Sözcü Gazetesi davası karar için ertelendi
Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ve yazarlarının FETÖ’den yargılandığı davada mahkeme savunmaları için son kez ek süre vererek duruşmayı karar için erteledi.

14 Haziran 2019 - 22:00:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ve yazarlarının FETÖ’den yargılandığı davada mahkeme savunmaları için son kez ek süre vererek duruşmayı karar için erteledi.
Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ve içlerinde gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’ın da bulunduğu 9 gazete çalışanının FETÖ’den yargılanmasına devam edildi. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar Necati Doğru, Metin Yılmaz, Yonca Yücekaleli, Mustafa Çetin, Mediha Olgun, Yücel Arı ve Gökmen Ulu hazır bulundu. Sanık yazar Emin Çölaşan duruşmaya Ankara Adliyesi’nden SEG-BİS’le bağlandı. Duruşmada CHP milletvekilleri Muharrem Erkek, Umut Oran ve Mahmut Tanal, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Gazeteci Uğur Dündar, CHP eski Milletvekili Muharrem İnce, sanıklar ve avukatlar da izleyici olarak yer aldı.
Duruşmada savunmasını yapan Sözcü Gazetesi yazarı sanık Necati Doğru, “Ben 44 yıllık gazeteciyim. Mahkeme binalarına çok tanıdık bir insanım. Ben 3 yazımda FETÖ’yü nasıl aklamışım. Bununla ilgili iddianamede tereddütsüz kanıt olması lazım. FETÖ’cüler yazımı okumuş da ‘Aaa Necati bizi aklamış, darbe yapalım mı’ demişler. Savcılar, FETÖ örgütünden haberli olduğuma dair kurgu yapıyor. Kanıt olarak yazdığım cümleler gösteriliyor. En çok üstünde durdukları cümle ‘naylon darbeciler.’ Gazetecilik muhalefet mesleğidir. Ben hep muhalefet yazan bir insan oldum. Bu yüzden 9 gazete değiştirdim. Sözcü Gazetesini laikler okuyor, Atatürkçüler okuyor. FETÖ’yü aklayacak bir kelime yazsam, okurlar beni yıkarlar. Ben iktidarın da iktidara gelmek isteyenlerin de uşağı olmadım. Benim ne ahlakım, ne hayatım FETÖ’nün yanından geçemez. Benim şerefli yaşama hakkımı elimden almayın. Beraatimi istiyorum” şeklinde konuştu.

“Hiçbir örgüte bağlı değilim”
Duruşmada savunmasını yapan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ise “Biz profesyonel gazeteciyiz. Biz taraf tutmayız. Biz halk ne istiyorsa onları yazar, halka veririz. Haber, haberdir. Haber suç aleti olabilir mi? Hiçbir örgüte bağlı değilim. Yapılan haberler size göre suçsa yapacak bir şeyim yok. Beraatimi talep ediyorum” dedi.
Yılmaz’ın ardından savunmasını yapan Yücel Arı da, “Kendi kendime savunma yazayım dedim ve yazmaktan vazgeçtim. Üstüme atılan suçları reddediyorum” ifadelerini kullandı.
Savunmalarını yapmaları için söz verilen sanıklar Mustafa Çetin ve Yonca Yücekaleli savunmalarını hazırlamak için ek süre talep ettiler.
Sanıkların savunmalarının ardından söz alan Avukat İsmail Yılmaz, “Yargı Reformu paketindeki bazı düzenlemelerin basın davasıyla ilgili olduğunu düşünmekteyim. Bu yüzden duruşmanın Eylül-Ekim aylarına alınmasını talep ediyorum” diye konuştu.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Mustafa Çetin, Yonca Yücekaleli’ye ve savunma yapmayan avukatlara savunma için ek süre verdi. Mahkeme, sanık Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın hakkındaki yakalanma emrinin devamına karar vererek, duruşmayı 4 Eylül tarihine erteledi
KAYNAK: İHA

Etiketler: ASAYİŞ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yıkılan tarihi taş köprü aslına uygun olarak yeniden yapılacak
Rize Valiliği, Ambarlık köyündeki tarihi köprünün yıllarca yaşanan iklim ve doğa koşulları sonucu statik yapıda meydana gelen bozulmalar sonucu yıkıldığını belirterek, tarihi taş köprünün aslına uygun olarak yeniden yapılacağını açıkladı.
10.07.2019
Çankaya, terk edilen hayvanlara sahip çıkıyor
Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 2019 yılının ilk 7 ayında 745 sokak hayvanını sahiplendirirken barınağa terk edilen 493 hayvana da sıcak yuva oldu. Köpeklerin terk edilme nedenleri arasında şehir değişikliği, komşuların rahatsız olması, maddi yetersizlikler yer alıyor.
19.08.2019
(Özel) Emniyet şeridindeki araca otomobil çarptı: 2 yaralı
Şişli’de girişinde arıza yaparak emniyet şeridine park eden bir otomobile arkadan gelen başka bir araç çarptı. Çarpma sonucu iki kişi yaralandı.
08.08.2019
Ankara’da mango tadında festival
Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde “Mango ve Biryani Festivali” düzenlendi.
26.07.2019
Başakşehir’de uzun süredir aranan su sayacı hırsızları yakalandı
Başakşehir’de, bir sitenin dairelerine ait su sayaçlarını çalan 2 şüpheli, Mobil Park Timlerince düzenlenen operasyonla yakalandı. Şüphelilerin hırsızlık öncesi sitedeki bazı güvenlik kameraları karartmak için çeşitli yöntemler denemesi aynı kameralara yansıdı.
19.07.2019
Evcilleştirdiği 2 kargası kayboldu
Rizeli Mehmet Kaptan isimli vatandaş aylardır beslediği kargaların kaybolmasının ardından bulunmaları için çalışma başlattı.
22.08.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: "(BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU) GENEL DURUMU SON DERECE İYİ, EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLECEK"
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
PLATONİK AŞKIN NEDENİ ÇOCUKLUKTA GİZLİ
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
TRABZON’DA İNEK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR