Yedek Astsubaylık Nedir
Yeni askerlik sistemiyle birlikte gelen ''yedek astsubaylık'' konusunu edinilen bilgilere göre genel hatlarıyla haberimizde bir araya getirdik.

08 Haziran 2019 - 01:51:35

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam

Bayramdan sonra TBMM'de görüşülecek ve en kısa sürede yasal hale gelmesi beklenilen yeni tek tip askerlik sistemi hakkında en çok merak edilen konulardan biride yedek astsubaylık, bu konuyu Görevimiz Vatan takipçileri için inceledik ve genel hatlarıyla sizlere haberimizde sunacağız.

Yedek Astsubaylık Nedir?

Yedek astsubaylık, önlisans, lisans veya yüksek lisans mezunlarının başvuru yapabileceği yeni askerlik sistemiyle birlikte kamuoyunda etki yaratan bir kavramdır. Yedek astsubay olacak olan kişiler askeri yükümlülüğünü yerine getirirken yedek astsubay ve normal astsubay arasında bir hiyeraşi olması açısından yedek astsubayların, normal astsubaylarla aynı yetki ve sorumluluklara sahip olmayacağı tahmin edilmektedir. Bu varsayım yedek astsubayların yükümlülük süresini kapsamaktadır. Yedek astsubay yükümlü askerlik görevini yerine getirdikten sonra askerde kalmak isterse astsubay rütbesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmaya başlayacaktır.

Yedek Astsubaylar Ne Yapar?

Yedek astsubay olarak askerlik görevini yerine getiren kişiler, iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay askerlik faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından kişi isterse terhis olabilecek. Yedek astsubaylık için öncelikli olacak adaylar önlisans mezunları olacaktır. Makine,elektrik,otomotiv,kimya,sağlık v.b. bölümler arasından ihtiyaca göre alım olacağı tahmin edilmektedir. Kontenjan artması durumunda lisans ve yüksek lisans mezunlarından da alım yapılacaktır.

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay rütbesine mensup rütbeli personellerin aldığı maaşlar ortalama 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Buradan çıkarılan sonuca göre yedek astsubay maaşlarıda 3 bin ile 4 bin TL arasında olması beklenmektedir. (Yedek astsubaylar 10 ay maaş alacak)

Astsubay Rütbeleri 

  • Astsubay Çavuş (Yedek Astsubay rütbesi olacağı tahmin edilmektedir)
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kara Harp Okulu Fiziki Yeterlilik Mülakatı
Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Kara Harp Okuluna başvuruda bulunan aday öğrencilerin 2. seçim aşamasına çağrılmaları durumunda fiziki mülakatlar hakkında bilinmesi gereken şeyleri sizler için hazırladık.
18.04.2019
En Az Lise Mezunu Sekreter Alınacak
Kuala Lumpur Büyükelçiliği'nde görevlendirilmek üzere 1 sözleşmeli sektreter alınanacaktır başvuru şartları ve detaylar haberin devamında...
01.06.2019
Siyasi Parti Üyeliği Askeri Okullara Girmeye Engel Olur Mu
Siyasi parti üyeliği Harp Okulları'na girmeye engel olur mu sorusu adayların kafasını karıştıran en önemli soruların başında geliyor.
20.04.2019
Milli Savunma Üniversitesi 2. Seçim Aşaması Faaliyetleri
Milli Savunma Üniversitesi (Turkey National Defence Universty) 2. seçim aşaması faaliyetlerini değerleri takipçilerimiz için inceledik ve önemli detayları sizler için derledik devamını haberimizde okuyabilirsiniz.
19.05.2019
2019 MSÜ Tercih Tarihlerinde Değişiklik Oldu
2019 MSÜ adaylarının hak kaybına uğramamaları için haberimizi dikkatli şekilde okumaları gerekmektedir. Kara Harp Okulunda (ANKARA) yapılacak 2’nci Seçim Aşamalarına, sadece tercih yapan adaylar çağırılacaktır.
30.04.2019
Milli Savunma Bakanı Akar Yeni Askerlik Sisteminin Detaylarını Verdi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemin kanunlaşmasıyla silah altındaki askerlerin terhis olup olmayacağına yönelik soruya "Olabilir" yanıtını vererek, sistemin hemen uygulamaya girip girmeyeceğine ilişkin, "Bunun kararını tabii Cumhurbaşkanımız ve Meclis verecek. Biz TSK olarak bu kanunun yayımlandığından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte çıkabilecek sorunlara karşı tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz" dedi.
22.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR