Fuat Oktay: “Binali Yıldırım ile medeniyet havzamızın köklü değerleri İstanbul’dan yükselmeye devam edecek”
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumunun açılış programında yaptığı konuşmada, ”23 Haziran’dan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Binali Yıldırım ile İstanbul’da kültür ve sanatın diriliş dönemini devam ettireceğiz. İnanıyorum ki Binali Yıldırım ile medeniyet havzamızın köklü değerleri İstanbul’dan yükselmeye devam edecektir” dedi.

14 Haziran 2019 - 20:00:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumunun açılış programında yaptığı konuşmada, ”23 Haziran’dan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Binali Yıldırım ile İstanbul’da kültür ve sanatın diriliş dönemini devam ettireceğiz. İnanıyorum ki Binali Yıldırım ile medeniyet havzamızın köklü değerleri İstanbul’dan yükselmeye devam edecektir” dedi.
Türkiye’den Özbekistan’a ortak medeniyetimize bir yolculuk başlatan İnsan ve Medeniyet Hareketi, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumu” açılışı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Sempozyum ve sergi Türk ve Özbek 28 sanatçı ve 34 akademisyenin katılımıyla İstanbul’da başladı. Bahariye Sanat Birimi tarafından Bahariye Mevlevihanesi’nde organize edilen sergi ve sempozyuma sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu. Açılan sergide; İpek Yolu’nun zenginleştirdiği asırlık birikim, birbirinden kıymetli isimlerin emeği ile yeniden hayat buldu. 28 Türk ve Özbek sanatkar projeye özel 60 özgün eser hazırladı. Serginin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Serdar Çam, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Alisher Botirov, İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özden ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan katıldı.

“Özbekistan’ın tüm bölgelerindeki kardeşlerimizle yakın ilişkimizi sürdürmeye devam edeceğiz”
Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ”Türkiye’de bulundukları süre boyunca kendilerini evlerinde hissettirdiğimiz Türkiye Burslusu Özbek öğrencilerimizin sayısı ise 2 bin 200’ü aşmıştır. Bayrak taşıyıcı kurumumuz Türk Hava Yolları’nın Özbekistan uçuşlarını artırmasının olumlu etkilerini artan ikili münasebetlerimiz ile tecrübe ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, Özbekistan’ın tüm bölgelerindeki kardeşlerimizle yakın işbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Türk Dünyası’nı bir araya getiren Türk Konseyi’nin, Özbek kardeşlerimiz olmadan eksik kaldığını düşünüyor, Özbekistan’ın Türk Konseyi’ne üyeliğinin de en kısa zamanda gerçekleşmesini arzu ediyoruz ”dedi.

“Türkiye ve Özbekistan akademi dünyasını ortak kültürel mirasımıza sahip çıkmaya davet ediyorum”
Nevruz Bayramı’nın UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine eklenmesiyle ilgili konuşan Oktay, “Ortak değerlerimizi korumak için gayretlerimiz kapsamında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine 14 somut olmayan değerimizi eklemiştik. Bu kapsamda Nevruz Bayramı’nın listeye akredite olması için Özbekistanlı kardeşlerimiz ile birlikte çalışma yürüterek UNESCO’ya ortak bir dosya sunmuştuk. Çabalarımız sonucunda Nevruz’u Türk dünyasının bir değeri olarak bu listeye eklenmesini sağladık. Nevruz Bayramı’nı UNESCO listesine eklerken sağladığımız işbirliğini, sayısız kültürel mirasımızı uluslararası alanda ebedileştirmek için de göstermemiz gerektiğine yürekten inanıyorum. Buradan Özbekistan ve Türkiye akademi dünyasını, kültür ve sanat camiasını ve tüm sivil toplum kuruluşlarını, ortak kültürel mirasımıza uluslararası platformlarda çok daha güçlü şekilde sahip çıkmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“Binali Yıldırım ile medeniyet havzamızın köklü değerleri İstanbul’dan yükselmeye devam edecektir”
İstanbul’u kültür ve sanatın da kalbinin attığı yer olarak tanımlayan Oktay, “İstanbul’un tarihine, kültürel birikimine ve değerlerine yaraşır kültür sanat projelerini 20 yılı aşkın süredir Cumhurbaşkanımız öncülüğünde gerçekleştirmekteyiz. 23 Haziran’dan sonra da inşallah, tecrübe ve başarının ismi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Binali Yıldırım ile İstanbul’da kültür ve sanatın diriliş dönemini devam ettireceğiz. Binali Yıldırım’ın hayalinde dünya çapında müzeler, her ilçede 24 saat açık kütüphaneler, millet kıraathaneleri ve kültür merkezleriyle kültürel hayatı dolu dolu yaşayan; bilgiyle hemhal olan bir İstanbul var. Bizim de hayalimizde var. İnanıyorum ki Binali Yıldırım ile medeniyet havzamızın köklü değerleri İstanbul’dan yükselmeye devam edecektir. Biz de merkezden tüm gücümüzle katkı vereceğiz” şeklinde konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TİKA’nın desteğinin yanı sıra İstanbul ve Marmara üniversitelerinin iş birliğinde düzenlenecek “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan” sempozyumu ise 15 Haziran’da başlayacak. Sempozyumun bitiş 30 Haziran olarak belirlendi. Sergi ve sempozyumun tekrarı, 7 - 15 Eylül 2019 tarihlerinde Özbekistan Taşkent’te gerçekleştirilecek. 7 Eylül’de açılışı yapılacak sergi 15 Eylül 2019 tarihine kadar ziyarete açık olacak.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Başkan Yüksel’den vatandaşlara aşure ikramı
Kartal Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure ve lokma dağıttı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı programlarda Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, aşurenin ülke insanı için birlik ve beraberliği simgeleyen önemli bir değer olduğunu söyledi.
12.09.2019
(Özel) Pendik’te doğalgaz borusunun patlaması sonucu yaralanan genç hayatını kaybetti
Pendik’te önceki hafta kazı sırasında doğalgaz borusunun patlamasının ardından ağır yaralanan Sefa Kınataş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olay sonrası ortaya çıkan yeni görüntülerde ise ağır yaralı gence diğer vatandaşların müdahale ettiği anlar görülüyor.
14.05.2019
Milli Savunma Bakanlığı, ’Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’ ile yapılan atışı paylaştı
Milli Savunma Bakanlığı, Ağ Destekli Veri Entegre ’Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’ ile TCG Kınalıada gemisinden ilk fiili silah atışlarının görüntüsünü paylaştı.
21.09.2019
Karısına kurşun yağdırdı, silahla hastaneye girmeye çalışırken yakalandı
Bahçelievler’de boşanma aşamasındaki karısına sokak ortasında kurşun yağdıran şahıs polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Zanlının, "İşimi yarım bırakmayacağım" dediği ve hastanede tedavisi devam eden karısının yanına silahla girmeye çalışırken yakalandığı öğrenildi.
08.06.2019
Büyükçekmece’de Mutfak Akademisi Workshop günleri başladı
Mutfak Akademisi Workshop (Atölye) Eğitimleri” birbirinden lezzetli yemek ve tatlı yapımlarını Büyükçekmecelilere öğretiyor. Mutfak Akademisi eğitmenleri mutfakta sanat yapmak isteyen vatandaşlara, aşçılığın ve pastacılığın püf noktaları anlatıyor.
22.05.2019
İGA Yönetimi o iddiaları yalanladı
İstanbul Havalimanı’nda intihar eden güvenlik görevlisi İbrahim Layık hakkında bazı basın yayın organlarında çıkan “İşten çıkarıldığı için intihar etti” iddialarına İGA yönetiminden açıklama geldi. Güvenlik görevlisi İbrahim Layık’ın yazılanların aksine ailevi nedenlerini öne sürerek istifa etmek istediğini açıklayan İGA Yönetimi işten çıkarılma iddiasının asılsız olduğunu belirtti.
21.06.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: "(BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU) GENEL DURUMU SON DERECE İYİ, EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLECEK"
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
PLATONİK AŞKIN NEDENİ ÇOCUKLUKTA GİZLİ
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
TRABZON’DA İNEK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR