Hak - İş Onursal Başkanı Salim Uslu’dan Kılıçdaroğlu eleştirisi
Hak-İş Konfederasyonu tarafından işten çıkarılan belediye çalışanları için başlatılan Emek ve Adalet Yürüyüşü yoğun katılımla devam ediyor. Yürüyüşe destek veren Hak İş Onursal Başkanı Salim Uslu, ”Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısı konuşmasını hatırlıyorum . Biraz sendikalar işçi haklarına sahip çıksınlar dedi. Emek ve adalet yürüyüşü yapıyoruz şimdi. İnşallah sahip çıkarlar" dedi.

14 Haziran 2019 - 17:30:14

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Hak-İş Konfederasyonu tarafından işten çıkarılan belediye çalışanları için başlatılan Emek ve Adalet Yürüyüşü yoğun katılımla devam ediyor. Yürüyüşe destek veren Hak İş Onursal Başkanı Salim Uslu, ”Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısı konuşmasını hatırlıyorum . Biraz sendikalar işçi haklarına sahip çıksınlar dedi. Emek ve adalet yürüyüşü yapıyoruz şimdi. İnşallah sahip çıkarlar" dedi.
Hak-İş Konfederasyonun CHP’li i Bolu Belediyesi’nin işten çıkardığı Hizmet İş Sendikası üyeleri için başlattığı Emek ve Adalet yürüyüşüne 4’üncü günde Türkiye’nin dört bir yanından gelen üyelerin desteği ile devam ediyor. Olumsuz hava şartlarına rağmen yoğun bir katılımla devam eden yürüyüş yüzlerce işçinin kararlılığı ile devam ediyor.
Belediyelerden çıkarılan Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet - İş Sendikası üyelerinin yürüyüşü dördüncü gününde Bolu Gerede’ye ulaştı. Her gün yaklaşık 20 kilometre yol yürüyen sendika üyeleri, sloganlar eşliğinde yürüyüşünü sürdürüyor.
Korteje Hak- İş Onursal Başkanı Salim Uslu, Hizmet - İş Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Hak İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan da eşlik etti. Dördüncü gününde yaklaşık 70 kilometre mesafe kat eden işçiler, Aktaş Köyü’nde günlük yürüyüşlerini sonlandırdı. İşçiler, 8 kilometrelik etabın sonunda Ankara sınırına girmiş olacak.
"Biz sendikalar olarak üzerimize düşeni yerine getiriyoruz"
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözleri tutmasını beklediklerini ifade eden Salim Uslu, "CHP bunu hep yapıyor. En son Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısı konuşmasını hatırlıyorum . Biraz sendikalar işçi haklarına sahip çıksınlar dedi. Emek ve adalet yürüyüşü yapıyoruz şimdi. İnşallah sahip çıkarlar. Biz sendikalar olarak üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Üzerine düşeni yerine getirmeyen Sendika deyince aklına DİSK ve KESK gelen CHP’dir CHP ekmek davası için yürüyen insanlara ideolojiyi kutsamış olarak bize cevap vermeye çalışıyor. Bize cevap vermek yerine arkadaşlarımızın bir çoğu emeklilik haklarını elde edememişlerdir. Ekmekleri için yola düştüler. Bunu duysunlar istiyorum. Yürüyüşe Türkiye’nin dört bir yanından destek var. 22 sinde CHP önünde son bulacak. Temas kurulacak onurlu ve gururlu bir şekilde yürüyüşümüze devam edeceğiz" dedi.
"Biz onun koltuğunu istemiyoruz ki işimizi istiyoruz"
İşten çıkarıldığı için büyük mağduriyet yaşadığını söyleyen Gülten Mete, "Süpürgede çalışıyorduk işimizin başındaydık. 11 de telefon geldi. İşten çıkarıldık diye. Belediye önüne geldik. Herkes bağırıp çağırıyor. Biz onun koltuğunu istemiyoruz ki işimizi istiyoruz. Yağmurda çamurda yürüyoruz. Ankara’ya kadar yürüyeceğim. Yaklaşık 70 kilometre yürüdüm. Bize işimizi geri versin işimizi severek yapıyorduk. 97 kişi daha çıkarıldı. İşsisiz mağduruz. Kredimiz var. Borcumuz çok fazla" diye konuştu.
Emine Gülsen Bilen,” İşimize geldik o gün öğleye kadar çalıştık. Telefon geldi, işten atıldığımız söylendi. Mahalleleri süpürüyorduk. Bize yanımıza geldi seçimden önce kimseyi çıkarmayacağım dedi. Resim bile çektirdi bizimle. Neymiş belediye bütçesi yetmiyormuş. Ücretsiz çalışmayı bile teklif ettik. Evliyim ama kendi geçimimi kendim sağlıyordum. Sonuna kadar yürüyeceğiz. İşimize geri dönmek istiyoruz.” Dedi.
"Biz bu mücadeleyi bırakmayacağız"
Bolu Belediyesi’nde temizlik görevlisi olarak çalıştığı sırada işten çıkarıldığını söyleyen Murat Diçmen,"Belediye başkanı daha önce bize kimseyi işten çıkarmayacağını söyledi. Belediye Başkanı bizi toplantıya çağırdı. Ödenek yok dedi. 35 kişi temizlik işçisi işten çıkarıldık. Biz eylem için çadır kurduk. Bayramdan sonra çadırı kaldırın işe alacağız dedi. Kendisi toplantı bitince işe alacağını vaat etti. En son sorduğum şu oldu. Bizi el altından mı alacaksınız 3 CHP ‘li bir tane bizden mi alacaksınız dedim. Evet dedi. Kılıçdaroğlu, hiçbir belediye işçi çıkarmayacak açıklaması yaptı. Kendisi de Adalet yürüyüşü yaptı. Bizde ekmeğimiz aşımız için sonuna kadar direneceğiz. Biz bu mücadeleyi bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.
İsmail Özmen ise, "Bolu belediyesi önünde 49 gün oturma eylemi yaptık. CHP genel Merkezine basın aracılığı ile ulaşmaya çalıştık. CHP Genel başkanının bu konuya sağır durmasına ilgilenmemesine hayretle bakıyorum. Bize bir haber gönderebilir. Belediye Başkanını uyarabilir. Kendisi söz vermişti Bu sözünün arkasında durmasını istiyoruz” diye konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
MSB:
MSB: "Irak kuzeyi Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekatı kapsamında, bölgede tespit edilen PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları hava harekatı ile vuruldu."
15.06.2019
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Esenler’de iftara katıldı
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Esenler’de ‘Yeryüzü Kardeşlik Sofrası’ adı altında düzenlenen iftar programına katılarak yaptığı konuşmada, “31 Mart’ta eksik kalan işi 23 Haziran’da hep beraber tamamlayacağız. 23 Haziran’da sandıklardan hizmet çıkacak. Sandıklardan AK Parti öncülüğünde büyük Türkiye çıkacak. İnşallah Binali Yıldırım çıkacak” dedi.
29.05.2019
Eczacılar Hacettepe Üniversitesi’nde buluştu
Ankara Eczacı Odası Başkanı Süleyman Güneş, “Bizlerin de birer sağlık çalışanı olduğumuz unutulmaktadır” dedi.
14.05.2019
Gerede’den Ankaralı’ya müjde
‘Ankara’nın çatısı’ konumunda bulunan Bolu’nun Gerede ilçesi özellikle Ankara’ya yakınlığıyla dikkat çekiyor. Haftasonları Ankaralı turisti ilçelerinde yoğun olarak ağırlayan Geredeliler bugünlerde ilçelerine Gerede Belediyesi tarafından kazandırılacak yeni mesire alanının heyecanını yaşıyor. Düzenlenecek yeni proje ile yaz-kış çevre il ve ilçelerden yerli yabancı birçok misafiri ağırlayan Esentepe Mesireliğinin yükünün de hafifletilmesi hedefleniyor.
13.05.2019
Giresun Üniversitesi’nden şehit öğrencilerine vefa
Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda henüz öğrenciyken ve mezun olduktan sonra vatani görevini yaparken şehit düşen öğrencilerin adı yaşatılıyor.
31.05.2019
Başkan Yavaş imzalı çevreci projeler hayata geçiyor
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, daha yeşil ve bol oksijenli bir Başkent için çevreye duyarlı projenin hayata geçirilmesi için start verdi.
22.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR