Türk Jandarma’sı 180 yaşında
Kuruluş tarihi olan 1839’dan bu yana daima toplumun huzur ve güvenliği için gayret gösteren Türk Jandarması, 180. yaşını görkemli bir törenle kutladı.

14 Haziran 2019 - 21:30:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Kuruluş tarihi olan 1839’dan bu yana daima toplumun huzur ve güvenliği için gayret gösteren Türk Jandarması, 180. yaşını görkemli bir törenle kutladı.
Ankara Beytepe’de bulunan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Stadyumunda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından açılış konuşmaları ile devam etti.
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin açılış konuşmasında, “Mensubu olmakla her zaman onur ve gurur duyduğumuz, varlığını ülkesine milli birlik ve beraberliğimize adayan köklü ve şanlı bir maziye sahip Jandarma Teşkilatının yüce milletimizin hizmetinde emrinde başarılarla dolu 180. kuruluş yıl dönümünün kutlama heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Jandarma kurulduğu tarihten bu yana Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, Kurtuluş Savaşı esnasında büyük fedakarlıklar sonucu kurulan, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında ve içinde bulunduğumuz bu dönemde yüce milletimize sadakatle, fedakarlıkla hizmet etmenin gururunu yaşamaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Bir milletin eksikliğini ve ya yetersizliğini asla kabul edemeyeceği temel ihtiyaç hiç kuşkusuz güvenlik ihtiyacıdır”
Güvenliğin önemine vurgu yapan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin konuşmasına şöyle devam etti:
“Büyük Atatürk’ün ‘Her başarını, her faaliyetin, ekonomik ve ticari gelişmelerin ilk şartı; huzur ve sükun ile güvenlik ve asayişin bozulmayacak bir sağlamlık ve güçte bulunmasıyla mümkündür’ şeklinde ki ifadeleri, güvenlik ihtiyacının önemini çok veciz bir şekilde ifade ettiği gibi bir milletin eksikliğini ve ya yetersizliğini asla kabul edemeyeceği temel ihtiyaç hiç kuşkusuz güvenlik ihtiyacıdır. Aziz Milletimizin güvenliği huzur ve mutluluğu için milli değerler uğruna kahraman vatan evlatlarımızdan iç güvenlik harekatında terörle mücadelede 6 bin 636 jandarma personeli şehit olmuştur. 29 bin 63 jandarma personeli ise yaralanmış ve gazi olmuştur. Hepsini rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun.”

“Bu coğrafya bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu, emellerinin ve planların olduğu bir coğrafya”
Jandarma Teşkilatı ile birlikte yürümekten gurur ve şeref duyduğunu ifade eden İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Türk Jandarma Teşkilatının 180. Yaşını kutladıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti:
“Kıymetli arkadaşlar sık sık tekrar ediyoruz ve hepimizde çok iyi biliyoruz ki zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafya bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu, emellerinin ve planların olduğu bir coğrafya. Bu zor coğrafyanın da çok güçlü muhafızlara ihtiyacı var. Burada devlet olmak, burada millet olmak, burada binlerce yıldır ayakta kalabilmek kolay bir iş değildir. Bu ülke yükü ağır bir ülkedir. Sadece bugün değil, yüz yıl öncede bin yıl öncede bu coğrafya sorumlukları ağır bedeli ağır ama aşkı ve sevdası da büyük olan insanların ülkesi oldu. Ülkemizi rahat bırakmamak için gece gündüz hain planlar yapanlar, büyümemizi, güçlenmemizi ve bölgemizde söz sahibi olmamızı istemedikleri çok açıktır. Bizim topraklarımıza gözünü diken, bu güzel ülkeyi karıştırmaya ve zayıf düşürmeye çalışan çok yönlü anlayışlarla uğraşıyoruz. Düzensiz göçe karşı mücadele ediyoruz. Teröre karşı mücadele ediyoruz. Kaçakçılığa karşı mücadele ediyoruz. Asayişimizi bozmak isteyenlere karşı mücadele ediyoruz. Bölgesel çatışmaların ülkemize yansımalarına karşı mücadele ediyoruz. Küresel. Uyuşturucu trafiği ile mücadele ediyoruz. Bunların hiçbiri kolay iş değildir. Yıllardır devam eden amansız bir mücadele bir beka meselesidir. Çocuklarımıza yaşanabilir bir vatan bırakabilme mücadelesidir.”
Konuşmaların ardından kutlama töreni Mehteran birliği ve JSGA Başkanlığı halk oyunları gösterisi ile devam etti. Operasyon, arama ve ileri itaat köpek timleri gösterilerinin ardından tören birliklerinin tören geçişi başlangıç yerlerini almasından sonra JÖAK timlerinin operasyon gösterisi kutlamaya gelenler tarafından hayranlıkla izlendi. JÖAK serbest paraşüt atlayışı yaptığı sırada paraşütçülerin açtığı Atatürk Posteri ve Türk Bayrağı izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.
JSGA Bando ve Boru Trampet takımının Şualı Ayyıldız gösterisinin ardından birliklerinin geçişi ile tören son buldu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Cahit Turhan’dan İstanbul Havalimanı eleştirilerine yanıt
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı hakkında yapılan olumsuz eleştirilere ilişkin, “Vay efendim, Mimarlar Odası uyarmıştı da burada havalimanı yapılamazmış da, bak rüzgardan uçaklar inemiyormuş. Bu havalimanının yapılmasına karar verenler, hepsi mimar ve mühendis. Her risk ve her ihtimalin hesapları yapılıyor. Şimdi bütün bu saydıklarım kişi veya yapılar havalimanının yapılmasının uygun olmayacağını göremedi de sadece bazı muhalif gruplar mı gördü? Bırakın bu işleri” dedi.
25.05.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Mursi kardeşimize, şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesiyle ilgili, “Mursi kardeşimize, şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum" derken, Batı’yı eleştirerek, "İdamı yasaklayan AB ülkeleri bu katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu ikiyüzlülük değil çok yüzlülüktür" dedi.
17.06.2019
Havalimanı yolunda hafriyat kamyonu kazası drone ile görüntülendi
İstanbul Havalimanı yolunda toprak yüklü hafriyat kamyonu devrildi. Kazada toprak zeminle araç arasında sıkışan sürücünün hayatını kaybettiği belirlendi. Kazanın meydana geldiği alan drone ile havadan görüntülendi
01.06.2019
MSB:
MSB: "Irak kuzeyi Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekatı kapsamında, bölgede tespit edilen PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları hava harekatı ile vuruldu."
15.06.2019
Trabzon’da araba dereye uçtu: 1 ölü, 2 yaralı
Trabzon’un Araklı ilçesinde otomobilin dereye uçması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi hayatını kaybederken 2 kişi yaralandı.
06.06.2019
İBB, şehit yakınları ve gazileri iftarda buluşturdu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi düzenlediği iftar programında şehit yakınlarını ve gazileri bir araya getirdi. Programda, 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bütün şehitler için dualar edildi.
29.05.2019
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR