Trans yağlar, her yıl yarım milyon kişinin ölümünden sorumlu
Trans yağ kullanımının önlenmesi için kendilerinin sağlık elçileri olduğunu belirten Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, dünyada yılda yarım milyon kişinin koroner kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

19 Subat 2020 - 11:45:20

Çıktı Al

Yorum (0)

Trans yağ kullanımının önlenmesi için kendilerinin sağlık elçileri olduğunu belirten Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, dünyada yılda yarım milyon kişinin koroner kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti.
"Trans Yağ Farkındalık Projesi" kapsamında sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, verdikleri mesajlarla projeye destek oldular. Dağlı, projenin uluslararası alanda da dikkat çektiğini belirterek, "Yerel yiyecekler ve tatların sağlıklı, trans yağlardan arındırılmış yapılması önemseniyor. Bizde Osmanlı’dan gelen 600 yıllık yiyecek türlerinin içerisinde sağlıklı yağ kullanma geleneği var. Dolayısıyla mutfak ustaları bunu vurgulayarak, yerel lezzetlerin sağlıklı yağlarla yapılabileceğini vurgulamış oluyor. Bu tespitler son derece önemli" dedi.
Videoda, STK temsilcileri, mesajlarıyla yer aldı. Prof. Dr. Dağlı, gıdalarda kullanılan trans yağ nedeniyle dünyada yılda yarım milyon kişinin koroner kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı:
“Endüstriyel trans yağ yerine sağlıklı yağların kullanılması, maliyeti arttırmadan, tadı değiştirmeden mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü 2018 Mayıs ayında hükümetlere 2023 yılına kadar gıda tedarik zincirinden trans yağları kaldırmak üzere bir politika paketi sundu. Politika paketi, kanunlar ve düzenlemeler ile sağlıklı yağların trans yağların yerine geçmesini, bu konuda farkındalık yaratılmasını ve mevzuata uyumun izlenmesini içermekteydi. Bir yıl içerisinde birçok ülkede daha trans yağ ile ilgili kanunların hayata geçmesi ve uygulanması izlendi. Dünya nüfusunun yüzde 31’ini oluşturan 28 ülkede 2,4 milyar kişi artık trans yağ ile ilgili kanunların koruması altındadır. 2018 yılı içerisinde 24 ülke daha değişikliği benimsedi, altı ülke uygulamaya girdi. Bazı ulus ötesi firmalar da trans yağı ürünlerinden kaldırmak üzere adım attı. Gelişmeler ümit verici olmakla birlikte dünya nüfusunun çoğunluğu henüz trans yağların zararlı etkilerinden korunmamaktadır. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Letonya, Tayland, Slovenya en iyi uygulamaları gerçekleştiren ülkeler olurken, Peru, Suudi Arabistan, Uruguay trans yağ kaldırılmasını yasalaştırmışlar, Hindistan ve Türkiye mevzuat görüşmelerini sürdürmektedir.”
Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, trans yağ tüketimi konusunda düğmeye bastı. Kurulun önceki günlerde yaptığı toplantının konusunu trans yağlar oluşturdu. Bu konuda uzmanları, bakanlık yetkilileri ve sektör temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda trans yağın, gıda ve beslenmenin sigarası olduğu altını çizdi. Yapılan toplantıda trans yağların kardiyovasküler hastalık riskinin yanı sıra obezite, diyabet gibi hastalıklara da davetiye çıkardığı vurgulandı. Kurulda halk sağlığı açısından doğru beslenmenin önemine dikkat çekildi. Başta gençler ve çocuklar olmak üzere obeziteye bağlı Tip 2 diyabetin büyük bir tehdit olduğu vurgulandı.
Kurul toplantısında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve son adıma gelindiği belirtilen yeni Türk Gıda Kodeksinin yayımlanması üzerine Türkiye’de de gıdalarda trans yağ içeriğinin yüzde 2’yi geçemeyeceği açıklamasında bulunuldu. Trans yağlara ilişkin bir çalışma yapılması, hangi besinlerde ne miktarda kullanılacağına ilişkin önerge hazırlanması teklifi verildi. Toplantıda, paketli gıdalarda “Trans Yağ İçermez” ibaresinin yer aldığı ürünlerin tercih edilmesi önerisinde bulunuldu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yurtta hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve iç kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Artvin, Kars ve Ardahan çevreleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar bölgesinin yerel olmak üzere sağanak ve yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.
02.08.2019
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ağustos’ta İstanbul-İzmir otoyolu ile birlikte bin 355 yataklı Bursa Şehir Hastanesinin açılışını yapacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ağustos’ta İstanbul-İzmir otoyolu ile birlikte bin 355 yataklı Bursa Şehir Hastanesinin açılışını yapacak.
02.08.2019
İSKİ yönetimi istifa etti
İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğünün üst yönetimi istifa etti.
02.08.2019
(Özel) Nadir Güllü’den “Bayramda baklava yemekten kaçının” diyen diyetisyenlere sert tepki
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala ünlü baklavacı Nadir Güllü, bayram öncesi “Baklava yemekten kaçının” diye uyarılarda bulunan diyetisyenlere tepki göstererek, “Tatlıyı kesin demek mesleğe yapılmış en büyük ihanettir. ’Baklava yenmeyin’ denmesin. Azı karar, çoğu zarar, ortası yarar densin” dedi.
02.08.2019
İşadamı Medet Anlı:
İşadamı Medet Anlı, "Toprak sahibi ile müteahhit firma inşaata girerken limited şirketi kurmalı. Müteahhit tek başına inşaata girmemeli. Çünkü iskan alınırken arada muhalefet doğuyor, iskan alınmıyor ve inşaat yarıda kalıyor. Belediye de tapuların yüzde 25’ine tedbir koyacak. İnşaatların yüzde 85’i bitmeden bu yüzde 25’lik tedbiri kaldırmayacak" dedi.
02.08.2019
Bursa Şehir Hastanesinin resmi açılışı 4 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ağustos’ta İstanbul-İzmir otoyolu ile birlikte bin 355 yataklı Bursa Şehir Hastanesinin açılışını yapacak.
02.08.2019
KORONA VİRÜS HASTASI MİNİK İKİZLERE HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
BAKAN SELÇUK; "4’Ü KANSER VE EPİLEPSİ, 3’Ü PARKİNSON OLMAK ÜZERE 93 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK"
MASKE ALIRKEN, FİLTRESİ VE CE BELGESİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
TOMOGRAFİ ÇEKİMİNDE KORONA VİRÜS RİSKİNE DİKKAT
(ÖZEL) KORONA VİRÜSTEN DOLAYI EVİNDEN ÇIKAMAYAN HASTALARA VİDEOLU TEDAVİ
SELÇUK: “KORONA VİRÜS TEDBİRLERİMİZ KAPSAMINDA, SUT İLE KARŞILADIĞIMIZ YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDIK”
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, SUT’TA YAPILAN DÜZENLEMEYLE KARŞILANAN YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİN İKİ KATINA ÇIKARILDIĞINI DUYURDU.
BAKAN KOCA: “İSTANBUL’DA BİR KİŞİNİN BULAŞTIRDIĞI KİŞİ SAYISI 16”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “BUGÜN KAYBETTİĞİMİZ 69 KİŞİ İLE TOPLAM CAN KAYBIMIZ 425’İ BULDU”
İBRAHİM ÖZTEK’TEN, CEMİL TAŞÇIOĞLU İÇİN ’GÖREV ŞEHİDİ’ ÖNERİSİ
COVİD-19’A KARŞI SAĞLIKLI BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK ÖNERİLER
KANSER HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

EN ÇOK OKUNANLAR