Türkiye’den kaçırılan eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek
Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucu İngiltere’den Türkiye’ye getirilen Sidamara tipi lahit ile M.Ö. 2000-3000’e tarihlendirilen kağnı heykeli, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kültür varlıklarımızın korunması için azami hassasiyet gösteriyoruz. Bununla birlikte çeşitli yollarla sınırlarımız dışına çıkarılmış olan hazinelerimizi de gerek diyalog kurarak gönüllülük esasıyla, gerekse hukuki yollarla ait olduğu topraklara geri getirmek için mesai harcamaktayız” dedi.

19 Subat 2020 - 12:00:23

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucu İngiltere’den Türkiye’ye getirilen Sidamara tipi lahit ile M.Ö. 2000-3000’e tarihlendirilen kağnı heykeli, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kültür varlıklarımızın korunması için azami hassasiyet gösteriyoruz. Bununla birlikte çeşitli yollarla sınırlarımız dışına çıkarılmış olan hazinelerimizi de gerek diyalog kurarak gönüllülük esasıyla, gerekse hukuki yollarla ait olduğu topraklara geri getirmek için mesai harcamaktayız” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin zengin kültür mirasına sahip çıkmak için ortaya koyduğu çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 15 Şubat tarihinde İngiltere’den Türkiye’ye getirilen Isparta kökenli Sidamara tipi lahit ile M.Ö. 2000-3000’e tarihlendirilen kağnı heykeli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tanıtıldı. 1980’li yıllarda Isparta’nın Göksöğüt Belediyesi tarafından 5 parçaya bölünmüş olarak tespit edilen ve belediyeye taşınan Sidamara tipi lahit, Isparta Müzesi Müdürlüğüne taşındığında üç ana parça ve ufak birkaç parça olarak kayıtlara geçti. 1987 yılında Prof. Dr. Mehmet Özsait tarafından fotoğraflanan eserlerin eksik parçalarını Prof. Dr. Volker Michael Strocka, 2015 yılında yaptığı bir araştırma sırasında fark etti. Esere ait iki parçanin Londra’daki Sotheby’s Müzayede Evi’nin 1988 yılında bastığı müzayede kataloğunda yer aldığı tespit edildi. Prof. Dr. Musa Kadıoğlu aracılığıyla konunun Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirilmesi üzerine hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem İçişleri Bakanlığı Interpol-Europol Dairesi Başkanlığı, Sotheby’s Müzayede Evi ile irtibata geçti. İlgili muhatapların bulunması ve ikna edilmesi üzerine Türk medeniyetine ait iki değerli eser Türkiye’ye getirildi.

“2004-2020 yılları arasında 4 bin 439 adet kültür varlığını ülkemize kazandırdık”
Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen eserleri tanıtan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu toprakların medeniyet mirasına ait çok değerli iki kültür varlığının ülkemize geri getirilmesi vesilesiyle bugün bir araya geldik. Hiç şüphe yok ki Türkiye olarak dünyanın en zengin arkeolojik mirasına sahibiz. İnsan medeniyetinin doğduğu, onlarca farklı devlet ve kültür yapısına evrildiği, tarihi şekillendiren sayısız dönüm noktasının gerçekleştiği toprakların üzerinde yaşıyoruz. Böylesine zengin bir kültür mirasına sahip çıkmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Kültür varlıklarımızın korunması için azami hassasiyet gösteriyoruz. Bununla birlikte çeşitli yollarla sınırlarımız dışına çıkarılmış olan hazinelerimizi de gerek diyalog kurarak gönüllülük esasıyla, gerekse hukuki yollarla ait olduğu topraklara geri getirmek için mesai harcamaktayız. Sadece 2019 yılında 106 kültür varlığımızın iadesini sağladık. Bugün yine yürüttüğümüz çalışmaların sonucu olarak iki kültür varlığımızın daha ülkemize geri dönüşünün mutluluğunu yaşıyoruz. 2004-2020 yılları arasında 4 bin 439 adet kültür varlığının ülkemize iadesini sağladık. Özellikle belirtmek istiyorum 2002 yılında kadar bir tane tarihi eseri yurt dışından getirttik. Daha sonra Kaçakçılık Dairesi oluşturulup, üzerine daha hızlı gidilme kararı alındıktan sonra 5 bine yakın tarihi eser tespit edilerek ülkemize kazandırıldı” ifadelerini kullandı.

“Her iki eser de İngiltere’de bulundu”
Ülkeye getirilmesi sağlanan iki eser hakkında bilgi veren Ersoy, “Geri getirdiğimiz iki eser hakkında da bilgi vermek istiyorum. Her ikisi de İngiltere’de bulundu. İlki Isparta Müzesi’ndeki Sidamara tipi lahit esere ait olan ve 1987-1988 yılları arasında yurt dışına çıkarıldığı tahmin edilen iki kayıp parçadan biri. İlgili eserin bir müzayede evindeki katalog taranırken 4 Aralık 2019 tarihinde satışa çıkarılacağı tespit edilerek hareket geçildi. Bakanlığımızca, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol-Europol Dairesi ile irtibata geçilerek, İngiltere polisiyle temas kurulmuş ve eserin satışı geçici olarak durdurulmuştur. Sunduğumuz veriler sayesinde ilgili eserlerin Türkiye’den yasa dışı halde çıkarıldığına ikna olan İngiliz polisi, eseri elinde bulunduran kişiyle görüşerek eserin iade edilmesine aracılık etmiştir” dedi.

“Bu operasyonlar bir kez daha bizlere akademik çalışmaların önemini gösterdi”
İki boğa tarafından çekilen bir araba modeli olan eseri tanıttığı sırada Ersoy, yapılan akademik çalışmaların önemine de dikkat çekti. Her iki eserin de Türkiye’ye kazandırılmasında Prof. Dr. Mehmet Özsayit ve Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’nun katkılarının altını çizen Ersoy, “İkinci eser ise Milattan Önce (M.Ö.) 2-3 binde tarihlendirilen iki adet boğa tarafından çekilen bir araba modelidir. Yine İngiltere’de bulunan bir müzayede evinde 28 Kasım 2019 tarihinde yapılması planlanmış olan açık arttırmaya ait katalogda tespit edilmiş ve ilgili işlemler başlatılmıştır. İlk etapta eserin satışının durdurulması talebimiz, müzayede evi tarafından reddedilmiştir. Bunun üzerine Londra Kültür Müşavirliğimiz, İngiliz polisiyle irtibata geçerek eserlerin satıştan çekilmesi sağlanmıştır. Ardından müzayede evi kanalıyla eserin sahibiyle temasa geçilerek, eser üzerindeki mülkiyet hakkından vazgeçmesi ve Türkiye’ye iadesi konusunda kendisini ikna ettik. Bu operasyonlar bir kez daha bizlere akademik çalışmaların ne kadar önemli olduğunu göstermek konusunda örnek birer dosyadır. Her iki eserin hem tespiti hem de ülkemize aidiyeti açısından Prof. Dr. Mehmet Özsayit ve Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’nun çalışmaları kilit rol oynamıştır” diye konuştu.

“Her eser ait olduğu yerde güzel”
Eserlerin 15 Şubat tarihinde Türk Hava Yolları (THY) tarafından Türkiye’ye getirildiğini söyleyen Ersoy, “Her iki eserimiz de THY tarafından ücretsiz olarak ülkemize getirildi. Takdir edersiniz ki kültür varlıklarının taşınması oldukça meşakkatli bir süreç. Bu süreci bizler için kolaylaştıran THY Genel Müdürlüklerine, İstanbul ve Esenboğa Mülki İdari Amirliklerine, Emniyet Müdürlüklerine, gümrük görevlilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu tür operasyonlarda güçlü iş birliğini önemseyen ve desteğini bizlerden esirgemeyen Dışişleri, İçişleri, Ticaret ve Adalet Bakanlıklarımıza şükranlarımı sunuyorum. Her ne kadar elde ettiğimiz bu tür başarılar bizleri mutlu etse de tarihi eser kaçakçılığının en başında önlenmesi esas hedefimiz olmalı. Tarihi eser kaçakçılığıyla en önemli mücadele halkımızın bilinçlendirilmesi. Halkımıza şu mesajı iletmek istiyorum; kültür varlıkları hepimizin ortak hafızasıdır. Bu ülkede gerçekleşen her kaçak kazı bu hafızaya indirilmiş bir darbedir. Herkesin bu farkındalıkla hareket etmesi, bu eşsiz eserlere sahip çıkmasını bekliyoruz. Her eser ait olduğu yerde güzel ve anlamlıdır” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İtalyan Türk ortaklığı 100 bin evi ısıtacak
İklimlendirme alanında faaliyet gösteren İtalyan Ferroli S.P.A., Türkiye pazarı için Bestherm İklimlendirme ile iş birliği gerçekleştirdi. Yapılan anlaşmaya göre Bestherm, ilk etapta Ferroli için Türkiye’de 100 bin akıllı kombi üretecek.
31.07.2019
Doluluklar ilk 6 ayda yüzde 1.1 arttı
Türkiye’nin Ocak-Haziran 2019 dönemi otel dolulukları 2018 yılının aynı dönemine yüzde 1.1 artarak yüzde 63.8 oldu.
31.07.2019
Zigana Tüneli’nde yüzde 63 seviyesine ulaşıldı
Bittiğinde Türkiye’nin en uzun 1., dünyanın ise 2. en uzun tüneli olacak Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerindeki Yeni Zigana Tüneli’nde bugüne kadar her iki taraftan çift tüpte toplamda 17 bin 938 metrelik kazı çalışması yapıldı.
31.07.2019
Beyoğlu’nda tecrübeli ve profesyonel yelkenciler yetişiyor
Beyoğlu Belediyesi açtığı Beyoğlu Yelken Okuluyla tecrübeli ve profesyonel yelkenciler yetiştiriyor. Teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimlere her yıl yaklaşık 500 öğrenci katılıyor.
31.07.2019
Gençlere dil okullarında yüzde 60 indirim
Çankaya Belediyesinin gençlere yönelik hizmetlerinden biri olan Yabancı Dil İndirim Protokolü kapsamında dil öğrenmek isteyenler için başvuru şartları yenilendi. Belediyenin 12 yabancı dil okulu ile yaptığı ve indirim sağlayan protokol kapsamında sadece nüfus cüzdanı ile başvurmak yeterli olacak.
31.07.2019
Parklara su sebili hizmeti
Keçiören Belediyesi, Atatürk Bahçesi’ne vatandaşların ihtiyacı doğrultusunda su sebili yerleştirdi.
31.07.2019
HEKİMLER İÇİN KORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA MASKESİ
KORONA VİRÜS DÖNEMİNDE GÖĞÜS PROBLEMLERİ OLANLARA TAVSİYELER
KORONA VİRÜS HASTASI MİNİK İKİZLERE HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
BAKAN SELÇUK; "4’Ü KANSER VE EPİLEPSİ, 3’Ü PARKİNSON OLMAK ÜZERE 93 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK"
MASKE ALIRKEN, FİLTRESİ VE CE BELGESİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
TOMOGRAFİ ÇEKİMİNDE KORONA VİRÜS RİSKİNE DİKKAT
(ÖZEL) KORONA VİRÜSTEN DOLAYI EVİNDEN ÇIKAMAYAN HASTALARA VİDEOLU TEDAVİ
SELÇUK: “KORONA VİRÜS TEDBİRLERİMİZ KAPSAMINDA, SUT İLE KARŞILADIĞIMIZ YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDIK”
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, SUT’TA YAPILAN DÜZENLEMEYLE KARŞILANAN YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİN İKİ KATINA ÇIKARILDIĞINI DUYURDU.
BAKAN KOCA: “İSTANBUL’DA BİR KİŞİNİN BULAŞTIRDIĞI KİŞİ SAYISI 16”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “BUGÜN KAYBETTİĞİMİZ 69 KİŞİ İLE TOPLAM CAN KAYBIMIZ 425’İ BULDU”
İBRAHİM ÖZTEK’TEN, CEMİL TAŞÇIOĞLU İÇİN ’GÖREV ŞEHİDİ’ ÖNERİSİ

EN ÇOK OKUNANLAR