Türk Tarih Kurumu, Haziran ayında 4 eseri okurla buluşturdu
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Haziran ayında 4 kitabı okurla buluşturdu.

26 Haziran 2020 - 18:30:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Haziran ayında 4 kitabı okurla buluşturdu.
Osmanlı tarihi alanının üretken isimlerinden Prof. Dr. Yücel Özkaya tarafından kaleme alınan “Osmanlı İmparatorluğu’nda Dağlı İsyanları (1791-1808)” başlıklı eser, Rumeli’de 18. yüzyılın sonlarında başlayan ve çözülmesi yaklaşık yirmi yıl süren dağlı isyanlarının gelişimini arşiv belgeleri ışığında inceliyor. Balkanlar’ın çehresini değiştiren isyanları bastırmak için devletin aldığı önlemlerin yetersiz kalmasının nedenleri de ortaya koyan çalışma, bölgenin 19. yüzyılın başındaki idari, toplumsal ve ekonomik durumuna ışık tutuyor.
Prof. Dr. Ahmet Uzun’un yazdığı “İktisadi ve Mali yönleriyle Istabl-ı Âmire (1500-1900)” adlı eser de Osmanlı Devleti’nin en köklü kurumlarından birine dair kapsamlı bir arşiv çalışması olma özelliğini taşıyor. Devlet kurumlarının ulaşım hizmetlerini karşılamakta kullanılan hayvanların yetiştirilmesi için kurulmuş olan ve hayvan tedarikinden ahır ve ambar yapımına kadar düzenli bir organizasyon gerektiren Istabl-ı Âmire’nin işleyişine ışık tutan çalışma, devletin iktisadi ve mali tarihinin daha iyi anlaşılmasına olanak sunacak veriler ortaya koyuyor.
Prof. Dr. Melek Dosay Gökdoğan ile Bihter Türkmenoğlu tarafından yayına hazılanan “Orta Çağ İslam Dünyasında Bilim Tarihi Makaleleri” adlı kitap ise Türk Tarih Kurumunun eski başkanlarından Prof. Dr. Şemseddin Günaltay’ın Sebîlürreşâd dergisinde yayımlanan bilim tarihi makalelerini bir araya getiyor. İslamiyet’in toplumların ilerlemesine engel olduğu iddialarına karşı Günaltay tarafından kaleme makaleler, Batılılaşma tartışmaları için olduğu kadar Günaltay’ın bilim tarihi literatüründeki yerini göstermesi açısından da önem taşıyor.
Haziran ayında okurla buluşturulan son çalışma ise Kurum tarafından Cibuti’de düzenlenen sempozyumun bildirilerini bir araya getiriyor. Ayşenur Şenel ve Şükrü Çavuş tarafından yayına hazırlanan “Uluslararası Afrika’da Türkler Sempozyumu, Bildiriler” isimli çalışma, Türkiye ve Afrika’nın ortak tarihinde özel bir yere sahip olan şahsiyetler, kentler ve olaylarla ilgili tarihsel verileri ortaya koyarak Türklerin Afrika’daki izlerini sürüyor.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sincan’da hijyen için tonlarca dezenfektan kullanıldı
Sincan Belediyesinin korona virüs salgına karşı ilk günden itibaren aldığı önlemler devam ediyor. Temizlik için 67 ton dezenfektanın kullanıldığı Sincan’da 219 kilometre kare alanda hijyen çalışması yapıldı. Ekipler şu ana kadar 205 bin maskeyi vatandaşa ücretsiz şekilde dağıttı.
21.04.2020
Tarımsal girdi fiyat endeksi şubatta arttı
Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) 2020 şubat döneminde yıllık yüzde 8,97, aylık yüzde 0,47 arttı.
21.04.2020
Altındağ Belediyesi 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında görevde olacak
Altındağ Belediyesi, 4 gün sürecek sokağa çıkma kısıtlaması süresince görev başında olacak. Bu süreçte Altındağlıların 444 3919 Altın Masa Çağrı Merkezi’ni araması yeterli olacak.
21.04.2020
23 Nisan coşkusu 100’üncü yıl otobüsü ile sokaklara yayılıyor
Büyükçekmece Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ve Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünü birbirinden renkli etkinliklerle kutluyor.
21.04.2020
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Gıda ürünlerine de taksit imkanı sağlanmalı”
Korona virüs salgınının tüm dünya ülkelerini etkisi altına almaya devam ettiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yaşanan bu süreçte ekonominin istikrarı için ilave tedbirler alınmalı. En önemlisi gıda alışverişlerinde bireysel kartlara geçici bir süreliğine taksit imkanı sağlanmalı” dedi.
21.04.2020
Bakan Selçuk: “Bakanlığımız ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında ‘Kadına Yönelik Şiddet Veri Paylaşım Protokolü’ imzalandı”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ile kadına yönelik şiddet ve 6284 sayılı Kanun’a ilişkin tutulan verilerin paylaşımına yönelik veri paylaşım protokolü imzalandığını açıkladı.
21.04.2020
DÜNYA LİTERATİRÜNE GİREN ÖMER ÖZKAN BEBEKTE ÜREME TIBBINDAKİ BÜTÜN YENİLİKLER TAKİP EDİLDİ
YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA PCR TESTİ İSTENEN VATANDAŞLAR İÇİN TEST ÜCRETİ BELLİ OLDU
"DİYABET, KORONAVİRÜS SEMPTOMLARINI ŞİDDETLENDİRİYOR"
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
SAĞLIK BAKANI KOCA, ABD TİCARET ODASI TOPLANTISINA KATILDI
DR. BÜKÜŞOĞLU: "KÖK HÜCRELER ÜZERİNDE BÖYLESİNE ETKİLERİ OLMASI ŞAŞIRTICI VE SÜRPRİZ"
MEHMET HANİFİ KUTLAR: "OZON TEDAVİSİ, KANDAKİ OKSİJEN MİKTARINI ARTTIRDIĞINDAN VÜCUDU HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLER"
(ÖZEL) PANDEMİ SÜRECİNDE KIRMIZI ET TÜKETİMİ NASIL OLMALI
BAKAN KOCA: ”(VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AZALDI) KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BU KANI YANLIŞTIR”
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
“PANDEMİDEN KORUN” PROJESİ SİNCAN’DAN BAŞLIYOR
GUATR AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN NOKTALAR