Sağlık Bakanı Koca: “Mültecilere yardımda Kızılay’ımızın çok büyük rolü var”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kızılay Bağışçılar Ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Eğer bu gün Türkiye dünyanın en büyük mültecilerine yardım operasyonunu kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa bunda Kızılay’ımızın çok büyük rolü vardır” dedi.

11 Haziran 2019 - 23:45:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kızılay Bağışçılar Ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Eğer bu gün Türkiye dünyanın en büyük mültecilerine yardım operasyonunu kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa bunda Kızılay’ımızın çok büyük rolü vardır” dedi.
Kızılay Bağışçılar Madalya Töreni Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Ödül törenine Bakan Koca’nın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile birlikte siyaset, iş ve sanat dünyasından birçok ünlü isim katıldı.

“Olumsuz koşullara rağmen Kızılay ambleminin orada olması dost elinin uzandığını anlamına geliyor”
Kızılay ödül töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kızılay’ın sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ediyoruz. Bu bir buçuk asrı devirmiş, merhamet çınarına gönül verenleri saygıyla selamlıyorum. Türk Kızılay’ı bünyesinde hizmet veren ve Kızılay’ın faaliyetlerine destek veren muhterem hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Yaşanan hadiseler doğal afetlere ve krizlere karşı daima en üst düzeyde hazırlıklı olunması gerektiğini göstermektedir. Milletimiz Türk Kızılay’ı ile bunu başarmanın ve her geçen gün daha ileri gitmenin gayreti içinde olmuştur. Kızılay toplumla bütünleşmiş, hem toplumun geleceğine sahip çıkan hem de toplumun sahip çıktığı güzide bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir. Bu gün hızla gelişen sağlık sistemimizde her hastanemiz Kızılay güvencesi altında hizmet vermekte, kan ihtiyacı olan her hastamıza Kızılay’ın eli uzanmaktadır. Türk Kemik İliği ve Kök Hücre Bankası bakanlığımız Kızılay işbirliğiyle yürütülmektedir. Sadece ülkemizde ve yakın komşularımızda değil, Kafkasya’da, Balkanlar’da, Afrika’da, Güney Afrika’da, uzak doğuda ve pasifikte nereye giderseniz gidin sıkıntıya düşen kişilerin mazlumların, mağdurların gözlerini ilk aradığı şeyin Kızılay amblemi olduğuna şahit olursunuz. Gönül coğrafyamızın yanı sıra savaş ve afetlerin vurduğu tüm bölgelerde Suriye’de, Irak’ta, Somali’de, Arakan’da, Yemen’de, Gazze’de ve daha birçok ülkede tüm olumsuz koşullara rağmen Kızılay Bayrağının dalgalandığını görürsünüz. Kızılay ambleminin orada olması onlara bir dost elinin uzandığı anlamına geliyor. Karınlarını doyurabilmeleri için ihtiyaç duydukları yemeğin barınabilmeleri için gereken çadırın, kendilerini soğuktan koruyacak battaniyenin bulunduğu anlamına geliyor” dedi.

“Kızılay gibi kurumsal yapılara sahip çıkarsak ülkemiz ve dünyanın huzurlu olmasına katkıda bulunmuş oluruz“
Kızılay’ın önemine değinen Bakan Koca, “Kızılay ayrım gözetmeden muhtaç olan herkese sunduğu bu hizmetlerle kendi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmayı, hatta birincisi olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Bu başarının ardından şüphesiz Kızılay’a güç veren bağışçılarımız, destekçilerimiz vardır. Onları harekete geçiren komşusu açken tok uyumamayı kabul etmiş inanç ve kültür dünyamız vardır. Bizim inancımızda ve kültürümüzde ihtiyaç sahibi insanları doyurmak, içirmek ve giydirmek işte böylesine büyük bir öneme sahiptir. Bireysel olarak yapma imkanı bulamadığımız için Kızılay’ın üzerinden gerçekleştirdiğimiz her yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştıkça peygamber efendimizin müjdesine mazhar olduğumuza inanıyorum. Yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün Kızılay gibi kurumsal yapılara ne kadar çok sahip çıkarsak ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu daha güvenli bir yer haline gelmesine o derece katkıda bulunmuş oluruz” diye konuştu.

“Türkiye mültecilerine yardımı kimseye ihtiyaç duymadan yürütebiliyorsa bunda Kızılay’ımızın çok büyük rolü vardır”
İhtiyaç sahiplerine ulaşmanın zorlaştığını söyleyerek konuşmasını sürdüren Bakan Koca, “Nüfusun çoğaldığı şehirlerin büyüdüğü insanlar arası iletişimin gittikçe azaldığı imkan sahipleriyle ihtiyaç sahiplerinin birbirlerini bulmasını zorlaştırdığı bir dönemde bireysel olarak bu hayırlı hizmetleri ifade etmemiz oldukça güçleşmiştir. Kızılay’ın yaygın organları ve uzun bir geçmişten süzülüp gelen tecrübeleriyle bu işi hakkıyla yerine getirmektedir. Bu gün Kızılay arkasına aldığı sağlam inanç ve toplumsal destekle mağdurlara uzanan bir şefkat eli olmanın çok ötesinde bir misyon üslenmiş durumdadır. Kan hizmetlerindeki öncülüğü afetzedelere ulaşmadaki sosyal yardımlardaki etkin operasyonel gücü hepimizin malumudur. Toplumun sağlığını koruyarak hastalık yükünü azaltmak sağlıklı yaşayan ve sağlıklı yaşlanan bir toplum amacına ulaşmak, vatandaşları afetlere karşı bilinçlendirmek, ilk yardım sağlıklı ve güvenli yaşam çerçevesindeki yetkinliklerini artırmak yönündeki faaliyetlerine takdirle karşılıyorum. Eğer bu gün Türkiye dünyanın en büyük mültecilerine yardım operasyonunu kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa bunda Kızılay’ımızın çok büyük rolü vardır. Bu günün dünyasında her iş sahibi yardım toplama ve bunları yerine ulaştırma faaliyetleri özellikle amatör bir ruh ve inanç bir o kadar da profesyonellik gerektirmektedir. Türk Kızılay’ı ve insanı yardımlar konusunda kendini ispatlamış çeşitli sivil toplum kuruluşlarımızın tecrübeleri ve kurdukları güçlü ilişkiler sayesinde bu hizmeti başarıyla yürütmektedir” şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Eren Bülbül’ün şehit edilmesi olayı dahil 5 yıldır bölgede 12 şehit verilen silahlı eyleme karışmış
Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Seydi köyü yaylası kırsalında dün güvenlik güçlerine teslim olan İranlı "Kawa" kod adlı Behrüz Düdükkanlı adlı teröristin Trabzon’un Maçka ilçesinde yaklaşık 2 yıl önce Eren Bülbül ve Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik’in şehit edilmesi olayları dahil 5 yıldır bölgede toplam 12 sivil ve güvenlik görevlisinin şehit edildiği tüm silahlı eylemlerde yer aldığı belirlendi.
18.05.2019
Bahçelievler’de taksinin takla atması kamerada
Bahçelievler’de seyir halindeki ticari taksi, bir aracın arka kısmına çarpmasının ardından kontrolden çıkarak takla attı. Kazaya karışan sürücü olay yerinden kaçarken, kaza anı kameralara yansıdı.
07.06.2019
Büyükşehir Belediyesi mal ve hizmet alım ihalelerini canlı yayınlamayı sürdürüyor
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “şeffaf belediyecilik” anlayışıyla başlattığı ihalelerde canlı yayın uygulaması devam ediyor.
13.06.2019
Uyuşturucu tarlasına çevrilen villalara şok baskın kamerada
Narkotik polisi, İstanbul’da uyuşturucu serasına dönüştürülen villalara operasyon düzenlendi. Villalarda yüzlerce kök Hint keneviri ele geçirilirken, araçlarda yapılar aramalarda ise 70 kilo eroin ve 20 kilo kokain yakalandı.
10.06.2019
Başkent’te yıllan paniği
Başkent’te son günlerdeki yağışların ardından çeşitli semtlerde görülen yılanlar paniğe neden oluyor.
08.06.2019
Fatih Belediye Başkanı Turan: “Binali Yıldırım profilinde bir belediye başkanı bir daha İstanbul’a gelmez”
Fatih Belediyesi’nin Mimar Sinan Stadında düzenlediği iftar programında binlerce kişi birlikte oruçlarını açmanın mutluluğunu yaşadı. İftarda konuşan Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Bizim profilimizde ve düzeyimizde belediye başkanı bulunabilir. Ama Binali Yıldırım profilinde bir belediye başkanı bir daha İstanbul’a gelmez” dedi.
27.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR