"İnovasyon ve AR-GE sadece çip üretmek değildir"
Yurttaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş, son dönemlerin şirket politikalarında önemli yer tutan inovasyon ile ilgili konuştu.

25 Haziran 2019 - 12:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Yurttaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş, son dönemlerin şirket politikalarında önemli yer tutan inovasyon ile ilgili konuştu.

Yurttaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Trimbox CEO’su Evren Yurttaş, son dönemlerin şirket politikalarında önemli yer tutan inovasyon ile ilgili konuştu. İnovasyonun Türkçe’de bir karşılığı bulunmak istenirse kolaylama denebileceğini belirten Yurttaş, "Çünkü inovasyonun temel amacı var olan bir sorunu kolaylamak için iş veya ürün geliştirmedir. Yani eğilim olarak son birkaç yılda gündemimize girse de Dünya kurulduğundan beri var olduğu yadsınamaz. Bana göre en büyük inovasyon, tekerlektir. Belki çok daha öncesinde ateşin bulunması insanlık tarihinde birçok şeyi değiştirmiştir ama tekerlek sistemi modern hayatta hızı ifade etmek adına dönüm noktası kabul edilebilir. Genç neslin eğiliminde çok ve hızlı para kazanmakla eşdeğer olduğu için çok sevilen inovasyon ve AR-GE tabirleri için tekerlek oldukça basit bir örnektir. İnovasyon kelimesi aslında tam da bu iş için yerine adeta cuk oturur. Çünkü AR-GE ve inovasyon var olan bir sorunu kolaylamak için yapılır ve tekerlek, yapıldıktan sonra, akıl edildikten sonra çok basit gibi görünse de tam bir inovasyondur" dedi.

İnovasyon ve AR-GE’nin sadece çip üretmek olmadığını belirten Evren Yurttaş, "Aynı zamanda Bursa’nın Mucidi ödülünü almış bir AR-GE mühendisi olarak genç arkadaşlarıma aktarıyorum. Tüm üniversite öğrencisi arkadaşlarıma bakıyorum ve herkesin nerdeyse AR-GE mühendisi olmak istediğini gözlemliyorum. Ama onların hayali olan robotların konuştuğu, insanların olmadığı Endüstri 4.0 sisteminde kendisine de ihtiyaç olmadığını, o ürünlerin sadece parçalarını değiştirebileceklerini anlamalarını istiyorum. Yıllarca hiçbir şey yapmayan mühendislerin, gerçek anlamda AR-GE ve inovasyon yapan biz mühendisleri küçük gördüğü ve eleştirdiklerine şahit oldum. Eleştirileri şöyleydi; abi ürettiği ürünün içinde 10-15 TL’lik devre elemanları var, evde kendinde yapabilirsin gibi gerçekten aslında kendini çok sıkıntılı duruma düşürdüğünden haberi olmayan insanlarla mücadele ettim. Hâlbuki fiziksel maliyete baktığında hergün karşısında oturduğu bilgisayarın işletim sisteminin artık bir cd maliyeti bile yoktu. Peki o işletim sistemini yazmak, korumak, pazarlamak bedava mıydı? İnovasyonun ve AR-GE’nin anlamını Türkçe’ye çevirip, kolaylamak olarak anlarsak, gerçekten üretebileceğiz, ürettiğimizden utanmayacağız ve utanmayacağımız ürünler bir gün belki de insanların hayatını kolaylaştıracak ve bizi milyarder yapacak" şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
(Özel) Prof. Dr. Debik, İstanbul için ileri biyolojik atık su arıtma tesisinin gerekliliğine dikkat çekti
“Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” projesinin iptal edilmesine çevre halkı isyan ederken Prof. Dr. Eyüp Debik, İstanbul için ileri biyolojik atık su arıtma tesisinin gerekliliğine dikkat çekti. İptal edilen projeyle ilgili konuşan Debik, “Gerekli miydi ben bir çevre mühendisliği hocası olarak gereksizdi diyemem, mutlaka gerekliydi. Membran biyoreaktör yapıldıktan sonra, iyi işletilirse bu arıtmanın akabinde oluşan su Haliç’in suyundan çok daha temiz bir su olacak, bundan emin olabilirsiniz” dedi.
28.11.2019
(Özel) Tarladan pazara havucun hikayesi
Ankara’nın Beypazarı ilçesinde kışlık havuç, hasadın başlamasının ardından tezgahtaki yerini aldı.
28.11.2019
(Özel) Kadın sürücü trafiği durdurup, yaya geçidinde bekleyen köpeği yolun karşısına geçirdi
İstanbul’da trafikte kaydedilen ders niteliğindeki görüntülerde, bir kadın sürücü aracını durdurup kaldırımda bekleyen köpeği yaya geçidinden yolun karşısına geçirdi. Köpeğin güvenle yolun karşısına geçmesini sağlayan sürücü, çevredekilerin takdirini kazandı. Başka bir adreste yaşanan olayda ise bir şahıs, kendisine yaya geçidinde yol vermeyen bir sürücü ile tartıştı. İzleyenlere saygı ve hoşgörü konusunda ders veren bu iki olay kameralara yansıdı.
28.11.2019
(Özel) Motosikletli polise bir başka motosikletli polis çarptı: 2 polis yaralı
Beykoz Kavacık’ta seyir halinde olan motosikletli polis ekibi, durdurdukları plakasız araca işlem yapan başka bir polis ekibinin motosikletine çarptı. Motosikletten düşüp yola savrulan iki polis memuru yaralandı.
28.11.2019
Serbest piyasada döviz fiyatları
Serbest piyasada dolar 5,7820 liradan, euro ise 6,3690 liradan güne başladı.
28.11.2019
Ankara’da bekçiyi darp eden şüpheliler, silahını alıp kaçtı
Ankara’nın Çankaya ilçesinde iddiaya göre, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, tartıştıkları bekçiyi darp ederek silahını alıp kaçtı.
28.11.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: “HASTALIĞIN GÜNDEMDEN DÜŞMESİ MEVCUT ŞARTLARDA MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “ŞU DÖNEMDE OKULLARIN AÇILMAMASINA YÖNELİK BİR YAKLAŞIMIMIZ OLMADI”
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “CİZRE ÖZELİNDE, BEN ŞAHSEN ÇOK YAKIN TAKİPTEYİM. İSTİSMAR EDİLME KONUSUNUN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK, SORUNUN OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA YAKIN TAKİPTEYİM. SAĞLIK KURULUŞLARIMIZIN DA BU ANLAMDA EKSİKLERİNİ TAMAMLAMA NOKTASINDA GAYRET İÇİNDE OLDUĞUMUZU, SAĞLIK KURULUŞLARIMIZIN DA İHTİYAÇLARI KARŞILAYAMAYACAK DURUMDA OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİM. DAHA YAKIN BİRLİKTELİKLERİN, SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERLE VAKA SAYILARININ DAHA DA ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ. ENDİŞE EDİLDİĞİ GİBİ BİR DURUM YOK."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: "(DEZENFEKTAN KULLANIMI VE SATIŞIYLA İLGİLİ) GELİŞİ GÜZEL HERKESİN SATIŞ YAPTIĞI BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL. UYGUNLUĞUNA İZİN VERDİĞİMİZ DEZENFEKTANLAR DIŞINDA KULLANIM ASLA SÖZ KONUSU OLMAMALI. DEZENFEKTANLARI DA TABİİ Kİ ÖLÇÜLÜ KULLANMAK GEREKİYOR. SÜREKLİ BİR KULLANIM VE CİLT RAHATSIZLIĞI SÖZ KONUSU İSE VATANDAŞIMIZIN TEDBİRLİ OLMASINDA FAYDA VAR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “OKULLARIN AÇILMASINDA DAHA ZAMANIMIZ VAR. BİLİM KURULUNDA BU KONU GÜNDEME GELMEDİ. BUNU SALGININ SEYRİ BELİRLER. OKULLARIN AÇILMAMASINA YÖNELİK HERHANGİ BİR YAKLAŞIMIMIZ OLMADI."
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “(65 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARIN SABAH SAAT 10.00 İLE 20.00 SAATLERİ ARASINDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ KALDIRILMASIYLA İLGİLİ) BÜYÜKLERİMİZLE İLGİLİ KISITLAMANIN DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİNİ BİLİM KURULU ÖNERİ OLARAK SÖYLÜYOR. ÖZELLİKLE VEFAT EDENLERİN, YOĞUN BAKIM VE ENTÜBE OLAN HASTA SAYIMIZIN YAŞ ORTALAMASININ GİDEREK ARTIĞINI GÖRÜYORUZ. GENÇLERİN SERBESTLİKLERİYLE BU VİRÜSÜ DAHA RAHAT TAŞIDIĞINI GÖRÜYORUZ. KISITLAMANIN DEVAMINDAN YANAYIZ. DÜĞÜNLER İÇİN DE BİLİM KURULU’NUN ÖNERİSİ OLMUŞTU. "
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “TAŞIYICILIK ORANI YÜZDE 0,24. BUNUNLA BİRLİKTE BİZ ANTİKOR TARAMASI DA YAPIYORUZ. BU TARAMADA DA KORUYUCULUK YÜZDE 0,81. BU 132 BİN KİŞİDE OLAN SON DURUM. 153 BİN KİŞİ İÇİN DE ÇALIŞMA GELECEK HAFTA İTİBARİYLE BİTMİŞ OLUR. DAHA NET KONUŞABİLİRİZ. ŞU AN İÇİN TAŞIYICILIĞIN DA, KORUYUCULUĞUN DA YÜKSEK OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “AVRUPA SADECE SOLUNUM SIKINTISI VEYA SEMPTOMU OLAN VATANDAŞLARA SAĞLIK TARAMASI YAPIYOR. AVRUPA, BİZDE OLDUĞU GİBİ BİRÇOK ALANDA TARAMA YAPMIYOR. TEST SAYIMIZA DA DİKKAT EDERSENİZ; VAKA SAYIMIZ DÜŞMESİNE RAĞMEN 50 BİNİN ALTINA DÜŞMEDİ. AVRUPA’NIN YAPTIĞI TEST SAYILARININ DA ALTINDA OLMADIĞINI BİLİYORUZ."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “65 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARI KORUMAK ANLAMINDA BİLİM KURULU GÜNDEME KONUYU TAŞIDI. FAKAT BU VAR OLAN KISITLAMALARI KORUMA YÖNÜNDEYDİ, DAHA FAZLA BİR KISITLAMA ŞİMDİLİK ÖNGÖRÜLMÜYOR. ÖZELLİKLE BÜYÜKLERİMİZİN DIŞARIDA MUTLAKA MASKELİ OLMASI GEREKTİĞİ, MESAFEYİ KORUYAMAYACAKLARI ALANLARA GİRMELERİ KONUSUNDA DİKKATLİ OLMALARI GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ. "
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “MASKE KULLANANLARIN BİR KISMININ DİKKATLİ OLMADIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. MASKELERİN KULLANIM SÜRELERİ SINIRLIDIR. GÜNLÜK MASKELER TEKRAR TEKRAR KULLANILMAMALIDIR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: “COVİD-19 İLE MÜCADELENİN BU DÖNEMİNDE YAPICILIĞIMIZ VE İYİMSERLİĞİMİZİ KORUMALIYIZ. SAĞLIĞIN BİR BÜTÜN OLDUĞUNU VE İHMAL EDİLEMEYECEĞİNİ UNUTMAMALIYIZ."

EN ÇOK OKUNANLAR