96 yıl sonra yeniden yayınlanacak
Giresun’da 96 yıl önce Osmanlıca olarak yayınlanan İzler dergisi, Latin alfabesine çevrilerek kitap haline getirildi. Kitabin tanıtımı ise derginin 96 yıl önce basım yeri olan Can Akengin Sanat Galesisi’nde gerçekleştirildi.

15 Mart 2020 - 11:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Giresun’da 96 yıl önce Osmanlıca olarak yayınlanan İzler dergisi, Latin alfabesine çevrilerek kitap haline getirildi. Kitabin tanıtımı ise derginin 96 yıl önce basım yeri olan Can Akengin Sanat Galesisi’nde gerçekleştirildi.
Giresun’da 1924-1927 yılları arasında Can Akengin ve arkadaşları tarafından yayımlanan “İzler” dergisinin o yıllarda yayımlanan 27 sayısı Latin alfabesine çevrilerek kitap haline getirildi. Birçok davetlinin katıldığı tanıtım etkinliğinde İzler dergisinin orijinal kapak fotoğraflarının de sergisi açıldı. Etkinlikte konuşan kitabın çevirmeni Mustafa Çulfaz, “İzler dergisinin orijinal sayılarını İhsan Hakyemez satın almış ve aynı zamanda basın giderlerini karşılaşmıştır. Bende Osmanlıca’dan Latin alfabesine çevirisini yaparak bugünkü kitap haline getirdik. Bu Giresun’un kültür sanat tarihine ışık tutan bir eserdir. Bu eserde Ayhan Yüksel ve Veysel Usta gibi birçok kişinin de emeği vardır. Bir ekip çalışması yapılmıştır” ifadelerini kullandı.
Giresun’da 96 yıl sonra İzler dergisinin yeniden hayat bulacağını kaydeden Can Akengin Bilgi Yurdu Derneği Başkanı Gürsel Ekmekçi ise, “O günün şartlarında 15 günde bir olarak yayınlanan İzler dergisi, 96 yıl sonra yeniden hayat bulacaktır. Derneğimiz tarafından çıkartılacak olan İzler, kültür sanat dergisi olarak yayın hayatına yeniden başlayacaktır” dedi.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Ceza infaz kurumlarında şu ana kadar korona virüse rastlanmamıştır” dedi.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Ceza infaz kurumlarında şu ana kadar korona virüse rastlanmamıştır” dedi.
16.03.2020
Adalet Bakanı Gül:
Adalet Bakanı Gül: "Ertelenen duruşma günleri UYAP üzerinden duyurulacak."
16.03.2020
Adalet Bakanı Gül:
Adalet Bakanı Gül: "60 yaş üstü hakim ve savcılar izinli sayılacak."
16.03.2020
Seyircisiz derbide 270 milyon TL’lik zarar
Korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında Süper Lig’de oynanan müsabakaların seyircisiz oynatılacağı kararı verildi. Bu kararın ardından Galatasaray-Beşiktaş derbi maçında sarı-kırmızılı kulüp, ortalama bilet satışından toplanacak olan 270 milyon TL’lik zarara uğradı.
16.03.2020
İstanbul’un meydanları boş kaldı
Dünya ülkelerinde ölümlere sebep olan korona virüsün Türkiye’de görülmesinin ardından vatandaşlar, kalabalık ortamlardan kaçınmaya başladı. Taksim Meydanı, Sultanahmet, İstiklal Caddesi gibi her gün binlerce vatandaşın bulunduğu alanlar ise boş kaldı.
16.03.2020
Doğa’da kayıtlar başladı
Doğa Koleji, İTÜ akademik gücünü de alarak yeni eğitim-öğretim dönemi için kayıtlara başladığını duyurdu. Kolej, her çocuğun iyi eğitim almayı hak ettiği inancıyla öğrencilerine yeni yetkinlikler kazandırmayı hedeflediğini bildirdi.
16.03.2020
DR. SUAT GÜNSEL GİRNE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN DE ÜCRETSİZ ACİL SERVİS HİZMETİ
KÖY TEDBİR AMAÇLI KENDİ KARANTİNASINI UYGULUYOR
ENGELSİZ 112 UYGULAMASI BAŞLADI
BAKANLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAAŞINDAN KESİNTİ YAPILACAĞI İDDİALARINI YALANLADI
SABRİ ÜLKER VAKFI, COVID-19 HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULARA BİLİMSEL AÇIKLIK GETİRDİ
DİZ EKLEMİNDEN GELEN SESE DİKKAT
HASTANELERDE KAĞIT REÇETE KULLANIMI ASGARİ DÜZEYE ÇEKİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI, BULAŞ RİSKİNİN ÖNLENMESİ AMACIYLA DOKTORLAR TARAFINDAN KAĞIT REÇETELERİN ASGARİ DÜZEYDE KULLANILMASININ TAVSİYE EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.
KORONA VİRÜSLE EGZERSİZLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI
TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ: HER KIRMIZI GÖZ, KORONAVİRÜS GÖSTERGESİ DEĞİLDİR
BAKAN KOCA: "(MHRS SİSTEMİ) ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 90’SINI EVDEN SİSTEME KATILIYOR.”
BAKAN KOCA: "(ÇİN’DEN GELEN İLAÇ) BU İLACIN YOĞUN BAKIM HASTALARININ ÇOĞUNA KULLANDIK. BİLİM KURULU BU İLACIN ETKİNLİĞİ İLE İLGİLİ BİR ANALİZ YAPIYOR. BU ANALİZ VE UYGULAMA ŞEKLİNİN NASIL YAPILACAĞI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER NETLEŞMİŞ OLUR.”

EN ÇOK OKUNANLAR