Trabzonspor borsada çarmıha gerildi! Borsa tuzağı...
Süper Ligin lideri ve şampiyonluğun en güçlü Adayı Trabzonspor'a borsada tuzak mı kuruluyor? Trabzonspor değerlendirme kuruluşlarına göre Şampiyonluğun en güçlü adayı olmasına rağmen maçları kazansa da borsada Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray hisselerine göre daha çok değer kaybediyor ve hak ettiği rakamları görmüyor. Trabzonspor taraftarları bu durumu Trabzonspor'a kurulan bir tuzak olarak görüyorlar....

23 Mart 2020 - 23:24:32

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Şampiyonluk yolunda ilerleyen Trabzon Sporun hisse senetleri 2011 yılına bakıldığında o günki değerlerin altındadır. 

Son maçlarını başarıyla galibiyetle sonuçlamasına rağmen BİST 100 Endexinin yukarı yönlü hareketine rağmen TSPOR hisse senedi düşüş göstermektedir. Sanki bir el buna uzanmış ve yukarıya gitmesini engellemektedir. TSPOR hisse senedi 19 Şubata  kadar 9.02 seviyesine gelmiştir. Gerek Türkiye'deki şehit olayları ve uluslararası Corona endişesiyle düşen endexten elbette etkinlemiştir fakat bu etkilenme diğer hisse senetlerine ve Endexin yukarı yönlü hareketine bakıldığında çok mantıksız ve treknik anlamda uyumsuzluk içerisindedir.

19 şubatt 2020 Den sonra TrabzoSpor şampiyonluğuda daha emin adımlarla ilerlemekte ve bütün maçları hatta ezeli rakibini bile mallup etmiştir. Bu durumda Hisse senedinin Yukarı yönlü hareket etmesi gerekirken Aşağı yönlü hareketi söz konusudr.

Elbette spekülatif hareketler yapılmış olabilir Fakat bu hareketlerde Borsa istanbul 21.2.2020 - 6.3.2020 ta6.3.2020 tarihleri arasında Bürüt Takas uygulamasını devreye sokmuştur.  Bürüt Takkas  uygulamadan çıkan hisse birazcık rahatlama göstermiş olabilir fakat halen spekülatif hareketler yapılmaya çalışmakta. 19.02.2020 tarihinden sonra Trabzonspor galibiyetler almıştır ve Bir tane Futbolcusnu göndermiştir. Ekonımik olarak birazdaha rahatlamıştır hatta Ağaoğlu yeni projelerinin olduğunu belirtmiştir.

Bunların hepsini bir arada düşündüğümüzde Trabzonspora Gönül vermiş ve Trabzonspor şampiyonluğa gidiyor diyerek TSPOR hisse senedi satın alan yatırımcılar özellikle ufak yatırımcılar şuanki durumdan aşırı şekilde madur olmaktadırlar.

9,02 değerlerine çıkan hisse senedinin şuan 5-6 bantında seyredilmesi şampiyonluğa giden bir takım için mantıksızdır. Ufak yatırımcılar bu durumdan madur olmaktadır. Trabzonspor'a güvenen ve gönül veren insanlar için bu durum takıma olan güveni de zedelemktedir. Şampiyonluk yolunda koşarak ezeli rakibini her iki kupa maçlarında malup eden bir tarkimın hisse senedinin Bariz %50 ye yakın düşmesi ve Rakibi Fenerbahçe'nin Fener Hisse senedinin 40.69  düşüşte olması hatta yine şampiyonluk yolunda koşan Galatasarayın GSRAY hisse senedinin % 15 e yakın düşmesi büyük bir uyumsuzluktur. Beşiktaş hisse senedi BJKAS da  %30 lara yakın aşağı yönlü düşmüştür.

Spor hisse senetlerindeki bu durudaki şampiyonluğa en yakın isim olan Trabzonsporun yatırımcısını üzmekte ve hisseye verilen güveni zedelemektedir. TSPOR hisse senedi 2011 deki değerinin yarısında bir fiyata sahiptir. 

Trabzonspor'un bütün olumlu koşullara rağmen borsadaki hisselerinin değerlerinin düşmesinden kuşku duyan bir vatandaşın CİMER'e yazdığı şikayet dilekçesi adete dudak uçuklatan cisten...

işte söz konusu dilekçe; 

Merhabalar; Son zamanlarda Hisse senetlerinde %50 ve yukarısı zararlar olmuştur. %20 de devre kesiciler uygulanarak hisseler tabana veya tavana %20 oynatılmaktaydı. Yatırımcılar %50 üzeri zarar ettikten sonra tabanın %10 a düşürüldü fakat yetersiz kaldığını düşünmekteyim. Yatırımcı halen zarar etmektedir.

Bizler hisse senedimizi alırken örneğin Tspor yani Trabzonspor hisse senedi aldık çünkü şampiyonluğa oynayan bir takım ve bir çok kişi özellikle ufak yatırımcılar bu durumu dikkate alarak yatırım yaptı. Aynı hisse senedi her seansta %20 ye yakın düşüşle %70 üzeri zarar etmiştir. Eğer bir futbol takımı şampiyon olurken hisse senedi aşağıya gidiyorsa bu durumda bir yanlışlık yok mudur?

TSPOR hisse senedinin incelenmeye alınmasını talep ediyorum. Şampiyonluğa giden bir takımın hisse senedinin bu derece düşmesinin hisse üzerinde birilerinin etki ettiğini düşünmekteyim. Şuan dünya genelinde elbette piyasalar düşmekte fakat ufakta olsa yükselmeler olmaktadır fakat TSPOR hisse senedi şuan Futbol anlamında 1. sırada olan bir takım için her seansta aşağıya %10 gitmesinin incelenmesini talep ediyorum.

Metni yazarken istemeden yanlış cümleler kurduysam kusura bakmayınız. Amacım herhangi bir kurumu yargılamak değildir sadece vatandaş olarak maduriyetimizi dile getirmek istedim.Lütfen belirttiğim hisse senedini detaylı incelermisiniz. Şuan TSPOR hissesine güven kalmamıştır. Hisselerin daha fazla aşağıya düşmemesi için önlem alınmasını talep ediyorum.


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yargıtay Başkanı Cirit, Anıtkabir’i ziyaret etti
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 2019-2020 Adli Yıl Açılışı dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.
02.09.2019
Şenol Güneş: “Başarmak ve paylaşmak istiyoruz”
A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Andorra ve Moldova ile oynanacak olan maçlar öncesinde konuştu. Bu 2 maçı kazanıp arkasından da Arnavutluk’u yenmek istediklerini söyleyen Güneş, “Fransa ile final oynamak istiyoruz” dedi.
02.09.2019
Rize’de istinat duvarı çöktü, 3 araç zarar gördü
Rize’de şiddetli yağış hayatı olumsuz yönde etkilerken yağış nedeniyle Fener Mahallesinde bir binanın istinat duvarı çöktü, 3 araç duvar altında kaldı. Derepazarı ilçesinde ise birçok bölgede toprak kaymaları meydana geldi.
02.09.2019
Avrupalı gençler, Kartal ile ilgili projelerini Başkan Gökhan Yüksel’e anlattı
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Erasmus+ programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Yerel Problemlere Karşı Gençlik Girişimleri Projesi dolayısıyla Kartal’a gelen Avrupalı gençler ile buluştu.
02.09.2019
Osmanlı kaftanlarına uyuşturucu emdiren İranlılar suç üstü yakalandı
Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Osmanlı kaftanlarının içindeki keçelere uyuşturucu maddelerin eritilerek emdirildiğini tespit etti. Yapılan operasyonda 2 İranlı yakalandı zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildi.
02.09.2019
HAK-İŞ, İBB önündeki eyleme destek verdi
İBB’ye bağlı iştiraklerde iş akitleri feshedilen çalışanların başkanlık binası önünde sürdürdüğü eyleme HAK-İŞ sendikası destek verdi. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan konuşmasında, “İBB Başkanımızın aldığı kararı bir kez daha gözden geçirmesini istiyoruz. Başkana diyoruz ki; bizi anlayın, bizi duyun, hakkımız için buradayız. Emeğimiz için buradayız”dedi.
02.09.2019
SAĞLIK KURULUŞLARINA GİRİŞLERDE MASKE ZORUNLU HALE GETİRİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI, KORONA VİRÜSE KARŞI HASTA ZİYARETLERİ HAKKINDA ALINAN TEDBİRLERE EK TEDBİRLER ALDI.
80 VE 89 YAŞLARINDAKİ ÇİFT KORONA VİRÜSÜ YENDİ
AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ARİF AKSOY: “PANİK YOK, TEDBİR VAR”
PSİKİYATRİ DOÇ. DR. DEMİRKAYA: “YETİŞKİNLER ‘ERGEN’ GİBİ DAVRANIYOR”
BAKAN SELÇUK: “ECZANELERİMİZLE İLAÇ TEMİNİNE İLİŞKİN İMZALADIĞIMIZ PROTOKOLÜMÜZÜN SÜRESİNİ UZATTIK”
HEKİMLER İÇİN KORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA MASKESİ
KORONA VİRÜS DÖNEMİNDE GÖĞÜS PROBLEMLERİ OLANLARA TAVSİYELER
KORONA VİRÜS HASTASI MİNİK İKİZLERE HASTANEDE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
BAKAN SELÇUK; "4’Ü KANSER VE EPİLEPSİ, 3’Ü PARKİNSON OLMAK ÜZERE 93 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK"
MASKE ALIRKEN, FİLTRESİ VE CE BELGESİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
TOMOGRAFİ ÇEKİMİNDE KORONA VİRÜS RİSKİNE DİKKAT

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR