Göğüs deformitesi çocukların öz güveni kaybolmadan düzeltilmeli
4.Pektus (Kunduracı & Güvercin göğsü) Hasta Okulu Pektus Farkındalık Haftası dolayısı ile 24-30 Haziran 2019 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle farkındalığa dikkat çekilecek. 2017 yılında hasta ve hasta yakınları ve gönüllüler tarafından kurulan Pektus Derneği, bu farkındalık etkinliğini bir hafta boyunca değişik platformlarda gündeme taşıyarak Türkiye’nin her tarafında bu hastalığa dikkat çekmeyi hedefliyor.

26 Haziran 2019 - 15:30:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
4.Pektus (Kunduracı & Güvercin göğsü) Hasta Okulu Pektus Farkındalık Haftası dolayısı ile 24-30 Haziran 2019 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle farkındalığa dikkat çekilecek. 2017 yılında hasta ve hasta yakınları ve gönüllüler tarafından kurulan Pektus Derneği, bu farkındalık etkinliğini bir hafta boyunca değişik platformlarda gündeme taşıyarak Türkiye’nin her tarafında bu hastalığa dikkat çekmeyi hedefliyor.
25 Haziran 2019 Salı günü saat 13:30 ile 17:00 arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi -2. Kat Prof.Dr.Işıl Barlan konferans salonunda düzenlenen Pektus Hasta Okulu ve Farkındalık Konferansına Cerrahlar, hasta ve hasta yakınları katıldı.
Başkanlığını Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Bedrettin Yıldızeli ve Prof.Dr.Mustafa Yüksel’in yaptığı konferansta;
Hasta hikayelerinin dillendirildiği hastalık ve tedavi süreci ile ilgili yaşananların karşılıklı anlatıldığı, fikir alışverişinin yapıldığı bir söyleşi olduğu belirtildi. Bu hastalıkla ilgi olarak, Göğüs Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr.Mustafa Yüksel her yıl olduğu gibi bu yıl da amaçlarının Hasta Okulu’nda en son tedavi tekniklerinin hasta, hasta yakını ve hekimlerle paylaşılarak, buna dikkat çekilmek istendiğini, bu yıl da dünya ülkelerinin de ilgi alanına girmesini sağlamaya çalışacaklarını ve bunun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatmayı amaçladıklarını belirtti.
Göğüs duvarı şekil bozukluklarında modern tedavi metodlarıyla yeni hayat
Prof.Dr.Mustafa Yüksel “Bu hastalıktan dolayı göğüsteki deformasyonun, çocuklarda öz güvenin kaybolmasına sebep olmadan düzeltilmesi gerektiğini söyledi.’’
2000’li yıllarda keşfedilen kapalı ameliyat yöntemi ile opere edilen ve vücutları yeni bir şekil kazanan hastalar kliniğimiz bünyesinde bir aile olarak her yıl düzenli olarak “Pektus Hasta Okulu Konferansları’’ ile buluşturulduğunu ve
2017 yılı itibariyle yaklaşık 750 Pektus Ekskavatum hastasına NUSS ameliyatı gerçekleştirildiğini, Pektus ekskavatumun sternum ve kıkırdak kostaların değişik derecelerde depresyonu ile karakterize bir anterior göğüs duvarı deformitesi olduğu ve göğüs duvarının en sık rastlanan anomalisi olduğunu söyledi.
Göğüsteki şekil bozukluğu doğumdan 1 yıl sonra belirginleşiyor.
Prof.Dr.Mustafa Yüksel; Deformitenin doğumdan itibaren belirgin olabildiği veya doğumdan bir yıl sonra ortaya çıkarak ve ilerleme eğilimi gösterebilen bir hastalık olduğunu belirtti. Bu hastalık genellikle 17 -19 yaşlarında stabil hale gelir. Olguların çoğunda çöküntü sternumun gövde kısmındadır ve derinlik ksifoid seviyesinde maksimum düzeyde olur, Ksifoid çıkıntı rudimeter, sternum altında, ayrık, dönmüş ya da bir tarafa kaymış olabilir. İlk iki kostanın çöküntüye katılmaları nadirdir. Deformite santralize ya da asimetrik olabilir. Asimetrik olgularda çöküntü daha çok sağ tarafta görülür ve sternumun uzun ekseni etrafında sağa rotasyonu olaya eklenir. Bu tip deformitesi olan kızlarda sağ memenin diğerinden daha küçük olduğu görülebilir. Şiddetli pektus ekskavatum olgularında çöküntü çok derindir ve sternum omurgaya değebilir.
Göğüsteki eğrilikle birlikte skolyoz (Omurga Eğriliği) görülebilir.
Prof.Dr. Yüksel “Pektus ekskavatumlu hastalar genellikle ince ve yassı göğüslü, hafif kambur duran çocuklardır. Olguların dörtte birinde skolyoz (Omurga Eğriliği) mevcuttur.
Prof.Dr.Yüksel sözlerine şöyle devam etti;
Pektus ekskavatum anomalisine genel popülasyonda 300 doğumda bir rastlanmaktadır. Erkek/kadın oranı 5/1’dir. Semptomlar deformitenin derecesiyle ilgilidir, hafif deformiteler genellikle asemptomatiktir. Daha ileri deformitelerde eforla gelen göğüs ağrısı, çarpıntı, hareket kısıtlılığı görülebilir. Mitral kapak prolapsusu bu olgularda semptomların sebebi olabilir ve olguların %15’inde görülür. Hastaların %20’sine skolyoz yani “Omurga Eğriliği” eşlik etmekle birlikte Pektus ekskavatumda ciddi kardiyovasküler ve pulmoner bozukluk olmadığı için sorun estetik olarak da değerlendirilebilir. Ancak orta ve ileri derecede deformitesi olan çocuklarda ameliyatın çocukların fiziksel kapasitelerine de katkı yaptığı bilinmekte olduğunun altını çizerek belirtti.
Yüksel Hastaların özellikle 18 yaşından önce ameliyat olmaları hastanın hem moralmen hem de psikolojik olarak kendisini daha rahat toparlamasını sağlamaktadır.
Prof.Dr Mustafa Yüksel tedavide kullandığı çelik barların dış menşeli olmasındaki zorlu süreci ortadan kaldırarak bu çelik barların Türkiye’de tasarlanıp üretilmesini sağlamıştır, dolayısı ile bu da hastaların daha rahat ve kısa süre içerisinde tedavi olmalarına katkı sağlamıştır.
Kullanılan Yöntem dünya cerrahları için bir ilk
Dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan bu özel ve kapalı tedavi metodu 2005 yılından itibaren Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nda da Prof.Dr.Mustafa Yüksel tarafından rutin olarak uygulandığını..
Ameliyat tekniği ve patentini aldığı pektus barı ile tedavi edilmiş olan 1500 hastasının olduğunu Dünya’nın değişik ülkelerinden farklı branşlardaki 100’e yakın cerrahın, kendi resmi talepleri doğrultusunda merkezimize gelerek bu cerrahi yöntem ile ilgili eğitim aldıklarını belirtti.
Bu yeni tekniği öğrenmek için dünyanın bir çok merkezinden alanında uzman doktorlar hastanemizi ziyaret etmektedirler. Prof.Yüksel’in yeni geliştiriği teknik tüm dünyada kendi adı ile anılmaktadır. (Yüksel Prosedürü).
Yüksel , bu ameliyat tekniğini göstermek için İngiltere, Rusya, Avusturya, Brezilya, Fransa, Almanya, Belçika,Güney Afrika, Portekiz, İsviçre, İspanya, Ukrayna, İsrail, Makedonya, Kuveyt ve Hollanda gibi ülkelere giderek 17 değişik ülkede ameliyatı bizzat yaparak eğitim vermiştir
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
41. Vodafone İstanbul Maratonu hem çocuklar hem de çevre için koşulacak
Bu yıl 41. kez düzenlenecek olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda birçok farkındalık projelerine imza atılacak. ‘Çocuklar için koş’ sloganı ile Vodafone takımı, hem maratona katılanların çocuklarına kodlama eğitimi verecek hem de bin gönüllü ile koşuda çöp toplayacak.
30.10.2019
Uluslararası Ürojinekoloji Zirvesi İstanbul’da toplanıyor
Jinekoloji ve üroloji alanında uyguladıkları tedavi yöntemleriyle dünya çapında çığır açan tıp dünyasının önde gelen uzmanları İstanbul’da buluşuyor. 9’uncu Ulusal Ürojinekoloji Kongresi kapsamında Türkiye’de ilk kez yapılacak Uluslararası Ürojinekoloji Derneği (IUGA) Zirvesi, 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleşecek.
30.10.2019
Azerbaycanlı şairden Türk askerine şiir
Azerbaycanlı şair Barış Cavid Mövsümlü’nün Barış Pınarı Harekâtı’nda Mehmetçiğin kahramanlığından etkilenerek yazdığı ve seslendirdiği “Şanlı Türk Askerine“ şiiri sosyal medyada geniş yankı buldu.
30.10.2019
Kızılay Haftası etkinliğinde çocuklar gönüllerince eğlendi
Türk Kızılayı’nın Etimesgut yerleşkesinde Kızılay Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte çocuklar hem eğlendi hem de kurumun faaliyetleri hakkında bilgi sahibi oldu.
30.10.2019
Kadıköy’de yakalanan hırsızın suç dosyası hayrete düşürdü
İstanbul’da 4 ilçede girdikleri evlerden para ve ziynet eşyası çalan 2 kadın yakalandı. Olay anı güvenlik kameralarına yansırken, şüphelilerden birinin suç dosyası dikkat çekti. Şahıslar tutuklanarak cezaevine gönderildi.
30.10.2019
Asılan bayrakları indirmek için vince çıkan işçinin acı sonu
Avcılar’da bir işçinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla asılan bayrakları toplamak için çıktığı vince kamyon çarptı. Çarpmanın etkisiyle vinçten düşen şahıs, olay yerinde hayatını kaybetti.
30.10.2019
BAKANLIKTAN PİYASADA UYUZ İLACI BULUNMADIĞI İDDİALARINA YANIT
BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK SİNİR SIKIŞMASI YAPIYOR
10 BİNDE BİR GÖRÜLEN DOĞUM VAKASI TRABZON’DA YAŞANDI
HIV POZİTİF KADINLAR DA ANNE OLABİLİR
TIBBİ TEDARİK KONGRESİ BAŞLADI
’’İLERİ ANNE YAŞI TÜP BEBEK YÖNTEMİ GEREKTİREBİLİR’’
İDRARA ÇOK ÇIKIYORSANIZ DİKKAT
“ÇENE EKLEMİ SORUNLARI TEDAVİ EDİLMEZSE DAHA BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇIYOR”
GİRESUN’DA İLK KEZ ANESTEZİ ALTINDA VE ULTRASONOGRAFİ EŞLİĞİNDE SEREBRAL PALSİ AMELİYATI YAPILDI
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ PLASTİK BASKIYA DİKKAT
ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE ARI SÜTÜNÜN ETKİSİ
TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI DİŞ ETİNE ZARAR

EN ÇOK OKUNANLAR