Meme kanserine karşı hassas, güvenli ve konforlu tarama
Medicana International Ankara Hastanesi Meme Sağlığı Ünitesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ayten Kaya Kesmez, meme kanserinde erken tanının öneminin altını çizerek, “Ülkemizde meme kanseri sıklığının daha genç yaşlarda görülüyor olması tarama programları ve erken tanının önemini arttırmaktadır” dedi.

02 Temmuz 2019 - 16:00:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Medicana International Ankara Hastanesi Meme Sağlığı Ünitesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ayten Kaya Kesmez, meme kanserinde erken tanının öneminin altını çizerek, “Ülkemizde meme kanseri sıklığının daha genç yaşlarda görülüyor olması tarama programları ve erken tanının önemini arttırmaktadır” dedi.
Dr. Ayten Kaya Kesmez, meme kanserinin gelişmiş Batı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda görülen en sık kanser tipi olduğunu belirterek, “Türkiye’de meme kanseri ortalama yaşı 51,6’dır. Kanser sıklığı gelişmiş ülkelerde 60’lı yaşlarda daha fazla iken, ülkemizde 45 ile 49 yaş grubunda yüzde 16,7’lik bir değerle maksimuma ulaşmaktadır. Meme kanseri tedavisinde erken tanı en önemli faktördür. Ülkemizde meme kanseri sıklığının daha genç yaşlarda görülüyor olması tarama programları ve erken tanının önemini arttırmaktadır” diye konuştu.
Meme kanserinde erken tanının öneminin altını çizen Dr. Kesmez, erken tanı için kendi kendine meme muayenesi, hekim muayenesi ve tarama mamografisi gerektiğini belirterek, ancak bu üç bileşen birlikte olduğunda erken tanının başarılı olabileceğini vurguladı. Dr. Kesmez, mammografinin meme kanser taramasında altın standart tanı yöntemi olduğunu belirtti. Mamografi ile taramanın meme kanserinden ölüm oranlarını yüzde 25 ile 30 oranında azalttığını anlatan Dr. Kesmez, “Dijital mammografide, klasik mammografilerden farklı olarak görüntüler bir dedektör sayesinde dijital ortamda elde edilir. Dijital mammografinin en önemli avantajları verilen radyasyon dozunun azaltılması, çekim süresinin daha kısa olması ve sağladığı yüksek çözünürlük ile tanısal üstünlük sağlamasıdır. Dijital tomosentez mammografide ise kesitsel görüntüler alınarak meme dokusunun üç boyutlu görüntülenmesi mümkündür ve mammografilerin en temel sorunu olan yoğun meme tiplerinde karşılaşılan tanısal güçlüğü ortadan kaldırır” şeklinde konuştu.
Hastaların en çok endişe ettiği konunun mamografi taraması sırasında uygulanan radyasyonun meme kanseri açısından risk taşıyıp taşımadığı olduğunu belirten Dr. Kesmez, “Mamografi sırasında alınan radyasyon dozu oldukça düşüktür. 40 yaş üzeri bayanlarda radyasyona bağlı kanser oluşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Doğru ve erken tanı ile elde edilecek fayda riske göre oldukça fazladır. Ayrıca son teknolojik gelişmelerle verilen radyasyon dozunda artış olmazken, daha az sıkıştırma ile görüntü elde edildiğinden hasta konforu artar. Kontrastlı spektral mammografi yeni bir teknik olup, kanser saptama duyarlılığını arttırır, tümör boyutlarının daha doğru değerlendirilmesini sağlar. Ayrıca MR incelemesinin gerçekleştirilemediği olgularda alternatif bir inceleme olarak kullanılabilir ve yapılan çalışmalara göre kanser saptama başarısında MR ile benzer sonuçlar verir” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bankacılık sektörü kredi hacmi arttı
Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, 6 Mart ile biten haftada 941 milyon 110 bin lira arttı.
12.03.2020
(Özel) İçi yolcu dolu hatlı minibüsü silahla böyle taradılar
Maltepe’de seyir halinde olan içi yolcu dolu hatlı minibüs, otomobil içerisindeki şahıslar tarafından silahla tarandı. Minibüse art arda ateş açan şahıslar hızla kaçarken, minibüstekiler büyük panik yaşadı. O dehşet anları minibüsün güvenlik kameralarına yansıdı. Öte yandan olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.
12.03.2020
Savunma sanayinde kariyer yapmak isteyen öğrencilere var olan fırsatları anlattı
Trabzon’da “Yetenek Her Yerde” teması ile düzenlenen Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı’nın (DOKKAF’20), altın sponsorları arasında yer alan TİSAŞ Trabzon Silah Sanayi A.Ş., bu organizasyonda stant açarak binlerce öğrenci ve mezunların kariyer planlamasına yardımcı oldu. Katılımcılar organizasyon boyunca hem savunma sanayi alanında hem de TİSAŞ ürünleri, hakkında bilgi sahibi oldu.
12.03.2020
GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, üç aylarda eğitim için seferberlik ilan ettiklerini ifade ederek, "Dünya Helal Vakfı olarak Daru’l Halal Medresesi projemizle biz de bu seferberliğe vira diyoruz." dedi.
12.03.2020
Merkez Bankası’nın altın rezervleri arttı
Merkez Bankası altın rezervleri parasal değer olarak 1 milyar 274 milyon dolar artışla 31 milyar 695 milyon dolara yükseldi.
12.03.2020
Alman kültürünü yakından tanımak için Goethe Enstitüsü’nü gezdiler
İngilizce’nin yanı sıra ikinci dil olarak Almanca eğitimi alan İhlas Koleji öğrencileri Alman dilinin kültürünü yakından tanımak amacıyla Goethe Enstitüsü’nün hazırlamış olduğu etkinliğe katıldılar.
12.03.2020
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ

EN ÇOK OKUNANLAR