’’Turpgilleri tüketin kolon kanserinden korunun’’
Doç. Dr. Bülent Yaşar, ’’Turpgiller ailesi sulphoraphane içeriği yüksek bitki ailesidir. Bu maddenin sindirim sistemi kanserlerine karşı güçlü anti-kanser özelliği gösterilmiştir’’ dedi.

31 Mart 2020 - 15:00:14

Çıktı Al

Yorum (0)

Doç. Dr. Bülent Yaşar, ’’Turpgiller ailesi sulphoraphane içeriği yüksek bitki ailesidir. Bu maddenin sindirim sistemi kanserlerine karşı güçlü anti-kanser özelliği gösterilmiştir’’ dedi.

Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Doç. Dr. Bülent Yaşar, Kolon Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Yaşar, Dünya Sağlık Örgütü’nün 3 kanser türü için tarama önerdiğine dikkati çekerek ’’Kadınlarda meme ve rahim ağzı, kadın ve erkeklerde kalın bağırsak kanserine karşı düzenli tarama yapılmalı. Tarama ile erken safhada saptanabilen bu kanserler önlenebilir ve tam olarak iyileşebilir kanserlerdir. 2015 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde kadın ve erkeklerde 3’üncü en sık görülen kanser türü bağırsak kanseridir. Bu oran dünya istatistikleri ile benzerdir’’ dedi.

Vakaların yüzde 90’ının 50 yaş üstü olmakla birlikte, giderek artan oranda gençlerde de kanserleşme potansiyeli taşıyan polipler ile karşılaştıklarına değinen Doç. Dr. Yaşar, ’’Tanı konduğunda vakaların yaklaşık yüzde 35’i bağırsakta sınırlı iken, büyük bölümü bölgesel veya uzak yayılım göstermektedir. Erken evrede yakalandığında 5 yıllık sağkalım oranları yüzde 90’larda iken ileri evrelerde, uzak organ yayılımı ile birlikte bu oran yüzde 10’lara kadar düşer. Bu oran erken tanının önemini çarpıcı şekilde göstermektedir’’ ifadelerini kullandı.

’’Fazla et, az sebze tüketimi riski artırıyor’’
Doç. Dr. Yaşar, özellikle ailesinde kalın bağırsak kanseri veya polip öyküsü olanların risk altında olduğunu belirterek, şöyle devam etti: ’’Eğer birinci derece akrabalarında 60 yaş üstü kanser tanısı almış kişiler var ise risk yaklaşık 2 kat, eğer ailesindeki tanı yaşı 45 yaş altında ise risk 4 kata kadar artmıştır. Birden fazla kişide saptanmış olması riski daha da arttırmaktadır. Erkekler de görülme sıklığı kadınlardan fazladır. Hareketsiz yaşam, obezite, sigara ve alkol, işlenmiş gıda, karbonhidrat ve hayvansal yağların yoğun tüketimi, iltihabi bağırsak hastalığı varlığı risk faktörlerindendir. 2014 Dünya kanser raporuna göre kanser ölümlerinin 1/3’ü yüksek vücut kitle indeksi (obezite), sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşam ve düşük meyve-sebze tüketimi ile ilişkilidir. Amerikan Kanser Cemiyeti’nin verilerine göre kalın bağırsak kanserinde diyetin etkisi yüzde 50’lere kadar çıkmaktadır. Dünyadaki tüm sağlık otoriteleri kadın ve erkeklerin 50 yaşından itibaren şikayet olmasa dahi 10 yılda bir kolonoskopi yaptırmasını önermektedir. Ailelerinde kolon kanseri veya polip alınması öyküsü veya kolon kanserine yatkınlık oluşturan genetik hastalık var ise tarama daha erken yaşta başlatılmaktadır’’.

’’Brokoli ve lahanayı buharda pişirin’’
Kolon kanserinde karşı tüketilmesi gereken besinleri Doç. Dr. Yaşar, şu şekilde açıkladı: Öncelikle düzenli fiziksel aktivite, liften zengin gıda tüketimi (taze sebze ve meyve), kalsiyum, folik asit, vitamin c, e ve probiyotikten zengin beslenme koruma sağlar. Düşük olanlarda D vitamini takviyesi yapılmalı.Turpgiller ailesi sulphoraphane içeriği yüksek bitki ailesidir. Bu maddenin sindirim sistemi kanserlerine karşı güçlü anti-kanser özelliği gösterilmiştir. Haftada en az bir kez bu gruptan sebze tüketilmesinin ağız, yutak, yemek borusu ve kalın bağırsak kanserini, tüketmeyenlere oranla anlamlı olarak azalttığı gösterilmiştir. Bu grupta bulunan başlıca sebzeler brokoli, karnabahar, lahana, kara lahana, brüksel lahanası, turp, şalgam ve rokadır. Yüksek ısı sulphoraphane etkiyi azaldığından çiğ olarak veya kısa süre buharda pişirerek tüketmek en faydalı yöntemdir’’.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Minik Azra hayata tutunmak için ilik bekliyor
Ankara’da tedavi gördüğü hastanede lösemi hastalığı ile mücadele eden ve ilik nakli için uygun donör bekleyen bir yaşındaki Zeynep Azra’nın acılı annesi Nebahat Turan ilik çağrısı yaptı.
18.05.2019
(Özel) Aydos Ormanı’nı piknikçiler çöplüğe çevirdi
Aydos Ormanı, piknikçilerin attığı çöpler nedeniyle çöplüğe döndü. Harekete geçen belediye ekipleri ormanı temizledi.
18.05.2019
Osmanlı Devleti’nin Kısa Sosyal Tarihi, raflarda
Merhum Kemal H. Karpat’ın gözünden Osmanlı Devleti’nin Kısa Sosyal Tarihi, Timaş Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.
18.05.2019
(Özel) Sağır olma tehlikesi altında olan 120 kedi için yardım çağrısı
Silivri’de Hayvanlarını Koruma Derneğinin koruması altında olan 120 kedi kulak uyuzu olarak bilinen hastalıkla mücadele ediyor. Kediler için yardım çağrısında bulunan dernek yetkilileri, pahalı olduğu öğrenilen ilaçların alınamaması halinde kedilerin sağır olacağını belirtti.
18.05.2019
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden engelleri kaldıran etkinlik
Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Engelliler Haftası” nedeniyle eğlence dolu bir etkinlik düzenledi. “Engelleri Birlikte Aşıyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, 7’den 70’e engelli vatandaşlar keyifli bir gün geçirdi.
18.05.2019
TESK Başkanı Bendevi Palandöken: “Hurda araç teşvik artışı ekonomiye olumlu yansır”
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hurda araç teşvik artışının ekonomiye olumlu yansıyacağını söyledi.
18.05.2019
TÜRKİYE VE RUSYA COVİD-19 AŞISI İÇİN ORTAK ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR
"TÜRKİYE’DE HER 8 KİŞİDEN 1’İNDE AŞIRI TERLEME SORUNU VAR"
YILAN ISIRMASI SONUCU HAYATINI KAYBEDEN ÖĞRETMENİN ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN “TRABZON’DAKİ HASTANELERDE PANZEHİR YOKTU” İDDİASI
BİÇER AİLESİ AMBULANS UÇAKLA GETİRİLİYOR
ATIK SULARDA KORONA VİRÜS TARAMASI YAPILMASI İÇİN GİRESUN’DAN NUMUNE ALINDI
SAĞLIK BAKANLIĞI, KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN İDARİ İZNE ESAS OLACAK HASTALIKLARI BELİRLEDİ
’’ONLİNE DİYET VE DETOKS İLE KARANTİNA KİLOLARINA VEDA EDİN’’
’’FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN HIZLI VE ETKİLİ ÇÖZÜMÜ: LİPOSUCTİON’’
SAĞLIK BAKANLIĞI, KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN İDARİ İZNE ESAS OLACAK HASTALIKLARI BELİRLEDİ. SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN RESMİ YAZI TÜM KAMU KURUM KURULUŞLARINA VE 81 İL VALİLİĞİNE GÖNDERİLDİ.
TÜRKİYE, İLAÇ ALANINDA DÜNYADAKİ KURALLARI BELİRLEYEN ULUSLARARASI UYUM KONSEYİNE TAM ÜYE OLARAK KABUL EDİLDİ
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 23 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, 827 KİŞİDE İSE COVİD-19 TESPİT EDİLDİ.
’’HER 100 KİŞİDEN 4’Ü PKU HASTASI’’

EN ÇOK OKUNANLAR