Bülent Kol: "Türkiye yapay zekada bir numara olabilir"
Avustralya’da faaliyetlerini sürdüren teknoloji şirketinin patronu Bülent Kol, "Türkiye’nin yapay zeka konusunda eğitilmiş bir ülke olduğunu belirterek, yakında ürünlerimizin üretimini Türkiye’ye transfer edeceğiz" dedi.

20 Mayis 2020 - 18:15:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Avustralya’da faaliyetlerini sürdüren teknoloji şirketinin patronu Bülent Kol, "Türkiye’nin yapay zeka konusunda eğitilmiş bir ülke olduğunu belirterek, yakında ürünlerimizin üretimini Türkiye’ye transfer edeceğiz" dedi.
Avustralya’da akıllı temizlik ve güvenlik robotu dizayn ve pazarlamasında başarı gösteren Bülent Kol, "Türkiye yapay zeka konusunda eğitilmiş beyin gücüne sahip bir ülke. Çok yakın bir zamanda bu ürünleri ülkemizde üretme hedeflerimiz var. Biz sadece bu girişimimizle açılışı yapmak istiyoruz. İnancım Türkiye bu alanda dünya devi olacak potansiyele sahip. Şahsım olarak yapay zekayı çok tasvip etmesem de, içinde bulunduğumuz şartlar bizleri bu değişikliğe mecbur bıraktı. O zaman yapay zekanın kontrol ettiği değil, yapay zekayı kontrol eden bir millet olmak için girişimlere başladık. Çok değil, gelecek on yıl içerisinde robotlar hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olarak, hayatımızı kolaylaştıracak" dedi.

"Korona virüsten sonra talep arttı"
Son dönemlerde akıllı temizlik robotlarına olan talepte büyük artış olduğunu vurgulayan Bülent Kol, "Akıllı temizlik robotlarımız kendi başına otomatik olarak çalıştığı gibi, telefon ya da tablet yardımıyla da uzaktan kumanda edilebiliyor. Sadece temizlik değil, yer paspaslama, süpürme ve dezenfekte işlemlerini yapabiliyor. Ayrıca gerektiğinde asansörü kendi başına kullanabiliyor. Bir günde 10 bin metre kare alanı tek başına temizleme kapasitesine sahip robotlar, şarjı bitince kendini otomatik olarak şarja bağlayabiliyor. Havalandırma sistemlerinden geçen havayı arındırarak, temiz tutan plazma sistemlerimizi de yakında ülkemizde pazarlamaya başlayacağız. Akıllı robotlarımız 30 dakika gibi kısa bir süre içinde ortamdaki bütün bakteri ve virüsleri yok etme kapasitesine sahiptirler" şeklinde konuştu.

"Personeli virüsten koruyor"
Özellikle korona virüsünden sonra temizlik yapan personellerin büyük risk altına girdiğini vurgulayan Bülent Kol, "Bu bağlamda geliştirdiğimiz robotlar büyük rağbet görmeye başladı, çünkü insansız olarak çalışıyorlar ve bu şekilde virüsün temizlik işçilerine bulaşması engellenmiş oluyor. Gelecekte robotların birçok iş dalında insanlara yardımcı olacağı kesin. Procell şirketi olarak bu alana yatırımlarımızı yönlendirdik. Şimdiye kadarki robotların insanlar tarafından kullanılan versiyonları vardı. Ancak bizim pazarladığımız akıllı robotlar tamamıyla insansız olarak kendi işlerini kendileri gerçekleştirebiliyor. Programı veriyorsunuz o akşama kadar gereken her şeyi kendi başına gerçekleştiriyor" dedi.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
(Özel) Süleymaniye Camisi’nde gün batımı hayran bıraktı
On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesi ile camiler mahyalar ile süslenirken Süleymaniye Camisi’nin gün batımındaki eşsiz manzarası havadan çekilen görüntülerde kartpostallık görüntüler oluşturdu.
02.05.2020
Giysi kumbarasına küçük kızı soktu
Ankara’nın Mamak ilçesinde bir atık toplayıcısı giysi kumbarasının içine yanındaki küçük kızı soktuğu anlar vatandaşlar tarafından görüntülendi.
02.05.2020
(Özel) Silivri halkı eve çekildi, sahilde kuş sesleri yankılandı
Sokağa çıkma kısıtlaması sonrasında Silivri sahili derin bir sessizliğe bürünürken, çay bahçelerindeki ağaçları mesken tutan kuşların sesi adeta sahilde yankılandı. Gün batımıyla manzarasıyla birleşen kuş sesleri mest etti.
02.05.2020
Sokağa çıkma yasağında çalışmalar devam ediyor
Mamak Belediyesi, İçişleri Başkanlığı tarafından Korona virüs sebebi ile ilan edilen 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında çalışmalarına devam ediyor. Kamusal hizmetlerin yanı sıra, kısıtlama boyunca vatandaşların mağdur olmaması için Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin talimatı ile harekete geçen ekipler, ilçenin dört bir yanında yoğun mesai sürdürüyor. Sokağa çıkma yasağına Mamak genelinde uyulduğunu ifade eden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını belirlenen kurallar çerçevesinde karşılamak üzere tüm hazırlıklarımızı yaptık. Sokağa çıkma yasağı süresince Mamak Belediyesi olarak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışmalarına ara vermeden devam ediyoruz.Bu zor günler elbet geçecek ve geriye Mamak’ta dayanışmanın güzel hatıraları kalacak. Dün olduğu gibi bugün, yarın ve daima halkımızın yanındayız” dedi.
02.05.2020
Sancaktepe’de duvar ve çatıları yerleştirilmeye başlanan pandemi hastanesi havadan görüntülendi
İstanbul Sancaktepe’de inşa edilen bin 5 yataklı pandemi hastanesinde sona yaklaşıldı. Sancaktepe’deki pandemi hastanesinin yapımında bazı bölümlerinin tamamlandığı görüldü. Pandemi hastanesi havadan görüntülendi.
02.05.2020
“Uzaktan eğitim çocukların gelecekleri için faydalı olacaktır”
Küresel bir salgın haline gelen korona virüs nedeniyle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de tüm öğrenciler için uzaktan eğitime başladığımız bir döneme girdik. Öğrenciler evlerinde televizyon ve internet üzerinden ders işliyor. Peki, bu noktada dikkat edilmesi gerekenler neler? Doç. Dr. Berna Güloğlu, anne ve babalara tavsiyeler verdi.
02.05.2020
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ
PANDEMİ VE NORMALLEŞME SÜRECİNDE SEDYELERİN TEMİZLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
’’DOĞAL EKMEĞİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN’’
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İŞ YERLERİ İÇİN AFİŞ
AŞI BİLİM KURULU, RUS TARAFIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜLERİ BAŞKANLIĞI (TÜSEB) AŞI BİLİM KURULU, KOVİD-19 AŞISI GELİŞTİRME KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ İÇİN RUS BİLİM İNSANLARIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.
GÜNEŞ ÇARPMASI HAYATI TEHDİT EDİCİ DURUMLARA KADAR VARABİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR