Yazar Kenan Mortan: "Tarihi mirası koruyoruz sıra tabiatta"
Türkiye Gazetesi yazarlarından Kenan Mortan ’Türkiye’nin Kültür Atlası’ adlı kitabında Anadolu’nun farklı zenginliklerini farklı bir bakış açısıyla ortaya koydu.

16 Mart 2020 - 10:00:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Türkiye Gazetesi yazarlarından Kenan Mortan ’Türkiye’nin Kültür Atlası’ adlı kitabında Anadolu’nun farklı zenginliklerini farklı bir bakış açısıyla ortaya koydu.
Kenan Mortan ve İbrahim Atalay, 40 seneden fazla bir zaman önce çeşitli vesilelerle Anadolu’yu gezmeye başlarken, iki ilim adamı, Türkiye’nin her şehrini ziyaret edip yüzlerce ilçesinde bulundu; gördükleri kültürel mirasları, dinledikleri insan hikâyelerini, tattıkları lezzetleri ve analizlerini devamlı not etti. Şimdi o notlar bir araya gelerek ’Türkiye’nin Kültür Atlası’ adlı kitapta buluştu. İşin içerisine iktisadın da dâhil olduğu eserde, Anadolu’nun farklı zenginlikleri farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuldu.
Kitabın temelinde Türkiye’nin çeşitli yerlerine yaptıkları yolculukları anlatan Türkiye Gazetesi yazarlarından Kenan Mortan, şunları söyledi:
"Kitabı birlikte hazırladığımız İbrahim Atalay hep seyahattedir, Türkiye’nin coğrafyasına hâkimdir. Benim yolculuğum ise doktora yaptığım ve ekonomi muhabiri olduğum yıllara dayanıyor. Bu yüzden çeşitli vesilelerle sahaya çıktım. İlk defa Osmanlı Devleti’nin kurucu beldesi Söğüt’te, 1974’te başlayan yolculuklarımda Türkiye’nin her şehrinin yanında yüzlerce ilçesini gezdim. Bu seyahatlerde tuttuğum notları bir kenara atmıştım. Bu 40 küsur senelik gözlemlerin bir şekilde yazılması gerekiyordu. İbrahim Hoca ile daha önce yayınladığımız ’Türkiye Bölgesel Coğrafyası’ kitabının düzeltmelerini yaparken bir yığın zihnî malzemenin hiç kullanılmadığını fark ettim. İbrahim Hoca’ya bunların ayrı bir kitabın malzemesi olduğu söyleyince ‘Üstadım otur yap dedi.’ Böylece iki küsur senede tamamladık.”

"Derya içindeyiz haberimiz yok"
Yazar Mortan, "Gerçekten derya içinde yüzüp nerede olduğumuzu bilmeyen faniler konumundayız. Bu bir kültürel miras eksikliği değil, kurumsallaşamamış bir toplumun özelliği. Malumunuz bizim Anadolu’ya yerleşme gayretimiz bin senedir sürüyor. Ancak yerleşiklik, kültürel mirasın korunması endişesini doğurmaya başlıyor. Anadolu’da şehir müzesi sayısı 15’in üzerine çıkmışsa ve bu ilçe düzeyine kadar inmişse bir şey var demektir. Mesela Mardin’in Midyat ilçesinin şu an bir kent tarihi müzesi var. Bir meşale yanıyor ama birbirimizden çok haberdar olmadığımız için ilgiliyseniz görebiliyorsunuz" ifadelerini kullandı.
Fiziğe dönük müdahalelerin fazlalaştığı bir dönem yaşadıklarını dile getiren yazar Kenan Mortan, "Akdeniz havzasında on tane gölümüzün kurduğunu veya kurutulduğunu gözlemledim. Ama öte yandan ören yeri olarak adlandırdığımız kültürel topoğrafyalar fazlasıyla iyi korunuyor. Kültür Bakanlığı aşağı yukarı 150 ören yerinde gayet ciddi çalışmalar yürütüyor. Son zamanlarda ören yerlerinde bağlantılı olarak açılan ve yenilenen Troya Müzesi, Urfa Müzesi ve Aydın Müzesini öneriyorum. Korumanın ötesinde bir müzecilik yapılıyor buralarda" dedi.
Yazar Mortan, sözlerine şöyle devam etti:
"Kültür iktisatsız düşünemeyeceğimiz bir şey. Kitabımızda insanları Türkiye’nin kültürüne daha dikkatli bakmaya çağırıyoruz. Çözümlerimiz yok ama tespitlerimiz var. Selimiye’nin muhteşemliğinin yanında Ergene’nin kirliliğini de görmek gerekiyor. Demek ki sanayinin bedelleri var."
Anadolu’da şahit olduğu ve unutamadığı en önemli hikayenin Zeugma hikayesi olduğunu kaydeden Mortan, "Devlet bir ara orada çıkarılan eserleri geçici olarak Ankara ve İstanbul’a götürmek istemişti. Anteplilerin hakkını teslim edelim, müzeyi çok iyi savundular. Taş yerinde ağırdır dediler ve eserleri vermediler. Haklıydılar, belki de geri gelmeyebilirdi. Ben de bu Zeugma’nın öyküsü içerisinde bulundum" ifadelerini kullandı.

İshak Paşa Sarayı hapishane planında
Yazar Mortan, şunları kaydetti:
"En çarpıcısı İshak Paşa Sarayı idi. Doğu Anadolu’daki bu muhteşem yapı, saray olarak anılıyordu hep. Ancak ben yapının planının sarayı hiç andırmadığını görünce mimar arkadaşlara danıştım, gidip geldikçe rölövesine baktım ve neticede bir hapishane planında yapıldığını anladım. Bunun gibi Türkiye’de kültürel anlamda çok yanlış zihni üretimler var. Urartuların yaptığı su yolları bir şekilde kanalizasyon gideri olarak anlatılıyor. Mesela Mardin Dara yakınlarındaki tarihî su sarnıcı büyük hapishane diye kayıtlara geçiyor. Bu tarz birçok olgunun araştırılıp yazılmasında fayda var. Üniversitelerin kendi bölgelerindeki kültürel miraslara daha yakından bakmaları gerekiyor sanırım."
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ATO Başkanı Baran Merkez Bankası’nın faiz indirimini değerlendirdi:
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankası’nın Temmuz ayındaki güçlü faiz indiriminin ardından bugün de politika faizini 3,25 puan indirmesinin piyasaları rahatlatacak bir gelişme olduğunu söyledi.
12.09.2019
Tuzla’da gıda fabrikasında gaz paniği
Tuzla’da bir gıda fabrikasında çevreye salınan amonyak gazından 3 fabrika çalışanı etkilendi. Gazdan etkilenen kişiler ambulansla hastaneye kaldırıldı.
12.09.2019
Avrasya Tüneli’nde dubalara “makas” atan maganda yakalandı
Avrasya Tüneli’nde otomobil ile dubalar arasında “makas” atarak trafiği tehlikeye düşüren şahıs, sivil trafik polisi tarafından yakalandı. Ehliyetine el konulan ve 2 yıla kadar hapisle yargılanacak magandaya, bin 110 lira idari para cezası kesildi.
12.09.2019
Şile yolunda zincirleme kaza: 1 yaralı
Ümraniye’de Şile yolunda iki otomobil ve bir minibüsün çarpışmasıyla meydana gelen zincirleme kazada, 1 kişi yaralandı.
12.09.2019
Rüzgar enerjisinin Türkiye’nin enerji ihtiyacını sağlama oranı yüzde 7,40’a ulaştı
Türkiye’de Temmuz 2019 itibarıyla rüzgarın ülkenin enerji ihtiyacını sağlama oranı yüzde 7,40’a ulaştı. İlk 6 ay için rüzgar gücü 7 bin 615 MW’a çıkarken rüzgar santralleri yatırımında aslan payını yüzde 37,66’lık oranla Ege Bölgesi aldı.
12.09.2019
İş dünyasından faiz kararı değerlendirmeleri
Merkez Bankası, politika faizinde 325 baz puanlık indirime gitti. İş dünyasından bu karar sonrası olumlu yönde açıklamalar gelmeye başladı.
12.09.2019
DR. SUAT GÜNSEL GİRNE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN DE ÜCRETSİZ ACİL SERVİS HİZMETİ
KÖY TEDBİR AMAÇLI KENDİ KARANTİNASINI UYGULUYOR
ENGELSİZ 112 UYGULAMASI BAŞLADI
BAKANLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAAŞINDAN KESİNTİ YAPILACAĞI İDDİALARINI YALANLADI
SABRİ ÜLKER VAKFI, COVID-19 HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULARA BİLİMSEL AÇIKLIK GETİRDİ
DİZ EKLEMİNDEN GELEN SESE DİKKAT
HASTANELERDE KAĞIT REÇETE KULLANIMI ASGARİ DÜZEYE ÇEKİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI, BULAŞ RİSKİNİN ÖNLENMESİ AMACIYLA DOKTORLAR TARAFINDAN KAĞIT REÇETELERİN ASGARİ DÜZEYDE KULLANILMASININ TAVSİYE EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.
KORONA VİRÜSLE EGZERSİZLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI
TÜRK OFTALMOLOJİ DERNEĞİ: HER KIRMIZI GÖZ, KORONAVİRÜS GÖSTERGESİ DEĞİLDİR
BAKAN KOCA: "(MHRS SİSTEMİ) ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 90’SINI EVDEN SİSTEME KATILIYOR.”
BAKAN KOCA: "(ÇİN’DEN GELEN İLAÇ) BU İLACIN YOĞUN BAKIM HASTALARININ ÇOĞUNA KULLANDIK. BİLİM KURULU BU İLACIN ETKİNLİĞİ İLE İLGİLİ BİR ANALİZ YAPIYOR. BU ANALİZ VE UYGULAMA ŞEKLİNİN NASIL YAPILACAĞI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER NETLEŞMİŞ OLUR.”

EN ÇOK OKUNANLAR