Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması’nın getirdiği fırsatlar toplantıda masaya yatırıldı
Türkiye ve Kosova arasında 14 Haziran 2019 tarihinde imzalanan ve ikili ticari ilişkilerin büyümesine önemli katkılar sağlayan Serbest Ticaret Anlaşması’nın getirdiği fırsatlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen toplantı ile ele alındı. Toplantıda TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ve Kosova Ticaret Odası Başkanı Berat Rukuqi arasında “Türkiye-Kosova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu” kuruluş anlaşması da imzalandı.

19 Subat 2020 - 16:30:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Türkiye ve Kosova arasında 14 Haziran 2019 tarihinde imzalanan ve ikili ticari ilişkilerin büyümesine önemli katkılar sağlayan Serbest Ticaret Anlaşması’nın getirdiği fırsatlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen toplantı ile ele alındı. Toplantıda TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ve Kosova Ticaret Odası Başkanı Berat Rukuqi arasında “Türkiye-Kosova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu” kuruluş anlaşması da imzalandı.
14 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması’nın getirdiği fırsatlar üzerine yapılan toplantıda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, “Kosova’nın 2008 yılındaki bağımsızlık ilanından sonra kısa süre içinde yasal alt yapının oluşturulup, piyasa ekonomisine geçişte ve makroekonomik istikrarın korumasında kaydedilen gelişmeleri takdirle karşılıyoruz. Türk özel sektörü olarak tüm bu değişim sürecinde Kosova’nın yanında yer aldık, almaya da devam edeceğiz” dedi.
Türkiye’nin de destek olduğu yoğun diplomasi faaliyetleriyle bugün Kosova’yı tanıyan ülkelerin sayısının 114’e ulaştığını kaydeden Matlı, Kosova’nın tanınmasına, uluslararası ve bölgesel örgütlerde yer almasına yönelik desteklerinin devam edeceğini dile getirerek, “Türkiye ve Kosova arasındaki ticari ilişkiler artış trendinde. 2018 yılında 288 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2019 yılında 345 milyon dolara ulaştı. Kosova’da havalimanı inşaatı ve işletmesi, otoyol inşaatları, elektrik dağıtımı gibi önemli altyapı projelerinin yanı sıra bankacılık, sağlık ve gıda gibi birçok alanda başarılı Türk yatırımları mevcut. Buna ilaveten Türk müteahhitlerinin Kosova’da üstlendiği projelerin toplam maliyeti yaklaşık 1,5 milyar dolar değerine ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

“Türkiye, Kosova’daki üçüncü büyük yatırımcı ülke”
Türkiye’nin Kosova’daki üçüncü büyük yatırımcı ülke haline geldiğine işaret eden Matlı, ”Bu rakamları daha da yukarı çıkarma potansiyeline sahibiz. Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle Türk firmalarının benzer avantaja sahip Sırbistan ve Yunanistan firmaları karşısında rekabet edebilme gücü de artacaktır. Dolayısıyla 2020 ve sonrasında ticareti ilişkilerimizin yeni bir ivme kazanmasını bekliyoruz” dedi.
Bu toplantının ikincisinin en kısa sürede Kosova’da gerçekleştirileceğini dile getiren Matlı, bu vesileyle Türkiye-Kosova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun da ilk toplantısını gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi.
Gerçekleştirilen ziyaretin amacının iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiyi daha ileriye götürmek ve olumlu sonuçlar almak olduğunu söyleyen Kosova Ticaret Odası Başkanı Berat Rukuqi ise, aynı zamanda Türkiye’nin her alanda Kosova’ya destek olduğunu dile getirdi. “TOBB ile çok uzun geçmişe dayalı ilişkilerimiz var” diyen Rukuqi, iki ülke arasında iyi siyasi ilişkilerin yanında başarılı ticari ortakların da kurulması gerektiğini söyleyerek, “Burada büyükelçiliklerin ilgili birimlerine büyük görev düşüyor. Bugün imzalanan anlaşma, ikili ticari ilişkilerin büyümesinde itici güç olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Anlaşma kapsamında imzalanacak iki ülke arasında sunulan fırsatlar belki de son kilometre taşıdır “
Kosova Büyükelçisi Ilir Dugolli, “Anlaşmanın Türkiye ve Kosova arasındaki temasları yoğunlaştırıp bu ortaklığı daha iyi ve sıkı iş birliğine götüreceğine inanıyorum. İkili arasında siyasi anlamda çok iyi iş birliğimiz var. Bu size gelecekte yapacağınız işlerde güç verecektir. Anlaşma kapsamında bugün imzalanacak iki ülke arasında sunulan fırsatlar belki de son kilometre taşıdır. Bu anlaşmanın sağlanmasına katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ve Kosova Ticaret Odası Başkanı Berat Rukuqi, “Türkiye-Kosova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu” kuruluş anlaşmasını imzaladı. Toplantının sonunda Türk ve Kosovalı özel sektör temsilcileri, ikili görüşmeler yaparak fikir alışverişinde bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
5 Süper Lig takımı PFDK’ya sevk edildi
Fenerbahçe, Trabzonspor, Galatasaray, Alanyaspor ve Çaykur Rizespor, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi.
12.11.2019
Deri sektöründen ’geleceğe’ yatırım
Deri sektörüne yeni tasarımcılar kazandırmak için yapılan yarışmanın kazananları belli oldu.
12.11.2019
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ‘Terörist’ ifadesine açıklama
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 7 Kasım tarihinde Ordu İş Dünyası Buluşması sırasında gerçekleştirdiği konuşmanın ardından bazı internet sitelerinde “Berat Albayrak ‘Ekonomi kötü’ diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulundu” başlıklı çıkan habere bakanlık tarafından açıklama geldi.
12.11.2019
Öz Taşıma İş Sendika Genel Başkanı Toruntay:
Öz Taşıma İş Sendika Genel Başkanı Mustafa Toruntay, "Öz Taşıma İş Sendikamızın yetkili olduğu belediyelerde ne sendikal baskı ne de haksız yere işçi çıkışı olmamıştır" dedi.
12.11.2019
Beyoğlu’nda silahlı saldırıya uğrayan kahvehaneci hayatını kaybetti
Beyoğlu’nda maskeli bir şahsın silahlı saldırısına uğrayan kahvehaneci yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
12.11.2019
İngiliz ajan James Le Mesurier’in düştüğü binanın çatısında inceleme
Karaköy’de cansız bedeni bulunan eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında polis ekipleri, Mesurier’in düştüğü ofisin çatısında inceleme yaptı. Dün sabah saatlerinde İstanbul Karaköy’de ölü bulunan ve İngiliz ajan olduğu ortaya çıkan James Gustaf Edward Le Mesurier’ın ölümüne ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ederken, saat 16.30 sıralarında polis ekipleri yeniden olay yerine geldi. Ekipler bir süre çevredeki esnaflarla konuştuktan sonra Le Mesurier’in düştüğü ofisin yanındaki kafeteryaya girdi. Buradan çatıya çıkan ekipler, merdiven yardımıyla ofisin çatısına çıktı. Ekiplerin çatıya Le Mesurier’in yatak odasının balkonundaki 1 metrelik çıkıntıdan düşüp düşmediğinin incelemek için çıktığı öğrenildi. Yaklaşık yarım saat çatıda inceleme yapan polis, ardından olay yerinden ayrıldı.
12.11.2019
KORONA VİRÜS HASTASI MİNİK İKİZLERE HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
BAKAN SELÇUK; "4’Ü KANSER VE EPİLEPSİ, 3’Ü PARKİNSON OLMAK ÜZERE 93 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK"
MASKE ALIRKEN, FİLTRESİ VE CE BELGESİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
TOMOGRAFİ ÇEKİMİNDE KORONA VİRÜS RİSKİNE DİKKAT
(ÖZEL) KORONA VİRÜSTEN DOLAYI EVİNDEN ÇIKAMAYAN HASTALARA VİDEOLU TEDAVİ
SELÇUK: “KORONA VİRÜS TEDBİRLERİMİZ KAPSAMINDA, SUT İLE KARŞILADIĞIMIZ YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDIK”
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, SUT’TA YAPILAN DÜZENLEMEYLE KARŞILANAN YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİN İKİ KATINA ÇIKARILDIĞINI DUYURDU.
BAKAN KOCA: “İSTANBUL’DA BİR KİŞİNİN BULAŞTIRDIĞI KİŞİ SAYISI 16”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “BUGÜN KAYBETTİĞİMİZ 69 KİŞİ İLE TOPLAM CAN KAYBIMIZ 425’İ BULDU”
İBRAHİM ÖZTEK’TEN, CEMİL TAŞÇIOĞLU İÇİN ’GÖREV ŞEHİDİ’ ÖNERİSİ
COVİD-19’A KARŞI SAĞLIKLI BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK ÖNERİLER
KANSER HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

EN ÇOK OKUNANLAR