Deniz Emniyet Derneği: "Gemi acenteleri ve kılavuz kaptanlar risk altında"
Deniz Emniyet Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Cahit İstikbal, giderek yaygınlaşma riski bulunan Koronavirüs ile ilgili "Türk Limanlarında günde 100, Türk Boğazlarında ise günde 60 yabancı bayraklı gemiye kılavuzluk hizmeti veriliyor. Bu gemilerde görev yapan kılavuz kaptanların potansiyel olarak Koronavirüs tehdidi altında bulunuyor." dedi.

25 Subat 2020 - 15:15:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Deniz Emniyet Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Cahit İstikbal, giderek yaygınlaşma riski bulunan Koronavirüs ile ilgili "Türk Limanlarında günde 100, Türk Boğazlarında ise günde 60 yabancı bayraklı gemiye kılavuzluk hizmeti veriliyor. Bu gemilerde görev yapan kılavuz kaptanların potansiyel olarak Koronavirüs tehdidi altında bulunuyor." dedi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Deniz Emniyet Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Cahit İstikbal, giderek yaygınlaşma riski bulunan Koronavirüs’ün denizcilik sektörüne muhtemel etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.
2020 Ocak verilerine göre, Türkiye genelinde limanlarımıza uğrak yapan gemilerin yüzde 32’sinin Türk, yüzde 68’inin yabancı bayraklı olduğuna dikkat çeken Kaptan Cahit İstikbal, günde 100 adet civarında olan limanlarımıza yabancı bayraklı gemi uğrağının her gemide ortalama 20 kişilik mürettebat bulunduğundan yola çıkarak günlük 2 bin kişilik bir gözetim/kontrol zorunluluğu ve buna bağlı olarak risk ürettiğini belirtti.
Ayrıca, Türk Boğazlarından aynı dönemde günde ortalama 118 gemi geçtiğini söyleyen Kaptan Cahit İstikbal, bu gemilerin yüzde 63’ünün uğraksız geçiş yaptığını, yüzde 68 inin ise geçişi esnasında kılavuz kaptan aldığını açıkladı.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde Koronavirüs ile ilgili önleyici uygulamalar yapıldığına dikkat çeken Deniz Emniyet Derneği Başkanı İstikbal, şunları söyledi: "Şu anda Arjantin’den Fransa’ya pek çok ülkede limanlara gelen tüm gemilerden ’Koronavirüs Beyan Formu’ doldurulması istenmekte. Bu formdaki herhangi bir soruya ’Evet’ cevabı veren gemilerden mürettebat üyelerinin kesinlikle karaya çıkmasına izin verilmemekte, limanlara gelen gemideki mürettebat için bir sağlık taraması yapılmaktadır. Ayrıca acil eylem planı çerçevesinde olası bir şüpheli vaka/karantina durumu ile karşılaşılma durumuna göre gerekli sağlık ve korunma önlemleri /ekipmanları sevk ve takviyesi söz konusudur. Limana yanaşma-kalkma operasyonlarında kılavuz kaptan gemiye çıkmamakta ve gemilere uzaktan kılavuzluk hizmeti verilmektedir. Yine gemi acenteleri, PSC görevlileri gibi gemi üzerinde görev yapması gereken kişilere de gemiyle temas konusunda asgari uygulama izni verilmektedir."

Türk Limanlarında günde 100, Türk Boğazlarında ise günde 60 yabancı bayraklı gemiye kılavuzluk hizmeti verildiğini belirten İstikbal, bu gemilerde görev yapan kılavuz kaptanların potansiyel olarak Koronavirüs tehdidi altında bulunduklarını söyledi.
Ayrıca, bu gemilerde acente olarak görev yapan, kumanya veya ihrakiye vermek üzere gemi mürettebatıyla temasta bulunan kişiler ya da liman devleti kontrolü amacıyla gemiye çıkan uzmanların kendilerini koruyacak önlemlere ağırlık vermelerini isteyen İstikbal; "Bu risk, uluslararası alanda hizmet veren deniz çalışanları açısından hafife alınmamalıdır, yurtdışındaki benzer tedbirlerin alınması ivedilikle gereklidir." şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
TVHB Merkez Konseyi Başkanı Eroğlu: “Süt referans fiyatı 2,5 TL olmalıdır”
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, süt referans fiyatının 2,5 TL olması gerektiğini belirterek, "Tavsiye fiyatlarının üreticinin eline geçiyor gibi algılanması yanlıştır. Referans veya tavsiye fiyat adı üzerinde tavsiyedir. Mecburiyet değildir. Sıkıntıyı üretici çekmekte olup, maliyetlerini dahi karşılayamaz hale gelmiştir” dedi.
01.11.2019
Zeytinburnu’ndaki silahlı saldırının faili yakalandı
Zeytinburnu’nda bir kişinin silahla vurularak yaralanmasıyla ilgili yapılan operasyonda 2 kişi gözaltına alındı.
01.11.2019
Türkiye’ye Aliyev’e ulaşmak için geldi
Azerbaycan Bakü’de yaşayan 46 yaşındaki Damat Ağayev ismindeki kişi 16 yıldır bir müteaahit şirket tarafından dolandırıldı. Bu süre içerisinde evini de alamayan Ağyev, Türkiye’ye gelerek sesini buradan duyurmaya çalışıyor.
01.11.2019
AYM:
Anayasa Mahkemesi (AYM), FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından harp akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarının kapatılmasının ve öğrencilerinin durumlarına uygun okullara yerleştirilmesinin Anayasaya aykırı olmadığına hükmetti.
01.11.2019
PCT’li ihracatçılar fikri alanda 1-0 önde
Dünya Fikri Mülkiye Örgütü’nün (WIPO) bir organizasyonu olan Patent İş Birliği Teşkilatı (PCT) yoluyla ülkelere başvuruda bulunan kişi, kurum veya şirketler 152 ülkede patent işlemlerinde avantaj sağlıyor. Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, "Firma olarak yapacağınız bir PCT başvurusu sizi her bir ülkede ayrı ayrı patent araştırması süreçlerinde vakit kaybetmenizin ve ekstra masraflarla karşı karşıya kalmanızın önüne geçer" dedi.
01.11.2019
Bakan Kasapoğlu, Ankaragücü’nün yeni başkanı Fatih Mert’i tebrik etti
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, MKE Ankaragücü başkanlığına seçilen Fatih Mert’i tebrik etti.
01.11.2019
DR. SUAT GÜNSEL GİRNE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN DE ÜCRETSİZ ACİL SERVİS HİZMETİ
KÖY TEDBİR AMAÇLI KENDİ KARANTİNASINI UYGULUYOR
ENGELSİZ 112 UYGULAMASI BAŞLADI
BAKANLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAAŞINDAN KESİNTİ YAPILACAĞI İDDİALARINI YALANLADI
SABRİ ÜLKER VAKFI, COVID-19 HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULARA BİLİMSEL AÇIKLIK GETİRDİ
DİZ EKLEMİNDEN GELEN SESE DİKKAT
HASTANELERDE KAĞIT REÇETE KULLANIMI ASGARİ DÜZEYE ÇEKİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI, BULAŞ RİSKİNİN ÖNLENMESİ AMACIYLA DOKTORLAR TARAFINDAN KAĞIT REÇETELERİN ASGARİ DÜZEYDE KULLANILMASININ TAVSİYE EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.
KORONA VİRÜSLE EGZERSİZLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI
TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ: HER KIRMIZI GÖZ, KORONAVİRÜS GÖSTERGESİ DEĞİLDİR
BAKAN KOCA: "(MHRS SİSTEMİ) ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 90’SINI EVDEN SİSTEME KATILIYOR.”
BAKAN KOCA: "(ÇİN’DEN GELEN İLAÇ) BU İLACIN YOĞUN BAKIM HASTALARININ ÇOĞUNA KULLANDIK. BİLİM KURULU BU İLACIN ETKİNLİĞİ İLE İLGİLİ BİR ANALİZ YAPIYOR. BU ANALİZ VE UYGULAMA ŞEKLİNİN NASIL YAPILACAĞI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER NETLEŞMİŞ OLUR.”

EN ÇOK OKUNANLAR