Kılıçdaroğlu’ndan TBMM Başkanı Şentop’a ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a tekrar seçilmesinden dolayı tebrik ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu, Şentop’a parlamentonun işleyişi ve yeni sistem konusundaki düşüncelerini ve endişelerini aktardığını söyledi.

11 Temmuz 2019 - 20:30:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a tekrar seçilmesinden dolayı tebrik ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu, Şentop’a parlamentonun işleyişi ve yeni sistem konusundaki düşüncelerini ve endişelerini aktardığını söyledi.
Kılıçdaroğlu, beraberinde TBMM Başkanvekili Levent Gök ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret ettikten sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Seçildiği için Şentop’u tebrik ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, bazı düşüncelerini ve endişelerini aktardığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, ’’Parlamentonun daha güçlü hale gelmesi gerekiyor. Özellikle araştırma komisyonlarının kurulmasına ağırlık verilmesi gerektiği ve parlamentonun ülkenin sorunlarına daha fazla eğilen bir kurum olarak ortaya çıkması gerektiğini ifade ettim. Aynı zamanda parlamentoda Cumhurbaşkanlığı kararlarını izleyecek bir kanunlar, kararlar birimi kurulması gerektiğini, burada yetkin hukukçuların olması gerektiğini ifade ettim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın yayınladığı kararnameler bir şekliyle burada Anayasa ve hukuka uygunluğu yönünden bakılmalı, denetlenmeli, bu konuda parlamento bilgi sahibi olmalı diye. Ayrıca milletvekillerinin verdiği soru önergelerinin büyük bir kısmının cevaplandırılmadığı, bunun da yürütme organı parlamentoyu bir anlamda gölgelediği, dikkate almadığı şeklinde bir algı oluşturulduğunu ifade ettim. Sayıştay üzerinde durdum. Sayıştay’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetim yaptığını, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetim yapan Sayıştay’ın raporlarının önemli olduğunu ve bu raporların zamanında Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi ve Sayıştay’ın sıcak tartışmaların dışında tutulması gerektiğini aktardım’’ dedi.
Sistem tartışmalarına ilişkin Kılıçdaroğlu, 23 Nisan’da altı maddeden bahsettiğini ve bunların kendileri için öneminden söz ettiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, ’’’Sayın Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığı çok önemlidir’ dedim. Sayın Cumhurbaşkanı tarafsız olduğu sürece toplumun her kesiminden saygı görecektir. Ama tarafsız olmayıp da bir siyasi partinin genel başkanı olursa cumhurbaşkanının tarafsızlığına gölge düşüreceğini, tarafsızlığın temel nedenlerinden birisinin Yüksek Mahkeme hakim tayin etmesidir. Bir partini genel başkanı bir mahkemeye hakim atayamaz. Ama tarafsız bir cumhurbaşkanı bir mahkemeye hakim atayabilir. Bu konudaki düşüncelerimi ifade ettim. Mevcut sistemin büyük ölçüde aksadığını ve büyük ölçüde ağır maliyetlere yol açtığını ifade ettim’’ ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Binali Yıldırım Sivaslı iş insanlarıyla bir araya geldi
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Sivaslı iş insanlarıyla kahvaltı programında buluştu. Yıldırım, “Bölücü terör örgütü FETÖ İstanbul seçimlerine bel bağlamış. Size mi kaldı Kürtlerin oyunu pazarlamak” dedi.
22.06.2019
Bakaya olanlar 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları halinde bedelli askerlikten yararlanabilecekler.
Bakaya olanlar 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları halinde bedelli askerlikten yararlanabilecekler.
20.06.2019
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.
08.10.2019
Yıldırım ve İmamoğlu canlı yayında bir araya geldi
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile birlikte katıldığı ortak yayında soruları yanıtlıyor.
16.06.2019
Kuzeydoğu Suriye’ye ilişkin Türkiye-ABD ortak açıklama
ABD ortak açıklamasında, “ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder” ifadelerine verildi.
17.10.2019
Numan Kurtulmuş: “Türkiye birkaç sene içerisinde kendi savunma sistemini kuracak”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye bu istikrarlı durumunu devam ettirirse Allah’ın izni ile bir kaç sene içerisinde kendi savunma sistemini kuracak” dedi.
29.05.2019
NEDEN YÜZÜMÜZ KIZARIR
TIP CAMİASINA ‘MEGA’ DERS
MEME KANSERİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR
BEYİN KANAMASI GEÇİREN KARDELEN’İN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERDİ
YUTMA GÜÇLÜĞÜ, BEYİN TÜMÖRÜ HABERCİSİ OLABİLİR
ORENDA KOZMETİK YURT DIŞINA AÇILIYOR
"ÇOCUĞUNUZUN HUZURSUZLUĞU KULAĞINDAN KAYNAKLANABİLİR"
YAKALANDIĞI KANSERİ KİTAPLARLA YENİYOR
TGAP KÜLTÜRÜ TRABZON’DA ANLATILDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR