65 yaş üstü vatandaşlara kontrollü seyahat izni
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “65 yaş üstü büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin isek ve sağlık sorunları yoksa ilgili kaymakamlıktan yanlarında 1 zorunluysa 2 kişi tek yönlü gidiş olmak kaydıyla 1 aylık zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak” dedi.

20 Mayis 2020 - 21:00:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “65 yaş üstü büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin isek ve sağlık sorunları yoksa ilgili kaymakamlıktan yanlarında 1 zorunluysa 2 kişi tek yönlü gidiş olmak kaydıyla 1 aylık zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sağlık turizmine ilişkin soruya Koca, sağlık turizmini çok önemsediklerini vurgulayarak, “Bu süreçte sağlık turizmini de kontrollü bir şekilde yapmayı amaçlıyoruz. Sağlık turizmi erken başlattık yani bugünden itibaren. Özellikle pandemi açısından sorunun daha minimal olduğu 31 ülke için bu başlatılmış oldu. Tabi şu an uluslarası uçuşların olmadığını biliyoruz. Burada gerektiğinde talebe göre seferleri de düzenlenebilir olacak.Biz bu sağlık turizmini yaparken özellikle bulundukları bölgede son iki gün içinde testlerini yapmış olmalarını önemsemekle birlikte Türkiye’ye gelişlerinde de bu testlerin yapılmasını şart koşuyoruz. Yanlarında gelecek kişilerin en fazla iki kişi olmak ve onların da burada hangi şartlarda kalabileceklerini belirten bir genelgemiz de oldu” şeklinde yanıt verdi.

Hastalığın bulaş oranı R0 değerine ilişkin soruya yanıt veren Koca, “Daha çok burada önemli olan hastalığın yayılım hızını gösteren bir kat sayı. Bu kabaca R değeri olarak çünkü r0 değeri var, RT değeri var. Birçok bu anlamda halk sağlığının üstünde durduğu değişik bu durumları ifade eden durumlar var. Kabaca R değeri olarak söylediğimizde geçen bir oran vermiştim. O özellikle bugüne kadarki dönemin ortalaması olan bir R değeriydi. Bugün itibariyle R değeri olarak söylediğimizde bu oranın 0,72 olduğunu söyleyebilirim. Her geçen gün oranın düştüğünü, bulaşıcılık hızının azaldığını gösteren bir oran” dedi.

YKS ve LGS sınavında maske kullanımının nasıl gerçekleşeceğini açıklayan Koca, “Bu konuyla ilgili bir rehber yayınlanmış olacak. Bütün öğrencilerimizin maskeyle sırasına oturması istenecek yani herkesin maskeyle imtihana gireceği sıraya oturması sağlanacak ve mesafe koruyabiliyor ise o durumda maskesini çıkarmasını bilim kurulu öneriyor” ifadelerini kullandı.

Covid-19’u kuluçka döneminde tespit edebilecek erken tanı kiti çalışmalarının durumu hakkındaki soru üzerine Koca, “Bu konuyla ilgili birçok çalışma var. Hem TÜBİTAK’ın hem de Bakanlığın desteklediği 20’ye yakın çalışma var. Bu çalışmaların bir kısmı antikor bir kısmı PCR ile ilgili. Genelde daha hızlı sonuç verme odaklı çalışmalar. Bazılarında yol aldığını görüyoruz. Esas şu dönemde üzerinde durduğumuz antikor testinin hızlı eliza yöntemiyle yapılabilir olmasını önemsiyoruz. Çünkü eliza yöntemiyle yapılan testin yüzde 100’e yakın 99 oranda doğruluk payının olduğunu biliyoruz” ifadelerini kaydetti.

Testlerdeki iniş çıkışlara ilişkin soruya ise Koca, “Bilim Kurulunun kimlere test yapılabilir diye bir algoritması vardı. Bu çerçevede müracaat edenlerden numuneler alınarak yapılmış oluyor. Ayrıca OSB ve benzeri yerlerde de test oranlarını giderek artırıyoruz. Önümüzdeki dönem bu test sayılarını semptom veren kişilerde değil belli bölgelerde herkese yapılması şeklinde bir algoritmaya dönmüş oluyor. Şu an OSB’lerde 50 bin test yapıldı bu 50 bin test içinde pozitif çıkma oranı binde 3,5” şeklinde cevap verdi.

65 yaş üstü büyüklere bir müjdeleri olacaklarını belirten Koca, “65 yaş üstü büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin isek ve sağlık sorunları yoksa ilgili kaymakamlıktan yanlarında 1 zorunluysa 2 kişi tek yönlü gidiş olmak kaydıyla 1 aylık zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. Bu hareketliliği sağlayan bir unsura dönmemeli. Gidilen noktada evden çıkmayacakları, izole edilecekleri noktasında emin olmalıyız” dedi.

Bayramdan sonra gelecek turistlere ilişkin soruya Koca, “Bu sezonu kontrollü yapmak istiyoruz. Mesela Haziran için daha önceki dönemlere göre olabilecek turist sayısının yüzde 20’yi geçebileceğini düşünmüyoruz. Ama bunu yaparken özellikle riskli ülkelerle ilgili zamana yayarak, o bölgedeki salgını da değerlendirerek bir dinamik süreç içinde planlanır olacak. Bir takvimle ülkeler planlanıyor” şeklinde yanıt verdi.

Koca, ikinci dalgaya ilişkin soruya, “İkinci dalga riski şu dönemde düşünmüyoruz. Bu hareketliliğin kontrollü olması gerekiyor. İkinci bir dalga doğrusu beklemiyoruz, eğer kurallara uyarsak” diye yanıt verdi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
(Özel) Zihinsel engelli genç kıza cinsel saldırı anı kamerada
Maltepe’de yüzde 90 zihinsel engelli genç kızı evinde cam kenarında müzik dinlediği sırada pencereye tırmanarak öptüğü ve cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen şüpheli E.Y., “cinsel saldırı” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Taciz anı ise güvenlik kameralarına yansıdı.
28.05.2019
(Özel) Kartal’da, inşaat işçisi 2. kattan düştü
Kartal’da bir inşaatta çalışan işçi, çalışma sırasında 2. kattan zemine düştü. Yaralanan işçi olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.
28.05.2019
Metro şantiyesinde boş konteynerler yandı
Eyüpsultan’da metro şantiye alanında boş konteynerlerde söküm çalışması sırasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. İtfaiye ekiplerinin çalışması drone ile havadan görüntülendi.
28.05.2019
Irak Kuzeyi Hakurk bölgesine operasyon
Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak’ın Hakurk bölgesine karadan ve havadan operasyon başlatıldığını bildirdi.
28.05.2019
Trabzonspor, yabancılardan en fazla verimi aldığı sezonu yaşadı
Trabzonspor, Süper Lig tarihinde yabancı oyuncularından verim aldığı en iyi dönemini yaşadı. Bordo-mavililerin bu sezon ligde attığı 64 golün 43’ü yabancılardan gelirken, 1995-1996 sezonunda 30 gol atan Shota ve Archil kardeşler’in rekoru da kırıldı.
28.05.2019
(Özel) 2 dakikada aracın camını söküp böyle soydular
Esenyurt’ta maskeli hırsızlar bir aracın camını sökerek 2 dakika içerisinde binlerce liralık malzeme çaldı. Yaşanan hırsızlık anları güvenlik kamerasına yansıdı.
28.05.2019
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ
PANDEMİ VE NORMALLEŞME SÜRECİNDE SEDYELERİN TEMİZLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
’’DOĞAL EKMEĞİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN’’
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İŞ YERLERİ İÇİN AFİŞ
AŞI BİLİM KURULU, RUS TARAFIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EN ÇOK OKUNANLAR