Arkadaşının Alzheimer hastası dedesinin kaybolmasından etkilenerek Alzheimer takip sistemi üretti
Çekmeköy’de lise öğrencisi, arkadaşının Alzheimer hastası dedesinin kaybolmasından etkilenerek Alzheimer takip sistemi üretti. Genç öğrencinin ürettiği takip sitemi ile diğer öğrenciler tarafından üretilen birbirinden farklı teknolojik tasarımlar, Çekmeköy’de düzenlenen BİLYA-Bilişim ve Yaratıcılık Atölyesi’nde sergilendi.

13 Subat 2020 - 10:00:12

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Çekmeköy’de lise öğrencisi, arkadaşının Alzheimer hastası dedesinin kaybolmasından etkilenerek Alzheimer takip sistemi üretti. Genç öğrencinin ürettiği takip sitemi ile diğer öğrenciler tarafından üretilen birbirinden farklı teknolojik tasarımlar, Çekmeköy’de düzenlenen BİLYA-Bilişim ve Yaratıcılık Atölyesi’nde sergilendi.
Çekmeköy Belediyesi’nin, 2018 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan destek aldığı BİLYA-Bilişim ve Yaratıcılık Atölyesi projesinde Robotik ve Kodlama, 3D Tasarım, Uzay ve Havacılık, Biyotasarım olarak dört ayrı branşta, dört kurdan oluşan projenin ilk kuru tamamlandı. Düzenlenen programa Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sırmacı, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

300 öğrencinin eğitim aldığı kur sonunda, eğitimini tamamlayan öğrencilerin hazırlamış olduğu projeler, Turgut Özal Kültür Merkezi’ndeki panayır etkinliği ile ziyaretçiler ve jüri üyelerine sunuldu. Panayır etkinliğinde Robotik ve Kodlama alanında 10, 3D Tasarım, Uzay ve Havacılık ve Biyotasarım alanlarında 5 proje olmak üzere toplam 25 proje sergilendi.
Çocukların yeteneklerini keşfetme, üretici düşünme, hayal gücünü kullanma, bilimsel düşünme, problem çözme, kolektif çalışma kapasitelerinin artırılmasının hedeflendiği projenin panayır etkinliğinde; farklı gruplardaki öğrencilerin birbirlerinden ilham almaları ve akranlarını projeye teşvik etmeleri amaçlanıyor.

Alzheimer hastaları artık kaybolmayacak
Arkadaşının Alzheimer hastası dedesinin kaybolmasından etkilenerek takip sistemini ürettiğini belirten 10. sınıf öğrencisi Tarık Hakan, “Ben bir Alzheimer takip sistemi ürettim. Alzheimer hastasının kaybolmasını engelleyemiyoruz fakat onları bulmayı kolaylaştırabiliyoruz. Bir GPS modülüyle Alzheimer hastalarını daha kolay bulmayı sağlıyoruz. Bir arkadaşımın dedesi Alzheimer hastasıydı. Kendisiyle konuşurken çok yakın bir zamanda dedesinin kaybolduğunu fakat çok zor bir biçimde bulunduğunu söyledi. Ben de bundan etkilenerek böyle bir şey üretebileceğimi düşündüm. Bu modülleri satın aldıktan sonra Alzheimer hastasının üzerine, iç çamaşır kısmına yerleştirerek, modül sayesinde modülü internete bağlanmasıyla otomatik olarak internete veri aktarıyor. Alzheimer iç çamaşırını kaybetse hatta cihazın pili bitse bile son konumunu gösterdiği için Alzheimer hastasını bulmayı kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yapılmamış bir proje
Projeye çocuğunun katılmasından ötürü mutluluk duyduğunu ifade eden bir vatandaş, “Böyle bir projede oğlumun olmasından dolayı mutlu ve gururluyum. Çekmeköy Belediyesine bu tarz projelere destek vermesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Oğlum robotik kodlama ile Alzheimer hastalarının yaşadığı sorunlara çare olabilmek için bu projeyi geliştirdi. Bu projede oğluma destek veren Çekmeköy Belediyesi çalışanlarına, hocalarına çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’de yapılmamış bir proje inşallah Alzheimer hastalarının sorunlarına çare olacaktır “diye konuştu.

BİLYA projesinin bir kurunda 48 saat süren eğitimler verildi. Kültür Merkezleri ve projeye dahil edilen iki okulda gerçekleştirilen birinci kurda 300 öğrenci eğitim aldı. Mart 2020’de ikinci kur, Nisan 2020’de üçüncü kurun yapılması planlanan projeye kur başlangıçlarında yeni kayıtlar alınacak.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Dışişlerinden Dünya Mülteciler Günü mesajı
Dışişleri Bakanlığı, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde mültecilere yönelik yabancı düşmanlığının, ırkçılığın ve ayrımcılığın arttığına vurgu yaparak, “Uluslararası toplumun bu konuda üzerine düşeni yeterince yapmadığını görüyoruz" açıklamasını yaptı.
20.06.2019
Genelkurmay çatı davasında karar açıklanıyor
FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığında yaşananlarla ilgili çatı davada karar açıklanıyor.
20.06.2019
Altındağ’da topyekün denetim
Altındağ Belediyesi, Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle birlikte ilçe genelinde işletmelere yönelik denetim yaptı.
20.06.2019
Altındağ’da “Sıfır moloz” dönemi
Altındağ Belediyesi, vatandaşlardan gelen şikâyetleri dikkate alarak başlattığı dev temizlik çalışması kapsamında Önder Mahallesi’nden 2 ayda 4 bin kamyon moloz kaldırdı.
20.06.2019
TESK Başkanı Palandöken: “Alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız”
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizin coğrafi konumu ve doğal güzellikleri yaz turizmi için cazibe merkezi oluşturuyor. Ancak turizmi sadece deniz, kum ve güneşten ibaret görürsek dünyadaki turizm pastasından hak ettiğimiz payı alamayız. Turizm gelirlerimizi artırmak ve nitelikli turistin gelmesini sağlamak için sağlık, gastronomi, kongre, kültür ve kış turizmi gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız” dedi.
20.06.2019
Küçükçekmece’de Hüseyin Turan ile türkü dolu gece
Küçükçekmece Belediyesi’nin Fevziçakmak Meydanı’nda düzenlediği Kardeşlik Festivali tüm coşkusuyla devam ediyor.
20.06.2019
DR. SUAT GÜNSEL GİRNE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN DE ÜCRETSİZ ACİL SERVİS HİZMETİ
KÖY TEDBİR AMAÇLI KENDİ KARANTİNASINI UYGULUYOR
ENGELSİZ 112 UYGULAMASI BAŞLADI
BAKANLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAAŞINDAN KESİNTİ YAPILACAĞI İDDİALARINI YALANLADI
SABRİ ÜLKER VAKFI, COVID-19 HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULARA BİLİMSEL AÇIKLIK GETİRDİ
DİZ EKLEMİNDEN GELEN SESE DİKKAT
HASTANELERDE KAĞIT REÇETE KULLANIMI ASGARİ DÜZEYE ÇEKİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI, BULAŞ RİSKİNİN ÖNLENMESİ AMACIYLA DOKTORLAR TARAFINDAN KAĞIT REÇETELERİN ASGARİ DÜZEYDE KULLANILMASININ TAVSİYE EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.
KORONA VİRÜSLE EGZERSİZLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI
TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ: HER KIRMIZI GÖZ, KORONAVİRÜS GÖSTERGESİ DEĞİLDİR
BAKAN KOCA: "(MHRS SİSTEMİ) ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 90’SINI EVDEN SİSTEME KATILIYOR.”
BAKAN KOCA: "(ÇİN’DEN GELEN İLAÇ) BU İLACIN YOĞUN BAKIM HASTALARININ ÇOĞUNA KULLANDIK. BİLİM KURULU BU İLACIN ETKİNLİĞİ İLE İLGİLİ BİR ANALİZ YAPIYOR. BU ANALİZ VE UYGULAMA ŞEKLİNİN NASIL YAPILACAĞI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER NETLEŞMİŞ OLUR.”

EN ÇOK OKUNANLAR