Prof. Dr. Murat Gençbay kolesterolde doğru bilinen yanlışları anlattı
Prof. Dr. Murat Gençbay, kolesterolde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Gençbay, toplumda oluşan kalp krizlerinin 3’te 2’sinin ortalama yüzde 20 civarında olan hafif yağlanmalardan olduğunu söyledi.

18 Haziran 2019 - 12:30:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Prof. Dr. Murat Gençbay, kolesterolde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Gençbay, toplumda oluşan kalp krizlerinin 3’te 2’sinin ortalama yüzde 20 civarında olan hafif yağlanmalardan olduğunu söyledi.
Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Gençbay kolesterolde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Gençbay, "Vücutta günde 1200-1300 mg kolesterol döngüsü bulunurken, bunun sadece 200-300 mg’ı yemeklerden alınıyor. Geri kalanı safradan atılan kolesterol, geri emilimi ve iç organlardaki yeni yapımdan oluşuyor. Karaciğer üretilen kolesterolün yüzde 25’ini yaparken, geriye kalan önemli bir kısmı da; ince bağırsak, üreme organları, böbrek üstü bezleri organları tarafından yapılıyor" dedi.
Prof. Dr. Gençbay, damar iç çeperini örten çok ince zarif bir örtünün bulunduğunu belirterek, "Buna endotel deriz. Bu örtünün zedelenmesi örtü altına küçük LDL parçacıklarının sızmasına yol açar. Buraya yapışan LDL parçacıklarında oksitlenme (yanma) hadisesi olmaktadır. Bu değişikliğe uğramış vücut tarafından yabancı madde gibi algılanmaktadır ve savunma hücrelerimizin saldırısına maruz kalır. Bu olaylar ateroskleroz dediğimiz damar için yağlanma süresinin başlatır. Onlarca yıl devam eden bu süreç sonunda damarda daralmaya yol açar ve daralma yüzde 60’ın üstünde olursa yeterince kan geçemez. Göğüs ağrılarına neden olur ve bazen de sivilce benzeri yağ plaklarının üstüne ülserleşme veya çatlama olursa içindeki yağ kan ile temasa eder. Bu da burada hızla pıhtı oluşmasına yol açar. Pıhtı damarın tam tıkanmasına yol açabilir. Olay kalpte ise kalp krizi (enfarktüs), beyinde ise inme ile sonuçlanır" diye konuştu.
"Kalp krizlerinin 3’te 2’si ortalama yüzde 20 civarında olan hafif yağlanmalardan oluşuyor"
Toplumda oluşan kalp krizlerinin 3’te 2’sinin ortalama yüzde 20 civarında olan hafif yağlanmalardan olduğunu dile getiren Prof. Dr. Murat Gençbay, "Bunlar, maalesef tamamen sessiz seyreder. Efor testi veya sintigrafi ile saptanamaz. Daha da kötüsü, bu hafif darlıklara karşı, kalp yeterince tedbir alamadığı için, oluşan kalp krizi genellikle daha büyük olmaktadır. Yavaş yavaş gelişen, çok ciddi darlıklarda, kollateral dediğimiz, yeni damar oluşumları kalp krizinin çok daha hafif atlatılmasına yol açabilmektedir. Ulusal medyada kolesterolün yararlı bir şey olduğu, bu nedenle düşürülmemesi gerektiği şeklinde yanlış bir kanı oluşturulmaktadır. Ayrıca, kolesterol ilaçlarının ilaç sanayinin bir tuzağı olduğu fikri de sürekli gündeme getirilmektedir. Burada şu konunun üstünü çizmemiz lazım. Vücudumuzdaki ölçülebilen her şeyin bir alt, bir de üst sınır vardır. Vücut mükemmel bir denge içinde çalışır ve bu parametrelerin dışı ölüme bile varabilen sonuçlara yol açar. Bu vücut için en elzem maddeler olan “şeker için, su için bile böyledir. Vücut için elzem olmak farklı, eşik değerinin yüksek ve “zararlı” sınırları geçmesi farklı şeylerdir. Nitekim, kan şekerimizin normalden yüksek olması nasıl sinsi bir şekilde vücudu uzun bir süreç içinde mahvediyorsa, kolesterol de aynı şekilde davranmaktadır. O halde burada, kolesterolün yararlı, elzem bir madde olmasını bir kenara bırakarak, zararlı olacak üst sınırının ne olduğunu tartışmamız gerekir" diye konuştu.
Dr. Murat Gençbay, kolesterolün önemli bir kısmı yemekten alınmayan vücudun kendi bünyesinde oluşturulan kısmından oluştuğunu vurgulayarak, "Ayrıca vücut diyetle alınan kolesterolü algılamakta ve buna bağlı eksiklik varsa kendi üretimini artırmaktadır. Dolayısıyla diyetle alınan kolesterol azaltılmasının etkinliği kısıtlıdır. Bu nedenlerle, diğer etkenler değişmeden; örneğin, ciddi bir kilo vermeden, egzersiz yapmadan, sigarayı bırakmadan, sadece yemekle kolesterol en çok yüzde 10-20 kadar düşürülebilir. Daha fazlası imkansızdır. Ancak, aşırı kilo almış birisi çok ciddi bir kilo verirse, kolesterolde çok ciddi düşüşler sağlanabilir. Diğer risk faktörleri için de diyete ek olabilecek kolesterol düşüşleri elde etmemiz mümkündür. Bu nedenle, yaşam tarzını düzenlemek, diyete dikkat etmek, sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmak kolesterol kontrolünde ilk adımımız olmalıdır" açıklamalarında bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sivilceler tarih oluyor
Medikal Estetik Uzmanı Çiğdem Akman, sivilce izlerinin ergenlik çağında en sık gözlenen cilt hastalığı olduğunu belirtti. Akman, “İyileşme sürecinde ciltte izler oluşabilmektedir ve özellikle yüz bölgesinde gözlenmektedir. Akne izi olarak da bilinen bu izler leke şeklinde olabileceği gibi scar denilen pürüzlü şekilde olabilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinden kabarık veya çökük izler önemli derece de sonuç oluşmaktadır. Genelde pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen bu kimseler için sivilcelerin cilt de oluşturduğu olduğu çukurluklar ve izler bir stres faktörü haline gelmektedir” dedi.
11.06.2019
Bacak kısmındaki yağlanmalara dikkat
Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, bacak kısımlarındaki yağlanmalara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
15.06.2019
Diyetisyen Nurdan Balakçı bayramda yenilecek tatlılar konusunda uyardı
Diyetisyen Nurdan Balakçı, Ramazan Bayramına kısa süre kala bayramda yenilecek tatlılar konusunda uyardı.
30.05.2019
Ağız kokusu kanser belirtisi olabilir
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, ağız kokusunun kanser belirtisi olabileceğini söyledi.
21.06.2019
Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici: “Hedef sağlıklı mikrobiyota”
Prof.Dr. Ener Çağrı Dinleyici; mikrobiyotanın bozulmasının kanser, alerjik hastalıklar, parkinson hastalığı obezite, diyabet, depresyon gibi bir çok hastalıkta payı olduğunu söyledi.
17.07.2019
Aşırı sıcak havalar böbrekte taş hastalığına neden olabiliyor
Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kemal Sarıca, böbrekte taş sorunları hakkında yaptığı açıklamada; "Böbrekte oluşan ve yer değiştiren taşların bir bölümü böbrek ile idrar kesesi arasındaki kanalın içinde sıkışıp kalabilir ve bu kanalı tıkayarak ameliyat gerektirebilir” dedi.
21.06.2019
ECZACILIK SÜREKLİ GELİŞİM GEREKTİREN BİR MESLEK DALI
“TENS MASTER” CİHAZI İLE AĞRI TEDAVİSİNDE BÜYÜK DESTEK
TERAPÖTİK AŞI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
"YENİ DOĞAN BEBEKLERDE OLUŞAN BEYİN ANOMALİLERİ KALICI HASARLARA YOL AÇABİLİR"
BEBEĞİNİZ AĞLADIĞINDA YANINA GİDİN
YAZ GELDİ, AYAK VE AĞIZ HASTALIKLARINA DİKKAT
DR. UMUT ŞİMŞEK : ”TÜRKİYE DİŞ SAĞLIĞINDA DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİDİR”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “2 AYLIK ELİF’İN AMELİYATI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
İLTİHAPLI EKLEM ROMATİZMASI: ROMATOİD ARTRİT
BESLENMEDE EFSANELER VE GERÇEKLER
PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ: “HEDEF SAĞLIKLI MİKROBİYOTA”
GÜNLÜK SU TÜKETİMİNE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR