"Dünyamız değişiyor: geleneksel düşünce yapısını da değiştirme vakti"
Küresel salgın koronavirüsten ders çıkarılması gerektiğini belirten Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, "Değişmekte olan dünyada, olumlu sonuçlara ulaşmak için geleneksel düşünce yapısını da değiştirmemiz gerekiyor." dedi.

22 Mayis 2020 - 16:15:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Küresel salgın koronavirüsten ders çıkarılması gerektiğini belirten Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, "Değişmekte olan dünyada, olumlu sonuçlara ulaşmak için geleneksel düşünce yapısını da değiştirmemiz gerekiyor." dedi.

Dünyada şu anda yaşanan koronavirüs salgınından dolayı yaşanan kriz döneminde; mesajlaşma ve arama, bilgi, sosyal medya ve hatta eğlence uygulamalarının çalışmasının sürekliliğinde, telekom ağları ve veri merkezi endüstrisinin oynadığı kritik rol bir kez daha anlaşıldı. Yaşanan zorluklara rağmen, küresel veri merkezi pazarının 2020 yılı ve sonrasında dikkate değer bir büyüme göstermesi bekleniyor.
Microsoft, Amazon Web Services, Google ve Apple gibi büyük firmaların öngördüğü bu büyümeyle beraber, sermaye daha küçük pek çok veri merkezi firmasına akmaya devam edecek ve yeni nesil veri merkezlerinin pazarına yeni firmalar katılacağı belirtiliyor. Bu durumun önemli soruları da beraberinde getirdiğini belirten Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, bu büyümenin çevre üzerindeki etkilerini açıkladı.

"Daha verimli, daha sade ve daha uygun maliyetli veri merkezlerine yönelik talep büyüyor"
2022 yılına kadar, bağlantılı cihazların sayısının yaklaşık 28,5 milyar olacağı tahmin edildiğini belirten Özcan, "Bu cihazlar ve onlarla ilişkili uygulamalar dünya genelinde veri merkezlerinin yayılmasını tetikledi. Synergy Research Group tarafından yapılan araştırmaya göre, planlama ve inşaat aşamasında bulunan 132 adet ek hiper ölçekli veri merkeziyle birlikte, veri merkezi sayısı 430’dan 562’ye çıkacak. Daha verimli, daha sade ve daha uygun maliyetli veri merkezlerine yönelik talep büyüyor. 2019 yılı eylül ayından bu yana, dünyadaki elektriğin yüzde 2’si veri merkezlerinde kullanılıyor ve veri merkezleri tüm Birleşik Krallık’ta tüketilenden daha fazla güç tüketiyor. Yüzde 2’lik bu oran, 2030’a kadar yüzde 8’e yükselecek. Küresel ölçekte, toplam sera gazı emisyonlarının yüzde 2’si veri merkezlerinden ortaya çıkıyor. Bu veri merkezlerinin dünya genelindeki elektrik talebi üzerindeki etkisi, enerji konusunda yapılan daha ayrıntılı araştırmalarla ön plana çıkıyor. Microsoft, teknoloji şirketlerinin sürdürülebilirlik konusundaki geniş kapsamlı hedeflerini yakın zamanda açıkladı. Şirket, 2030 yılına kadar karbon negatif olma taahhüdünün yanı sıra, şirketin kurulduğu yıl olan 1975’ten beri yaydığı tüm karbonu 2050 yılına kadar yok etmeyi hedefliyor." dedi.

"Şu anda karbon bazlı veya nükleer pek çok enerjinin birim fiyatından daha az"
Apple, Amazon, Google ve Vodafone gibi şirketlerin hepsinin kendilerine ait yeşil enerji ve sürdürülebilirlik hedefleri olduğunu vurgulayan Özcan, "Peki, bu tip kapsamlı hedefler belirlemek için gereken kaynaklara muhtemelen sahip olamayan binlerce veri merkezinin durumu nedir? Kendi veri merkezimizi yeşilleştirmeye dair geleneksel düşünce yapısından sıyrılıp, tüm şebekeyi yeşilleştirmeye dair daha dönüşümsel bir bakış açısını benimseyerek, veri merkezi endüstrisini uzun vadede daha sürdürülebilir hale getirebiliriz. Bu fikir ilk başta gerçek dışı ve hatta aşırı iyimser gibi görünebilir ancak bu fikrin yakın gelecekte hayata geçirilme ihtimali pek çok veri merkezi tasarımcısının ve operatörünün düşündüğünden daha yüksek. Şebeke ölçeğindeki yenilenebilir enerjinin üretim maliyeti ani şekilde düştü ve şu anda karbon bazlı veya nükleer pek çok enerjinin birim fiyatından daha az. Ulusal şebeke yenilenebilir enerjiye geçerken, bu enerji kaynağının değişken doğası şebeke sistemindeki zorlukları da beraberinde getiriyor. Şebeke istikrarsızlığı, hem enerji dağıtım şirketleri hem de onların müşterileri için olumsuz bir durum ve veri merkezi operatörleri için de doğrudan bir sorun teşkil ediyor. Muhtemel bu istikrarsızlığa bir çözüm getirmek için yardımcı kaynaklar ve altyapılar kullanılabilir. Bu muhtemel bir maliyet engelidir." ifadelerini kullandı.

Dönüşümsel düşünce yapısı
Veri merkezi operasyonlarına bağlı geniş çaplı enerji rezervleri ve altyapıları mevcut olduğunun altını çizen Özcan, "EnergyAware UPS ünitelerinin kullanımıyla, bu back-up üniteler şebekeyi beslemek için kullanılabilir. Ulusal enerji pazarları, bu hizmetlerin (frekans kontrolü, hızlı frekans yanıtı, talebe göre yanıt) tedarik edilmesine ve satın alınmasına olanak tanımak için açılıyor. Bu hizmetler, birincil yükler ve IT yükleri üzerinde sıfır etkiyle veri merkezleri tarafından sağlanıyor. Veri merkezi endüstrisi bu hizmetleri sunabilirse, bir şebekenin benimseyebileceği yenilenebilir enerji üzerindeki kota kaldırılabilir. Bu da bir veri merkezinin yenilenebilir enerjiyi benimsemesini hızlandırabilir, şebekeyi ulusal seviyede yeşillendirebilir ve kendi öncelikli elektrik kaynağı üzerindeki riski hafifletebilir. Dönüşümsel düşünce yapısı ifadesiyle kastedilen budur. Veri merkezlerinin sayısı, enerji dağıtım şirketleri tarafından sunulan şebeke hizmetleri için artırılabilir. Böylece bir kazan-kazan durumu ortaya çıkar: Şebekeyi yeşillendirmenin yanı sıra, veri merkezi operatörleri, mevcut altyapı maliyetlerini dengelemek için yeni bir gelir akışından faydalanabilir. EnergyAware UPS ünitesi, UPS ünitesinin ve bağlantılı yedek gücün kullanılmasına olanak tanıyan teknoloyi ön plana çıkararak, şebeke rezervi işlevi görmektedir. Bu ünite, veri merkezi ve şebeke arasında iki yönlü akış sağlayan, politika tanımlı bütünleşik teknolojiden istifade ediyor. Değişmekte olan dünyada, olumlu sonuçlara ulaşmak için geleneksel düşünce yapısını da değiştirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş:
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Dünya genelinde 750 milyon euro ve Türkiye’de 20 milyon TL den fazla hasılat elde eden ve bu hasılatlar her türlü reklam gelirleri, içerik satışları, mal ve hizmet satışlarına aracılık yapan web sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinden elde edilen hasılat üzerinden yüzde 7.5 olarak belirlenmiş durumdadır” dedi.
24.10.2019
AK Partisi Sözcüsü Ömer Çelik:
AK Partisi Sözcüsü Ömer Çelik: "Türkiye geçmişte yapılmış hatalarını önleyerek terörle mücadele konusunda ilkesel tutumunu sürdürmüştür."
24.10.2019
AK Parti Sözcüsü Çelik:
AK Parti Sözcüsü Çelik: "Türkiye- Suriye sınırında 30 kilometrelik alanda artık terör unsurları bulunmayacak."
24.10.2019
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Avrupa Birliğinin sınırları Türkiye tarafından korunmaktadır" dedi.
24.10.2019
Bakan Kasapoğlu ve Bakan Selçuk 4 spor dalında ter döktü
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Türkiye Öğretmenler Kupası’nın tanıtım toplantısında basketbol, futsal, masa tenisi ve voleybol oynadı.
24.10.2019
Prof. Dr. Alper İlki’den İstanbul depremi açıklaması
Prof. Dr. Alper İlki, beklenen İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. Depreme karşı uyarılarda bulunan İlki, “Yapıların 26 Eylül’de yaşadığımız depremdeki etkilerin mesela 8 ila 10 katı bir etkiye maruz kalması söz konusu olabilir. Bildiğimiz şey şu; bu deprem olursa İstanbul’da pek çok yapının ağar hasar göreceği, belki yıkılacağı, ilk uyarım riski bilmeleri, panik olacak bir şey yok. Yarın deprem olacak anlamına gelmiyor” dedi.
24.10.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ
PANDEMİ VE NORMALLEŞME SÜRECİNDE SEDYELERİN TEMİZLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
’’DOĞAL EKMEĞİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN’’
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İŞ YERLERİ İÇİN AFİŞ
AŞI BİLİM KURULU, RUS TARAFIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜLERİ BAŞKANLIĞI (TÜSEB) AŞI BİLİM KURULU, KOVİD-19 AŞISI GELİŞTİRME KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ İÇİN RUS BİLİM İNSANLARIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.
GÜNEŞ ÇARPMASI HAYATI TEHDİT EDİCİ DURUMLARA KADAR VARABİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR