Kültür ve Turizm Bakanlığı telif hakları konusunda 6 üniversiteyle iş birliği yapıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığının ev sahipliğinde Telif Hakları Eğitim Merkezi Tanıtım Toplantısı ve Üniversitelerle İşbirliği Protokolü İmza Töreni gerçekleştirildi.

10 Temmuz 2019 - 15:15:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Kültür ve Turizm Bakanlığının ev sahipliğinde Telif Hakları Eğitim Merkezi Tanıtım Toplantısı ve Üniversitelerle İşbirliği Protokolü İmza Töreni gerçekleştirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile fikri mülkiyet hukuku, kültür politikaları, kültür endüstrisi ve kültür yönetimi alanlarında akademik çalışmalar yürütmek üzere bünyelerinde Araştırma ve Uygulama Merkezleri kurmuş 6 üniversite arasında ikili işbirliği protokolü imzalandı. Atılan imzalar ile Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve bünyesinde faaliyet gösteren Telif Hakları Eğitim Merkezi ile alanda faaliyet gösteren üniversiteler arasında işbirliği yapılacak.

“Bu dijital çağda telifin korunması ve eserlerin sağlam bir fikri mülkiyet sistemi dahilinde kullanıma sunulması çok kıymetli”
Panelin moderatörlüğünü de üstlenen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, işbirliğini kabul eden üniversite temsilcilerine teşekkürlerini ileterek, “Artan fikri üretimler karşısında, fikri mülkiyet haklarının korunması bizim için son derece önemli bir konu haline geldi. Bu alanda hem sınai tarafında hem kültür sanat tarafında zaman zaman birlikte, zaman zaman kendi alanımızda çalışmalarımız devam ediyor. Ama özellikle bu dijital çağda telifin korunması ve eserlerin sağlam bir fikri mülkiyet sistemi dahilinde kullanıma sunulması çok kıymetli. Bu aslında hiçbir kurumun tek başına yapabileceği bir çalışma değil. Burada ekosistem yaklaşımı içerisinde olmamız gerekiyor. Ekosistemin bütün bileşenlerinin aynı sorumluluğu taşıması gerekiyor. Muhakkak da işbirliği yaparak bir sinerji oluşturmak gerekiyor. Biz de bugün, bizim kurduğumuz akademi çerçevesinde, eğitim merkezi içerisine bu işe talip olan ilk 6 üniversitemizi de dahil ederek bu işbirliği ve sinerjiyi başlatmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu imzalar sadece bu 7 kurumu temsil etmiyor”
Atılan imzaların sadece panele katılan 7 kurumu ilgilendirmediğini belirten Bakan Yardımcısı Yavuz, “Bizim burada oluşturduğumuz işbirliği sayesinde; kamu kurumları, meslek birlikleri, üreticiler, eser sahipleri, yayıncı ve yapımcılar, bu alanda çalışma yapan özel sektör kurumları gibi bütün faaliyet alanlarında bu konuya dokunan herkese hizmet edecek bir işbirliğine imza atıyoruz. Dolayısıyla bu imzalar sadece bu 7 kurumu temsil etmiyor. Telif haklarını güçlendirmeyi ve bütün bir sistemin temelini oluşturacak temeli atıyoruz diyebiliriz. Kültür endüstrisi ve kültür ekonomileri çok önemli. Ben ülkemizde hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Aslında katma değer itibari ile çok kıymetli endüstriler fakat biz nispeten biraz geriden gittiğimiz için bu alanın çok kıymetli olduğunu hem zihinsel anlamda hem ekonomik çok büyük katkısı olduğunu ispat edebilmemiz için bu tür çalışmaları yapmamız gerekiyor. Fikri mülkiyet sisteminin de çok ciddi şekilde kurumsallaştırılması gerekiyor” diye konuştu.
Ülkelerin gelişmişlik düzeyini sadece reel sektör üretimlerinin değil, kültür endüstrilerinde ortaya konan yüksek katma değerli ürünlerin de şekillendirdiğine değinen,Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, “Kurulan işbirliklerinin akademik düzlemde somut adımı ve kanıtı olarak bugün, bünyelerinde; Genel Müdürlüğümüzün sorumluluk ve faaliyet alanlarında çalışan Uygulama ve Araştırma merkezleri bulunan 6 üniversitemiz ile işbirliği protokolü imzalıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu işbirliklerinin, toplumda fikrî haklar kültürünün oluşturulmasına ve akademik bilginin çoğaltılmasına katkı sağlamaya matuf araştırma projeleri, sempozyum ve kongreler, bilimsel nitelikli yayınlar ve ortak eğitim faaliyetleri ile toplumsal fayda ve bilimsel verim üretmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
İmza töreni sonrası toplu hatıra fotoğrafları çekildi. Düzenlenen imza törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kübra Doğan Yenisey, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Güney, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunç Bozbura, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Ankara Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Abdulkadir Gürer’in yanı sıra bir çok konuk katıldı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İBB Ramazan’ın coşkusunu “Ezgi Gecesi” ile taçlandırdı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Ramazan etkinlikleri kapsamında Sultanahmet Meydanı’nda "Ezgi Gecesi" düzenlendi. Meydanı dolduran İstanbullular ve etkinliğe şehir dışından katılan vatandaşlar unutulmaz anlar yaşadı.
02.06.2019
Artvin’de boğalar Kafkasör Festivali öncesi kampa girdi
Bu yıl 39’uncusu düzenlenecek olan Kafkasör Festivali öncesi boğalar kampa girdi. 800 kilogram ağırlığındaki “Fırtına” isimli boğa, bakıcısı eşliğinde günde 8 kilometre koşup kızakla ağırlık çekiyor.
23.06.2019
Trabzon Romeikası Sözlüğü yayınlandı
Türkiye’de yüzyıllardır konuşulan, ancak konuşucularının bugüne kadar sahip olmadığı, görmediği sözlük ve alfabesi Heyamola Yayınları tarafından yayınlandı. Vahit Tursun’un yıllar süren emeği ve derlemeleri sonucu hazırlanan sözlük Romeika (Trabzon Rumcası)-Türkçe olarak kitaplaştı.
24.06.2019
2 bin metrede doğal afetlerden korunmak için kurban kestiler
Artvin’in Yusufeli İlçesi’ne bağlı Yüncüler Köyü’nün afetlerden korunması için 4 büyükbaş hayvan kurban kesilerek 15 kazanda pişirildi. Elde edilen 1 ton et, hazırlanan kavurma ve pilav eşliğinde vatandaşlara ikram edildi.
01.07.2019
Beykoz Billur ve Cam Müzesi kuruluyor
Osmanlı’dan günümüze cam üretimiyle anılan Beykoz’da cam tarihinin sergileneceği, gelecek kuşaklara aktarılacağı, ilçenin turizmi ve tanıtımına katkı sunacak “Beykoz Billur ve Cam Müzesi” kuruluyor.
17.05.2019
Turizmin reçetesi
Başkentlileri Ankara Kalesi’ne daha fazla çekebilmek için çaba gösterdiklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Ulus’tan Kale’ye, Kale’den Hamamönü’ne kadar olan bölümde “kültür yolu rotası” oluşturacaklarını ifade etti.
08.07.2019
ECZACILIK SÜREKLİ GELİŞİM GEREKTİREN BİR MESLEK DALI
“TENS MASTER” CİHAZI İLE AĞRI TEDAVİSİNDE BÜYÜK DESTEK
TERAPÖTİK AŞI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
"YENİ DOĞAN BEBEKLERDE OLUŞAN BEYİN ANOMALİLERİ KALICI HASARLARA YOL AÇABİLİR"
BEBEĞİNİZ AĞLADIĞINDA YANINA GİDİN
YAZ GELDİ, AYAK VE AĞIZ HASTALIKLARINA DİKKAT
DR. UMUT ŞİMŞEK : ”TÜRKİYE DİŞ SAĞLIĞINDA DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİDİR”
SAĞLIK BAKANI KOCA: “2 AYLIK ELİF’İN AMELİYATI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
İLTİHAPLI EKLEM ROMATİZMASI: ROMATOİD ARTRİT
BESLENMEDE EFSANELER VE GERÇEKLER
PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ: “HEDEF SAĞLIKLI MİKROBİYOTA”
GÜNLÜK SU TÜKETİMİNE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR