte olan “Sanayi ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi” eğitim serisinin bu yılki programı Ankara’da gerçekleştirildi.
02.07.2019
Tünel’de ters yöne giren kamyon ortalığı savaş alanına çevirdi: 5 yaralı
Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantı yolunda bulunan tünelde, karşı şeride giren bir hafriyat kamyonu zincirleme kazaya sebep oldu. Ortalığın savaş alanına döndüğü kazada 2’si ağır 5 yaralı ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Bu sırada kazayı fırsat bilen bir şahsın kamyondan bidonla mazot çalmaya çalıştığı iddia edildi. Diğer vatandaşlar da şahsa tekmelerle saldırdılar.
02.07.2019
ETİMESGUT’A DOĞUMHANE HİZMETİ
İSTANBUL’DA EĞİTİM AMAÇLI KURULAN SAHRA HASTANESİ GERÇEK HASTANEYİ ARATMIYOR
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM
UZMANLARDAN KOL VE BACAKLARDA ATAR DAMAR HASTALIKLARI HAKKINDA UYARI
ÖĞRENCİLER, GÖNÜLLÜ SAĞLIK ELÇİSİ OLUYOR
KOLDA AĞRI VE ELDE UYUŞMAYA DİKKAT
"DEPREMLER RUH SAĞLIĞINI DA DERİNDEN SARSIYOR"
"BİTKİ ÇAYLARI YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR"
BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI POPÜLER ARAŞTIRMA KONULARI ARASINDA
TÜRKİYE’NİN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLARI ANKARA’DA BULUŞTU

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR