“100. Yılında 19 Mayıs ve Milli Mücadele Sempozyumu” başladı
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) iş birliğiyle düzenlenen “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu” törenle başladı.

11 Haziran 2019 - 22:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) iş birliğiyle düzenlenen “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu” törenle başladı.
TTK ve OMÜ iş birliğiyle düzenlenen “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu” OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törenle başladı. Samsun Valisi Osman Kaymak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve OMÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan tarafından yapılan açış konuşmalarında 19 Mayıs’ın Türk ve dünya tarihi açısından önemi vurgulandı.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun katılımcılara hitabında tarihin sahada öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. “Tarihçinin sahada olması, tarihsel öneme sahip mekanları görmesi, o ruhu yaşaması önemlidir” diyen Prof. Dr. Dursun, Bakanlığın bu anlayış doğrultusunda gençlere hitap edecek etkinliklerle Milli Mücadele’yi yerinde anlatmaya özen gösterdiğini dile getirdi.
Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Samsun’un Türk milletinin kurtuluş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda taşıdığı öneme dikkat çekti. 19 Mayıs’ın Türk milleti için iftihar kaynağı olduğunu belirten Kaymak, Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmasında Samsun’da gördüğü vatanseverlik ve kararlılığın etkili olduğunu ifade etti.
Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan Milli Mücadele’nin Anadolu’nun belli bir bölgesine hapsedilmek istenen Türk milletinin bu planlara karşı gelişi, başkaldırısı olduğunu dile getirdi. 1918 yılını Türk milleti için “kara kışın başlangıcı” olarak ifade eden Prof. Dr. Turan, bu süreçte işgal güçlerini ayakta alkışlayan Ermeni ve Rum halklarının iyi sınav veremediklerinin altını çizdi. “İstiklal, milletin şerefiyle, izzetiyle, nefsiyle, haysiyetiyle düşmeden yükselerek yaşamasıdır. Türk İstiklal Savaşı da bunun numunelerinden biridir. Dünya çapında yükselen bir değerdir.” diyen Prof. Dr. Turan, Milli Mücadele’nin “Zümrüdü Anka Efsanesi”, Samsun’un da Zümrüdü Anka’nın doğuş yeri olduğunu sözlerine ekledi.
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise Milli Mücadele’nin 100. yılında anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Bilgiç, “Dünyaya bir milletin esareti kabul etmeyeceğini ilan eden Milli Mücadele kahramanlarına duyduğumuz minnet ebediyen devam edecektir.” dedi
Yurt içinden ve yurt dışından 170’i aşkın bilim insanının katılımıyla gerçekleşmekte olan sempozyumda 3 gün boyunca Atatürk’ün Samsun’a çıkışından kongrelere, cephelerde kazanılan zaferlerden barış görüşmelerine kadar Türk istiklâl mücadelesinin dönüm noktaları ele alınacak.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türk Dil Kurumu “Hala Sultan Kitap Günleri”nde
Türk Tarih Kurumu, Yunus Emre Enstitüsü ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi iş birliğiyle düzenlenen Hala Sultan Kitap Günleri 26 Mayıs’ta Lefkoşa’da başladı.
27.05.2019
Başkent Tiyatroları’ndan genç tiyatroculara ücretsiz eğitim
Başkentliler tarafından büyük ilgi gören birbirinden başarılı oyunları sahneleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları’nın ücretsiz eğitim verdiği gençler, Turgut Özakman’ın "Töre” isimli oyununu sahneledi.
03.06.2019
Gömlekte ütü derdi ortadan kalkıyor
Yıkandıktan sonra ütü gerektirmeyen gömlekler ile moda ve teknoloji buluştu.
31.05.2019
Türkiye’nin önde gelen yönetmenlerinden Bakan Ersoy’a iftar daveti
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin önde gelen yönetmenleriyle iftar yemeğinde buluştu.
01.06.2019
Tim Fernholz’dan Roket Milyarderleri: Elon Musk ve Jeff Bezos
Haberci Tim Fernholz’un Roket Milyarderleri adlı kitabı raflardaki yerini aldı.
28.05.2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ilk oyun çocuklardan
Mayıs ayının ilk haftası açılışı yapılarak Çankaya’nın kültür sanat hayatına yeni bir soluk kazandıran Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezinde, ilk tiyatro sahnesi çocukların oldu. Çocuklar “Yarını Akıl Yapar” oyunuyla izleyicilerin karşısına çıktı.
27.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR