Yedek Astsubaylık Nedir
Yeni askerlik sistemiyle birlikte gelen ''yedek astsubaylık'' konusunu edinilen bilgilere göre genel hatlarıyla haberimizde bir araya getirdik.

08 Haziran 2019 - 01:51:35

Çıktı Al

Yorum (1)

Whatsapp haber ihbar

Bayramdan sonra TBMM'de görüşülecek ve en kısa sürede yasal hale gelmesi beklenilen yeni tek tip askerlik sistemi hakkında en çok merak edilen konulardan biride yedek astsubaylık, bu konuyu Görevimiz Vatan takipçileri için inceledik ve genel hatlarıyla sizlere haberimizde sunacağız.

Yedek Astsubaylık Nedir?

Yedek astsubaylık, önlisans, lisans veya yüksek lisans mezunlarının başvuru yapabileceği yeni askerlik sistemiyle birlikte kamuoyunda etki yaratan bir kavramdır. Yedek astsubay olacak olan kişiler askeri yükümlülüğünü yerine getirirken yedek astsubay ve normal astsubay arasında bir hiyeraşi olması açısından yedek astsubayların, normal astsubaylarla aynı yetki ve sorumluluklara sahip olmayacağı tahmin edilmektedir. Bu varsayım yedek astsubayların yükümlülük süresini kapsamaktadır. Yedek astsubay yükümlü askerlik görevini yerine getirdikten sonra askerde kalmak isterse astsubay rütbesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmaya başlayacaktır.

Yedek Astsubaylar Ne Yapar?

Yedek astsubay olarak askerlik görevini yerine getiren kişiler, iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay askerlik faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından kişi isterse terhis olabilecek. Yedek astsubaylık için öncelikli olacak adaylar önlisans mezunları olacaktır. Makine,elektrik,otomotiv,kimya,sağlık v.b. bölümler arasından ihtiyaca göre alım olacağı tahmin edilmektedir. Kontenjan artması durumunda lisans ve yüksek lisans mezunlarından da alım yapılacaktır.

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay rütbesine mensup rütbeli personellerin aldığı maaşlar ortalama 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Buradan çıkarılan sonuca göre yedek astsubay maaşlarıda 3 bin ile 4 bin TL arasında olması beklenmektedir. (Yedek astsubaylar 10 ay maaş alacak)

Astsubay Rütbeleri 

  • Astsubay Çavuş (Yedek Astsubay rütbesi olacağı tahmin edilmektedir)
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 1 Yorum )
Kayserili
4 Ay önce
İki yıllık bitiren her birey yedek Assubay olabilir mi yoksa kura ile mi seçilecek ya da sınav ile mi seçilecek ? bilen varsa lütfen yorum yapsın
BENZER HABERLER
Vitiligo Subaylığa/Astsubaylığa Engel Mi
Vitiligo hastalığı olanlar ve subaylık/astsubaylığa başvuru yapanlar için bu yazıyı yazıyı okumaları yeterlidir. Burada yazılanlardan sonra bunu başka yerde aramanıza gerek kalmayacak kesin verilerle ve yönetmeliğe uygun şekilde sizlerle paylaşıyoruz.
20.04.2019
2019 MSÜ Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor
Adayların merakla beklediği 2019 Milli Savunma Üniversitesi tercih sonuçları ne zaman açıklanıyor detaylar haberimizde.
13.06.2019
2019 PMYO Erkek Ve Kadın Öğrenci Alacak
2019-2020 eğitim öğretim yılında Polis Meslek Yüksekokullarına, polis memuru olarak yetiştirilmek üzere (2.250) erkek, (250) kadın aday olmak üzere toplam (2.500) asıl aday alınacaktır
01.08.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık”
23.05.2019
THY En Az Önlisans Mezunu İkinci Pilot Alacak
Türk Hava Yolları (THY) üniversite mezunlarının başvuru yapabileceği ikinci pilot aday adayı alacak. İlan Haziran Ayı içerisinde yayınlanacak.
03.06.2019
En Az Lise Mezunu Sekreter Alınacak
Kuala Lumpur Büyükelçiliği'nde görevlendirilmek üzere 1 sözleşmeli sektreter alınanacaktır başvuru şartları ve detaylar haberin devamında...
01.06.2019
NEDEN YÜZÜMÜZ KIZARIR
TIP CAMİASINA ‘MEGA’ DERS
MEME KANSERİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR
BEYİN KANAMASI GEÇİREN KARDELEN’İN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERDİ
YUTMA GÜÇLÜĞÜ, BEYİN TÜMÖRÜ HABERCİSİ OLABİLİR
ORENDA KOZMETİK YURT DIŞINA AÇILIYOR
"ÇOCUĞUNUZUN HUZURSUZLUĞU KULAĞINDAN KAYNAKLANABİLİR"
YAKALANDIĞI KANSERİ KİTAPLARLA YENİYOR
TGAP KÜLTÜRÜ TRABZON’DA ANLATILDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR