İstanbul Seçmeni 23 Haziran'da Ne Yönde Karar Verecek
Bir yanda Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binalı Yıldırım ve onun süre gelen parti politikası ''istikrar sürsün Türkiye büyüsün'' Diğer tarafta CHP'li İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ''her şey çok güzel olacak'' sloganıyla sokaklarda... Peki İstanbul Halkı 23 Haziran'da ne yönde karar verecek detaylar haberimizde.

17 Haziran 2019 - 17:24:59

Çıktı Al

Yorum (0)

İstanbul Seçmeni 23 Haziran’da Reform Mu? Diyecek, İstikrar Mı?

2019 Türkiye yerel seçimleri 31 Mart 2019 tarihinde yapıldı ve seçim sonucunda İlçe Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve İhtiyar Heyetleri belirlenmiştir. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasına rağmen AK Parti'nin hatalı sandık tutanakları ve geçersiz oyların yeniden sayılması talebiyle itiraz etmesi üzerine YSK oyların yeniden gözden geçirilmesi talebini kabul etti ve 17 Nisan’da oylar yeniden sayıldı. Oyların tekrar sayımında aradaki fark ciddi oranda kapanmış olsa da bu kez CHP'nin itirazıyla sayım durdurulmuş ve Ekrem İmamoğlu YSK İstanbul İl Seçim Kurulundan mazbatasını alarak göreve başlamıştır.

Akabinde AK Parti birleştirme tutanaklardaki tutarsızlıklar ve sandık görevlilerinin kanuna rağmen kamu görevlisi olmaması gibi sebeplerle olağanüstü itiraz hakkını kullanmış ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yeniden yapılması için itiraz etmiştir. YSK kararıyla gerekli araştırmaların yapılması sonucu sandıktaki usulsüzlükler sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran 2019 tarihinde yeniden yapılması kararı alınmıştır.

Bir yanda 17 yıllık AK Parti iktidarının 'istikrar' söylemleriyle İBB adayı Binali Yıldırım diğer yanda CHP'nin 'reform' söylemleri ve vaatleriyle İBB adayı Ekrem İmamoğlu. İstikrar ve reform kelimeleriyle bir nevi adaylıklarını izah eden siyasilerin kullandıkları bu terimler üzerine biraz durmakta fayda var.  Nitekim bu konuda bazı tezatlık ve yinelemelerden ötürü öncelikle liderlerden ziyade bu iki parti hakkında bazı görüşler belirtmek isterim. Türkiye siyasal hayatı temel alındığında gelmiş geçmiş bazı muhafazakâr partilerin 10-15 yıllık süreçle başka bir isim ve liderle yeniden yapılanması reformu çağrıştırırken,  Türkiye Cumhuriyet'inin ilan edildiği sene kurulan ilk parti olma özelliğini koruyan CHP'nin kendi içinde daha istikrarlı olduğu görülmektedir. Ancak CHP'nin ilk parti olması ve kurulduğu seneden itibaren ne kadar kendi içinde görüş ve çıkar ayrışmalarına düşse de 1950 yılından beri iktidar olamaması, reform söylemlerini yalnızca iktidarın değişmesini istemeleri yönünde kullandıklarını düşündürmektedir.

Reform Mu Kazanacak?

16 gün gecikmeli verilen mazbata konusuna değinmek gerekirse, bu süreçte Ekrem İmamoğlu Trabzonlu oluşu ve mazbatasının geç verilmesi gibi nedenlerle geniş bir kitleye ulaşmış ve kendini Türkiye halkına tanıtmasına da vesile olmuştur. Nitekim Türkiye Siyasal Hayatına baktığımızda birçok siyasinin haksızlığa uğraması ve bu durumu bir avantaja çevirerek tabiri caizse mağdur edebiyatıyla halkın gönlünde yer edinmelerine yahut öldükten sonra dahi yanlış ve hatalarına rağmen iyi anılmalarına sebebiyet vermiştir. Bu duruma birçok örnek verilebilir. Erdoğan’ın şiir okuduğu için hapse girmesi, Menderes’in anayasa ihlalleri gibi birçok konunun öne sürülmesiyle asılarak idam edilmesi gibi… Burada asıl mesele iddia edildiği gibi İmamoğlu İBB seçimlerini kaybetse dahi Başkanlık seçimleri için güçlü bir aday olarak karşımıza çıkabilecek mi, yoksa CHP'nin her dönem çıkardığı adayların belli süre gündemde olup seçim sonrası mağlubiyetle unutulup gitmesiyle mi sonuçlanacağıdır.

İmamoğlu’nu diğer CHP'li adaylardan ayıran özellik elbette ki yalnızca mazbatasının geç verilmesi ve kazandığı seçimin yenilenmesinden kaynaklı mağdur edildiği iddiası değil aynı zamanda Trabzonlu oluşu ve muhafazakar kökeniyle değerlere dikkat çekmesi de önemli bir husustur. Ayrıca daha önce İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapmış olması da İstanbul'da kendisi için bir artı oluşturmuş ve ülke genelinde halk tarafından takdir ve sevgi kazandığı gibi CHP için de yeni bir lider olma potansiyeliyle övünç kaynağı olmuştur. Acaba Ekrem İmamoğlu seçimleri kazanma fırsatına ulaşırsa, beklentiler doğrultusunda vadettiği çevreci ve reformist söylemlerini yerine getirip çok daha fazlasıyla ''Türkiye siyasal hayatında iz bırakabilecek, Türkiye için yeni bir güçlü lider konumuna ulaşabilecek mi?'' , ''fırsat verilse rakibi AK Parti adayı Binali Yıldırım'dan daha fazla icraatta bulunabilecek mi?'' gibi sorular zihinleri meşgul etmektedir.

İstikrar Mı Kazanacak?

Yıldırım'ın siyasi hayatı 3 Kasım 2002 yılında AK Parti kuruculuğuyla başlamış bu durum AK Parti için güçlü ve güvenilir bir aday olmasını sağlamıştır. Ayrıca siyasi hayatı boyunca ülke çapında yapmış olduğu büyük projeler hem başarısını arttırmış hem de sempatik söylemleriyle halkın sevgisini kazanmıştır. Bunların yanı sıra 58. 59. ve 60. hükümet dönemlerinde TC Ulaştırma Bakanlığı yapması, 2018 yılı 27. ve son Başbakan olması ve yeni sistemin ilk TBMM Başkanı seçilmesi gibi durumlar onu siyasi geçmiş yönünden daha tecrübeli ve güvenilir kılmakla birlikte adaylığını da güçlendirmiştir. Ancak iddia edildiği gibi bir kısım AK Parti seçmeninin iktidara küsmesinden kaynaklı oy kullanmaya gitmemesi yahut başka partiye oy vermesi gibi durumlardan ötürü Binali Yıldırım İBB başkanı olsa dahi ''AK Parti içindeki olumsuz algıyı ve AK Parti seçmen tavrını değiştirebilecek mi?'' gibi hususlar kafa kurcalamaktadır.

Tüm bu hususlar göz önüne alındığında Türkiye'de genel olarak adaydan önce adayın mensup olduğu partinin ne olduğuna bakan bir toplum olarak, takım tutar gibi parti desteklemek,  henüz gelişmekte olan orta büyüklükte bir devlet olduğumuzun bir göstergesi olduğu gibi aynı zamanda halk tabanının daha fazla bilinçlenmesi gerektiği sonucunu çıkarmamızı göstermektedir. Gerek bahsettiğimiz siyasiler için avantaja dönüşen ve onların yükselmesinde önemli bir nokta olan mağduriyet kaynaklı halk tarafından sahip çıkılmaları gerekse takım tutar gibi siyasi parti destekleme hususunun altında yine halk tabanındaki sosyolojik yapıdan kaynaklanmış olduğu aşikârdır. Bu durumda İstanbul'da istikrar mı kazanacak reform mu bilinmez ancak halkın sosyolojik yapısındaki değer algıları, eğitim sistemi, demokrasiye katılım oranı gibi hususlar çok daha önemli konulardır. Yine de halkın iktidarı ve mensup olduğu partiyi cezalandırma gibi tavırları bahsettiğimiz halk tabanındaki uyanışları çağrıştırmakta ve kimi kesimler için umut olmaktadır…

EDİTÖR: Hümeyra Aydemir

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Araziye inen özel harekat polislerinden nefes kesen tatbikat
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı 376 özel harekat personeli 5 gün süren nefes kesen bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikat anı havadan görüntülenirken, özel harekat polislerinin caydırıcı gücü bir kez daha gözler önüne serildi.
03.12.2019
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi
Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından düzenlenen “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi” kapsamında fındık üreticilerine verim ve kaliteyi artırmaya yönelik bilgilendirme yapıldı.
03.12.2019
Ziraat Türkiye Kupası: Fatih Karagümrük: 0 - Göztepe: 0 (Maç devam ediyor)
Ziraat Türkiye Kupası 5. Tur ilk mücadelesinde Fatih Karagümrük, Göztepe’yi ağırlıyor. Karşılaşmanın ilk 15 dakikası golsüz eşitlikle geçildi.
03.12.2019
Tarladan seraya geçen domates fiyatı en çok artan ürün oldu
Mevsimsel koşullar gereği tarladan sera üretimine geçen domates, Kasım ayının zam şampiyonu oldu. Pazarda kilosu 5 lira olan domatesin fiyatının mevsimine göre normal olduğuna dikkat çekildi.
03.12.2019
12 yaşındaki fiziksel engelli Süleyman Konukçu yaptığı akrobasi hareketleriyle izleyenleri büyüledi
Bayrampaşa’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, fiziksel engelli Süleyman Konukçu’nun yaptığı akrobasi hareketleri izleyenleri hayrete düşürdü. Birçok engelsiz insanın yapmakta güçlük çekeceği hareketleri profesyonel bir şekilde yapan Konukçu, azmiyle herkese örnek oldu.
03.12.2019
(Özel) Kaymakam Ali Partal koltuğu devretti
Silivri Kaymakamı Ali Partal, 3 Aralık Dünya Engelliler gününde özel öğrencilere koltuğunu devretti. Kaymakam koltuğuna oturan Mehmet Aslan Akdeniz ve Mehmet Zahit isimli çocuklar Kaymakam Partal’dan engelli küçük bireyler için kreş, sosyal ortamların oluşturulması ve sosyal aktivitelerin çoğaltılmasını talep etti.
03.12.2019
PROF. DR. ULUTİN: “KORONA VİRÜS’TEN KORUNMAK TEDAVİDEN DAHA ÇOK CAN KURTARICI”
TÜSEB’DEN J. CRAİG VENTER ENSTİTÜSÜ’NE ZİYARET
PROPOLİSİN KORONA VE İNFLUENZA VİRÜSLERİNE ETKİSİ
ELLERİN DOĞRU YIKANMASIYLA VİRÜSLERDEN KORUNMAK MÜMKÜN
PANİK ATAK İÇİN BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN
“BAĞIRSAK FLORA BOZUKLUĞU DEPRESYONA SEBEP OLABİLİYOR”
"HANGİ TİROİD NODÜLLERİNDE AMELİYAT GEREKLİDİR"
KIŞ AYLARINDA ARTAN SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINA DİKKAT
(ÖZEL) BOMBALI SALDIRIDA ÇENESİNİ KAYBEDEN ADAMA TÜRK HEKİMLERİ UMUT OLDU
TEST VE ANALİZ YAPMADAN İŞİTME CİHAZI KULLANMAYIN
"BURUN ESTETİĞİNİN KADERİNİ BELİRLEYEN FAKTÖR DERİ YAPISIDIR"
"HORLAMA KİLO ALDIRABİLİR"

EN ÇOK OKUNANLAR