5. Avrasya Yükseköğretim Zirvesi başladı
Dünyanın en büyük yükseköğretim zirvelerinden biri olarak kabul edilen ve bu yıl beşincisi düzenlenen Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) başladı. Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın yapmış olduğu konuşmada, “Dünyamızda artık tek başına bir üniversitenin herhangi bir konuda yeteri kadar başarı elde etmesi mümkün değildir. Bu yüzden toplumun önderi, aydınlık ve ışık veren üniversiteler bir araya gelerek sinerji oluşturmak zorundalar” dedi.

19 Subat 2020 - 16:45:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Dünyanın en büyük yükseköğretim zirvelerinden biri olarak kabul edilen ve bu yıl beşincisi düzenlenen Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) başladı. Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın yapmış olduğu konuşmada, “Dünyamızda artık tek başına bir üniversitenin herhangi bir konuda yeteri kadar başarı elde etmesi mümkün değildir. Bu yüzden toplumun önderi, aydınlık ve ışık veren üniversiteler bir araya gelerek sinerji oluşturmak zorundalar” dedi.
Avrasya Üniversiteler Birliği’nin (EURAS) bu yıl 5’incisini düzenlediği Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında başladı. 62 ülkeden, 200 üniversite ile 2 bin 500’ün üzerinde rektör, rektör yardımcısı, akademisyen ve uluslararası eğitim sektöründen uzmanın katıldığı zirve, Avrasya Üniversiteler Birliği’nin (EURAS) desteği ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB), THY, Türkiye Ulusal Ajans, TUBİTAK, Türkiye Maarif Vakfı, British Council, UNIMED, Campus France, Nuffic’in katkı ve katılımlarıyla 3 gün boyunca devam edecek.
Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın’ın ev sahipliğindeki zirveye ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Muhyieddeen Toug katılım sağladı. Zirvenin bu yılki ana konuşmacısı ise Avrupa Birliği (AB) Göç ve Mülteci Çalışmaları Önceki Dönem Komiseri Dimitris Avramopoulos oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tebrik mesajı
Tören öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EURIE2020 için gönderdiği tebrik mesajı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan gönderdiği tebrik mesajında “Ülkemiz, yeni Türkiye hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yürüyüşe ivme kazandıracak en önemli aktörler iyi ve kaliteli eğitim almış gençlerimizdir. 2023’e yürüyüşümüzde üniversitelerimiz önemli rol oynamaktadır. Bölgesinde önemli bir eğitim merkezi durumuna gelen ülkemiz, dünyanın birçok ülkesinde öğrencilere de ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de ve bölgede eğitim kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacak 5’inci Avrasya Yükseköğretim Zirvesi’nin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Zirvede ayrıca, EURIE ile eş zamanlı olarak 70 startup standı ve 200’den fazla girişimcinin yenilikçi fikirleri ile yarıştığı “Imagine Tomorrow-Uluslararası Girişimcilik ve İnovasyon Yarışması” etkinliği de yer alıyor.

“Türkiye’yi yükseköğretimde global bir marka haline getirmek istiyoruz”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yapmış olduğu konuşmada, “Üniversitelerimiz tarafından yapılan patent başvurusu 2009 yılında 91 iken 2019 yılında bu rakam 921’e ulaştı” dedi. Türkiye yükseköğretim sisteminin, 7 buçuk milyonu aşan öğrenci sayısıyla eğitim sisteminin önemli bir parçasını oluşturduğunu belirten Varank, “Tek başına bu sayı, dünyadaki 95 ülkenin nüfusundan daha fazla. 2002 yılında göreve geldiğimizde sadece 76 üniversite vardı. Yeni kurduğumuz üniversitelerle bu sayıyı 207’ye çıkarttık ve üniversite öğrencisi olma hayali taşıyan tüm gençlerimize bu fırsatı sunmuş olduk. Aynı dönemde üniversitelerde öğretim elemanı sayımızı da yüzde 132’lik bir artışla 172 binin üzerine çıkarttık. Eğitimde fırsat eşitliği en temel önceliklerimizden oldu. Bu kapsamda üniversite harçlarını kaldırdık, engellilerin yükseköğretime girişte ve eğitim süreçlerinde eğitim almalarını kolaylaştırdık. Türkiye’yi yükseköğretimde global bir marka haline getirmek istiyoruz” sözlerini ifade etti.

“Üniversiteler bir araya gelerek sinerji oluşturmak zorundalar”
Her yıl düzenledikleri bu platform ile yükseköğretim kurumlarını bir araya getirmenin birçok faydasının olduğunu ifade eden Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) ve Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın da konuşmasında, “Üniversite temsilcileri, rektörler, başkanlar ve başkan yardımcıları 3 gün boyunca bu platformda bir araya gelerek tecrübe ve deneyim paylaşımı, iş birlikleri ve farklı alanlarda çalışmalar yapıyorlar. Dünyamızda artık tek başına bir üniversite veya bir devletin veya bir bölgenin herhangi bir konuda yeteri kadar başarı elde etmesi mümkün değildir. Özellikle toplumun önderi olan, topluma aydınlık ve ışık veren üniversiteler bu anlamda ışık tutmak için bir araya gelerek sinerji oluşturmak zorundalar. Bu platformların da asıl amacı bu. Yükseköğretim ile ilgili bütün konuların ele alınıp masaya yatırılacağı, trendlerin yaklaşımların teknolojinin konuşulacağı bir platform. Hem ülkemize hem insanlığa hem de katılan üniversitelere hayırlı olsun diliyorum” dedi.

Girişimciler ve yatırımcılar için bir fırsat
Son olarak da girişimcilik alanında gerçekleştirilen Imagine Tomorrow Uluslararası Girişimcilik ve İnovasyon Yarışması hakkında konuşan Aydın, “400 civarında yatırımcı ve girişimci ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar iş dünyasında birlikte başardıkları yeni fikirleri ve düşünceleri paylaştıkları bir platformu da burada oluşturuyoruz. Geçen yıl buradan çok güzel fikirler çıktı çok başarılı düşünceler çıktı. Mesela İstanbul Aydın Üniversitesi’nden mezun olan bir arkadaşımız zeytin çekirdeğinden geliştirdiği biyoplastik ile yapmış olduğu bir çalışma ile şu an 30 milyon dolarlık bir şirkete sahip. Dünyanın her tarafına ihracat yapıyor. Dolayısıyla bu tür platformlar yeni fikir ve düşüncelerin ortaya konması için yeni fırsatlar doğuruyor” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
100’üncü yılında Mîsâk-ı Millî anılacak
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Türk milletinin istiklal yolundaki hedeflerinin en açık şekilde ifade edildiği belge olan Mîsâk-ı Millî kararlarının kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle 28 Ocak’ta İstanbul’da anma etkinlikleri düzenleyecek.
24.01.2020
Emniyet Genel Müdürlüğünden
Emniyet Genel Müdürlüğü, banka ödeme sayfaları, e-Devlet gibi sitelerin sahtelerini oluşturarak Türkiye genelinde çok sayıda vatandaşın kart ve kimlik bilgilerini depolayan şahıslara yönelik dikkatli olunması uyarısında bulundu.
24.01.2020
Araştırma Görevlisi Ceren Damar cinayeti davası 21 Şubat’a ertelendi.
Araştırma Görevlisi Ceren Damar cinayeti davası 21 Şubat’a ertelendi.
24.01.2020
İstanbul’da kaçak cep telefonu operasyonu
İstanbul’da iki ayrı ilçede düzenlenen kaçak cep telefonu operasyonunda 2 kişi gözaltına alındı. Operasyonda, çeşitli marka ve modellerde 8 bin 741 kaçak cep telefonu ele geçirildi.
24.01.2020
“Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” kampanyasında 168 milyon lira toplandı
İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde AFAD koordinasyonunda başlatılan “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” kampanyasında 168 milyon lira nakdi bağış toplandığını açıkladı.
24.01.2020
YSK’nın yeni başkanı Muharrem Akkaya oldu
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven görevini YSK üyesi Muharrem Akkaya’ya devretti.
24.01.2020
KORONA VİRÜS HASTASI MİNİK İKİZLERE HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
BAKAN SELÇUK; "4’Ü KANSER VE EPİLEPSİ, 3’Ü PARKİNSON OLMAK ÜZERE 93 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK"
MASKE ALIRKEN, FİLTRESİ VE CE BELGESİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
TOMOGRAFİ ÇEKİMİNDE KORONA VİRÜS RİSKİNE DİKKAT
(ÖZEL) KORONA VİRÜSTEN DOLAYI EVİNDEN ÇIKAMAYAN HASTALARA VİDEOLU TEDAVİ
SELÇUK: “KORONA VİRÜS TEDBİRLERİMİZ KAPSAMINDA, SUT İLE KARŞILADIĞIMIZ YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDIK”
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, SUT’TA YAPILAN DÜZENLEMEYLE KARŞILANAN YOĞUN BAKIM TEDAVİ ÜCRETLERİNİN İKİ KATINA ÇIKARILDIĞINI DUYURDU.
BAKAN KOCA: “İSTANBUL’DA BİR KİŞİNİN BULAŞTIRDIĞI KİŞİ SAYISI 16”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “BUGÜN KAYBETTİĞİMİZ 69 KİŞİ İLE TOPLAM CAN KAYBIMIZ 425’İ BULDU”
İBRAHİM ÖZTEK’TEN, CEMİL TAŞÇIOĞLU İÇİN ’GÖREV ŞEHİDİ’ ÖNERİSİ
COVİD-19’A KARŞI SAĞLIKLI BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK ÖNERİLER
KANSER HASTALARI İÇİN KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

EN ÇOK OKUNANLAR