Avrasya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arif Aksoy: “Panik yok, tedbir var”
Avrasya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Arif Aksoy, “Sağlık sisteminin çökmemesi için zamana ihtiyaç var, zamanı bizler kazandıracağız, bunun için zorunlu olmadıkça evden çıkmayacağız” dedi.

06 Nisan 2020 - 15:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Avrasya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Arif Aksoy, “Sağlık sisteminin çökmemesi için zamana ihtiyaç var, zamanı bizler kazandıracağız, bunun için zorunlu olmadıkça evden çıkmayacağız” dedi.
Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) ile ilgili açıklamalarda bulunan Avrasya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Arif Aksoy, insanlığın yüzyıllar boyunca birçok badire yaşadığını belirterek, “İnsanlık yüzyıllar boyunca birçok badire yaşamıştır. Savaşlar, depremler, seller, felaketler ve hastalıklar. İlginç olan şudur. Bunca olay yaşanırken varoluştan günümüze kadar en çok can alan etken Anopheles maculipennis diye adlandırılan dişi bir sivrisinektir. Peki nedir bu sivrisineği bu kadar tehlikeli yapan durum. Plasmodium yani Türkiye’de bilinen adıyla sıtma ya da dünyadaki ismiyle malarya. Bu paraziti taşıyan sivrisinek milyonlarca insanın ölümüne sebebiyet vermiş, işin trajik boyutu bu durum hastalığın belirlenmesinden yıllar sonra tespit edilmiştir. Kinin maddesinden üretilen ilaçların bulunması, sivrisineklerin yok edilmesi ve bataklıkların kurutulmasıyla hastalık kontrol altına alınmıştır. Halen gelişmemiş ülkelerde ölümler devam etse de sıtma tehdidi ortadan kalkmıştır” dedi.
Korona virüsün çözümü şuan için dünyada olmayan, fakat çözüm üretilmesi için tüm dünyanın tek vücut olup savaştığı bir hastalık olduğunu kaydeden Aksoy, “Bugün çok daha tehlikeli bir hastalıkla karşı karşıyayız. Covid-19 daha tehlikeli olmasının sebebi ise bu hastalığın sıtma gibi herhangi bir aracıya ihtiyacı olmadan direkt solunum veya temas yoluyla insanlar arasında yayılım göstermesi. Bir diğer kötü özelliği ise maalesef virüs kökenli olmasıdır. Bilim insanları bakterileri 1676 yılında ışık mikroskobuyla tespit ederek günümüze kadar oldukça etkili bir şekilde çözmüştür. Bakterilere karşı antibiyotikleri bularak hastalıklara son verme derecesine kadar getirmişlerdir. En büyük korku bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanması yani mutasyona uğraması sonucu antibiyotiklerin yetersiz kalma ihtimalidir. 1900’lü yılların başında varlığı tespit edilse de elektron mikroskobuyla görülebildiği için insanoğlunun gizemini çözemediği bir yapıdır. Ayrıca viroid, prion, defektif virüs gibi birçok alt grupları da halen araştırılmaktadır. Kısacası çıkışını bilmediğimiz bir labirentler zinciridir. İşte bu yüzden insanlık bilinmeyen bir hastalıkla karşı karşıyadır. Çözümü şuan için dünyada olmayan, fakat çözüm üretilmesi için tüm dünyanın tek vücut olup savaştığı bir hastalık. Zaman içerisinde SARS, MERS, domuz, kuş gribi gibi ailesel benzer virüsler dünyada baş gösterse de insanoğlu bu virüslere karşı bir şekilde direnç göstermiş ve yenmeyi başarmıştır. Fakat Covid-19 diğerlerinden farklı olarak akciğerlere inmekte özellikle büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlarda oksijen yetersizliği sonrasında maalesef vücut iflasına sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Panik yok, tedbir var”
“Bu virüsü insanoğlu ortaya çıkardı, bu virüsü bitirecek olanda yine insanoğludur” diyen Aksoy, “Rutin hayatımızı geride bırakarak süreç içerisinde zorunlu olmadıkça evden çıkmayacağız. Sağlık sektörü için zaman çok önemli. İtalya, İspanya sırada Amerika örneği gibi sistemin çökmemesi için hastalığın zamana yayılmasını ve direncinin düşmesini bekleyeceğiz. Virüsler hayvanlarda yaşayan organizmalardır. İnsan sistemine yabancı olan bu yapıların tek derdi varlıklarını sürdürebilmektir. İnsanı öldürmek için uğraşmaz sadece kendi yaşam alanlarını oluşturmaya çalışırlar. Maalesef şahsımın öngörüsü biz korona ile zaman içerisinde yaşamaya bir şekilde alışmak zorunda kalacağız. Bunun için altın kurallar; bağışıklığınızı iyi tutmanız gerekli. Su, yiyecek ve egzersiz üçgeni çok önemli. Sigara mı asla ve asla hayır, yaşamak istiyorsan artık bitti. Maske takılmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve el hijyeni sağlanmalı. Ev ve odalar sık sık havalandırılmalı ve dezenfektan kullanılmalı. Unutulmamalıdır ki bu virüsü insanoğlu ortaya çıkardı, bu virüsü bitirecek olanda yine insanoğludur. Psikolojiler yüksek tutulmalı. Moral en iyi ilaçtır. Bilinçli olursak beraber başarırız. Panik yok, tedbir var” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İş adamları, ’lokmalarını bölüşmeye’ hazır
Dünyanın ve Türkiye’nin dengesini alt üst eden Covid-19 virüsü gündemdeki yerini koruyor. Sağlık sistemini olduğu kadar ekonomik faaliyetleri de olumsuz etkileyen virüs nedeniyle çarklar durdu, insanlar hayatta kalabilmek için evlerine kapandı. İş dünyası ve sektör temsilcileri bu zorlu süreci tek bir çalışanı dahi işten çıkarmadan atlatmanın gayreti içerisinde.
30.03.2020
“Yeni trend cep kolonyası ve dezenfektanı
Koronavirüs ile kolonya ve dezenfektanlara olan ilgiyi arttı. Bu ilgi özellikle daha küçük ve hafif olan cep kolonya ve dezenfektanlarında da yüksek seviyede hissedildi.
30.03.2020
Fenerbahçe’den 33 bin gıda kolisi yardımı
Fenerbahçeli futbolcular, aralarında topladıkları 5 milyon TL ile 33 bin gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine İstanbul Valiliği yardımıyla gönderiyor.
30.03.2020
Adalet Bakanı Gül korona virüs salgınına yönelik alınan yeni tedbirleri açıkladı
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bugünden itibaren ceza infaz kurumlarımızda aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekliyoruz. Kurumlarda görev yapan tüm personel kurum idarelerince belirlenen süreler sonunda evlerine gönderilmeyerek, izole edilen barınma yerlerinde kalacaklardır" dedi.
30.03.2020
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: “Bakanlığımız dinamizmini asla kaybetmeden hizmet üretmeye devam edecektir”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bakanlığımız da; sürekli gelişen ve değişen, dinamizmini asla kaybetmeyen bir irade ile hizmet üretmeye devam edecektir” dedi.
30.03.2020
Korona virüsü hamilelik dönemindeki anne adaylarını psikolojik olarak etkiliyor
Toplum genelinde stres ve kaygı oluşturan korona virüsün hamilelik dönemindeki anne adaylarını da psikolojik olarak etkilediğini belirten Op. Dr. Dilek Aydın Erdoğan, tüm dünya olarak geçirdiğimiz bu zor günlerde anne adaylarına zorunlu olmadıkça evden çıkmamalarını ve tüm tedbirlere uymalarını istedi.
30.03.2020
TÜRKİYE VE RUSYA COVİD-19 AŞISI İÇİN ORTAK ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR
"TÜRKİYE’DE HER 8 KİŞİDEN 1’İNDE AŞIRI TERLEME SORUNU VAR"
YILAN ISIRMASI SONUCU HAYATINI KAYBEDEN ÖĞRETMENİN ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN “TRABZON’DAKİ HASTANELERDE PANZEHİR YOKTU” İDDİASI
BİÇER AİLESİ AMBULANS UÇAKLA GETİRİLİYOR
ATIK SULARDA KORONA VİRÜS TARAMASI YAPILMASI İÇİN GİRESUN’DAN NUMUNE ALINDI
SAĞLIK BAKANLIĞI, KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN İDARİ İZNE ESAS OLACAK HASTALIKLARI BELİRLEDİ
’’ONLİNE DİYET VE DETOKS İLE KARANTİNA KİLOLARINA VEDA EDİN’’
’’FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN HIZLI VE ETKİLİ ÇÖZÜMÜ: LİPOSUCTİON’’
SAĞLIK BAKANLIĞI, KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN İDARİ İZNE ESAS OLACAK HASTALIKLARI BELİRLEDİ. SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN RESMİ YAZI TÜM KAMU KURUM KURULUŞLARINA VE 81 İL VALİLİĞİNE GÖNDERİLDİ.
TÜRKİYE, İLAÇ ALANINDA DÜNYADAKİ KURALLARI BELİRLEYEN ULUSLARARASI UYUM KONSEYİNE TAM ÜYE OLARAK KABUL EDİLDİ
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 23 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, 827 KİŞİDE İSE COVİD-19 TESPİT EDİLDİ.
’’HER 100 KİŞİDEN 4’Ü PKU HASTASI’’

EN ÇOK OKUNANLAR