Etimesgut’a doğumhane hizmeti
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesinde doğumhane servisi törenle hizmete açıldı.

19 Subat 2020 - 16:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesinde doğumhane servisi törenle hizmete açıldı.
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi bünyesinde Doğumhane Ünitesi ve Gebe Okulu açıldı. Açılış törenine Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Hilmi Ataseven, Genel Müdür Yardımcısı Selim Bener, Ankara İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, Bilkent Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Eyüp Sarı ve Başkan Yardımcısı Şükrü Özdemir, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Ümit Murat Parpucu ve Başkan Yardımcısı Oğuz Sarıyıldız, Ankara EAH Başhekimi Rahmi Koç, Başhekim Yardımcısı Mustafa Kotanoğlu, Etimesgut ADSM Başhekimi Ömer Karaçalı, AK Parti İlçe Başkanı Halil Hotaman, Etimesgut muhtarları, hastane idaresi ve personeli katıldı.
Başhekim Osman Acar açılış konuşmasında, “Hastanemiz yaklaşık bir yıl önce yeni hizmet binasına taşınmıştır. Bakanlığımızın ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün desteğiyle yeni hizmet binamızda birimlerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bugün de hastanemizde doğumhanenin, anne uyum otelinin ve sezaryen ameliyathanesinin de içinde bulunduğu kompleksin hizmete girmesinin mutluluğu ve huzuru içerisindeyim. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Hastanemizde aylık yaklaşık bin gebe muayenemiz var ama doğum hiç yok. Bu anlamda bu kompleksi bir an önce hayata geçirerek anne adaylarımızın güvenli ve sağlıklı bir ortamda doğum yapmalarını sağlayarak yeni nesiller oluşturmalıyız. Bugün de bu hizmeti halkımıza sunmanın gururu ve huzuruyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğimizi söyleyerek katılan herkese teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm de, "Bilindiği gibi son 10 yılda evde doğum kalmamıştır. Doğumların yüzde 90’ı hastanelerimizde yapılmaktadır. Bu durum özellikle anne ve bebeğin sağlığı açısından zorunlu bir durumdur. Hastanelerdeki doğumlar, bugün açacağımız komplekste olduğu gibi ev konforu sağlanarak anne bebek arasındaki ilk ten temasının da kurulması açısından çok önemlidir. Ayrıca Etimesgut Devlet Hastanesi bünyesinde doğumhane içerisinde bulunan yeni doğan yoğun bakımı da en kısa zamanda açacağız ve tam bir kompleks olarak hizmete girecek. Gayretleri ve çalışmaları için Başhekim Osman Acar’a ve destekleri için sayın genel müdürümüze teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
Açılışta doğumhanenin ilk hastası olan Sevde Seza Buyraz ve bebeği ziyaret edilerek, yeni doğan bebeğe Genel Müdür Ataseven ve İl Sağlık Müdürü Gülüm tarafından çeyrek altın ve bebek takımı hediye edildi.
Doğumhane içerisinde sezaryen ameliyathanesi, 4 travay-doğum-lohusa (TDL) odası, 10 yataklı anne/uyum oteli yer alıyor. Hastanede 8 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı görev yapmakta olup, doğumhane içerisinde 9 ebe, 1 tıbbi sekreter, 1 taşıma personeli ve 2 temizlik personeli görev yapıyor. Hastane bünyesinde “Gebe Okulu” da hizmete girdi. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, anestezi uzmanı, sorumlu ebe, psikolog, fizyoterapist ve diyetisyenin görev yaptığı Gebe Okulu poliklinik 1. katta hizmet veriyor. Gebeliği ilk tespit edilen her anne adayına üç oturum şeklinde belirli sürelerle eğitimler veriliyor. Anne adaylarının heyecanla sürdürdüğü bu önemli süreci bilinçli, bilgili, huzurlu ve mutlu geçirmesini sağlayarak, bilgisizliğin neden olduğu kaygıyı ortadan kaldırmak hedefleniyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Altındağ’da dolu dolu yaz akşamları
Altındağ Belediyesi tarafından düzenlenen Açık Hava Sineması ve Yaz Akşamı Şenlikleri ile 7’den 70’e herkes keyif dolu saatler geçirecek.
18.07.2019
Toplum 5.0 etkinliği düzenlendi
Teknoloji ve insan özelinde değişen ve gelişen toplum yapılanmasının konuşulduğu toplum 5.0 etkinliği düzenlendi.
18.07.2019
TBF 3x3 Red Bull Reign Basketbol Turu’nda final zamanı
Sokak basketbolunun heyecanını yaşatmak amacıyla Red Bull ile Türkiye Basketbol Federasyonu’nun birlikte düzenlediği TBF 3x3 Red Bull Reign Basketbol Turu’nda final zamanı geldi, çattı. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 5 yerde 1 aydır devam eden elemelerin ardından başarılı olan 12 takım, 20 Temmuz’da Antalya’da Sahil Antalya Yaşam Parkı Olbia Meydan Basketbol Sahası’nda oynanacak finalde birbirlerine meydan okuyacak. Türkiye şampiyonu olan takım Kanada’da düzenlenecek Red Bull Reign Dünya Finali’nde diğer ülke şampiyonları ile dünya şampiyonu olmak için mücadele etme hakkı kazanacak.
18.07.2019
Türkiye’de yerli imkanlarla patlamaları önleyici sistem geliştirildi
Terör saldırıları ve patlama özelliği bulunan gaz ve yakıt kullanılan çalışma alanları ile konutlarda kullanılmak amacıyla yerli ve milli imkanlarla patlamaları önleyici sistem geliştirildi.
18.07.2019
Mamak’ta kurban satış yerleri kurayla belirlendi
Mamak Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Ortaköy kurban alanında kuracağı kurban satış çadırlarının yerlerini çekilen kurayla belirledi.
18.07.2019
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Yazın plastik şu şişelerine dikkat”
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte su tüketiminin arttığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, plastik şişelerde satılan sular hakkında uyarıda bulundu. Palandöken, evlerde kullanılan damacana suyunun da cam şişelerde muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.
18.07.2019
DR. SUAT GÜNSEL GİRNE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN DE ÜCRETSİZ ACİL SERVİS HİZMETİ
KÖY TEDBİR AMAÇLI KENDİ KARANTİNASINI UYGULUYOR
ENGELSİZ 112 UYGULAMASI BAŞLADI
BAKANLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAAŞINDAN KESİNTİ YAPILACAĞI İDDİALARINI YALANLADI
SABRİ ÜLKER VAKFI, COVID-19 HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULARA BİLİMSEL AÇIKLIK GETİRDİ
DİZ EKLEMİNDEN GELEN SESE DİKKAT
HASTANELERDE KAĞIT REÇETE KULLANIMI ASGARİ DÜZEYE ÇEKİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI, BULAŞ RİSKİNİN ÖNLENMESİ AMACIYLA DOKTORLAR TARAFINDAN KAĞIT REÇETELERİN ASGARİ DÜZEYDE KULLANILMASININ TAVSİYE EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.
KORONA VİRÜSLE EGZERSİZLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI
TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ: HER KIRMIZI GÖZ, KORONAVİRÜS GÖSTERGESİ DEĞİLDİR
BAKAN KOCA: "(MHRS SİSTEMİ) ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 90’SINI EVDEN SİSTEME KATILIYOR.”
BAKAN KOCA: "(ÇİN’DEN GELEN İLAÇ) BU İLACIN YOĞUN BAKIM HASTALARININ ÇOĞUNA KULLANDIK. BİLİM KURULU BU İLACIN ETKİNLİĞİ İLE İLGİLİ BİR ANALİZ YAPIYOR. BU ANALİZ VE UYGULAMA ŞEKLİNİN NASIL YAPILACAĞI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER NETLEŞMİŞ OLUR.”

EN ÇOK OKUNANLAR