Anasayfa  >  Yazarlar  >  Efe Sökmen
Neden Askerlik Veya Polislik

Efe Sökmen

24 Mayis 2019 - 18:06:55

Çıktı Al

Yorum (0)

Efe Sökmen

Ülkemizde özellikle öğrenciler, mezunlar, işsizler ve toplumun diğer benzeri kesimleri neden askeri okullara veya polisliğe veya bekçiliğe (bu örnekler çoğaltılabilir) başvuru noktasında çok yüksek derecede katılım gösteriyorlar?

Hemen hemen herkesin garanti iş diye baktığı meslek grupları oldukları için olabilir. Tabii bu açıklama çok basit kaçacaktır bu tarz kamu personel alımlarına katılımın çok yüksek olmasının ülkesel olarak bir çok boyutu var, en önemli boyutlarından birisi mezun olup işsiz kalma korkusu diyebiliriz. Ülkemizde malesef üniversiteden mezun olunca bölümünüzle alakalı iş bulma ihtimaliniz oldukça düşük bunun da altyapısal olarak bir geçmişi var, ilkokuldan beri süregelen yanlış eğitim sisteminin bir yerde patlak vermesi kaçınılmaz oluyor. Bu sistemin içinde kaybolan gençler artık bir an önce hayata atılmak istedikleri içinde bunun en kestirme yolunu bekçilikte, polislikte veya askerlikte buluyorlar. Hatta üniversite öğrencileri arasında şu espiri yapılıyor, '' bizim fakültede polis meslek yüksek okuluna döndü ya'' öğrenciler bu espiriyi yaparken bir önceki sene mezun olup polis olan arkadaşlarından esinlenmiş olmalılar...

Peki bu kadar çok polis ve asker almak doğru mu?

Hükümet uzun vadeli iç politikalar yapmalıdır, kısa vadede işsizlik asla çözülemez ülkemizin bir an önce her konuda üretime geçmesi gerekmektedir tarımdan, teknolojiye kadar ülkemizde bunları yapabilecek beyinler varken neden üretmiyoruz?neden dışa bağımlıyız? bu soruların binlerce cevabı var ama tek bir cevap hepsini açıklar sanırım çünkü hükümet arge çalışmalarına destek vermiyor her alanda rant dönüyor. Destek verdikleri de bazen çıkabiliyor fakat ülke veya insanlık için faydalı mı tartışma konusu... Şimdi sorumuzun cevabına gelelim polis, asker genel olarak güvenlik güçleri mutlaka alınmalıdır. Egemen ve bağımsız bir devlet olmanın yolu güçlü bir ordudan geçer. Lakin ordunun ve polis teşkilatının işinin ehli kişilerden oluşması gerekir dört yıl üniversite okumuş sadece iş bulamadığı için asker veya polis olmuş vatandaşlardan oluşmamalı. Bu yolda gerçekten nitelikli kişilerin olması için güvenlik teşkilatları, ilkokul çağlarından beri yetişen bireylerden oluşmalı. 6 ay eğitim alıp polis veya asker olanlardan oluşmamalı sadece polis ve asker için de değil devletin bütün kademelerinde işinin ehli görev yaptığı alandaki eğitimi tam anlamıyla almış bireyler olmalıdır. Aksi taktirde her zaman Avrupa'nın gerisinden gitmeye onların yaptıklarıyla yetinmeye mahkum kalırız.

Unutma TÜRK Genci..!

''Muhtaç olduğun kudret,damarlarında ki asil kanda mevcuttur! ''

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Makaleye hiç yorum yapılmamış
DİĞER YAZILARI
AKYURT’A DİYALİZ MÜJDESİ
“TROMBOZ, EN SİNSİ KALP VE DAMAR HASTALIĞIDIR”
’’DEPREM OLACAK KORKUSU PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR’’
“VİTREKTOMİ İLE KALICI GÖZ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”
FAZLA KAFEİN BAŞINIZI AĞRITABİLİR
"AŞIRI SUDA KALMAK İŞİTME KAYBINA NEDEN OLABİLİR"
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI TATİLİNİZİ KABUSA ÇEVİRMESİN
“KADINLAR, SEZARYEN SONRASI İSTMOSEL PROBLEMİNİN FARKINDA DEĞİL”
ÇOCUKLARDA İNATLA BAŞ ETME YOLLARI
SOMON DNA TEDAVİSİ İLE CİLDİNİZ GENÇLEŞİYOR
TÜSEB ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
UZMANLAR UYARIYOR: “MERDİVEN ALTI ESTETİK GÖZÜNÜZÜ KAYDIRABİLİR”

EN ÇOK OKUNANLAR