“Migren dengenizi bozabilir”
Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, “Migren herkes tarafından baş ağrısı yapan bir hastalık olarak tanınsa da aslında bazı hastalarda baş dönmesine de yol açabiliyor. Migren hastaları denge bozukluğuna yakalanabiliyor. Bunların sonucunda ortak tablo vertigo adı altında özetleniyor” dedi.

19 Subat 2020 - 10:15:16

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, “Migren herkes tarafından baş ağrısı yapan bir hastalık olarak tanınsa da aslında bazı hastalarda baş dönmesine de yol açabiliyor. Migren hastaları denge bozukluğuna yakalanabiliyor. Bunların sonucunda ortak tablo vertigo adı altında özetleniyor” dedi.
Medipol Mega Üniversite Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı ve Odyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, vertigo ve migrene ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şerbetçioğlu, genetik bir bağı olmayan vertigoyu bünyenin oluşturduğuna dikkati çekerek “Migrenin baş ağrısı dışındaki tipleri ve Meniere hastalığı da vertigoyla seyredebilir. Meniere hastalığı dediğimiz iç kulak basıncının artmasının sonucunda, vertigo ve işitme kaybı aynı anda ortaya çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.
“Kirli hava tetikleyebilir”
Migrenin herkes tarafından baş ağrısı yapan bir hastalık olarak tanındığını belirten Prof. Dr. Şerbetçioğlu, şöyle devam etti: “Aslında bazı hastalarda migren baş dönmesine de yol açabiliyor. Migren hastaları denge bozukluğuna yakalanabiliyor. Bunların sonucunda ortak tablo vertigo adı altında özetleniyor. Yani vertigo geniş bir şemsiyenin altında toplanan bir grup hastalığın sonucudur. Migren toplumda yüzde 10-16 civarında görülürken vertigonun oranı yüzde 8 ila 10’dur. Vertigonun en sık rastlanan tipi kristallerin oynaması tablosudur. Çocuklarda ve gençlerde az görülüyor. Çünkü onların beyinleri oldukça esnek ve yeni değişikliklere kolay adapte olabiliyor. Ama orta yaşlardan sonra vertigo kapıda bekliyor. Kristallerin oynaması tablosu daha sık olarak kadınların karşılaştığı bir tablo. Kadınlarda kristallerin zarar veren nedenlerden birisi hormonal dengesizlikler. Hormonlar kalsiyum metabolizması üzerinden kristallere zarar veriyor. Öte yandan açlık, uykusuzluk çekildiğinde, kirli havalı yerlerde vakit geçiriyorsanız, lodosla çok karşılaşıyorsanız, güneşe gözünüzü dikiyorsanız, aşırı televizyon izliyorsanız, migreniniz tetiklenebilir.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Dinamik Pano gelecek yıl ihracat hedeflerini açıkladı
Dinamik Pano, 2020 yılı ihracat hedeflerini açıkladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Göç, 2020 yılında işlerini biraz daha büyüterek 30 ülkeye açılarak 4 milyon euro ciro hedeflediklerini söyledi.
29.08.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya dönüşü önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusunda güvenli bölge kurulması yönünde ABD ile varılan mutabakatta iki konuya önem verdiklerini belirterek, "Birincisi Münbiç’tekine benzer bir oyalamaya asla müsaade edemeyiz. Süreç hızlı ilerlemelidir. İkincisi Fırat’ın doğusunun PKK-YPG-PYD için korunaklı bir bölge haline gelmesine izin vermeyiz" dedi. İdlib’teki son gelişmeleri de değerlendiren Erdoğan, "12 gözlem noktamız İdlib’de çok önemli bir vazife icra ediyor. Görevlerine aynı şekilde devam edecekler" diye konuştu.
29.08.2019
Gencin bisikletle tehlikeli oyunu sonu oluyordu
Kadıköy’de bisikletiyle ilerleyen genç, iki elini gidondan çekince feci bir kaza geçirdi. Bisikletiyle yere düşen gencin bacağına gidon saplandı. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
29.08.2019
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın,
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Hakemin kararı adaletsiz. 38-40 bandında bir teklifle masaya gittik. Masada gelen teklif, kabul görecek nitelikte değildi" dedi.
29.08.2019
Gaziosmanpaşa’da halk otobüsü apartmana çarptı
Gaziosmanpaşa’da kontrolden çıkan halk otobüsü, önce bir otomobile ardından da bir apartmana çarptı. Olayda otobüs yolcuları hafif yaralanırken, sürücü ise araç içerisinde sıkıştı.
29.08.2019
Gümüşhane’de otomobil takla attı: 4 yaralı
Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde kontrolden çıkan otomobil takla attı. Kazada 1’i ağır 4 kişi yaralandı.
29.08.2019
BAKAN SELÇUK; "4’Ü KANSER VE EPİLEPSİ, 3’Ü PARKİNSON OLMAK ÜZERE 93 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK"
MASKE ALIRKEN, FİLTRESİ VE CE BELGESİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
TOMOGRAFİ ÇEKİMİNDE KORONA VİRÜS RİSKİNE DİKKAT
(ÖZEL) KORONA VİRÜSTEN DOLAYI EVİNDEN ÇIKAMAYAN HASTALARA VİDEOLU TEDAVİ
SELÇUK: “KORONA VİRÜS TEDBİRLERİMİZ KAPSAMINDA, SUT İLE KARŞILADIĞIMIZ YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDIK”
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, SUT’TA YAPILAN DÜZENLEMEYLE KARŞILANAN YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİN İKİ KATINA ÇIKARILDIĞINI DUYURDU.
BAKAN KOCA: “İSTANBUL’DA BİR KİŞİNİN BULAŞTIRDIĞI KİŞİ SAYISI 16”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “BUGÜN KAYBETTİĞİMİZ 69 KİŞİ İLE TOPLAM CAN KAYBIMIZ 425’İ BULDU”
İBRAHİM ÖZTEK’TEN, CEMİL TAŞÇIOĞLU İÇİN ’GÖREV ŞEHİDİ’ ÖNERİSİ
COVİD-19’A KARŞI SAĞLIKLI BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK ÖNERİLER
KANSER HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU KORONA VİRÜSLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ ANLATTI

EN ÇOK OKUNANLAR