ABD’de Stanford’da konuşan Enver Yücel: “BM hedefleri için ülkeler arası etkileşim şart”
Teknoloji alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Stanford Üniversitesi’nde konuşan Enver Yücel, “Birleşmiş Milletler ’in gösterdiği küresel hedeflere ulaşmak için hem her ülkenin özelinde farklı tasarımlar üretmek hem de küresel destek ve etkileşim geliştirmek gerektiriyor” dedi.

16 Mayis 2019 - 17:40:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Teknoloji alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Stanford Üniversitesi’nde konuşan Enver Yücel, “Birleşmiş Milletler ’in gösterdiği küresel hedeflere ulaşmak için hem her ülkenin özelinde farklı tasarımlar üretmek hem de küresel destek ve etkileşim geliştirmek gerektiriyor” dedi.
Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, teknoloji alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Stanford Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversitenin Yapay Zeka laboratuvarında geliştirilen robotları inceleyen Yücel, ardından üniversitenin akademisyen ve öğrencilerine konferans verdi.
“Aşmamız gereken ilk zorluk eğitimde eşitliğin sağlanması”
Ülkelerin eğitim, teknoloji ve sağlık gibi konularda iletişim halinde olması gerektiğinin altını çizen Enver Yücel, “Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Bölgesinde lider bir ülke. Ama tabii ki zorlukları var. Bulunduğu coğrafyanın koşullarını biliyorsunuz. Ülkemizi daha ileriye götürmekte, öğrencilerimizin katkısı büyük olacaktır. Buna inanıyorum. Potansiyelimiz yer altı zenginlikleri, stratejik konumu değil, genç nüfusudur. Genç nüfusu iyi eğittiğimiz takdirde yani beşeri sermayeyi güçlendirdiğimiz takdirde, bugünkü çağa hitap edeceğiz. Yakın zamanda Almanya’nın öncülüğünde Endüstri 4.0 denildi. Almanya’nın iki Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji ile Eğitim Bakanlığı birlikte çalıştılar ve bu düşünceyi ortaya attılar. Bütün dünyada da hızla yayıldı. Ardından Birleşmiş Milletler 2030 hedefini açıkladı. Bu 17 hedefin içinde yoksulluğa son verme, açlığa son, temiz su, sıhhi koşullar, iklim eylemi, barış, adalet ve güçlü kurumlar gibi hedefler olduğu gibi nitelikli eğitim hedefi de var. Nitelikli eğitim ile kastedilen Kapsayıcı ve eşitlikçi, nitelikli eğitimin güvence altına alınması ve herkes için yaşam boyu öğrenimin desteklenmesidir. Eğitime erişimde eşitliğin sağlanması ilk aşmamız gereken zorluk olsa da bunu aştıktan sonra ise hakkaniyeti sağlamamız gerekiyor” dedi.
“Ülkeler arası etkileşim şart”
Belirlenen hedefler doğrultusunda ülkeler arasında iş birliğine dikkat çeken Yücel, şöyle devam etti: “Artık tek bir ülkenin bu kadar önemli sorunları, tek başına çözmesi mümkün görünmemektedir. Yani global olmak zorundayız. Global ve yerel kelimelerinin birleşimi olarak ifade edilen bu kelime çağı yakalayan bir yerelliğin, global dünya gelişimleri ile buluşma noktası olarak düşünmek gerekir. Bir pergel gibi düşünürsek; sabit olan uç kendi değerlerimiz, insan olarak yerelde bize katılan değerler ise 360 derece dönen diğer uç ise tüm dünyanın gelişmelerini bilme, takip etme ve anlama olarak düşünülebilir. BM’in gösterdiği küresel hedeflere ulaşmak için hem her ülkenin özelinde farklı tasarımlar geliştirmek hem de küresel destek ve etkileşimi gerektiriyor. İşte bunun için de dünya vatandaşı olmak gerekir. Eğitimin de dünya vatandaşlarını yetiştirmesi gerekmektedir.”
“Hepimiz kazanmadıkça hiçbirimiz kazanamayız”
Dijital dönüşümün gelecekte her alanı kapsayacağını belirten Yücel, “Teknolojiye bağlı olarak birçok mesleğin yerini yeni mesleklere bırakacağı öngörülüyor. Örneğin; yapay zeka eğitmenliği, yapay zeka analisti, veri mimarı, blockchain hukuk danışmanlığı ve 3D üretim mühendisliği gibi. Eğitimde de dijitalleşme ve dönüşüm dünyadaki gelişmelere paralel olarak gerçekleşmeli hatta onun da önünde olmalıdır. Eğer Endüstri 4.0 var ise eğitimde 5.0’ı hayata geçirmeliyiz. Bizler de kurum olarak, ‘Endüstri 4.0’ın lokomotifi eğitimdir’, dedik ve Eğitim 5.0 olursa Endüstri 4.0 olur anlayışı ile hareket ediyoruz. Eğitim-öğretim yapılarımızı, eğitim programlarımızı yeni dersler ve uygulamalarla zenginleştiriyoruz. Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, oyunlaştırma, insansız hava araçları, siber güvenlik gibi alanlarda seçmeli dersler oluşturduk. Üstelik lise seviyesinde ve Türkiye’de ilk defa. Bu alanlarda üniversitemizde yüksek lisans ve doktora programları oluşturduk ve araştırma merkezleri açtık. Hepimiz kazanmadıkça, hiçbirimiz kazanamayız. Bu sözü hiç unutmayın. İnovasyon köprüsü kurmaya geldim. Karşılıklı iletişim içerisinde olalım, Türkiye’nin gücünü buraya, buradaki gücü Türkiye’ye taşıyalım. Bunu mekan değişikliği anlamında değil, bilgi ve deneyim değişikliği anlamında söylüyorum. Hepimizin kazanacağı bir sinerji oluşturalım. Mandela’nın dediğini unutmayalım ‘Büyük başarı, asla vazgeçmeyen hayalperestindir.’ Hayalleri olmayanın gerçekleri de olmaz. O zaman önce hep birlikte hayal kuralım sonra geleceği eğitim ile tasarlayalım” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İstanbul’da etkili olan fırtına nedeniyle vapurlar güçlükle ilerledi
İstanbul’da gece saatlerinden itibaren fırtına etkili olmaya başladı. Boğaz’da seyreden vapur ve teknelerin fırtına nedeniyle güçlükle ilerlediği görüldü. İstanbul Şehir hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve BUDO’da bazı seferler iptal edildi.
27.02.2020
(Özel) Ataşehir’de kadınların trafikte yol verme kavgası karakolda bitti
Ataşehir’de iki kadın sürücü arasında yol verme yüzünden kavga çıktı. Diğer sürücü ve arkadaşları tarafından çocuğunun gözü önünde darp edilen kadın, karakola giderek şikayetçi oldu.
27.02.2020
Prof. Dr. Faruk Buyru: “Stres tüp bebek başarısını baltalıyor”
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru tüp bebek tedavisine ilişkin bilgiler verdi. Stresin tüp bebek başarısını azalttığını söyleyen Buyru, “İlk tedavide başarısız olanlar strese girip tedaviyi bırakıyor, oysa sonraki tedavilerde başarılı olma şansı yüksek. Gebe kalamamanın kanser ya da AİDS teşhisi kadar strese yol açtığı biliniyor” dedi.
27.02.2020
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Turizme yerli turist ayarı yapılmalı”
Virüsün olumsuz etkileriyle turizmde yaşanabilecek düşmenin yurt içinde yerli turistler ile artırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs sorununun ülkemiz için bu sene turizme olumsuz yansımaları görülmeye başlandı. Bu nedenle yabancı turistlerin sayısında yaşanacak azalma, yerli turistlere cazip şartlar sağlayarak artırılmalı. Turizm sektöründe yaşanan bu olumsuz tablodan esnafımızın etkilenmemesi adına vergi indirimi gibi destekler sağlanmalı” dedi.
27.02.2020
Gölbaşı Belediye Başkanı Şimşek: “Manevi zenginliğin doruğa ulaştığı günlerdeyiz
Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, mübarek üç ayların başlangıcı Receb’in insanlığı Ramazan’a hazırlayan bir mevsimin ilk adımı olduğunu ifade ederek “Manevi zenginliğin doruğa ulaştığı günlerdeyiz” dedi.
27.02.2020
Ersel Aslıyüksek:
TFF 2. Lig Beyaz Grupta mücadele eden Hekimoğlu Trabzon FK’nın başarılı oyuncusu Ersel Aslıyüksek, takımın hedefleriyle kendi hedeflerinin aynı olduğunu belirterek, Afjet Afyon ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile yaşadığı şampiyonlukları Hekimoğlu Trabzon FK’da da yaşamak istediğini söyledi.
27.02.2020
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ

EN ÇOK OKUNANLAR