FibroGenesis, fibroblast hücre tedavisini uyguladığı kovid-19 buluşunu açıkladı
FibroGenesis, kovid-19’a benzer akciğer iltihaplanmasının hayvan modelinde Pneumo Blast ürününün önemli etkinliğe sahip olduğunu açıkladı.

22 Mayis 2020 - 14:30:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
FibroGenesis, kovid-19’a benzer akciğer iltihaplanmasının hayvan modelinde Pneumo Blast ürününün önemli etkinliğe sahip olduğunu açıkladı.

ABD’li ilaç firması Fibro Genesis, kovid-19’a benzer akciğer iltihaplanmasının hayvan modelinde PneumoBlast ürününün önemli etkinliğe sahip olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; fare bağışıklık sistemi, hiper-aktivasyon moduna girecek şekilde uyarılarak kovid-19’a benzer semptomlar elde edilmiştir. Kovid-19 simülasyonu sağlandığında PneumoBlast uygulaması, akciğerde sıvı birikmesinde önemli seviyede azalma sağlamıştır. Ayrıca, inflamatuar hücre infiltrasyonunda azalma ve kovid-19 hastalarında düşük sağkalımla ilişkili olan interleukin-6 (IL-6) gibi kimyasal medyatörlerin baskılandığı gözlenmiştir.

FibroGenesis Başkanı ve CEO’su Pete O’Heeron, bu pozitif sonucun ve akciğerlerdeki sıvı birikmesini önemli seviyelerde düşürebilmenin heyecan verici olduğunu belirterek, "Kök hücrelerle kıyaslandığında fibroblastlar daha sağlamdır ve güçlü bir hücre kaynağıdır. Bu veriler aynı zamanda PneumoBlast ürününün hem inflamasyonun ve sıvı birikmesinin bastırılmasında, hem de kovid-19 virüsünün akciğerlerde sebep olduğu hasarın giderilmesinde etkin olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar elde ettiğimiz en iyi sonuç’’ dedi.

Firmanın Bilim Direktörü Dr. Tom Ichim ise şöyle konuştu: "Bu birincil veriler, oldukça ikna edicidir ve derhal klinik deneylerle test edilmelidir. Yaptığımız çalışmalar, PneumoBlast tedavisinin test edilen tüm parametreler açısından BMSC’lerden çok daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Umut verici etkinlik verileri ve mevcut insan güvenliği verileri göz önünde bulundurulduğunda yeni ürününün kovid-19 kaynaklı akciğer hastalığı yaşayan hastalar için yeni bir umut kaynağı olacağına inanıyorum."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Dünyanın en büyük gıda fuarında Türk ürünleri rüzgarı
Dünyanın en büyük gıda fuarlarından Wofex Gıda Fuarı 2019’da Türk ürünleri rüzgârı esti.
02.09.2019
Arda Turan’dan büyük fedakarlık
M.Başakşehir forması giyen Arda Turan, yıllık ücretinde yüzde 50 indirime gitti.
02.09.2019
Kartallı genç dövüşçü Güney Kore’den madalyayla döndü
Muaythai Büyükler Kategorisi Türkiye 2.’si olan 19 yaşındaki Alperen Avcı, Güney Kore’de düzenlenen Dünya Dövüş Sanatları Oyunları’nda da 3.’lük elde etti.
02.09.2019
Palandöken: “Herkes bildiği işi yaparsa başarı olur”
Türkiye’de girişimcilerin iş konusunda farklı olması halinde verimliliğin artacağını dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapılan bazı araştırmalara göre Türkiye’de hiç kimse bildiği işi yapmıyor. Herkes bir başkasının yaptığı işi örnek alıyor. Bu yüzden de maalesef ticari hayatta başarılı olunamıyor. Oysaki girişimcilerimiz daha farklı ve ihtiyaç olan alanlara yönelseler birbirlerine zarar vermez, aksine geliştirirler” dedi.
02.09.2019
Red Bull Car Park Drift Dünya Finali’nde ünlüler geçidi
İstanbul ev sahipliğinde düzenlenen Red Bull Car Park Drift Dünya Finali ile 2019 yılının “En iyi drift pilotu” belirlendi. 16 farklı ülkeden 18 pilotun İBB Maltepe Etkinlik Alanı’ndaki kıyasıya mücadelesini 10 bin kişi yerinden takip etti. Birbirinden yetenekli pilotların performans sergilediği etkinliği izleyen kalabalığın arasında; Cihangir Ceyhan, Doğukan Manço, Tuan Tunalı, Yana Mazanova ve Burçak Tuncer gibi ünlü isimler yer aldı.
02.09.2019
Dr. Öğretim Üyesi Özer Akgül: “Afrika kaynaklı Batı Nil Virüsü kuzeye doğru yayılıyor”
İstanbul’un Avcılar ilçesinde dört kişiyi etkileyen Batı Nil Virüsü hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül, Afrika kaynaklı Batı Nil Virüsünü taşıyan Culex cinsi sivrisineklerin giderek kuzeye doğru yayıldığını belirtti.
02.09.2019
SALGIN DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN AKCİĞER TARAMASI YAPILDI
KALİTESİZ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAK, HİÇ KULLANMAMAKTAN DAHA ZARARLI
SANCAKTEPE ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR
BAKAN KOCA: "ÖLÜM ORANLARI DA ANKARA’NIN BAŞARISINI ORTAYA KOYUYOR"
BÖCEKLERDEN KORONA VİRÜS GEÇER Mİ
TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜSTEN SON 24 SAATTE 34 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 431 KİŞİ OLDU. BUGÜN 21 BİN 43 TEST YAPILIRKEN BİN 35 KİŞİDE YENİ VAKA GÖRÜLDÜ, BİN 286 KİŞİ DE İYİLEŞTİ.
MS HASTALARINA COVİD-19 UYARISI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN 11 SEKTÖRE YÖNELİK DAHA YENİ REHBER
TÜRKİYE KORUYUCU TIBBİ MALZEMEDE KÜRESEL OYUNCU OLMA YOLUNDA
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, SAĞLIK İÇİN ÇALIP SÖYLEDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 29 CAN KAYBI, 987 YENİ VAKA”
SAĞLIK BAKANLIĞI, SON 24 SAATTE KORONA VİRÜS NEDENİYLE 32 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, TOPLAM CAN KAYBININ 4 BİN 340 OLDUĞUNU AÇIKLADI. BUGÜN 24 BİN 589 TEST YAPILIRKEN, BİN 141 YENİ VAKA TANISI KONULDU. TEDAVİSİ TAMAMLANAN BİN 92 KİŞİ İSE TABURCU EDİLDİ.

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR