Türk Jandarma’sı 180 yaşında
Kuruluş tarihi olan 1839’dan bu yana daima toplumun huzur ve güvenliği için gayret gösteren Türk Jandarması, 180. yaşını görkemli bir törenle kutladı.

14 Haziran 2019 - 21:30:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Kuruluş tarihi olan 1839’dan bu yana daima toplumun huzur ve güvenliği için gayret gösteren Türk Jandarması, 180. yaşını görkemli bir törenle kutladı.
Ankara Beytepe’de bulunan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Stadyumunda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından açılış konuşmaları ile devam etti.
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin açılış konuşmasında, “Mensubu olmakla her zaman onur ve gurur duyduğumuz, varlığını ülkesine milli birlik ve beraberliğimize adayan köklü ve şanlı bir maziye sahip Jandarma Teşkilatının yüce milletimizin hizmetinde emrinde başarılarla dolu 180. kuruluş yıl dönümünün kutlama heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Jandarma kurulduğu tarihten bu yana Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, Kurtuluş Savaşı esnasında büyük fedakarlıklar sonucu kurulan, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında ve içinde bulunduğumuz bu dönemde yüce milletimize sadakatle, fedakarlıkla hizmet etmenin gururunu yaşamaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Bir milletin eksikliğini ve ya yetersizliğini asla kabul edemeyeceği temel ihtiyaç hiç kuşkusuz güvenlik ihtiyacıdır”
Güvenliğin önemine vurgu yapan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin konuşmasına şöyle devam etti:
“Büyük Atatürk’ün ‘Her başarını, her faaliyetin, ekonomik ve ticari gelişmelerin ilk şartı; huzur ve sükun ile güvenlik ve asayişin bozulmayacak bir sağlamlık ve güçte bulunmasıyla mümkündür’ şeklinde ki ifadeleri, güvenlik ihtiyacının önemini çok veciz bir şekilde ifade ettiği gibi bir milletin eksikliğini ve ya yetersizliğini asla kabul edemeyeceği temel ihtiyaç hiç kuşkusuz güvenlik ihtiyacıdır. Aziz Milletimizin güvenliği huzur ve mutluluğu için milli değerler uğruna kahraman vatan evlatlarımızdan iç güvenlik harekatında terörle mücadelede 6 bin 636 jandarma personeli şehit olmuştur. 29 bin 63 jandarma personeli ise yaralanmış ve gazi olmuştur. Hepsini rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun.”

“Bu coğrafya bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu, emellerinin ve planların olduğu bir coğrafya”
Jandarma Teşkilatı ile birlikte yürümekten gurur ve şeref duyduğunu ifade eden İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Türk Jandarma Teşkilatının 180. Yaşını kutladıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti:
“Kıymetli arkadaşlar sık sık tekrar ediyoruz ve hepimizde çok iyi biliyoruz ki zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafya bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu, emellerinin ve planların olduğu bir coğrafya. Bu zor coğrafyanın da çok güçlü muhafızlara ihtiyacı var. Burada devlet olmak, burada millet olmak, burada binlerce yıldır ayakta kalabilmek kolay bir iş değildir. Bu ülke yükü ağır bir ülkedir. Sadece bugün değil, yüz yıl öncede bin yıl öncede bu coğrafya sorumlukları ağır bedeli ağır ama aşkı ve sevdası da büyük olan insanların ülkesi oldu. Ülkemizi rahat bırakmamak için gece gündüz hain planlar yapanlar, büyümemizi, güçlenmemizi ve bölgemizde söz sahibi olmamızı istemedikleri çok açıktır. Bizim topraklarımıza gözünü diken, bu güzel ülkeyi karıştırmaya ve zayıf düşürmeye çalışan çok yönlü anlayışlarla uğraşıyoruz. Düzensiz göçe karşı mücadele ediyoruz. Teröre karşı mücadele ediyoruz. Kaçakçılığa karşı mücadele ediyoruz. Asayişimizi bozmak isteyenlere karşı mücadele ediyoruz. Bölgesel çatışmaların ülkemize yansımalarına karşı mücadele ediyoruz. Küresel. Uyuşturucu trafiği ile mücadele ediyoruz. Bunların hiçbiri kolay iş değildir. Yıllardır devam eden amansız bir mücadele bir beka meselesidir. Çocuklarımıza yaşanabilir bir vatan bırakabilme mücadelesidir.”
Konuşmaların ardından kutlama töreni Mehteran birliği ve JSGA Başkanlığı halk oyunları gösterisi ile devam etti. Operasyon, arama ve ileri itaat köpek timleri gösterilerinin ardından tören birliklerinin tören geçişi başlangıç yerlerini almasından sonra JÖAK timlerinin operasyon gösterisi kutlamaya gelenler tarafından hayranlıkla izlendi. JÖAK serbest paraşüt atlayışı yaptığı sırada paraşütçülerin açtığı Atatürk Posteri ve Türk Bayrağı izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.
JSGA Bando ve Boru Trampet takımının Şualı Ayyıldız gösterisinin ardından birliklerinin geçişi ile tören son buldu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı:
İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı: "2019 Temmuz ayında 3’ü büyük, 35’i orta çaplı olmak üzere toplam 11 bin 646; şehirlerde bin 409 operasyon yapıldı."
02.08.2019
HSK, duruşma sırasında avukatın etek boyuna tepki gösteren Hakim Mehmet Yoylu’yu tedbiren görevden aldı.
HSK, duruşma sırasında avukatın etek boyuna tepki gösteren Hakim Mehmet Yoylu’yu tedbiren görevden aldı.
29.05.2019
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hasköy Eski Cami’nin açılışını yaptı
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 1394 yılında Bulgaristan Hasköy’de inşa edilen ve restorasyonu Türkiye tarafından tamamlanan tarihi Eski Cami’nin açılışını yaptı.
15.06.2019
Küçükçekmece’de yangın paniği, mahalleli sokağa döküldü
Küçükçekmece’de 4 katlı bir binanın çatı katında yangın çıktı. Yangın nedeniyle paniğe kapılan mahalle sakinleri sokağa döküldü.
19.06.2019
Kamu Denetçiliği Kurumu’na 6 yılda en fazla şikayet eğitimden
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 6 yıldır faaliyette olan Kamu Denetçiliği Kurumu’na en fazla şikayetin eğitim konularında geldiğini söyledi.
10.07.2019
Lice’de 2 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı iç güvenlik operasyonları kapsamında Diyarbakır Lice’de etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin Terörden Arananlar Listesi’nde 300 bin TL ödülle ‘gri’ kategoride aranan Civan kod adlı Osman Gülen olduğunu açıkladı.
08.06.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: "(BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU) GENEL DURUMU SON DERECE İYİ, EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLECEK"
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
PLATONİK AŞKIN NEDENİ ÇOCUKLUKTA GİZLİ
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
TRABZON’DA İNEK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR