Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları
Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları belirlendi. Kurumda görevlendirilecek uzman yardımcıları sınava tabi tutulacak ve görev süreleri en az 3 yıl olacak.

05 Subat 2020 - 10:15:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları belirlendi. Kurumda görevlendirilecek uzman yardımcıları sınava tabi tutulacak ve görev süreleri en az 3 yıl olacak.
Helal Akreditasyon Kurumu’nun Helal Akreditasyon Uzmanlığı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Helal akreditasyon uzman yardımcılarının mesleğe alınmaları, uzmanlığa atanmalarına ilişkin usul ve esaslar ile helal akreditasyon uzman ve uzman yardımcılarının görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmelik yürürlüğe girdi.
Giriş sınavı ve uzman yardımcılığına atanma
Yönetmelikle uzman yardımcılığının süresi en az 3 yıl olarak belirlendi. Uzman yardımcıları, mesleğe özel giriş sınavı ile alınacak. Giriş sınavı, KPSS sonuçlarına göre belirlenen adaylar için kurum tarafından yazılı ve sözlü olarak iki aşamalı veya yalnızca sözlü olarak tek aşamalı yapılabilecek. Yazılı sınav, kurum tarafından yapılabileceği gibi sınavın tamamı veya bir bölümü ÖSYM Başkanlığına, kurum tarafından belirlenen bir yükseköğretim kurumuna veya diğer kamu kurumlarına yaptırılabilecek. Sözlü sınav kurum tarafından yapılacak.
Giriş sınavının başvuru şartları, sınav konuları, ilk ve son başvuru tarihi, başvuru evrakının temin edileceği yer, başvuru yeri, gerek görülmesi hâlinde öğrenim dalları ve kontenjanları, atama yapılacak kadroların sınıfı, dereceleri, sınava kaç kişinin çağrılacağı, uzman yardımcısı olarak en fazla kaç kişinin atanacağı, sınavın yeri, zamanı, değerlendirme yöntemi, başvuruda istenen belge ve beyanlar ile gerekli görülen diğer şartlar, sınav tarihinden en az 30 gün önce Resmî Gazete ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kurumun internet sitelerinde duyurulacak.
Giriş sınavını kazanarak kendilerine yapılan bildirimi müteakip belirtilen süre içinde kuruma yazılı başvuru yapanlar, kurum tarafından Uzman Yardımcısı kadrolarına atanacak.
Sınavı kazananların atama işlemlerine ilişkin tebligatta belirtilen süre içinde, istenilen belgelerle birlikte kuruma müracaat etmeleri gerekli olacak.
Atama işlemlerinin yapılabilmesi için kendilerine bildirilen süre içinde geçerli bir mazereti olmadığı halde müracaat etmeyenlerin atama işlemleri yapılmayacak.
Giriş sınavını kazananlardan başvuru belgelerinde gerçeğe aykırılık tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilecek. Bunlar hiçbir hak talep edemez ve haklarında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Bu şekilde kurumu yanıltanlar kamu görevlisi ise durumları çalıştıkları kurumlara bildirilecek.
Sınavda başarılı olup göreve başlamayanlardan veya ataması yapılıp da herhangi bir nedenle görevden ayrılanlardan boşalan kadroya, yeni bir sınav yapılana kadar ve her hâlükârda 6 ayı geçmemek kaydıyla yedek listeden en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere atama yapılacak.
Uzmanın görevleri
Kurumda görev yapan bir uzman kurumun görev alanına giren konularda denetim, inceleme ve araştırma yapacak ve bu faaliyetleri kuruma raporlayacak, kurumun stratejik planında belirtilen politika, amaç ve hedefleri gerçekleştirmeye yönelik çalışmalar yapacak, mesleki mevzuat ve yayınları takip edip, gerektiğinde bunlara ilişkin özet ve değerlendirmeleri kapsayan rapor hazırlayacak, kurumun çalışma alanı ile ilgili olarak yurt içi ve yurt dışında konferans, seminer ve eğitim programlarına katılacak, uzman yardımcılarının yetiştirilmesine, bilgi ve tecrübelerinin geliştirilmesine yardımcı olacak,kurumca verilecek benzeri nitelikteki görevler ile mevzuatta öngörülen diğer görevleri yapacak.
Yönetmelikte uzman yardımcıların görev ve yetkileri şu şekilde sıralandı:
“Kurumun görev alanına giren konularda denetim, inceleme ve araştırma yapmak ve bu faaliyetleri Kuruma raporlamak.
Uzmanlarca yapılacak araştırma, inceleme, denetleme ve diğer çalışmalara katılmak ve gerektiğinde tek başına araştırma ve inceleme yapmak.
Mesleki mevzuat ve yayınları takip etmek, gerektiğinde bunlara ilişkin özet ve değerlendirmeleri kapsayan rapor hazırlamak.
Kurumun çalışma alanı ile ilgili olarak konferans, seminer ve eğitim programlarına katılmak.
Amirleri veya amirleri tarafından belirlenen Uzmanlarca verilecek benzeri nitelikteki görevleri yapmak.”

KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Şampiyon kulüplerin divan başkanları Trabzon’da buluştu
Süper Lig’de şampiyonluk yaşayan kulüplerin divan başkanları, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde bir araya geldi.
10.07.2019
Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa, günü yüzde 1,83’lük yükselişle tamamladı.
10.07.2019
Beşiktaş 7 hazırlık maçı oynayacak
Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren Beşiktaş, lig öncesi 7 hazırlık maçı oynayacak.
10.07.2019
Bakan Akar, Iraklı heyet ile yapılan toplantıya katıldı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren Iraklı üst düzey heyet ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen toplantıya katıldı.
10.07.2019
Trabzon’a bir polise soruşturma
Trabzon’da, bir işyerinde çalışanların kişisel bilgilerini öğrenmeye çalışan polis memuru hakkında soruşturma başlatıldı.
10.07.2019
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya Federasyonu Suriye Özel Temsilcisini kabul etti
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Rusya Federasyonu Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.
10.07.2019
KORONA VİRÜS HASTASI MİNİK İKİZLERE HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
BAKAN SELÇUK; "4’Ü KANSER VE EPİLEPSİ, 3’Ü PARKİNSON OLMAK ÜZERE 93 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK"
MASKE ALIRKEN, FİLTRESİ VE CE BELGESİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
TOMOGRAFİ ÇEKİMİNDE KORONA VİRÜS RİSKİNE DİKKAT
(ÖZEL) KORONA VİRÜSTEN DOLAYI EVİNDEN ÇIKAMAYAN HASTALARA VİDEOLU TEDAVİ
SELÇUK: “KORONA VİRÜS TEDBİRLERİMİZ KAPSAMINDA, SUT İLE KARŞILADIĞIMIZ YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDIK”
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, SUT’TA YAPILAN DÜZENLEMEYLE KARŞILANAN YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİN İKİ KATINA ÇIKARILDIĞINI DUYURDU.
BAKAN KOCA: “İSTANBUL’DA BİR KİŞİNİN BULAŞTIRDIĞI KİŞİ SAYISI 16”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “BUGÜN KAYBETTİĞİMİZ 69 KİŞİ İLE TOPLAM CAN KAYBIMIZ 425’İ BULDU”
İBRAHİM ÖZTEK’TEN, CEMİL TAŞÇIOĞLU İÇİN ’GÖREV ŞEHİDİ’ ÖNERİSİ
COVİD-19’A KARŞI SAĞLIKLI BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK ÖNERİLER
KANSER HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

EN ÇOK OKUNANLAR