Yedek Astsubaylık Nedir
Yeni askerlik sistemiyle birlikte gelen ''yedek astsubaylık'' konusunu edinilen bilgilere göre genel hatlarıyla haberimizde bir araya getirdik.

08 Haziran 2019 - 01:51:35

Çıktı Al

Yorum (1)

Whatsapp haber ihbar

Bayramdan sonra TBMM'de görüşülecek ve en kısa sürede yasal hale gelmesi beklenilen yeni tek tip askerlik sistemi hakkında en çok merak edilen konulardan biride yedek astsubaylık, bu konuyu Görevimiz Vatan takipçileri için inceledik ve genel hatlarıyla sizlere haberimizde sunacağız.

Yedek Astsubaylık Nedir?

Yedek astsubaylık, önlisans, lisans veya yüksek lisans mezunlarının başvuru yapabileceği yeni askerlik sistemiyle birlikte kamuoyunda etki yaratan bir kavramdır. Yedek astsubay olacak olan kişiler askeri yükümlülüğünü yerine getirirken yedek astsubay ve normal astsubay arasında bir hiyeraşi olması açısından yedek astsubayların, normal astsubaylarla aynı yetki ve sorumluluklara sahip olmayacağı tahmin edilmektedir. Bu varsayım yedek astsubayların yükümlülük süresini kapsamaktadır. Yedek astsubay yükümlü askerlik görevini yerine getirdikten sonra askerde kalmak isterse astsubay rütbesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmaya başlayacaktır.

Yedek Astsubaylar Ne Yapar?

Yedek astsubay olarak askerlik görevini yerine getiren kişiler, iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay askerlik faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından kişi isterse terhis olabilecek. Yedek astsubaylık için öncelikli olacak adaylar önlisans mezunları olacaktır. Makine,elektrik,otomotiv,kimya,sağlık v.b. bölümler arasından ihtiyaca göre alım olacağı tahmin edilmektedir. Kontenjan artması durumunda lisans ve yüksek lisans mezunlarından da alım yapılacaktır.

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay rütbesine mensup rütbeli personellerin aldığı maaşlar ortalama 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Buradan çıkarılan sonuca göre yedek astsubay maaşlarıda 3 bin ile 4 bin TL arasında olması beklenmektedir. (Yedek astsubaylar 10 ay maaş alacak)

Astsubay Rütbeleri 

  • Astsubay Çavuş (Yedek Astsubay rütbesi olacağı tahmin edilmektedir)
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 1 Yorum )
Kayserili
2 Ay önce
İki yıllık bitiren her birey yedek Assubay olabilir mi yoksa kura ile mi seçilecek ya da sınav ile mi seçilecek ? bilen varsa lütfen yorum yapsın
BENZER HABERLER
2 bin 374 personel ve memur alımı yapılacak
Mayıs ayının başlamasıyla birlikte devlet kurumları personel ve memur alım ilanlarını bir biri ardına yayınlamaya başladı. Bu bağlamda Devlet Personel Başkanlığı DPB iş ilanları yoğun ilgi görüyor. Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan memur, sözleşmeli personel, akademik personel, işçi, askeri personel ve diğer personel alımları kapsamında 2 Bin 374 personel alımı yapılıyor.
02.05.2019
MSÜ'ne Nasıl Başvuru Yapılır? Bayanlar Başvuru Yapabilir mi?
Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki askeri okullara nasıl başvuru yapılır? ve bayan adaylar bu okullardan hangilerine başvuru yapabilir? devamı haberimizde...
02.06.2019
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: ”8 bin bekçi daha alacağız”
Kağıthane’de muhtarlarla bir araya gelen çişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”8 bin bekçi daha alacağız. Sokaklarda güvenliği, asayişi, gecenin huzurunu bekçilerle sağlıyoruz" dedi. Soylu ayrıca, İstanbulun dünyanın en temiz 3’üncü metropolü olduğunu söyledi.
24.05.2019
JSGA Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Alacak
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü'ne 2019- 2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Güz Döneminde  başvuru şartları ile özellikleri aşağıda belirtilen tezli yüksek lisans programlarına öğrenci alımı yapılacaktır.
09.06.2019
Siyasi Parti Üyeliği Askeri Okullara Girmeye Engel Olur Mu
Siyasi parti üyeliği Harp Okulları'na girmeye engel olur mu sorusu adayların kafasını karıştıran en önemli soruların başında geliyor.
20.04.2019
KAMYO Mezunları Ne Yapar
Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olunca ne gibi sosyal imkanlarınız olur? rütbeniz ne olur? görev alanlarınız nereler olur? cevaplarını yazımızın tamamında bulabilirsiniz.
07.05.2019
AKYURT’A DİYALİZ MÜJDESİ
“TROMBOZ, EN SİNSİ KALP VE DAMAR HASTALIĞIDIR”
’’DEPREM OLACAK KORKUSU PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR’’
“VİTREKTOMİ İLE KALICI GÖZ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
"AŞIRI SUDA KALMAK İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR"
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI TATİLİNİZİ KABUSA ÇEVİRMESİN
“KADINLAR, SEZARYEN SONRASI İSTMOSEL PROBLEMİNİN FARKINDA DEĞİL”
ÇOCUKLARDA İNATLA BAŞ ETME YOLLARI
SOMON DNA TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZ GENÇLEŞİYOR
TÜSEB ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
UZMANLAR UYARIYOR: “MERDİVEN ALTI ESTETİK GÖZÜNÜZÜ KAYDIRABİLİR”

EN ÇOK OKUNANLAR