Bu sefer başrolde gerçek ‘Karadeniz kadını’ var
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen Karadeniz Kadın Belgesel Film Günleri kapsamında çekilen belgesel filmin başrolünde Karadenizli kadınlar yer aldı.

11 Temmuz 2019 - 09:30:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen Karadeniz Kadın Belgesel Film Günleri kapsamında çekilen belgesel filmin başrolünde Karadenizli kadınlar yer aldı.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen Karadeniz Kadın Belgesel Film Günleri kapsamında çekilen filmle birlikte Karadeniz kadınının renkli hayatı beyazperdeye aktarılıyor. Kültürel miras temalı film, Karadeniz kadınının yalnızca çilekeş olarak yansıtılmasının doğru olmadığı bölgede pek çok sanatçı, zanaatkar ve üretken kadının güçlü bir figür olarak var olduğu mesajını da veriyor.
TTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz belgesel film günlerinin bu yıl beşincisinin gerçekleştirildiğini vurgulayarak “Bölgemizde kadın çok belirleyici bir olgu olarak öne çıkıyor. Hayatı şekillendiren ve dönüştüren kadınlarımızın üretken ve hayata erkeğiyle birlikte eşit bir şekilde katılan yanının altını çizmek istedik” dedi.
Kadınlar aracılığıyla Karadeniz kültürünü yansıtmaya çalıştıklarının altını çizen Karbuz, “Her sene kadın ağırlıklı veya kadın yönetmenlerin çektiği değişik konuları ele alan filmler gösteriliyor. Atölyeler kuruluyor . Atölyelerde Karadeniz kültürünü altında bir şekilde açılış filmimizde yansıtmaya çalışıyoruz. Be sene değişik bir konsept ile gittik. Açılış filmlerimiz gala gecesiyle insanlarla buluşturuluyor. Kadınlar aracılığıyla Karadeniz kültürünü yansıtmaya çalışıyoruz. Karadeniz’de çok zengin bir hazine var. Yine bir sürpriz hazırlıyoruz. Karadeniz’in özellikle Trabzon’un o kültürel mirasını ortaya koyan taşıyan kadınlarımızla buluşacaklar. Mutlu olacağız, izlerken biraz da güleceğiz. Filmin yönetmenliğini Deniz Yeşil yaptı. Kendisi çok sayıda uluslararası ve ulusal belgesel film yarışmalarına katıldı. Biz Karadeniz kadınının sadece çilekeş yanını değil aslında sanatçı yanını da ortaya koymaya çalıştık. İzleyenler bunu görecekler. Hem kırsalda hem kentte doğal yeteneklere sahip insanlar yaşıyor. Avrupa Birliği Bilgi Merkezi olarak biz kadın-erkek eşitliğini önemsiyoruz. Bu anlamda güçlü mesajlar vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Yönetmen Deniz Yeşil: “Bu filmi izleyenler Karadeniz kadınının bilmediği yönünü görecekler”
Filmin yönetmeni Deniz Yeşil de yaptığı açıklamada, Karadeniz kadınının genelde sırtında taşıdığı odunuyla ya da çay toplarken bilindiğini dile getirerek, “Karadeniz insanları bazı fotoğraflarla biliniyor. Kadının çok çalışıyor olması, erkeğin az çalışıyor olması, gurbette olması gibi bir takım rol dağılımları ile gösteriliyor. Bunların gerçeklik payı var ama bir başka gerçeğin görünmüyor olması bizim için problemdi. Bu nedenle Karadeniz kadınının aslında bir kültür taşıyıcısı olduğu pek çok el sanatının icracısı olduğu vurgulamak adına böyle bir filmi yaptık. Bu filmi izleyenler Karadeniz kadınının bilmediği yönünü görecekler. Aslında Karadeniz kadınının hak ettiği değerin biraz daha fark edilmesi anlamında daha iyi olacaktır” diye konuştu.

Kemençe çalıyor diye yadırganıyordu
Filmde yer alan Karadenizli kemençe ve halk müziği sanatçısı İlknur Yakupoğlu kendisinin kemençe çalmasının bir dönem yadırgandığını anlatarak “Kemençe çalmak ayıp değil mi? Dediklerinde, sırtında yük taşıyan kadının görüntüsünden rahatsız olmuyorsunuz da bundan mı oluyorsunuz diyorum” ifadelerini kullandı.
Yakupoğlu filmde söylediği türkülerle kültürel mirasın taşıyıcısı Karadenizli kadınların rolüne dikkat çekti. Filmde yer alan bir başka köylü kadın da köylerinde yüzyıllardır sarı yeleklerin kadınlar tarafından giyildiğini anlatarak, “Bu yelek yapımını nesilden nesile aktarıyoruz. Bu yelekler olmazsa horon oynayamayız” dedi.
Filmde yer alan kadınlar Karadeniz kadınlarının kültürel hafızayı gelecek kuşaklara aktardığını da anlatarak, “Biz Karadeniz kadiniyuk, kültürümüzü yaşatacağuk!” dediler.
Çocuklara masal anlatan, altın hasır bilezik ören, yöresel çantalar yapan, kentte kadın mücadelesi yürüten pek çok karakterin yer aldığı filmin galası 12 Temmuz Cuma Günü saat 19.30’da Trabzon Lara Sineması’nda gerçekleştirilecek.
Öte yandan 13-14 Temmuz tarihlerinde de devam edecek olan belgesel film günleri kapsamında pek çok belgesel film de Trabzonlularla aynı sinemada buluşacak ve tüm gösterimler ücretsiz olacak.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İBB Ramazan’ın coşkusunu “Ezgi Gecesi” ile taçlandırdı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Ramazan etkinlikleri kapsamında Sultanahmet Meydanı’nda "Ezgi Gecesi" düzenlendi. Meydanı dolduran İstanbullular ve etkinliğe şehir dışından katılan vatandaşlar unutulmaz anlar yaşadı.
02.06.2019
Terapi odası kitap oldu
Klinik Psikolog Mehtap Güngör, terapi odasında danışanlarıyla gerçekleştirdiği seansları Ukde ismiyle kitaplaştırdı.
27.09.2019
“Kitap ve Kültür Fuarı” Sultanahmet’te açıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından bu yıl 38’incisi düzenlenen “Kitap ve Kültür Fuarı” Sultanahmet’te açıldı. 105 seçkin yayınevinin yer aldığı fuarın kapıları 31 Mayıs’a kadar açık olacak.
15.05.2019
TDV Yayınları 985 eseri kültür dünyasına kazandırdı
Türkiye Diyanet Vakfı Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletmesi, yayın hayatına sunduğu yeni eserler, düzenlediği fuarlar ve Türkiye’nin dört bir yanında açtığı kitabevleriyle kültür dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyor.
18.10.2019
Bu çalıştay bebeklere özel
Türkiye’de okuma alışkanlığını erken çocukluk döneminde kazandırarak, okuma kültürünü geliştirmek üzere konunun uzmanları, bebekler için bir araya gelecek.
06.10.2019
Emekli postacı baba mesleğini yaşatmaya çalışıyor
Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde çocukluk hayallerini emekli olunca gerçekleştiren Yusuf Aydın’ın yaptığı tahta kaşıklar fuarlarda görücüye çıkıyor.
15.08.2019
NEDEN YÜZÜMÜZ KIZARIR
TIP CAMİASINA ‘MEGA’ DERS
MEME KANSERİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR
BEYİN KANAMASI GEÇİREN KARDELEN’İN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERDİ
YUTMA GÜÇLÜĞÜ, BEYİN TÜMÖRÜ HABERCİSİ OLABİLİR
ORENDA KOZMETİK YURT DIŞINA AÇILIYOR
"ÇOCUĞUNUZUN HUZURSUZLUĞU KULAĞINDAN KAYNAKLANABİLİR"
YAKALANDIĞI KANSERİ KİTAPLARLA YENİYOR
TGAP KÜLTÜRÜ TRABZON’DA ANLATILDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR