İstanbul’da eğitim amaçlı kurulan sahra hastanesi gerçek hastaneyi aratmıyor
Sağlık Bakanlığı doğal afetlerde kullanılmak üzere sahra hastaneleri hazırladı. İlki İstanbul’da UMKE ekibinin eğitimi için kurulan hastane içerisinde kadım doğum ünitesinden ameliyathaneye kadar bir çok birim bulunuyor. İstanbul’da kurulan ve gerçek hastaneyi aratmayan sahra hastanesi drone ile görüntülendi.

19 Subat 2020 - 15:00:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Sağlık Bakanlığı doğal afetlerde kullanılmak üzere sahra hastaneleri hazırladı. İlki İstanbul’da UMKE ekibinin eğitimi için kurulan hastane içerisinde kadım doğum ünitesinden ameliyathaneye kadar bir çok birim bulunuyor. İstanbul’da kurulan ve gerçek hastaneyi aratmayan sahra hastanesi drone ile görüntülendi.
Sağlık Bakanlığı doğal afetlerde kullanılmak üzere Türkiye genelinde sahra hastaneleri hazırladı. İlki İstanbul Bakırköy’de UMKE ekibinin eğitimi için kurulan hastane içerisinde acil servis, kadım doğum ünitesi, laboratuvardan ameliyathaneye kadar birçok birim bulunuyor.
UMKE İstanbul İl Sorumlusu Selim Altınarık, “İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Bakırköy yerleşkesi içerisindeyiz. Bu alanı biz sahra hastanesi kurulum uygulaması için kullanıyoruz. Burada UMKE personellerine sahra hastanesi kurulumuyla alakalı eğitimler veriyoruz. Sahra hastanesi içerisinde bulunan medikal cihazların kalibrasyonlarını yapıp bakım ve onarımdan geçiriyoruz” dedi.
Sahra hastanesinin içerisinde bulunan bütün ünitelerin mevcut olduğunu ifade eden Altınarık, “Hastamız öncelikle triyaj alanına geliyor. Triyaj’da ilk değerlendirilmesi yapıldıktan sonra acil servise yada polikliniğe yönlendiriliyor. Hastamızın laboratuvar veya radyoloji ihtiyacı olduğunda yine sahra hastanemizin içerisinde bulunan bu ünitelerden de hizmet alabiliyor” şeklinde konuştu.
Türkiye genelinde birçok sahra hastanemizin bulunduğunu kaydeden Altınarık, “Bunlar ülkemizin değişik yerlerinde konuşlandırılmış durumda ve çalışmaya hazır bir şekilde bekliyor. Doğal afetler ya da doğa kaynaklı bir afet meydana geldiğinde ilgili bölgeye hızla intikal edilerek kurulum sağlanıyor. Burası modüler yapıdan oluşuyor. Bakanlığımızın envanterinde birden çok sahra hastanesi modeli mevcut. Bunlar gidilecek olan bölgenin iklim ve coğrafi durumu, mevsimin yaz ya da kış olmasına göre seçilerek ilgili kurulum gerçekleştiriliyor” açıklamasında bulundu.
Sahra hastanemizin tipi coğrafi şartlar ve mevsime göre değiştiğini belirten Altınarık, “UMKE personelleri temel eğitimden geçirildikten sonra branş olarak ayrılıyor. Burada çalışan arkadaşlarımız sahra hastanesinin kurulum ve işletiminden sorumlu. Bizim modül eğitimlerimiz içerisinde bu eğitimler mevcut. İlk üniteyi kurduğumuz an içerisinde malzemeleri yerleştirdiğimizde hasta almaya başlıyoruz. Daha sonrasında diğer modüller eklenerek hastanenin tamamen kurulumu sağlanmış oluyor. Sahra hastanemizin tipi coğrafi şartlar ve mevsime göre değişir” dedi.
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Bakırköy yerleşkesinde kurulan ve UMKE personelini eğitim amaçlı kurulan hastane drone ile görüntülendi. Görüntülerde bir çok ünitenin alanda olduğu ve üniteler arasında geçişlerin olduğu görülüyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Metrobüs arıza yaptı, uzun kuyruklar oluştu
Bakırköy-İncirli Metrobüs Durağı yakınında bir metrobüsün arıza yapmasından dolayı, diğer metrobüslerde uzun kuyruklar oluştu. Beylikdüzü istikametinde arıza yapan metrobüsten dolayı seferlerde aksamalar yaşanıyor.
08.01.2020
Bel ve boyun fıtığına dikkat
Hareketsiz hayat tarzı ve çok oturarak çalışmanın bel ve boyun sağlığı için risk oluşturduğunu belirten uzmanlar, akupunktur yönteminin de bel ve boyun fıtığı tedavisinde etkili olduğunu söylüyor.
08.01.2020
Milli Savunma Bakanlığı:
Milli Savunma Bakanlığı: "Barış Pınarı Harekat Bölgesinde, 8 Ocak 2019 tarihinde yol kontrolü sırasında meydana gelen bombalı araç saldırısı sonucunda 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur."
08.01.2020
Barış Pınarı bölgesinde bombalı araç saldırısında 4 asker şehit
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde yol kontrolü sırasında meydana gelen bombalı araç saldırısı sonucu 4 askerin şehit olduğunu açıkladı.
08.01.2020
Rize’de metruk binada yangın çıktı
RİZE (İHA) –Rize’de metruk bir binada çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.
08.01.2020
‘Dünden bugüne Bosna-Hersek ve Aliya İzzetbegoviç’ Sempozyumu’nun sonuçları kitap haline geldi
Gaziosmanpaşa Belediyesi, ‘Dünden Bugüne Bosna-Hersek ve Aliya İzzetbegoviç’ Sempozyumu’nun sonuçlarından oluşan derlemeleri kitap haline getirdi.
08.01.2020
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ

EN ÇOK OKUNANLAR