Anasayfa  >  Yazarlar  >  Efe Sökmen
Neden Askerlik Veya Polislik

Efe Sökmen

24 Mayis 2019 - 18:06:55

Çıktı Al

Yorum (0)

Efe Sökmen

Ülkemizde özellikle öğrenciler, mezunlar, işsizler ve toplumun diğer benzeri kesimleri neden askeri okullara veya polisliğe veya bekçiliğe (bu örnekler çoğaltılabilir) başvuru noktasında çok yüksek derecede katılım gösteriyorlar?

Hemen hemen herkesin garanti iş diye baktığı meslek grupları oldukları için olabilir. Tabii bu açıklama çok basit kaçacaktır bu tarz kamu personel alımlarına katılımın çok yüksek olmasının ülkesel olarak bir çok boyutu var, en önemli boyutlarından birisi mezun olup işsiz kalma korkusu diyebiliriz. Ülkemizde malesef üniversiteden mezun olunca bölümünüzle alakalı iş bulma ihtimaliniz oldukça düşük bunun da altyapısal olarak bir geçmişi var, ilkokuldan beri süregelen yanlış eğitim sisteminin bir yerde patlak vermesi kaçınılmaz oluyor. Bu sistemin içinde kaybolan gençler artık bir an önce hayata atılmak istedikleri içinde bunun en kestirme yolunu bekçilikte, polislikte veya askerlikte buluyorlar. Hatta üniversite öğrencileri arasında şu espiri yapılıyor, '' bizim fakültede polis meslek yüksek okuluna döndü ya'' öğrenciler bu espiriyi yaparken bir önceki sene mezun olup polis olan arkadaşlarından esinlenmiş olmalılar...

Peki bu kadar çok polis ve asker almak doğru mu?

Hükümet uzun vadeli iç politikalar yapmalıdır, kısa vadede işsizlik asla çözülemez ülkemizin bir an önce her konuda üretime geçmesi gerekmektedir tarımdan, teknolojiye kadar ülkemizde bunları yapabilecek beyinler varken neden üretmiyoruz?neden dışa bağımlıyız? bu soruların binlerce cevabı var ama tek bir cevap hepsini açıklar sanırım çünkü hükümet arge çalışmalarına destek vermiyor her alanda rant dönüyor. Destek verdikleri de bazen çıkabiliyor fakat ülke veya insanlık için faydalı mı tartışma konusu... Şimdi sorumuzun cevabına gelelim polis, asker genel olarak güvenlik güçleri mutlaka alınmalıdır. Egemen ve bağımsız bir devlet olmanın yolu güçlü bir ordudan geçer. Lakin ordunun ve polis teşkilatının işinin ehli kişilerden oluşması gerekir dört yıl üniversite okumuş sadece iş bulamadığı için asker veya polis olmuş vatandaşlardan oluşmamalı. Bu yolda gerçekten nitelikli kişilerin olması için güvenlik teşkilatları, ilkokul çağlarından beri yetişen bireylerden oluşmalı. 6 ay eğitim alıp polis veya asker olanlardan oluşmamalı sadece polis ve asker için de değil devletin bütün kademelerinde işinin ehli görev yaptığı alandaki eğitimi tam anlamıyla almış bireyler olmalıdır. Aksi taktirde her zaman Avrupa'nın gerisinden gitmeye onların yaptıklarıyla yetinmeye mahkum kalırız.

Unutma TÜRK Genci..!

''Muhtaç olduğun kudret,damarlarında ki asil kanda mevcuttur! ''

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Makaleye hiç yorum yapılmamış
DİĞER YAZILARI
"KİŞİYE ÖZEL DİYET PROGRAMI MUTLAKA ŞARTTIR"
BİLİNÇLİ FARKINDALIK VE PSİKOTERAPİDE MİNDFULNESS TEKNİĞİ
YAZ MEYVELERİNİ DOĞRU SAATLERDE YİYİN
PROF. DR. MURAT GENÇBAY KOLESTEROLDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI
“SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”
AĞIZ KOKUSUNDA 8 MADDEYE DİKKAT
NİJER-TÜRKİYE DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞI İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR
“HAVUZ VE DENİZ GÖZ ENFEKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR”
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN MHRS’DEN YENİ UYGULAMA
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
TYT’NİN BELİRLEYİCİSİ TÜRKÇE VE MATEMATİK OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR