Pasif sigara içimi gözlerde kaşıntı ve batma hissine neden olabilir
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande İkitimur, pasif sigara içiminde en sık gelişen semptomların; gözlerde kaşıntı batma hissi, baş ağrısı, burunda akıntı ve öksürük olduğunu söyledi.

11 Haziran 2019 - 20:59:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande İkitimur, pasif sigara içiminde en sık gelişen semptomların; gözlerde kaşıntı batma hissi, baş ağrısı, burunda akıntı ve öksürük olduğunu söyledi.

Tütün dumanı iç ortamlarda bulunan insan sağlığı açısından en önemli ve en zararlı çevresel kirleticilerinden sayılıyor. Sigara içmeyen kişilerin maruz kaldığı bu duman pasif sigara içimi olarak tanımlıyor. Medicana Bahçelievler Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hande İkitimur, pasif sigara içimi hakkında açıklama yaptı.

Dr. İkitimur, pasif sigara içimi ya da çevresel sigara dumanı maruziyeti sonucu en sık gelişen semptomların; gözlerde kaşıntı batma hissi, baş ağrısı, burunda akıntı ve öksürük olduğunu belirterek, "Bu ani gelişen semptomlardan daha da önemlisi ise çevresel sigara dumanının astım, KOAH gibi solunum yolu hastalıklarına neden olmasıdır" dedi.

"KOAH ve astım gibi hastalıklara yakalanma riski artar"
Pasif sigara içimini değerlendirebilmek; sigara içiminin tipi, yakılan sigara sayısı, sigara içilen odanın genişliği ve odanın havalanma şekli gibi birçok faktöre bağlı olduğundan oldukça zor olduğunu bildiren Dr. Hande İkitimur, "Çevresel sigara dumanı maruziyeti ile hastalıklar arasındaki ilişkiyi belirlemek için nikotin metaboliti olan kotinin kan, idrar ve tükrükdeki ölçümleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda aktif sigara içici eşleri ile yaşayan ve sigara içmeyen kadınların kandaki kotinin düzeylerinin, eşi sigara içmeyen kadınlara göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Pasif sigara içimine maruz kalanlarda öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum semptomlarının daha fazla görüldüğü ve akciğer hastalıkları olmamalarına rağmen sigaraya maruz kalmayanlara göre solunum fonksiyon testlerinin daha düşük olduğu da birçok çalışma ile ortaya konulmuştur. Özetle; sigara içmeyen fakat pasif sigara içimine maruz kalanlarda hem solunumsal semptomlar artmakta, solunum testleri düşmekte ve kronik akciğer hastalıkları olan KOAH ve astım gibi hastalıkların gelişme riski artmaktadır" şeklinde konuştu.

"Sigara içimi ve inme arasında kuvvetli bir ilişki vardır"
"Akciğer kanserinin en önemli etiyolojik nedenlerinden birinin aktif sigara içimi olduğu uzun yıllardır bilinen gerçektir" diye belirten Dr. Hande İkitimur, "Çevresel tütün maruziyeti, solunumsal semptomlar, astım, KOAH ve akciğer kanseri gibi solunum sisteminin bulgu ve hastalıklarının nedenleri arasında yer aldığı gibi kardiyovasküler sistem üzerine de olumsuz etkilere neden olmaktadır. Birçok çalışma ile sigara içmeyen fakat sigara içen eşle evli olanlar ile sigara içmeyen eşle evli olanların koroner kalp hastalığı riski karşılaştırılmıştır. Çalışmaların sonucunda çevresel sigara dumanı maruziyetinin kalp hastalığı riskini yüzde 30 arttırdığını bulmuşlardır. Son zamanlarda pasif sigara içimi ile inme arasında da kuvvetli ilişkiler olduğu ortaya konulmaya başlanmıştır. Aktif sigara içimi ile akciğer kanseri arasında kuvvetli bir ilişki mevcuttur. Epidemiyologlar tarafından Avrupa Birliği Ülkelerinde yapılan bir çalışmada akciğer kanserine bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 1’ine pasif sigara dumanı maruziyetinin neden olduğu bulunmuştur" diye ifade etti.

"Hamilelik boyunca sigara ciddi zararlar verir"
Pasif sigaraya maruziyet doğum öncesi dönemden başlayarak tüm çocukluk çağı boyunca solunum sistemi ve diğer sistemler üzerine olumsuz etkilere yol açtığının altını çizen Dr. İkitimur, "Birçok çalışma hamilelik boyunca sigara içen annelerin bebeklerinde intrauterin büyüme geriliği olduğunu göstermiştir. Doğumdan sonra da sigara içen annelerin bebeklerine hem hava yolu ile hem de anne sütü yolu ile sigara metabolitleri geçmektedir. Doğum sonrası ani bebek ölümleri, orta kulak iltihabı, alt solunum yolu enfeksiyonları ve tüberkülozda artışa sebep olmaktadır. Sigaraya maruziyet astımlı çocukların semptom ve hastaneye başvurularında belirgin artışa yol açmaktadır. Sağlıklı ve astım gibi solunum sistemi hastalıkları olmayan çocuklarda da sigaraya maruziyetin solunum fonksiyonlarında azalmaya ve astım geliştirme riskinde artışa yol açtığını gösteren çalışmalar vardır. Sonuç olarak, pasif sigara içimi ülkemizde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Özellikle çocuklarda ve erişkinlerde solunum sistemi başta olmak üzere diğer sistemler üzerine de olumsuz etkilere yol açmaktadır" ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türkiye sağlık alanında uluslararası iş birliğini artırıyor
Sağlık Bakanlığı, yerlileşme ve millileşme hedefleri doğrultusunda ikili iş birliklerine hız verdi.
27.05.2019
Özel İmperial Hastanesi çalışanları 12. geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi
Trabzon Özel İmperial Hastanesi Yönetim Kurulu, hastane ortakları, hekimleri ve çalışanları bu yıl 12.’si düzenlenen geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi.
24.05.2019
İlk Yardım Hayat Kurtarır
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Acil Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emel Erkuş Sirkeci, ilk yardım ile ilgili bilgi verdi. İlk yardımda önceliğin kişileri korumak ve zarar vermemek olduğunu, buna göre de ilk yardım bilmeyen ve ilk yardım eğitimi almayan kişilerin ilk yardım müdahalesinde bulunmaması gerektiğini belirtirken, kişilerin ilk olarak yapması gerekenin acil yardım numarasını arayarak yardım istemesi gerektiğini belirtti.
18.06.2019
Sağlık Bakanlığından bayram genelgesi
Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin çalışma günlerinde olduğu gibi Ramazan Bayramı’nda da kesintiye uğramadan eksiksiz sunulabilmesi için bir genelge yayınladı.
01.06.2019
Nurdan Balakçı’dan Ramazan’da strese karşı yemek önerileri
Diyetisyen Nurdan Balakçı, iftar ve sahurda yenilen yemeklerle stresin azalabileceğini açıkladı.
14.05.2019
İhlas Koleji öğrencileri, temel ilk yardım eğitimi aldılar
Acil durumlarda sağlık ekipleri gelene kadar yaralı ya da hasta bir insana nasıl müdahale edileceği konusunda Özel İhlas Anadolu ve Fen Lisesi’nde “Temel İlk Yardım Eğitimi” semineri verildi.
21.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR