Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları
Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları belirlendi. Kurumda görevlendirilecek uzman yardımcıları sınava tabi tutulacak ve görev süreleri en az 3 yıl olacak.

05 Subat 2020 - 10:15:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Helal Akreditasyon Kurumu uzman yardımcısı alımı başvuru şartları belirlendi. Kurumda görevlendirilecek uzman yardımcıları sınava tabi tutulacak ve görev süreleri en az 3 yıl olacak.
Helal Akreditasyon Kurumu’nun Helal Akreditasyon Uzmanlığı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Helal akreditasyon uzman yardımcılarının mesleğe alınmaları, uzmanlığa atanmalarına ilişkin usul ve esaslar ile helal akreditasyon uzman ve uzman yardımcılarının görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmelik yürürlüğe girdi.
Giriş sınavı ve uzman yardımcılığına atanma
Yönetmelikle uzman yardımcılığının süresi en az 3 yıl olarak belirlendi. Uzman yardımcıları, mesleğe özel giriş sınavı ile alınacak. Giriş sınavı, KPSS sonuçlarına göre belirlenen adaylar için kurum tarafından yazılı ve sözlü olarak iki aşamalı veya yalnızca sözlü olarak tek aşamalı yapılabilecek. Yazılı sınav, kurum tarafından yapılabileceği gibi sınavın tamamı veya bir bölümü ÖSYM Başkanlığına, kurum tarafından belirlenen bir yükseköğretim kurumuna veya diğer kamu kurumlarına yaptırılabilecek. Sözlü sınav kurum tarafından yapılacak.
Giriş sınavının başvuru şartları, sınav konuları, ilk ve son başvuru tarihi, başvuru evrakının temin edileceği yer, başvuru yeri, gerek görülmesi hâlinde öğrenim dalları ve kontenjanları, atama yapılacak kadroların sınıfı, dereceleri, sınava kaç kişinin çağrılacağı, uzman yardımcısı olarak en fazla kaç kişinin atanacağı, sınavın yeri, zamanı, değerlendirme yöntemi, başvuruda istenen belge ve beyanlar ile gerekli görülen diğer şartlar, sınav tarihinden en az 30 gün önce Resmî Gazete ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kurumun internet sitelerinde duyurulacak.
Giriş sınavını kazanarak kendilerine yapılan bildirimi müteakip belirtilen süre içinde kuruma yazılı başvuru yapanlar, kurum tarafından Uzman Yardımcısı kadrolarına atanacak.
Sınavı kazananların atama işlemlerine ilişkin tebligatta belirtilen süre içinde, istenilen belgelerle birlikte kuruma müracaat etmeleri gerekli olacak.
Atama işlemlerinin yapılabilmesi için kendilerine bildirilen süre içinde geçerli bir mazereti olmadığı halde müracaat etmeyenlerin atama işlemleri yapılmayacak.
Giriş sınavını kazananlardan başvuru belgelerinde gerçeğe aykırılık tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilecek. Bunlar hiçbir hak talep edemez ve haklarında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Bu şekilde kurumu yanıltanlar kamu görevlisi ise durumları çalıştıkları kurumlara bildirilecek.
Sınavda başarılı olup göreve başlamayanlardan veya ataması yapılıp da herhangi bir nedenle görevden ayrılanlardan boşalan kadroya, yeni bir sınav yapılana kadar ve her hâlükârda 6 ayı geçmemek kaydıyla yedek listeden en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere atama yapılacak.
Uzmanın görevleri
Kurumda görev yapan bir uzman kurumun görev alanına giren konularda denetim, inceleme ve araştırma yapacak ve bu faaliyetleri kuruma raporlayacak, kurumun stratejik planında belirtilen politika, amaç ve hedefleri gerçekleştirmeye yönelik çalışmalar yapacak, mesleki mevzuat ve yayınları takip edip, gerektiğinde bunlara ilişkin özet ve değerlendirmeleri kapsayan rapor hazırlayacak, kurumun çalışma alanı ile ilgili olarak yurt içi ve yurt dışında konferans, seminer ve eğitim programlarına katılacak, uzman yardımcılarının yetiştirilmesine, bilgi ve tecrübelerinin geliştirilmesine yardımcı olacak,kurumca verilecek benzeri nitelikteki görevler ile mevzuatta öngörülen diğer görevleri yapacak.
Yönetmelikte uzman yardımcıların görev ve yetkileri şu şekilde sıralandı:
“Kurumun görev alanına giren konularda denetim, inceleme ve araştırma yapmak ve bu faaliyetleri Kuruma raporlamak.
Uzmanlarca yapılacak araştırma, inceleme, denetleme ve diğer çalışmalara katılmak ve gerektiğinde tek başına araştırma ve inceleme yapmak.
Mesleki mevzuat ve yayınları takip etmek, gerektiğinde bunlara ilişkin özet ve değerlendirmeleri kapsayan rapor hazırlamak.
Kurumun çalışma alanı ile ilgili olarak konferans, seminer ve eğitim programlarına katılmak.
Amirleri veya amirleri tarafından belirlenen Uzmanlarca verilecek benzeri nitelikteki görevleri yapmak.”

KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Yardımcısı Metin, Ankara Çayı ıslah çalışmalarını yerinde inceledi
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ankara Çayı’nın ıslah çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.
12.03.2020
Fazla sulanan gözlere dikkat
Doç. Dr. Barış Yeniad, fazla sulanan gözlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
12.03.2020
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den akademisyenlere çağrı
İletişim fakültelerinin yöneticileri ve hocalarıyla bir araya geldiği toplantıda konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “RTÜK’ün tek başına, toplumumuzu gerçekten rencide eden, dini ve manevi değerlerine saygılı olmayan programlarla tek başına mücadele etmesi mümkün değil” dedi.
12.03.2020
“Beyin pili tedavisi ile titremeleri sona erdi”
78 yaşındaki Halil Cebeci beyin pili sayesinde titremelerinden kurtulup sağlığına kavuştu. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, hastanın sağlığına kavuştuğunu belirtti.
12.03.2020
ATO Başkanı Baran korona virüsü fırsatçılarını uyardı
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, korona virüsünün ticarette fırsat olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, "Felaketten beslenmek yerine iyiliği çoğaltmamız gereken zamandayız” dedi.
12.03.2020
Korona virüs için “Ağuz Sütü” tüketiniz
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, günümüzde dünyanın tamamına yakın salgın bir hastalık olan korona virüs ile ilgili açıklamalarda bulundu.
12.03.2020
SAĞLIK BAKANI KOCA: “HASTALIĞIN GÜNDEMDEN DÜŞMESİ MEVCUT ŞARTLARDA MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “ŞU DÖNEMDE OKULLARIN AÇILMAMASINA YÖNELİK BİR YAKLAŞIMIMIZ OLMADI”
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “CİZRE ÖZELİNDE, BEN ŞAHSEN ÇOK YAKIN TAKİPTEYİM. İSTİSMAR EDİLME KONUSUNUN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK, SORUNUN OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA YAKIN TAKİPTEYİM. SAĞLIK KURULUŞLARIMIZIN DA BU ANLAMDA EKSİKLERİNİ TAMAMLAMA NOKTASINDA GAYRET İÇİNDE OLDUĞUMUZU, SAĞLIK KURULUŞLARIMIZIN DA İHTİYAÇLARI KARŞILAYAMAYACAK DURUMDA OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİM. DAHA YAKIN BİRLİKTELİKLERİN, SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERLE VAKA SAYILARININ DAHA DA ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ. ENDİŞE EDİLDİĞİ GİBİ BİR DURUM YOK."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: "(DEZENFEKTAN KULLANIMI VE SATIŞIYLA İLGİLİ) GELİŞİ GÜZEL HERKESİN SATIŞ YAPTIĞI BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL. UYGUNLUĞUNA İZİN VERDİĞİMİZ DEZENFEKTANLAR DIŞINDA KULLANIM ASLA SÖZ KONUSU OLMAMALI. DEZENFEKTANLARI DA TABİİ Kİ ÖLÇÜLÜ KULLANMAK GEREKİYOR. SÜREKLİ BİR KULLANIM VE CİLT RAHATSIZLIĞI SÖZ KONUSU İSE VATANDAŞIMIZIN TEDBİRLİ OLMASINDA FAYDA VAR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “OKULLARIN AÇILMASINDA DAHA ZAMANIMIZ VAR. BİLİM KURULUNDA BU KONU GÜNDEME GELMEDİ. BUNU SALGININ SEYRİ BELİRLER. OKULLARIN AÇILMAMASINA YÖNELİK HERHANGİ BİR YAKLAŞIMIMIZ OLMADI."
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “(65 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARIN SABAH SAAT 10.00 İLE 20.00 SAATLERİ ARASINDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ KALDIRILMASIYLA İLGİLİ) BÜYÜKLERİMİZLE İLGİLİ KISITLAMANIN DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİNİ BİLİM KURULU ÖNERİ OLARAK SÖYLÜYOR. ÖZELLİKLE VEFAT EDENLERİN, YOĞUN BAKIM VE ENTÜBE OLAN HASTA SAYIMIZIN YAŞ ORTALAMASININ GİDEREK ARTIĞINI GÖRÜYORUZ. GENÇLERİN SERBESTLİKLERİYLE BU VİRÜSÜ DAHA RAHAT TAŞIDIĞINI GÖRÜYORUZ. KISITLAMANIN DEVAMINDAN YANAYIZ. DÜĞÜNLER İÇİN DE BİLİM KURULU’NUN ÖNERİSİ OLMUŞTU. "
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “TAŞIYICILIK ORANI YÜZDE 0,24. BUNUNLA BİRLİKTE BİZ ANTİKOR TARAMASI DA YAPIYORUZ. BU TARAMADA DA KORUYUCULUK YÜZDE 0,81. BU 132 BİN KİŞİDE OLAN SON DURUM. 153 BİN KİŞİ İÇİN DE ÇALIŞMA GELECEK HAFTA İTİBARİYLE BİTMİŞ OLUR. DAHA NET KONUŞABİLİRİZ. ŞU AN İÇİN TAŞIYICILIĞIN DA, KORUYUCULUĞUN DA YÜKSEK OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “AVRUPA SADECE SOLUNUM SIKINTISI VEYA SEMPTOMU OLAN VATANDAŞLARA SAĞLIK TARAMASI YAPIYOR. AVRUPA, BİZDE OLDUĞU GİBİ BİRÇOK ALANDA TARAMA YAPMIYOR. TEST SAYIMIZA DA DİKKAT EDERSENİZ; VAKA SAYIMIZ DÜŞMESİNE RAĞMEN 50 BİNİN ALTINA DÜŞMEDİ. AVRUPA’NIN YAPTIĞI TEST SAYILARININ DA ALTINDA OLMADIĞINI BİLİYORUZ."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “65 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARI KORUMAK ANLAMINDA BİLİM KURULU GÜNDEME KONUYU TAŞIDI. FAKAT BU VAR OLAN KISITLAMALARI KORUMA YÖNÜNDEYDİ, DAHA FAZLA BİR KISITLAMA ŞİMDİLİK ÖNGÖRÜLMÜYOR. ÖZELLİKLE BÜYÜKLERİMİZİN DIŞARIDA MUTLAKA MASKELİ OLMASI GEREKTİĞİ, MESAFEYİ KORUYAMAYACAKLARI ALANLARA GİRMELERİ KONUSUNDA DİKKATLİ OLMALARI GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ. "
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “MASKE KULLANANLARIN BİR KISMININ DİKKATLİ OLMADIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. MASKELERİN KULLANIM SÜRELERİ SINIRLIDIR. GÜNLÜK MASKELER TEKRAR TEKRAR KULLANILMAMALIDIR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “COVİD-19 İLE MÜCADELENİN BU DÖNEMİNDE YAPICILIĞIMIZ VE İYİMSERLİĞİMİZİ KORUMALIYIZ. SAĞLIĞIN BİR BÜTÜN OLDUĞUNU VE İHMAL EDİLEMEYECEĞİNİ UNUTMAMALIYIZ."

EN ÇOK OKUNANLAR