Büyüközer: “Birçok dondurmada süt ve krema bulunmuyor”
GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, yaz aylarının en çok tüketilen yiyeceklerinden olan dondurmaya karşı uyardı. Büyüközer, birçok dondurmanın içerisinde süt ve krema bulunmadığını, aroma ve tatlandırıcıların kullanıldığını belirtti.

01 Temmuz 2019 - 10:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, yaz aylarının en çok tüketilen yiyeceklerinden olan dondurmaya karşı uyardı. Büyüközer, birçok dondurmanın içerisinde süt ve krema bulunmadığını, aroma ve tatlandırıcıların kullanıldığını belirtti.
Yaz aylarında sıkça tüketilen dondurmalar ile ilgili kritik kontrol noktalarını dile getiren Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, önemli açıklamalarda bulundu.
“Çocukları hedef alan reklamlara dikkat”
Çocukları hedef alan reklamlara dikkat çeken Başkan Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, “Yaz geldi, marketler, pastaneler, seyyar dondurmacılar, öncelikle çocuklarımızı hedef alan reklamlarla boyaları ile, tat verici aromaları ile, stabilizerleri ile, emülgatörleri ile dondurmalarını satmaya çalışıyorlar. Dondurma ile, cumhuriyet döneminde tanıştık. Dondurma gelinceye kadar Anadolu’da yaz aylarının hararetini gidermek için şerbetler içilir ve bazı yerlerde karsanbac adı verilen kar helvaları kaşıklanırdı. Kış boyunca yağan karlar, yüksek yerlerde yaylalarda dağ oyuk ve mağaralarında veya kar depolamak için yapılmış tahta evlerde üzerleri saman gibi maddelerle izole edilerek saklanırdı. Yaz boyunca da bu karlar bloklar halinde kesilerek şehir, kasaba ve köylere arabalarla getirilirdi. Meşrubatçılara ve evlere satış yapılırdı. Büyük büyük bardaklar veya kaseler karlarla doldurulur ve üzerine vişne şerbeti, meyve marmelatları, pekmez gibi tatlılar dökülerek kaşık kaşık yenirdi. Bu güzel ve sağlıklı uygulama bu gün de yer yer Anadolumuzda devam etmektedir. Kar helvası bu sebeple dondurmanın atası sayılabilir. Yeni dünyanın keşfi üzerine günlük hayatın içine şekerin girmesi ile dondurma ön plana çıktı” İfadelerine yer verdi.
“Birçok dondurmada süt ve krema ihtiva etmiyor”
Birçok dondurmanın süt ve krema ihtiva etmediğini dile getiren Büyüközer, “Bunlar meyve şerbetlerinden yapılırlar. Yoğurtan da yapılmış dondurmalar söz konusudur. Türkiye ile adeta özdeşleşmiş bir dondurma vardır ki, bu da Kahramanmaraş’ın dövme dondurması adı ile anılır. O kadar sert yapısı vardır ki, kasap kancasına asılır ve bıçakla kesilerek servis yapılır. Türk dondurmasını, diğer dondurmalardan ayıran en önemli özelliği kullanılan katkı maddesi olan sahleptir. Bir de çam sakızıdır. Salep, yabani orkide bitkisinin yumru köklerinden elde edilir ve değirmende öğütülür. Salep dondurma yapımında kullanıldığı gibi kışın da şeker ve sütle pişirilir ve üzerine tarçın serpilerek simit ve çörek eşliğinde sıcak içecek olarak da tüketilir. Pek çok dertlere de şifa olan bir maddedir. Ancak gerek dondurma yapımı için yazın, gerek salep içeceği için kışın pazardan salep alırken dikkat etmek lazım. Çünkü maalesef sahlebin de sahtesi, yapayı yapılıp hakiki salepmiş gibi satılabiliyor” dedi.
“Katkılar inancımız ve sağlımız için büyük risk”
Aroma ve tatlandırıcılar ile sağlığın risk altına girdiğini aktaran Büyüközer, “Dondurmanın yapımında bugün süt, süt tozu, şeker, glikoz veya yapay tatlandırıcı maddeler, margarin ve süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık fıstık, karamel gibi maddeler, salep, kıvam verici, doğal ve doğala özdeş aromalar kullanılıyor. Bugün tüketilen dondurmanın içinde, sütten daha çok süt tozu, meyveden daha çok meyve aroması ve şeker yerine suni tatlandırıcılar varsa; bu dondurmanın faydaları yerine zararlarından bahsetmek daha doğru olur. Çünkü bu şekilde tükettiğimiz dondurmanın bize getirisi, daha çok katkı maddeleri ve tatlandırıcılar olacaktır. Dolayısı ile inancımız ve sağlımız risk altındadır.” İfadelerini kullandı.
“Helal ve tayyib sertifikalı dondurmalar mevcut”
GİMDES’in izin vermediği katkılara vurgu yapan Büyüközer son olarak şunları kaydetti: “Dondurma ve meyveli buzlarda GİMDES tarafından kesinlikle izin verilmeyenler maddeler şunlardır:
’Hidrojene bitkisel yağ, karragenan, yapay tatlandırıcılar, yapay renklendiriciler, jelatindir. Dondurma ve meyveli buzlarda kritik kontrol noktaları ise, doğal renklendiriciler, askorbik asit, sitrik asit, aroma, ksantan gum veya diğer gumlar, mono ve digliseritler, lesitin, külah, bitkisel katı yağlar, sütlerdir’. Helal şartlarda üretimleri gerekmekte olup güvenilir bir kurumdan Helal belgesine sahip olmalıdır. GİMDES’in güvencesinde Helal ve Tayyib sertifika almış olan dondurmayı gönül rahatlığı ile ancak Halal Dunya Marketlerinde bulabilirsiniz.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İstanbul’da bir yıl içerisinde toplam 34 bin 444 hırsızlık olayı yaşandı
Emniyetin istatistiklerine göre kent genelinde, bir yıl içerisinde toplam 34 bin 444 hırsızlık olayı meydana geldi. Bu sayı geçen yıla oranla yüzde 28’lik bir azalma gösterirken, kentte en çok hırsızlık olayının yaşandığı ilçe Esenyurt oldu.
14.01.2020
HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: “1 milyona yakın taşeron şirketlerdeki arkadaşlarımıza kadroları verilmiştir”
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bildiğiniz gibi 2017 yılı Aralık ayı itibariyle kamuda çalışan yaklaşık 1 milyona yakın taşeron şirketlerdeki arkadaşlarımıza kadroları verilmiştir ve bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformlarından biri olarak hepimiz tarafından ilan edilmiştir” dedi.
14.01.2020
Bakan Koca’dan anestezi iddialarına yanıt
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması mümkün değil” dedi.
14.01.2020
Bakan Selçuk’tan dijital çağ açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğer çocuklarımız yetkin öğretmenlerle karşılaşır ve bu çağın cevabını verebilen yetişkinlerle karşılaşırlarsa onlar için daha farklı ufukların açılması içten bile olmayacaktır" dedi.
14.01.2020
Maltepe Cezaevi’nde mahkumlar hayata kazandırılıyor
Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu İş yurdu Müdürlüğü, 33 farklı iş kolunda mahkumları hayata kazandırıyor. 489 hükümlü, unlu mamüller atölyesinden teraryum atölyesine kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. Cezaevi idaresinden sorumlu Başsavcı Vekili, hükümlülerin çalışarak hem kaliteli zaman geçirdiğini hem de meslek edindiğini söyledi.
14.01.2020
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 292,70 lira oldu.
14.01.2020
BURUN UCU PROBLEMLERİNE DİKKAT
SALGIN DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN AKCİĞER TARAMASI YAPILDI
KALİTESİZ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAK, HİÇ KULLANMAMAKTAN DAHA ZARARLI
SANCAKTEPE ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR
BAKAN KOCA: "ÖLÜM ORANLARI DA ANKARA’NIN BAŞARISINI ORTAYA KOYUYOR"
BÖCEKLERDEN KORONA VİRÜS GEÇER Mİ
TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜSTEN SON 24 SAATTE 34 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 431 KİŞİ OLDU. BUGÜN 21 BİN 43 TEST YAPILIRKEN BİN 35 KİŞİDE YENİ VAKA GÖRÜLDÜ, BİN 286 KİŞİ DE İYİLEŞTİ.
MS HASTALARINA COVİD-19 UYARISI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN 11 SEKTÖRE YÖNELİK DAHA YENİ REHBER
TÜRKİYE KORUYUCU TIBBİ MALZEMEDE KÜRESEL OYUNCU OLMA YOLUNDA
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, SAĞLIK İÇİN ÇALIP SÖYLEDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 29 CAN KAYBI, 987 YENİ VAKA”

EN ÇOK OKUNANLAR